TEMAT: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 14 Maj 2012 10:16 #36264

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Kolcowój pospolity syn. kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum lub L. vulgare), lub jagoda lycyjska, czy jagody goji – są różne wersje, czy to też jagoda goji, ale tak :teach:
Mój krzew kupiłam w szkółce, potrzebowałam rośliny która znosi cień i suszę. J ak dotąd radzi sobie dobrze w tych warunkach – rośnie u mnie ponad trzy lata. Jednak na takim stanowisku słabo owocuje. Lycium barbarum ma drobne, czerwone owoce które posiadają pewne zdrowotne zalety, podobne jak większość owoców ;) . Pojawiają się też informacje o działaniu trującym, szczególnie ostrzegam przed spożywaniem w stanie niedojrzałym. Posiadają znaczną zawartość witaminy C, mikroelementy, aminokwasy i… zeaksantyny - karotenoid niezbędny w budowie siatkówki oka. Pomocny też przy leczeniu zapalenia oczu. Rośnie u nas dziko - po poznaniu rośliny zlokalizowałam go niedaleko swojego ogrodu, na skarpie, przy drodze. Dobrze znosi przycinanie, może byś stosowany na żywopłoty – kilka zdjęć:










Jak się pojawią, załączę zdjęcie owocu.
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 21 Maj 2012 16:58 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, markussch01


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 21 Maj 2012 17:14 #38660

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
W czerwcowym numerze "Działkowca" rozwiewają wszelkie wątpliwości:
- nie jest trujący, jest całkowicie nietoksyczny i jadalny i są to "owoce goji"
- mają właściwości prozdrowotne, są smaczne i słodkie pod warunkiem, że są dojrzałe :)
Badania kliniczne wykazały, że spożywanie soku z owoców goji poprawia jakość snu, zwiększa koncentrację, zmniejsza uczucie zmęczenia i poprawia pracę przewodu pokarmowego. Ma także dobroczynny wpływ na układ kostny.
Owoce goji dostępne www.dzialkowiecsklep.pl ;) :woohoo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 10 Lip 2012 00:32 #53712

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
Wtrącę się na chwilkę ... osobiście k. pospolitego bym raczej nie radził próbować - zawiera sporo niebezpiecznych alkaloidów, natomiast kolcowój chiński jak najbardziej polecam (jest to odmiana wyodrębniana w Azji ok kilku tysięcy lat (podobnie jak zboże w Europie wyhodowane ze zwykłej trawy porastającej połaci nieużytków). Tak więc zajadajmy się jagódkami Goji i zostawmy w spokoju kolcowój pospolity - niech nadal zarasta rowy i skarpy ;)




Kolcowój chiński powyżej.

Pozdrawiam
Brysiak
Ostatnio zmieniany: 10 Lip 2012 11:42 przez Hiacynta. Powód: literówki
Za tę wiadomość podziękował(a): jo90, nilbul

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 10 Lip 2012 11:46 #53771

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A jak dbać o kolcowój? Jakich warunków potrzebuje?
Już mamy forumowicza, który ma z nim problem:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...iscie-na-dole-zolkna

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 12 Lip 2012 23:42 #54305

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
Hiacynta wrote:
A jak dbać o kolcowój? Jakich warunków potrzebuje?

Hey. Miałem się udzielać wiec czas zacząć ;)

Od początku:
Kiełkowanie w ziemi uniwesalnej lub z dodatkiem piasku (najlepiej rzecznego.
Przy 4-5 listkach pikujemy do doniczek P9 lub innych o wydłużonym kształcie (system korzeniowy na początku rozrostu jest pionowy i dość rozbudowany. Wynika to z preferencji kolcowojów do ziem lekkich, piaszczystych (przepuszczających wode) gleba raczej zasadowa w granicach 6 ph.
Kolcowów(naturalnie mowa o odmianie pochodzącej z chin).
Nawożenie: W chinach wykorzystuje się:
-Mocznik (faza wzrostu)
i faza kwitnienia z owocowaniem
-Fosforan dwuamonu, Superfosfat
+ nauralny obornik (jak pod pomidory) kolcowój podobnie jak ziemniaki i pomidory należy do rodziny psiankowatych).

Taka dygresja ... nie przesadzajmy z azotem w początkowym stadium życia roślinki gdyż jak "pójdzie w zielone" nie zdąży przygotować się do zimy.

O metodach zbiorów, teminach i warunkach profesjonalnej produkcji jagód goji nie będę się rozpisywał ... no chyba ze takie detale kogoś zainteresują ... co do szkodników w warunkach polskich nie mam jeszcze potwierdzonych danych.

W chinach zapobiegawczo stosuje się baaardzooo duże opryski pestycydowe (do tego stopnia że musiał reagować rząd chiński wprowadzając instytucję kontroli zawartości chemii w exportowanych owocach Goji) co było wynikiem reakcji importerów z europy.
... Na marginesie - jagody goji są zdrowe i same superlatywy pod ich adresem ale ... nie te importowane z kraju środka (a puki co innych w Polsce raczej nie kupimy - no chyba że zbierzemy w ogródku.

Osobiście myślę o pierwszej eksperymentalnej plantacji kolcowoju chińskiego w naszych warunkach klimatycznych lecz to kwestia kilku najbliższych lat ;P

PS. Jeśli macie jakiekolwiek pytania na temat czegokolwiek związanego z kolcowojem chińskim (goji)lub cyrtyńcem chińskim (schisandra) jestem do Waszej dyspozycji.

PS2. Mam hektar nieużytku w dość suchym miejscu i rozważam założenie pierwszej w Polsce plantacji nastawionej na produkcje jagód goji (zobaczymy co z tego wyjdzie) od przyszłego roku zacznę nasadzenia.

Pozdrawiam Was i Hiacyntę x)
Ostatnio zmieniany: 15 Lip 2012 09:39 przez Brysiak.
Za tę wiadomość podziękował(a): wbrac

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 23 Lip 2012 11:53 #56840

  • buliczki
  • buliczki's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
Witam serdecznie, mam ogromna prosbę. Nie wiem co robić. Dostałam malutkie krzaczki jagód goji (kolcowój chiński) i co mam dalej robić? wiem, że krzak ten potzrebuje miejsca słonecznego, ale czy mam ograniczyć korzeń jak w przypadku borówki amerykańskiej, czyli kopię dołek, kładę folie i zimię i sadzę, czy tez n iue ma róznicy. Jak z przycinaniem. CZy moge prosić o te informacje, jeżeli oczywiście je posiadasz. Będę Ci bardzo wdzięczna.
Pozdrowionka.
buliczki

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 23 Lip 2012 11:58 #56842

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
buliczki wrote:
Witam serdecznie, mam ogromna prosbę. Nie wiem co robić. Dostałam malutkie krzaczki jagód goji (kolcowój chiński) i co mam dalej robić? wiem, że krzak ten potzrebuje miejsca słonecznego, ale czy mam ograniczyć korzeń jak w przypadku borówki amerykańskiej, czyli kopię dołek, kładę folie i zimię i sadzę, czy tez n iue ma róznicy. Jak z przycinaniem. CZy moge prosić o te informacje, jeżeli oczywiście je posiadasz. Będę Ci bardzo wdzięczna.
Pozdrowionka.
buliczki

Miejsce z dość piaszczystą (przepuszczalną) ziemią, okolica słoneczna, korzenie zostaw w spokoju, ziemia odczyn lekko alkaliczny (w przeciwieństwie do kwaśnoubnej borówki). Przycinasz wedle uznania :)

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 02 Sie 2012 13:48 #58823

  • eve
  • eve's Avatar
mój kolcowój kwitnie ale nie owocuje. Kwiatki po przekwitnięciu odpadają razam z maleńkim owockiem. Może mi coś poradzicie.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 07 Sie 2012 12:53 przez eve.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 02 Sie 2012 21:56 #58904

  • gabi
  • gabi's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 6
Brysiak wrote:
Wtrącę się na chwilkę ... osobiście k. pospolitego bym raczej nie radził próbować - zawiera sporo niebezpiecznych alkaloidów, natomiast kolcowój chiński jak najbardziej polecam (jest to odmiana wyodrębniana w Azji ok kilku tysięcy lat (podobnie jak zboże w Europie wyhodowane ze zwykłej trawy porastającej połaci nieużytków). Tak więc zajadajmy się jagódkami Goji i zostawmy w spokoju kolcowój pospolity - niech nadal zarasta rowy i skarpy ;)



Pozdrawiam
Brysiak

To i ja się wtrącę...
Piszesz żeby kolcowoju pospolitego (Lycium barbarum) nie próbować....
A jak myślisz ??? czy renomowany hodowca i szkółkarz świadomie by wprowadzał ludzi w błąd i sprzedawał trujące jagody ?
Nie sądzę... wychodzi na to że jest w pełni bezpieczny i można go jeść... tzn. owoce ;)
Pozdrawiam Gabi...

Zapraszam do mojego ogródka...
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2012 21:58 przez gabi.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 02 Sie 2012 22:16 #58907

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
gabi wrote:
Brysiak wrote:
Wtrącę się na chwilkę ... osobiście k. pospolitego bym raczej nie radził próbować - zawiera sporo niebezpiecznych alkaloidów, natomiast kolcowój chiński jak najbardziej polecam (jest to odmiana wyodrębniana w Azji ok kilku tysięcy lat (podobnie jak zboże w Europie wyhodowane ze zwykłej trawy porastającej połaci nieużytków). Tak więc zajadajmy się jagódkami Goji i zostawmy w spokoju kolcowój pospolity - niech nadal zarasta rowy i skarpy ;)



Pozdrawiam
Brysiak

To i ja się wtrącę...
Piszesz żeby kolcowoju pospolitego (Lycium barbarum) nie próbować....
A jak myślisz ??? czy renomowany hodowca i szkółkarz świadomie by wprowadzał ludzi w błąd i sprzedawał trujące jagody ?
Nie sądzę... wychodzi na to że jest w pełni bezpieczny i można go jeść... tzn. owoce ;)

Ja piszę tylko o LYCIUM CHINESE - to te jagody zjadamy jako import z chin ... osobiście barbarum nie próbowałem i hoduje tylko te chińskie. Jak na te ze szkółek to też z chin nasionka ;)tylko nazwa błędna.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 04 Sie 2012 13:04 #59253

  • pikks
  • pikks's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 2
eve, dokładnie to samo jest u mnie :(

Moj Goji każdy dzień robi nowe ładne kwiatuszki. Trwaja około półtora dnia. Potem wysychają i opadają całe wraz z owocem.

Oto zdjęcia kwiatuszków na drzewie i kwiatuszek na podłodze....

IMG_0418.JPG


IMG_0419.JPG

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 04 Sie 2012 20:53 #59307

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Może zapylacza potrzebują te kwiatki? Skoro pszczoły nie chcą pracować, trzeba wziąć pędzelek do makijażu i zacząć samemu działać :happy: :happy:

Brak potasu, fosforu i boru (ale bor to naprawdę absolutnie malutki mikroelement) też utrudniają zawiązywanie owoców.
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2012 20:55 przez Hiacynta.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 04 Sie 2012 21:04 #59311

  • pikks
  • pikks's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 2
Może zapylacza potrzebują te kwiatki? Skoro pszczoły nie chcą pracować, trzeba wziąć pędzelek do makijażu i zacząć samemu działać
Żartujesz? Bo tak lubię ten Goji, że jestem gotowy to zrobić, jeśli zadziała :)) :rotfl1:
Brak potasu, fosforu i boru
Mam to ... może nie jest najlepsze, bo ten nawóz nie jest zrobioni dla tego typu roślin, ale jeżeli lepiej z tym niż bez, to będę podlewać tym nawozem. Jak myślicie?

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 04 Sie 2012 21:11 #59315

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
pikks wrote:
Może zapylacza potrzebują te kwiatki? Skoro pszczoły nie chcą pracować, trzeba wziąć pędzelek do makijażu i zacząć samemu działać
Żartujesz? Bo tak lubię ten Goji, że jestem gotowy to zrobić, jeśli zadziała :)) :rotfl1:
Brak potasu, fosforu i boru
Mam to ... może nie jest najlepsze, bo ten nawóz nie jest zrobioni dla tego typu roślin, ale jeżeli lepiej z tym niż bez, to będę podlewać tym nawozem. Jak myślicie?

Podobnie jak pomidor, kolcowój należy do rodziny psiankowatych więc nawóz powinien być poprawny - zresztą tak po składzie jest nastawiony nie na wzrost a na owocowanie ... faktycznie może chodzić o zapylanie - jak wspomniała Hiacynta.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 04 Sie 2012 21:29 #59320

  • pikks
  • pikks's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 2
Brysiak wrote:
Podobnie jak pomidor, kolcowój należy do rodziny psiankowatych więc nawóz powinien być poprawny - zresztą tak po składzie jest nastawiony nie na wzrost a na owocowanie ... faktycznie może chodzić o zapylanie - jak wspomniała Hiacynta.

Fajnie, to będę używać ten nawóz.
Jeśli chodzi o zapylanie to pszczoły widzę każdy dzień obok Goji (metr dalej), bo lecą do kwiatów maliny. Ale może naprawdę te pszczoły nie lubią kwiatów Goji? hmm Czy naprawdę się da malutkim pędzelkiem zapylać kwiaty?

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 04 Sie 2012 21:32 #59322

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wtrącę parę groszy o nawozach.

Trzeba zawsze spojrzeć na magiczną liczbę NPK - czyli azot, fosfor, potas,

Nawóz Substrala ma NPK 9:9:27, czyli wg mnie trochę za duzo azotu, zbyt mało potasu (w nawozach interwencyjnych jest spora ilość azotu, bo zwiększa szybko przyrost zieleniny, czyli poprawia wygląd rośliny)

A np. Polifoska 4 - Nawóz NPK 4:12:32 jest bardziej nastawiony na doping dla kwitnienia i owocowania.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 06 Sie 2012 12:20 #59639

  • pikks
  • pikks's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 2
hmm... chciałbym kupić Polifoska, ale na allegro kosztuję więcej przesyłka niż sam produkt :/
Czy możecie sugerować jakiś odpowiednik na stronie leroymerlin.pl? To podjadę i kupię.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 07 Sie 2012 18:58 #59919

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
pikks wrote:
hmm... chciałbym kupić Polifoska, ale na allegro kosztuję więcej przesyłka niż sam produkt :/
Czy możecie sugerować jakiś odpowiednik na stronie leroymerlin.pl? To podjadę i kupię.

Coś co ma mało azotu w stosunku do fosforu i potasu :)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.321 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum