TEMAT: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji

Kolcowój chiński Lycium chinense Goji - sprzedam 10 Lut 2013 12:19 #121617

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W dalszym ciągu pomimo wyczerpujących dywagacji cenowych :P nie wiem, czym różnią się poszczególne odmiany kolcowoju :jeez:

No i co do tego ma historia z kupowaniem Eleuterokoka kolczastego, nie wiem zupełnie. :jeez:
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2013 12:22 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Kolcowój chiński Lycium chinense Goji - sprzedam 10 Lut 2013 12:27 #121618

  • armada
  • armada's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Z tym kolcowojem to tak samo jak z rodzynkami.
Jemy rodzynki, a tak naprawdę nikt się nie zastanawia co tak naprawdę je.
Bo prawdziwa rodzynka ma zupełnie inny wygląd i smak.
Mi chodziło tylko o zdrowe zasady wszak jest to forum ogrodnicze, a nie handlowe.
Tu powinny obowiązywać pewne zasady co do nazewnictwa.

Jak ktoś chce to niech kupuje kolcowój szkarłatny, jako chiński

A tak swoje drogę popularność tego szkarłatnego wynika z prostego faktu.
Kolcowój chiński bardzo słabo owocuje, wymaga specjalnego cięcia i bardzo wysokiego PH.
Kolcowój szkarłatny to taki chwast na żywopłoty, jest rośliną bardzo ekspansywną i plenną.
Stąd chinole owoce szkarłatnego sprzedają, jako chińskiego i tu "pies jest pogrzebany".
Jest to taki chiński "chwyt marketingowy" ale działa tak jak w kabarecie Ani Mru Mru

Kolcowój chiński Lycium chinense Goji - sprzedam 10 Lut 2013 13:30 #121664

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
armada wrote:
Trochę mnie tu nie było.
Chiński ma zupełnie inne liście bardziej jajowate.
Każdy może sprzedawać co chce, tylko często nawet producent nie wie co sprzedaje.
Tak kiedyś kupiłem 5 szt.sadzonek Eleutherococcus senticosus od znanego producenta z renomowanej szkółki.
Po rozpakowaniu mało mnie szlak nie trafi jak zobaczyłem co mi sprzedano. Szlak mnie trafił i wydane 250 zł
Idę o zakład że tę roślinę posiada przynajmniej kilkadziesiat osób, nikt nie ma prawdziwego Eleutherococcus senticosus, a to za sprawa kilku osób które i firm co wprowadzają do obrotu Eleutherococcus henryi, albo leucorrhizus jako tą cudowna leczniczą. W końcu E senticosus kupiłem w Holandii

Podobnie jest z kolcowojem, jak się zrobiła moda na tą roślinę, to pojawiło się wiele ofert w większości sprzedawany jest kolcowój szkarłatny.
Zanim stała się moda na jagody goi to sadzonka z przeznaczeniem na żywopłot kosztowała 5-6 zł.
Też mam kilka szkarłatnych, owoce ma podobne, ale to nie jest to samo co chiński.

Racje ma ten kto twierdzi że owocem jest jagoda goi, ale jest to umowna nazwa handlowa owoców kolcowoju
do których należy:

Lycium barbarum L. (K. zwyczajny lub szkarłatny)
Lycium chinense Mill. (K. chiński)
Lycium halimifolium Mill. (synonym for L. barbarum)
Lycium ovatum Loisel. (synonym for L. chinense Mill. var. chinense
Lycium turbinatum Veill. or Loisel. (synonym for L. barbarum)
Lycium vulgare Dunal (synonym for L. barbarum)

Co do "jajowatości" liści Lycium chinanse bym polemizował:
doctorschar.com/archives/matrimony-vine-lycium-chinense/

Czyż nie przypomina moich chińskich krzaczków kolcowoju?
Pozdrawiam
Brysiak

Kolcowój chiński Lycium chinense Goji - sprzedam 10 Lut 2013 17:23 #121765

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Armado, zacząłeś swój pierwszy post od reklamowania sprzedażowej strony, więc Twoje napomnienia w 5 poście, jak ma funkcjonować nasze forum wygladają dość niesympatycznie :woohoo:

Bardzo Cię proszę o prowadzenie merytorycznych dyskusji. Jeśli chcesz pokazać różnice między odmianami kolcowoju, po prostu w punktach kolejno wlicz różnice, najlepiej ilustrując jeszcze zdjęciami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Brysiak

Kolcowój chiński Lycium chinense Goji - sprzedam 11 Lut 2013 18:48 #122344

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
Hiacynta wrote:
Armado, zacząłeś swój pierwszy post od reklamowania sprzedażowej strony, więc Twoje napomnienia w 5 poście, jak ma funkcjonować nasze forum wygladają dość niesympatycznie :woohoo:

Bardzo Cię proszę o prowadzenie merytorycznych dyskusji. Jeśli chcesz pokazać różnice między odmianami kolcowoju, po prostu w punktach kolejno wlicz różnice, najlepiej ilustrując jeszcze zdjęciami.

Mam nadzieje że na wiosnę udokumentuje Wam 1 szą w Polsce a być moze w europie plantacje Goji ;)
Pozdrawiam
Brysiak

PS. Poszukuję posiadacza ziemi dla nowych plantacji ... pisać jak coś.
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2013 02:06 przez Hiacynta.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Mar 2013 10:33 #136385

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
To ja dla odmiany zapytam fachowców o Kolcowoja pospolitego (Lycium barbarum). Kupiłam kilka sadzonek z zamiarem posadzenia w nieformowany żywopłot mieszany kolczasty i mam dylemat, czy nie zachwaszczę sobie działki, bo doczytałam że się ostro rozłazi rozłogami. Czy ktoś coś wie na ten temat?
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Mar 2013 10:51 #136393

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
piku wrote:
To ja dla odmiany zapytam fachowców o Kolcowoja pospolitego (Lycium barbarum). Kupiłam kilka sadzonek z zamiarem posadzenia w nieformowany żywopłot mieszany kolczasty i mam dylemat, czy nie zachwaszczę sobie działki, bo doczytałam że się ostro rozłazi rozłogami. Czy ktoś coś wie na ten temat?

Przycinaj na wiosnę a będzie dobrze - owszem rozłogi się pojawiają ale zawsze to nowe sadzonki dla znajomych :)
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Mar 2013 11:21 #136408

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Brysiak wrote:
piku wrote:
To ja dla odmiany zapytam fachowców o Kolcowoja pospolitego (Lycium barbarum). Kupiłam kilka sadzonek z zamiarem posadzenia w nieformowany żywopłot mieszany kolczasty i mam dylemat, czy nie zachwaszczę sobie działki, bo doczytałam że się ostro rozłazi rozłogami. Czy ktoś coś wie na ten temat?

Przycinaj na wiosnę a będzie dobrze - owszem rozłogi się pojawiają ale zawsze to nowe sadzonki dla znajomych :)

Działkę mam daleko i nie mam na korekcyjne cięcia zbyt wiele czasu dlatego chciałam założyć żywopłot nieformowany. Czy on wymaga ostrego cięcia?
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Mar 2013 12:42 #136439

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
piku wrote:
Brysiak wrote:
piku wrote:
To ja dla odmiany zapytam fachowców o Kolcowoja pospolitego (Lycium barbarum). Kupiłam kilka sadzonek z zamiarem posadzenia w nieformowany żywopłot mieszany kolczasty i mam dylemat, czy nie zachwaszczę sobie działki, bo doczytałam że się ostro rozłazi rozłogami. Czy ktoś coś wie na ten temat?

Przycinaj na wiosnę a będzie dobrze - owszem rozłogi się pojawiają ale zawsze to nowe sadzonki dla znajomych :)

Działkę mam daleko i nie mam na korekcyjne cięcia zbyt wiele czasu dlatego chciałam założyć żywopłot nieformowany. Czy on wymaga ostrego cięcia?

Pociachasz raz do roku na wiosnę i będzie dobrze - generalnie kolcowoje uwielbiają cięcie wiec tnij wedle uznania - roslinie nie zaszkodzisz.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Mar 2013 19:05 #136512

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
piku wrote:
To ja dla odmiany zapytam fachowców o Kolcowoja pospolitego (Lycium barbarum). Kupiłam kilka sadzonek z zamiarem posadzenia w nieformowany żywopłot mieszany kolczasty ...

Wiesiu, zrobiłam fotki, aby pokazać jakie ma kolce. Są raczej nieliczne :think:



P3208629.JPG
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Mar 2013 19:08 #136516

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
Piękne okazy kolców (ile wiosen liczy krzaczek?)
PS. Przez te kolce na plantacjach kolcowoje kształtuje się w formę drzewka o bezwładnie zwisającymi gałązkami w korono tworząc łatwo dostępny parasol by ułatwić dostęp do owoców.
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2013 19:26 przez Brysiak.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Mar 2013 19:29 #136533

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Nie jestem pewna, myślę, że ponad trzy lata :think: Posadziłam obok siebie dwa krzaczki. Były przycinane. Teraz wygladają tak :devil1:



Edit: Przemyślałam sprawę, czytałam o kolcowoju na forum, a znalazłam się na nim w 2010r, znaczy pojawiły się u mnie w tym właśnie roku, maleńkie sadzonki :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 08:31 przez olibabka.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Mar 2013 20:46 #136578

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Ładne kolce, może niezbyt gęste ale myślę, że razem z rugosą może robić za zasieki ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 09 Cze 2013 14:58 #166762

  • Dalia
  • Dalia's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 22
  • Otrzymane dziękuję: 5
Ja ma 4 kolcowoje. 3 maja wąskie listki a jeden szerokie chyba big. Ale jest problem. Te trzy nie chcą rosnąć jak zaczarowane stoją w miejscu. ten czwarty jak głupi rośnie do góry bez opamiętania i jest taki mdły, ze się przewraca. Wobec czego przycięłam go na długości. Jak to towarzystwo ratować.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 13 Cze 2013 02:44 #168430

  • greywolf
  • greywolf's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Wszędzie piszą żeby nasiona parę godzin namoczyć w wodzie..a jak potem posiać takie mokre, 'lepiące' się?..a kolce kiedy się pojawiają? :)

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 01 Sie 2013 00:04 #183429

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
moczysz, suszysz nasiona i rozsiewasz ... jak piasek :) ... to tak w skrócie z nasion ale można ukorzeniać z pędów zielnych co skraca o rok owocowanie a raczej czas oczekiwania na nie.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 01 Sie 2013 10:32 #183496

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Ja sadziłam nasiona na sucho i wykiełkowały. Siane na mokro pewnie wykiełkowałyby szybciej. Mój gatunek to kolcowój szkarłatny.
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2013 10:35 przez sylwia.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 08 Wrz 2013 15:28 #191223

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
No i jak tam Wasze tegoroczne zbiory owoców? Ktoś sie pochwali?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.422 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum