TEMAT: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Paź 2013 09:03 #199219

  • markussch01
  • markussch01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1209
  • Otrzymane dziękuję: 1262
Goji dopadl maczniak jak w poprzednims sezonie.W tym roku maczniak prawdziwy byl wszechobecny w ogrodzie

DPP_1924.jpg


DPP_1920.jpg


DPP_1922.jpg
DPP_1925.jpg


DPP_1923.jpg


Pozdrawiam Markus
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, sylwia, zanetatacz


Zielone okna z estimeble.pl

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 20 Paź 2013 11:22 #199239

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Coraz bardziej nęci mnie posadzenie takiego krzaku :) Na jaką wysokość podcinałeś swoje goi wiosną? Na jakiej wystawie one rosną? Mam trochę miejsca na działce przy altanie, ale to bardziej północna strona, pewnie będzie za mało światła :flower:

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 22 Paź 2013 09:35 #199655

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 196
  • Otrzymane dziękuję: 114
Podziwiam piękne owoce na krzewie markussch01. Mój kolcowoj zakwitł dopiero we wrześniu ( krzew 3 letni), ale nie zawiązał ani jednego owocu. Co jest przyczyną tego,że kwitnie tak późno i nie zawiązuje owoców.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 18 Sty 2014 11:32 #216051

  • markussch01
  • markussch01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1209
  • Otrzymane dziękuję: 1262
W Europie faworytem jest Lycium barbarum sa dwie wyselekcjonowane odmiany uprawiane na skale przemyslowa
Oznaczone jako Q1 oraz Q1 extra.Odmiana Q1 ma nizsza zawartosc soku w owocach i ta wlasnie najbardziej nadaje sie do suszenia
Z odmiany Q1 extra sa wytwarzane soki.Pochodzaca z Chin Lycium chinense (Hebai opodal Pekinu)jest bardziej kwasna ma mniejsze owoce
Oczywiscie Chiny to rodzinne strony Lycium barbarum najczesciej jest wymieniana prowincja Ningxia.Dorasta do 3m owoce duze 2cm
Polecam o nazwie Big & Sweet rosnie w moim ogrodzie,swietnie owocuje.W pierwszym roku po posadzeniu miala kilka owockow,wiekszosc kwiatow opadlo.
Dopiero w trzecim uroku Goji mialo mnostwo kwiatow,prawie wszystkie zawiazaly owoce.

Alina,Goji rosnie w pelnym sloncu od jego wschdu do zachodu ma zapewnione swiatlo.Jest to miejsce bardzo przewiewne.
Mozesz sprobowac na innej wystawie ,mozna by porownac zachowanie krzewu na odmiennym stanowisku

Mikar, na moim takze pozno w tym roku ukazaly sie kwiaty,juz myslalem ze nici z owocow.
Jednak "czerwonych korali" bylo zatrzesienie :)
Mozesz cos wiecej o stanowisku i nawozeniu,zdjecia wskazane jak najbardziej :)

Gratka,otoz to sprzedawcy nie zawsze grzesza uczciwoscia,dlatego sprawdzone zrodlo pochodzenia towaru (hodowca)musi byc pewne

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2014 23:59 przez markussch01.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 27 Kwi 2014 14:09 #248478

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Kupiłem trzy lata temu jeden krzew, aby jesienią był stołówką dla ptaków i pełnił rolę dodatkowego menu.
Więcej na temat jagód goji możesz dowiedzieć się tutaj
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2014 14:10 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 27 Kwi 2014 15:47 #248524

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Waldku, wpis w blogu przedni :bravo: :bravo:
Dzięki za namiary :)
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 27 Kwi 2014 17:23 #248568

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Urszulko.

Taka jest od początku moja rola na forum ogrodniczym. Link ten również widnieje w moim wątku ,, Golić frajerów".
Ta cenna wiadomość przedstawiona w sposób nieco ironiczny jest ode mnie dla Ciebie i innych użytkowników forum, zamiast tysięcznej fotki czerwonych tulipanów, żółtych żonkili i niebieskich szfirków.
Przepraszam za off topic ale uważam, że taka jest prawda.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 24 Cze 2014 17:21 #276570

  • Dalia
  • Dalia's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 22
  • Otrzymane dziękuję: 5
A moja goja byle jak rosnie, ziemię ma lekką, podlewam, część lisci sczerniała,w zeszłym roku było to samo, a kolejne krzaczki minimalnie rosną, nie wiem co to jest, ze tak nie chca ruszyć ze wzrostem.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 24 Cze 2014 17:56 #276577

  • wbrac
  • wbrac's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 146
Dziękuję za wiadomości jak uprawiać kolcowój chiński:) Kolcowój pospolity pamiętam z dzieciństwa.Całe szpalery na zboczach rowów,jako żywopłot w sadzie...Nazywaliśmy go "nygusem",bo najłatwiej było nakarmić jego liśćmi kaczki.Kaczki to uwielbiały.Ten chiński...Naczytałam się samych dobrych rzeczy,ale...No właśnie z Chin-czosnek ,jagody goji...Z chemią ,chemią...Kupiłam wiec ciut ,ciut,zamoczyłam .Wybrałam nasionka ,wysuszyłam i posiałam w zwykłej działkowej ziemi.Wzeszły jak szczotka.Większą część rozdałam .Sobie zostawiłam trzy sadzonki.Na razie są małe,ale przyrastają szybciutko więc tylko patrzeć...:) Uważam ,że pomysł z plantacją świetny:)Pozdrawiam:)
IMG_3452.JPG

Na zdjęciu szpaler kolcowoju pospolitego jesienią.Rośnie w tym miejscu od ponad pół wieku.Co najmniej!
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2014 17:57 przez wbrac.

Odp: Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 24 Cze 2014 19:56 #276621

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
Sprawdź może ph gleby - co do wzrostu - powinno być zasadowy 8,0 do nawet 8,5ph. Efekt czernienia liści to prawdopodobnie proces grzybowy (podobnie jak rok temu miałem to samo - liście żółkną a następnie czernieją i opadają) ... polecam preparat "Topsin" powinno pomóc.
Pozdro ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): adammm1988

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 23 Lis 2014 13:55 #315621

Witam, mam problem z tą roślinką, żółkną jej liście i nie wiążą się owoce. Roślina jest dość młoda (a właściwie to rośliny, jest ich kilka obok siebie), ma z 2-3 lata, wcześniej rosła bardzo szybko i bujnie i troszkę owoców wydała. Nie jestem pewien jaka to dokładnie odmiana, ale rośnie w słonecznym miejscu, ziemia jest trochę licha i piaszczysta, z nadmierną wilgocią raczej nie ma problemów. Jeśli chodzi o nawozy to dostawała chyba tylko trochę azofoski, a ph gleby na chwilę obecną ma ok. 7. Wie ktoś przypadkiem co może być przyczyną takiego stanu? pierwsze dwa lata rosły pięknie, a w tym roku coś im nie pasuje i nie zawiązał się chyba ani jeden owoc. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i informacje. Pozdrawiam.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 23 Lis 2014 21:18 #315753

  • Brysiak
  • Brysiak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • kolcowoje, cytryńce, iglaki i inne krzaki ;)
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
Prawdopodobnie to wynik niedoboru fosforu (podsym w przyszłym roku polifoską lub superfosfatem), możliwe że azofoska w nadmiarze spowodowała pójście roślin w "zielone" zamiast w owoce. Możliwe jest również nieodpowiednie przycięcie roślin.
Azofoska na wiosne a od lipca nawozy typu fosfor + potas.
Pozdrawiam
MB
Za tę wiadomość podziękował(a): adammm1988

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 23 Lis 2014 21:50 #315796

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Mam jeszcze w związku z tym pytanie dotyczące cięcia roślinek, kiedy i jak je ciąć? Do tej pory były przycinane wiosną (choć nie wiem czy prawidłowo), bo takie informacje znalazłem w sieci, ale dziś wyczytałem, że należy to robić po owocowaniu. Jak to w końcu jest z tymi roślinkami? Miło by było ujrzeć je w następnym roku całe obklejone pięknymi owocami, które do tej pory jakoś nie chciały się wiązać. Dziękuję i pozdrawiam.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 24 Lis 2014 11:43 #315884

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Hiacynto - jeżeli masz miejsce, to lepiej posadź zwykłą (a właśnie niezwykłą!!!) aronię. Kupiłam w marcu jagody g. Kocham mój ogród, dbam o rośliny, czytam jak je pielęgnować, ale jagody wyraźnie miały mnie gdzieś. Poczekam do wiosny z ostatecznym ich losem, ale już się rozglądam za czymś innym.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 24 Lis 2014 17:20 #315960

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dorka, za późno :happy: Wiosną kupiłam i posadziłam pod betonowym płotem :) Miejsce chyba odpowiadało, bo jeszcze wczoraj skubnęłam parę jagód:)

Długaśnych pędów nie przycinałam, parę przygięłam do ziemi i kilkanaście centymetrów przed końcem przykopałam. Mam nadzieję na wiosnę mieć kolejne krzaczki, tym razem już własne :)

Aronię też mam :) Już altankę na działce krzaczory zaczynają przerastać, mimo, że chyłkiem je podcinam, sekretnie przed mężem :happy:
Ostatnio zmieniany: 24 Lis 2014 17:22 przez Hiacynta.

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 09 Gru 2014 22:33 #319983

Witam.

Mam dwa pytanka do Was w tym roku rozmnazalem goje przez sadzonki zdrewniałe, ładnie się przyjeły i są ładne zielone odrosty.
Moje pytanie brzmi czy w pomieszczeniu gdzie wpada bardzo mala ilosc światla te sadzonki sie nie wybuja ???
I drugie moje pytanko, odrosty maja juz ok 15 cm czy przy tym swietle mam je obciac zeby lepiej sie ukorzenily czy zostawic ???

pozd

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 11 Gru 2014 18:56 #320394

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A dlaczego nie posadziłeś kolcowoju w ogrodzie? W ciepłym pomieszczeniu ze zbyt małą ilością światła będą powstawać rachityczne, wiotkie przyrosty.
Dobre to dla sadzonki nie jest.
Za tę wiadomość podziękował(a): pawell3000

Kolcowój pospolity (Lycium barbarum ), Jagody goji 11 Gru 2014 21:20 #320421

Raczej te sadzonki zdrewniale by nie daly sobie rady w takim okresie w ogrodzie a mam ok tysiaca wsadzonych w doniczki.
Postaram sie zrobic zdjecie to bedzie wiadomo o co chodzi. Fakt sa blade, przyrosty ladne ale nie wiem jaki korzen jest
pewnie ledwie co wypuscil.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.260 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum