TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 09 Kwi 2024 15:55 #855081

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Parę lat temu Angelique można było dostać wszędzie, w OBI po preferencyjnej cenie w paczkach XXL. Potem się chyba zrobiło de mode, albo sprzedający pomyśleli: eee, to już każdy ma. A w przypadku tulipanów dalece tak nie jest, to po części jednorazówki - przynajmniej dla mnie.
I tak jest z wieloma odmianami, nie tylko tulipanów.

Gdyby dalej było tak ciepło, podzieliłyby los narcyzów, czyli - pozamiatane. Trochę nadal cieszy.

Maroon, o którego pytała Bogusia.



Tu starszy, bardziej biskupi fiolet



Tu też się zbłąkały, w pąku, w zakopanej doniczce, z przekwitającymi białymi Exotic Emperor i różowymi crispa Davenport i Lignerie.



Davenporty



Party Clown



Honeymoon i Huis Ten Bosch



czerwone papugi bez znacznika, chyba Parrot King



Te - nie wiem, ale w moim guście.



A co będzie? :think: Idzie deszcz i ochłodzenie.
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2024 15:57 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, mymysteryy, Armasza, Marlenka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 09 Kwi 2024 17:11 #855090

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6130
  • Otrzymane dziękuję: 22344
Wieś rusza powolutku .










Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, mymysteryy, Armasza, Łatka, Marlenka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, renons

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 10 Kwi 2024 12:49 #855143

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Taki cudaczek jeszcze mi zakwitł z miksu

20240409_105059.jpg


Muszę go zaznaczyć i zaopiekować się nim, bo wpadł w oko. :)
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Łatka, Marlenka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, renons

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 10 Kwi 2024 13:15 #855150

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Wygląda jak Huis Ten Bosh, ale dla pewności cyknij go "z profilu", Huis ma blade rewersy płatków.

Podobne różowe crispa to Fancy Frills, Sweet Simone, a nieco żywsze Lignerie.
Ostatnio zmieniany: 10 Kwi 2024 13:16 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 11 Kwi 2024 22:03 #855277

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Aniu jesteś chodzącą encyklopedią nazw odmianowych cebulowych. :woohoo:
Za późno przeczytałam, jutro rano zrobię zdjęcie profilowe.

A dzisiaj fotografowałam kolejne, które mnie najbardziej urzekły

20240411_074348.jpg


20240411_074404.jpg


A tu staruszka 'Queen of Night', rośnie niewykopywana, mnoży się i nikomu nie smakuje chyba, bo gryzonie w tym miejscu bywają
20240411_185253.jpg


20240411_185232.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2024 22:04 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Łatka, Marlenka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, renons

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 11 Kwi 2024 23:06 #855284

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Jolu, nie jestem żadną encyklopedią, ani chodzącą, ani nawet leżącą - poznaję te, które mam albo stosunkowo niedawno miałam. Pod warunkiem, że nie zmutowały, co się zdarza nader często. Już to pod wpływem wirusa pstrości (zresztą wiele mutacji tego typu zrobiło światową karierę), już regresji do form pierwotnych - strzępiaste czy papugi lubią sobie wrócić do pierwotnej prostoty. B)
Dodatkowa trudność: wiele odmian jest łudząco, bliźniaczo podobna, takie unikalne to drobny ułamek tulipanowej populacji. Na przykład do Boscha jest jeszcze podobna Aria Card, niby chłodniejszy lila róż:



Ale naprawdę trafiają się bardzo jasne kwiaty HTB, a Aria potrafi się mocniej wybarwić.
A to są, proszę bardzo, Aladdiny:



Nie tegoroczne, dwa prawie wzorcowe, trzeci - jak negatyw. :lol:



Kiedyś były moimi ulubieńcami, z powodu chorowitości już mi nieco wychłódło uczucie do nich. Zresztą w tym stylu, liliokształtne i mozaikowato czerwono-żółte są Vendee Globe, u nich normą jest "co jeden inny".
A Fly Away z kolei to jakby mocniej zbudowany Aladdin.
Jak jakaś cebulka objawi się po dłuższej absencji, nie jestem w stanie poznać, który zacz.

W przeciwieństwie do wielokrotnie krzyżowanych hybryd, prościutkie tulipany :"prawie botaniczne" nie mutują, nie marudzą, mają pierwotny wdzięk. Tu dosadzane od kilku lat Czerwone Kapturki pod magnolią.



Nawet nie złapały szarej pleśni. A dzisiaj nadal wykopywałam w miejscach, gdzie były tulipany gniazda drobnych cebulek i wyrzucałam, bo na liściach nie bardzo, ale zauważalnie pojawiły się plamki. :jeez:
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, mymysteryy, Armasza, Marlenka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, renons

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 12 Kwi 2024 06:57 #855290

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2670
  • Otrzymane dziękuję: 17598
Tulipany ładnie kwitną :)

Sylwia Warde
IMG_20240410_072724.jpg


Ballerina
IMG_20240410_072639.jpg


w torebce z Crystal Star zapodział się jeden w kolorze biskupim
IMG_20240410_072310.jpg


Orca
IMG_20240410_072618.jpg


Paradero
IMG_20240410_072742.jpg


Yellow Pomponette
IMG_20240410_072605.jpg


Yokohama
IMG_20240410_072728.jpg
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2024 07:01 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Jan4, mymysteryy, Łatka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, renons

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 12 Kwi 2024 07:04 #855292

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6130
  • Otrzymane dziękuję: 22344
A ja doniczkowce przesadzam do ogrodu po przekwitnięciu.
Nie trzymam do kolejnej wiosny .Niech sobie radzą . ;)
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 12 Kwi 2024 21:19 #855345

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Cyknęłam rewersy różowego strzępistego, raczej są całe różowe, tylko dno kwiatu jasne

20240412_102134.jpg


Jak to jest z tymi paskowanymi tulipanami? Odmianowe, czy zawirusowane?
20240412_102152.jpg

20240412_102201.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2024 21:20 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, Szafirek, ewakatarzyna, Bobka, renons

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 12 Kwi 2024 21:37 #855346

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
Ice Cream :yummi: ;)

20240412_095341.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, renons

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Kwi 2024 08:13 #855367

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6130
  • Otrzymane dziękuję: 22344
Jolu, moim zdaniem odmianowe. :)
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, Szafirek, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Kwi 2024 08:15 #855368

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6130
  • Otrzymane dziękuję: 22344
Kasiu jak lody te Ice ;) :woohoo:
Lubię je ,chyba nawet jakiś wyszedł ,musze się na sesję
jeszcze z nimi umówić :devil1: ,bo niebawem koniec
spektaklu.
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Szafirek, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Kwi 2024 08:35 #855370

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79723
Jolu, prawie na pewno Huis Ten Bosch.
Fafka wrote:

Jak to jest z tymi paskowanymi tulipanami? Odmianowe, czy zawirusowane?

Zawirusowane. Ale to przecież dzięki wirusowi pstrości uzyskuje się nowe odmiany, więc przy pewnej dozie cierpliwości możesz okazać się twórczynią czegoś unikalnego.

Cytuję za tą publikacją wydawnictwa SIZ

"Najcenniejsze dla inwestorów były te, które miały niezwykłe wzory oraz barwy. Odpowiedzialny był za nie wirus pstrości tulipana (TBV, ang. tulip broken virus), który atakował tulipany. Tulipany nim zarażone zmieniały barwę i kształt płatków, co podnosiło wartość kwiatu. Wśród wielu wyhodowanych odmian tulipanów za najcenniejszą z nich uchodził Semper Augustus, który osiągał niebotyczne ceny. Rekordowa cena to 6 tys. guldenów na aukcji w Harlemie, równowartość średniej pensji otrzymywanej przez 40 lat pracy w XVII-wiecznej Holandii (Głowacki)."

Patrz też: "Tulipanowa gorączka", powieść Debory Moggah (wydawnictwo "Rebis") i film pod tym samym tytułem.
Powieść doskonale się czyta, w sam raz na majówkę.

Ja tych zawirusowanych nie wyrzucam, ale i nie udało się utrzymać ich dłużej przy życiu.

Kilka kolejnych:
Garden Fire, jakieś przypadkowo kupione



Pokazywane wcześniej jako otwarte - nie-wiem-co-doprawdy B)



Czerwone Kapturki



Barbadosy, najbardziej strzępiaste z strzępiastych



A to przeciwieństwo, prościutkie, botaniczne tulipanki Kluzjusza, nie znam odmiany. Praktycznie niezniszczalne.



Inne botaniczne, Salmon Gem, T. batalinii



A te pokazywałam kilka razy, nie umiem się powstrzymać, są cudne - Vendee Globe.



Zaraz wszystkie będą wspomnieniem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, mymysteryy, Armasza, Marlenka, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Kwi 2024 20:02 #855411

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8413
Te Klusjusza to Lady Jane, u mnie zanika, został jeden a było ich więcej, nie można ich w Polsce dostać, a bardzo je lubię.
A kwitną jeszcze:
Pełne żółte trzeci rok.



Crem Upstar pełny przypomina kwiat róży.


Białe strzępiaste.


Żółte ale mało strzępiaste.

NN.


Botaniczne.



I w donicach bardzo ekscentryczne.


I inne.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Armasza, Łatka, Marlenka, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Kwi 2024 19:55 #855465

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8413
Jeszcze kwitnie Marilyn, zawsze na końcu.



I Lady Jane o której pisałam.

MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Kwi 2024 20:42 #855472

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9229
Za chwilę będzie po balu. Pozawiązywałam nitki na kilku, o które chcę szczególnie zadbać, by ich nie stracić.

Ten też dostał nitkę :P , za rok pójdzie na rabatę ognistą, która już tylko z założenia jest ognista, bo mocno wystygła wraz z odchodzeniem kolejnych roślin w gorących odcieniach.
IMG_0850.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, CHI, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Kwi 2024 22:05 #855481

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6130
  • Otrzymane dziękuję: 22344
Marysiu te żółte piękność :bravo:
Jolu ten ostatni piękny :bravo:
Ależ spektakl . :)
Jutro jadę po siewki ,a ciekawe co w tulipkach.
Mężuś dostał "polecenie "przywieźć na stół i wywiązał się super . :)



Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2024 22:35 przez Bobka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marlenka, CHI, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Kwi 2024 22:39 #855482

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 376
  • Otrzymane dziękuję: 2104
Tulipany uprawiam na otwartym terenie i w lesie. Zawsze staram się je skrupulatnie segregować kolorami i ciągle odnotowuję tylko same niespodzianki.


A2.jpg



2-53.jpg



W zasadzie straciłem wszystkie swoje klasycznie żółte tulipany z ciemnym środkiem. Zmieniają się niebywale. Zyskują albo delikatne czerwone smugi, albo przechodzą wręcz w żółto-czerwone z efektem motyla , albo też nabywają czerwonawego cętkowania z takimż obramowaniem krawędzi płatków. Już nie wiem, co o tym myśleć.


6-21.jpg



3-51.jpg



1-56.jpg



5-34.jpg




A ta jakby plisowana różyczka to już odpał rekordowy. Nie wiem skąd, nie wiem dlaczego. Kiedyś chyba był to tulipan biały, teraz już różowawy bi-color. Czy jest jakaś oficjalna odmiana do niego podobna?


4-42.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Marlenka, CHI, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, Bobka, EwG, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.544 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum