TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 13:06 #365345

  • Roma
  • Roma's Avatar
Nazwami niestety nie oznaczę moich tulipanów bo ich po prostu nie pamiętam ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby się nimi pochwalić :)


01-DSCF2012.jpg


02-DSCF2013.jpg


03-DSCF2014.jpg


04-DSCF2015.jpg


05-DSCF2016.jpg


06-DSCF2017.jpg


07-DSCF2021.jpg


08-DSCF2023.jpg


09-DSCF2024.jpg


10-DSCF2025.jpg


11-DSCF2026.jpg


12-DSCF2027.jpg


13-DSCF2028.jpg


14-DSCF2029.jpg


15-DSCF2030.jpg


16-DSCF2034.jpg


17-DSCF2035.jpg


18-DSCF2036.jpg


19-DSCF2037.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 14:52 #365388

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Moje skromniutkie :)
DSCN07141.jpg


DSCN07151.jpg


DSCN07161.jpg


DSCN07171.jpg


DSCN07181.jpg
Pozdrawiam,Mila.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Amarant, crocus

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 19:00 #365452

ahan wrote:
Cytuj:

I najstarszy z podwójnych wczesnych w moim ogrodzie - "Peach Blossom" z 1890 roku, kwiaty zupełnie piwoniowe o mocnym owocowym zapachu...
tulip_peach_blossom_1.jpg


Piotrze, przykro mi, ale to nie ta odmiana. Najpewniej kiedyś nią była, niestety teraz jest porażona wirusem pstrości tulipanów (Tulip breaking virus, TBV) (sam kiedyś nieprawidłowo nazywałem paskudę pstrokatością). Kolor ni jak nie pasuje do "kwiatu brzoskwini" (nazwa odmiany). W dawnych czasach miałem tę odmianę i jej "mamę" 'Murillo' (1860), która jest jest jedną z najpłodniejszych odmian jeśli chodzi o ilość sportów (spontanicznych mutacji).
Mam nawet fotografię tej odmiany, ale analogową robioną na ORWO-filmie, a skanera nie mam. Spróbuję opisać odmianę jak to robili Holendrzy przed erą internetu i fotografii cyfrowej.
Wysokość 25-30 cm. Barwa kwiatu na początku kwitnienia: działki kielicha na zewnątrz białe z wąskim bladoróżowym brzegiem, wewnątrz różowe płynnie przechodzące w biały (nie rozstrzelone barwy jak u Ciebie). W czasie kwitnienia cały tulipan różowieje. Z zewnątrz działki stają się jednolicie jasnoróżowe, wewnątrz, od nasady (tak kiedyś opisywano wielobarwne tulipany, zawsze od podstawy) różowe harmonijnie przechodzące w jasny róż.
Konkluzja przykra, tylko utylizacja.
Niestety u mnie w tym roku paskudztwo (TBV) też wystąpiło i trzeba eliminować (gdzieś na początku tematu opisałem, jak robiłem to kiedyś), teraz będę miał "powtórkę z rozrywki".

To nie jest wirus pstrości tulipana (TBV), którego potrafię rozpoznać. To brak stabilności koloru odmiany, który wynika z nie najlepszego materiału jak mi się dostał w jednej z cebul odmiany. Liście pozostają zdrowe, a i same zmiany nie są w postaci smug czy płomieni tylko ubytków koloru w płatkach po stronie wewnętrznej. To prawda, zdjęcie akurat wstawiło mi się niezbyt reprezentatywne, ale dalej należy do "Peach Blossom". Zmiany barwy kwiatu tulipana to nie zawsze skutek zawirusowania i takie potrafią w następnym pokoleniu cebul się już nie pojawić, a mogą się też pogłębić i prowadzić do całkowitego jego wymycia. Wirus pstrości pojawia się zarówno na zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchniach płatków. Do poczytania o TBV i podobnych zapraszam do mojej witryny gdzie opisuję znane mi przypadki jak też te inne o podobnych objawach.
Poniżej inne zdjęcie odmiany "Peach Blossom"
tulip_peach_blossom.jpg


Pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2015 19:30 przez Gadający z Ogrodem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, badusia

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 19:19 #365463

  • crocus
  • crocus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 235
Podziwiam Wasze cuda :thanks:
Moje takie sobie amatorskie zupełnie tulipanki, ale lubię je :)
Dopiero niektóre, posadzone jesienią, zaczęłam oznaczać nazwami

gałązkowe Dream Club
DreamClub1.jpg


DreamClub.jpg


Atlantis
Atlantis.jpg


Yellow Crown
YellowCrown.jpg


Playgirl
Playgirl.jpg
Pozdrawiam
Lulka
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, badusia, Amarant, Gadający z Ogrodem

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 19:28 #365468

  • crocus
  • crocus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 235
i bez nazwy


bialo_czerwony.jpg



20150505_172232.jpg



20150503_124833.jpg



20150427_191845.jpg



20150503_124809.jpg
Pozdrawiam
Lulka
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2015 19:32 przez crocus.
Za tę wiadomość podziękował(a): badusia, Amarant, Gadający z Ogrodem

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 19:48 #365487

crocus wrote:
Podziwiam Wasze cuda :thanks:
Moje takie sobie amatorskie zupełnie tulipanki, ale lubię je :)
Dopiero niektóre, posadzone jesienią, zaczęłam oznaczać nazwami

Yellow Crown
YellowCrown.jpg

U Ciebie też już jest co podziwiać :) - przypadek patrz powyżej, to przedstawiciel "Tulip Crown" czyli linii tulipanów o kwiatach w kształcie korony. Należą do grupy Triumf, a pierwszym był "Liberstar" przedstawiony w 1999 roku przez hodowcę G.P. Sneeksa, oczywiście z Holandii...
tulip_liberstar_1.jpg


W moim ogrodzie uprawiam jeszcze "White Liberstar" (J. van Diepen, 2010) i kwiaty niczym porcelana, o mocnej fakturze płatków...
tulip_white_liberstar_2.jpg


I "Yellow Crown" (P. Groot,2003) - żółty, choć z czasem blednie do kremowego, a nawet ecri i wtedy na obrzeżach pojawia się delikatny czerwony margines. Podobnie jak i dwie pozostałe odmiany kwitnie mi bardzo długo, ponad dwa tygodnie...
tulip_yellow_crown_3.jpg



Pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2015 20:20 przez Gadający z Ogrodem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, badusia, Amarant, crocus

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 20:07 #365489

  • crocus
  • crocus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 235
Dziękuję Piotrze :) mam jeszcze "Whitty Picture", to chyba z te samej grupy, tylko ma być blady róż, na razie w pąkach ale jak zakwitnie, to pokażę.
Jak tak długo kwitną, to zaleta, podoba mi się pokrój tych tulipanów, dzięki za info, już w moim kajeciku.
Pozdrawiam :)

PS.
Zajrzałam do Twojej witryny i przepadłam, kopalnia wiedzy :thanks:
Pozdrawiam
Lulka
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2015 20:15 przez crocus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Gadający z Ogrodem

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 21:12 #365529

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Piotrze, przypadkowo przeczytałem Twój pierwszy post będący odpowiedzią na moje sugestie, jak i drugi (ten sam), ale poprawiony. Przede wszystkim bardzo dziękuję za bardzo ciekawego linka do Twojej strony poświęconej TBV. Niestety nie umiem ustosunkować do teorii o "chwilowej - sezonowej zmianie koloru". Po prostu ja zawsze eliminowałem u siebie wszelkie pstrości. Nigdy ich nie izolowałem, ani nie przesadzałem, zawsze unicestwiałem chemicznie (opisałem gdzieś na początku wątku), bałem się wbić łopatę w blisko rosnące cebule, bo najpewniej korzenie cebul się przenikały i istniała możliwość przeniesienia paskudztwa narzędziem.
W czasach, gdy naprawdę mocno siedziałem w tulipanach (lata 80-te) dostępny był test na TBV o nazwie ELIZA, niestety nie wykrywał on wszystkich serotypów opisanych na Twojej stronie. Miałem możliwość sprowadzić to z ówczesnego RFN, ale kosztowało to majątek i nigdy nie ściągnąłem. Zdecydowanie wolałem utylizacje pstrokatych (taniej).
Jako stary ogrodnik jestem bardzo cierpliwy, rok to piwo, poczekam co pokarzesz w przyszłym roku. Czy będzie kwiatek brzoskwini?
A swoją drogą bardzo sympatycznie, że ktoś taki jak Ty wdepnął na nasze Forum.
Pozdrawiam
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352, Gadający z Ogrodem

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 21:42 #365550

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176

Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, badusia, Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 21:49 #365558

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Magda, ale fajny kolorek tulipanów

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Maj 2015 21:49 #365559

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1898
  • Otrzymane dziękuję: 3787
PIOTRZE i AHAM :thanks: że jesteście na forum.
Macie bardzo dużą wiedzę i fajnie że się nią dzielicie.
Pozdrawiam Gosia :)

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Maj 2015 09:12 #365700

ahan wrote:
Piotrze, przypadkowo przeczytałem Twój pierwszy post będący odpowiedzią na moje sugestie, jak i drugi (ten sam), ale poprawiony. Przede wszystkim bardzo dziękuję za bardzo ciekawego linka do Twojej strony poświęconej TBV. Niestety nie umiem ustosunkować do teorii o "chwilowej - sezonowej zmianie koloru". Po prostu ja zawsze eliminowałem u siebie wszelkie pstrości. Nigdy ich nie izolowałem, ani nie przesadzałem, zawsze unicestwiałem chemicznie (opisałem gdzieś na początku wątku), bałem się wbić łopatę w blisko rosnące cebule, bo najpewniej korzenie cebul się przenikały i istniała możliwość przeniesienia paskudztwa narzędziem.
W czasach, gdy naprawdę mocno siedziałem w tulipanach (lata 80-te) dostępny był test na TBV o nazwie ELIZA, niestety nie wykrywał on wszystkich serotypów opisanych na Twojej stronie. Miałem możliwość sprowadzić to z ówczesnego RFN, ale kosztowało to majątek i nigdy nie ściągnąłem. Zdecydowanie wolałem utylizacje pstrokatych (taniej).
Jako stary ogrodnik jestem bardzo cierpliwy, rok to piwo, poczekam co pokarzesz w przyszłym roku. Czy będzie kwiatek brzoskwini?
A swoją drogą bardzo sympatycznie, że ktoś taki jak Ty wdepnął na nasze Forum.

Poprawiłem już chyba za późno swój post i jak widzę jednak się w tej nowej formie nie zapisał albo też był widoczny bardzo krótko.
Zgadzam się jak najbardziej, że o zakażeniu tulipana mogą całkowicie przekonywać tylko testy/badania laboratoryjne. Amatorom uprawiającym tulipany, za jakiego się uważam, pozostaje studiowanie i obserwacja przypadków we własnym ogrodzie. Wirus TBV to też taka nieodłączna część historii uprawy, sprawca Tulipomanii i wielu prześwietnych wydarzeń, jak choćby festival broken tulips (tych porażonych wirusem), który od 1836 roku corocznie odbywa się w Wakefield (Anglia). Dbam o ochronę fitosanitarną we wszystkich aspektach i staram się nie rozprzestrzeniać wirusa. Jednakże, w przypadkach wątpliwych niszczę kwiaty jak tylko się pokażą i czekam z cebulami do następnego sezonu. Sporty czyli mutacje tworzą się też nie od razu w pierwszym pokoleniu, budują swoje kolory w sposób czasami przypominające smugi i płomienie. Zbyt szybkie pozbycie się cebul może nas pozbawić nowej zupełnie odmiany, która właśnie przychodzi na świat. Brak stabilności według moich doświadczeń może mieć bardzo różne podłoże, w tym brane dosłownie. Uprawiam tulipany wśród róż o pokroju wysokim, dla których przygotowuję dość rozległe stanowiska i często zdarza się tak. że cebule trafiają bezpośrednio na obornik. Wybarwienie takich kwiatów jest czasami zadziwiające równie zadziwiające i tak też mogło być z tym przypadkiem "Peach Blossom". To zdjęcie było z ubiegłego roku, a dzisiaj rano poszedłem sprawdzić (po dłuuugim weekendzie:)) czy jeszcze jest w kwiatach. I jest, po nocnym deszczu trzyma się całkiem dzielnie jak przystało na dobrą starą szkołę...
peach_blossom_2015.jpg


Myślę też, że na tym zdjęciu bardziej przekonuje do poprawności odmiany a to ten sam co w smugach jeszcze rok temu. Płatki nie są zupełnie gładkie, widoczne jest delikatne smużenie, ale wszystko to w kolorze różu więc i uspokaja, że to jednak nie był wirus.

Pozdrawiam,
Piotr

ps. bardzo miło mi gościć wszystkich w mojej witrynie :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Maj 2015 10:15 #365725

Doczytałem właśnie, że muszą być czasami dwa posty na stronie, aby ten pierwszy był widoczny. Zatem korzystam okazji aby przedstawić moje faworytne parroty :), których jak zauważyłem na forum zbyt wiele nie ma. Pierwsze pojawiły się w połowie XVII wieku i były nazywane Dragon Tulips lub z francuska Monstre, bo i tak się prezentowały w pociętych fantazyjnie płatkach. Należały do grupy Bizarden czyli zakażonych wirusem pstrości tulipana, który po kilku pokoleniach świetności doprowadzał każdą odmianę do wyginięcia. Tak było aż do 1907, do przedstawienia tulipana "Sensation", który stał się prawdziwą sensacją, a co najważniejsze był wolny od wirusa TBV.
Z tamtego czasu, roku 1910 pochodzi najstarszy z parrotów w moim ogrodzie - "Fantasy". Może i nie jest zbyt widowiskowy w kształcie jak te współczesne, jednakże bardzo ładny w kolorze łososiowym...
tulip_fantasy.jpg


Nieznany mi z pochodzenia 'Webber's Parrot" to łagodne pastele. Idealny na bukiety dla panny młodej, jak przekonują angielscy floryści. Jakby nie było, bardzo fotogeniczny...
tulip_webbers_parrot.jpg


"Apricot Parrot" to największe kwiaty tulipana w moim ogrodzie, średnicy znacznie ponad 15 cm, na co ma i wpływ wspominane wcześniej bardzo żyzne stanowisko. Odmiana ma już swoje lata, pochodzi z 1961 roku, niemniej wciąż pozostaje wśród najbardziej popularnych odmian tej grupy...
tulip_apricot_parrot_1.jpg


"Diamond Parrot" to pierwsze kwiaty w moim ogrodzie w tym roku. Pochodzenie mam do ustalenia, zielone znaczenia na płatkach wskazują na geny grupy Viridiflora. Egzotyczny i elegancki...
tulip_diamond_parrot.jpg


Pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2015 10:22 przez Gadający z Ogrodem.
Za tę wiadomość podziękował(a): babaewa, Bozi, badusia, Amarant, Gosia352

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Maj 2015 20:01 #365821

  • Amarant
  • Amarant's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1874
  • Otrzymane dziękuję: 3379
:flower1:
Gdy większość moich tulipanów to już wspomnienie, startuje Hollywood :bravo:
Chyba też z grupy Viridiflora.
100_3758-2.jpg

:drink1:
Pozdrawiam
Marek

Zapraszam
Markowy Ogródek
Za tę wiadomość podziękował(a): badusia

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 08 Maj 2015 10:26 #366030

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
U mnie jeszcze pełnia sezonu :flower1: :


DSC03441.jpg

......Mata Hari



DSC03392.jpg

....American Dream dopiero przekwitając wygląda jak na opakowaniu :wink4:


DSC03439.jpg

.....Crispy Gold



DSC03436.jpg

......Curly Sue


DSC03353.jpg

......Huts Ten Bosch



DSC03406.jpg

.....Carnaval De Nice


DSC03416.jpg




DSC03414.jpg

.....Shirley



DSC03427.jpg

......Apricot Parrot
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, babaewa, badusia, Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 09 Maj 2015 08:48 #366344

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15889
  • Otrzymane dziękuję: 12309
A to moje ostatnie niedobitki w tym sezonie :sad2:


06.05.2015044.jpg


06.05.2015064.jpg


08.05.2015027.jpg
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): badusia, Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 09 Maj 2015 10:26 #366371

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4057
  • Otrzymane dziękuję: 4153
Zakwitły dwa tulipany:



odmiana Gavota



odmiana Tinka
bez
Za tę wiadomość podziękował(a): badusia, Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 09 Maj 2015 11:43 #366396

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
A u mnie jeszcze kwitną takie:
DSCN07931.jpg


DSCN07501.jpg


DSCN07511.jpg


DSCN07701.jpg


DSCN07731.jpg


DSCN07521.jpg


DSCN07531.jpg


DSCN07751.jpg

Bez nazw, ale nie zawsze się zgadzają odmianowo...
Pozdrawiam,Mila.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Amarant


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.983 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum