TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 12 Maj 2015 13:50 #367830

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Spróbuj 'China Pink, nie pamiętam dokładnie koloru, mniejszy i niższy. Z tej grupy był najmniej liliokształtny.
Pozdrawiam
Andrzej


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 13 Maj 2015 10:13 #368154

bozunia wrote:

Przy okazji... może ktoś rozpozna odmianę tych dwóch tulipanów, kupiłam jako NN. Te niższe mają po dwa pełne kwiaty na pędzie i kolor miedziany. Wyższe przypominają mi Alladin Flame, ale miały białą obwódkę płatka. Zdjęcie trochę nieostre, ale może coś będzie widać...

_MG_5611.jpg

Wyższy - jeśli liliokształtny, kolor landrynkowy z białym marginesem, kwiaty niezbyt duże i proporcjonalne do wzrostu - może "Yonina"? To tulipan z 1994 roku, jeden z najniższych w grupie, dorasta do 30 cm. Charakterystyczne jest też wnętrze kwiatu, jeśli masz zdjęcia lub pamiętasz jak wygląda, to by też pomogło.

Niższy - trzeba by zawęzić poszukiwania przez określenie do jakiej grupy należy. Strzępiastych (Fringed) czy też podwójnych wczesnych lub późnych (Double Late, Early)? Czy na pewno to tulipan wielokwiatowy, gdzie powinien być widoczny podział pędu głównego na boczne na których pojawiają się kwiaty. Czy może to anomalia sezonowa? Typowe tulipany wielokwiatowe to najczęściej grupa Single Late czyli pojedyńczych późnych i inne kształty niż te na zdjęciu. Pomocne byłyby dodatkowe zdjęcia, w tym wnętrza.

Pozdrawiam,
Piotr

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2015 10:13 #368522

  • crocus
  • crocus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 235
"Texas Flame " w całej okazałości

DSC00176.jpg



DSC00177.jpg


DSC00204.jpg
Pozdrawiam
Lulka
Ostatnio zmieniany: 14 Maj 2015 10:14 przez crocus. Powód: dodałam zdjęcie
Za tę wiadomość podziękował(a): badusia, Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2015 21:14 #368778

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Crocus, 'Texas Flame' jest pięny, sto razy ładniejszy od "mamy" 'Texas Gold'. Jednak z pstrokatych papug, które znam, najładniejsza jest 'Estella Rijnweld'.
Pozdrawiam
Andrzej

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 14 Maj 2015 21:56 #368818

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Tulipanierze, gdy kilkanaście dni temu wdepnąłem w ten temat, to zacząłem szukać stareńkiej książki, będącej spisem wszystkich, ówcześnie zarejestrowanych odmian tulipanów. Przerycie domowej biblioteczki (z dwie godziny) nie dało rezultatu. Dziś znalazłem w altanie na ogrodzie i miód spłynął mi na serce. Dlaczego? W ubiegłym roku znalazłem niepełny spis roślin cebulowych, tylko tych, które miałem do wymiany z innymi amatorami. Mam na przykład w spisie odmiany 'Bengalen' i 'Livingstone', nie udało mi się takowych wygooglować, a w książeczce są.
Książka ma równo pięćdziesiąt lat, wydana została w 1965 roku. Jej tytuł:
"Classified List and International Register of Tulip Names" sygnowana przez 'With particulars of the Royal General Bulbgrowers` Society`s Classification of Tulips and arrangements for the Registratio of Tulip names'.
Ponieważ to zabytek, w książce jest jeszcze stary podział na grupy, wówczas było ich 23.
Pozdrawiam
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): Gadający z Ogrodem

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 15 Maj 2015 09:52 #368930

Wszystkie parroty z linii Texas są jak najbardziej godne uwagi i polecania w uprawie. Przyszły na świat na przestrzeni ćwierćwieku i każdy pochodzi od innego hodowcy/szkółki. Najstarszym jest "Texas Gold" z 1944 roku, niezwykle zmienny w swojej kolorystyce, kwitnący blisko trzy tygodnie, aż po ostatnie dni maja przy niezbyt wczesnych wiosnach. Dzień 7 kwitnienia...

tulip_texas_gold_4.jpg



Dni 15-20, to stadium potrafi się zachować przy słonecznej pogodzie przez pięć dni...
tulip_texas_gold_8.jpg


Kolejny to "Texas Flame" z 1958 roku o mocno wyrysowanych czerwonych płomieniach pokrywających płatki, to jeden z najmocniejszych tulipanowych kontrastów...
tulip_texas_flame_2.jpg


Ostatni z trójki muszkieterów to "Texas Fire" i rok 1968, w ostrej teksańskiej tonacji barw. Kwitnie równie długo i niezawodnie...
tulip_texas_fire_1.jpg


Tak btw już ...
Zdjęcia tego samego tulipana potrafią być bardzo różne, a każde z nich może być przy tym przeładne, poprawne i reprezentatywne. Jednakże do oznaczania potrzebne są takie które określają cechy charakterystyczne odmiany składające się na kształt kwiatów, kolor płatków i dna kwiatowego. Pomocne jest też podanie wzrostu, pory kwitnienia i czy pachnie. To ostatnie jest bardzo często pomijane przy samym oglądaniu tulipanów w ogrodzie, a przecież tak wiele odmian to również wspaniały zapach kwiatów.

Pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2015 10:00 przez Gadający z Ogrodem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 15 Maj 2015 12:06 #368954

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
TEn rok bardzo dobry jeśli chodzi o długośc kwitnienia tulipanów. Chłodne dni i noce utrzymują kwiaty w świetnej formie.
Małe podsumowanie kwitnących u mnie. Nazwy gdzieś mam zapisaną, pokuszę się o dopasowanie to dopiszę.
1.Exotic Epmeror



2.

3.

4,5

6.

7.

8.

9.

10.

cdn...
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): katja, Eus, Amarant, Gadający z Ogrodem

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 17 Maj 2015 19:52 #369945

ahan wrote:
Tulipanierze, gdy kilkanaście dni temu wdepnąłem w ten temat, to zacząłem szukać stareńkiej książki, będącej spisem wszystkich, ówcześnie zarejestrowanych odmian tulipanów. Przerycie domowej biblioteczki (z dwie godziny) nie dało rezultatu. Dziś znalazłem w altanie na ogrodzie i miód spłynął mi na serce. Dlaczego? W ubiegłym roku znalazłem niepełny spis roślin cebulowych, tylko tych, które miałem do wymiany z innymi amatorami. Mam na przykład w spisie odmiany 'Bengalen' i 'Livingstone', nie udało mi się takowych wygooglować, a w książeczce są.
Książka ma równo pięćdziesiąt lat, wydana została w 1965 roku. Jej tytuł:
"Classified List and International Register of Tulip Names" sygnowana przez 'With particulars of the Royal General Bulbgrowers` Society`s Classification of Tulips and arrangements for the Registratio of Tulip names'.
Ponieważ to zabytek, w książce jest jeszcze stary podział na grupy, wówczas było ich 23.

Jak widzę Andrzeju, żaden Tulipanier :) nie kwapi się do odpisania, to odpisuję, bo i kwestia ciekawa tego wydawnictwa, które Ci się odnalazło. Pod takim samym tytułem została wydana w 1996 roku obowiązująca obecnie klasyfikacja - Classified List and International Register of Tulip Names i jest autorstwa Johana van Sheepen, który w KAVB jest osobą nadzorującą rejestracją nowych odmian tulipanów. KAVB czyli Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (Królewskie Holenderskie Towarzystwo Hodowców Roślin Cebulowych), niezwykle szacowny związek założony w 1860 roku, który obecnie jest światowym decydentem we wszystkich sprawach związanych z uprawą tulipana. Początki rzeczowej klasyfikacji to jednak Anglicy z RHS (brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodniczeg), którzy w 1913 roku przekonali Holendrów i wspólnie powołali Brytyjsko-Holenderski Komitet ds. Nazewnictwa i Klasyfikacji Tulipanów. Przedsięwzięciem tegoż było zarządzenie serii testów i prób, którym to poddano tulipany w RHS Garden Wisley, a w 1917 pojawił się podsumowujący to dokument Report of the Tulip Nomenclature Committee, 1914-1915. Intro to Classification. Założenia, które zostały tam przyjęte przetrwały do roku 1939, kiedy to pod auspicjami RHS wydano pierwszy pełny podział/klasyfikację tulipanów na grupy. Ciekawym jest porównanie do obecnego przez wzgląd choćby na grupę Mendel Tulips (tulipany Mendla), Dutch Breeders czy English Breeders (tulipany hodowców holenderskich i angielskich). Najbardziej jednak przykuwa uwagę fakt istnienia Broken Dutch Breeders, Broken English Breeders i Broken Cottage Tulips. Wraz z Rembrandt Tulips były to grupy do których przynależały tulipany dotknięte wirusem pstrości tulipana (TBV) i wirusami pokrewnymi. Nie może to dziwić bo przecież dopiero 1928 roku, Dorothy Catley rozpoczęła serię doświadczeń, które jednoznacznie wskazały, że za smugami i płomieniami na płatkach tulipanów stoi patogen roślin czyli twór chorobowy, który w konsekwencji doprowadza do wymarcia cebul danej odmiany. Tak też było za czasów Tulipomanii, w wiekach późniejszych i na początku XX wieku - odmiany tych grup pojawiały i znikały, ustępując miejsca nowym.
Dokumenty powyższe znam tylko w formie elektronicznej, dostały mi się od znajomego, pasjonata tulipanów z Anglii. Ten który posiadasz jest równie ciekawym wydawnictwem, a w formie wydawnictwa książkowego oczywiście wartościowszym. Może kiedyś będziesz miał możliwość zrobienia skanów i udostępnienia tu na forum, zwłaszcza w tej części podziału na grupy.
Skarb tulipanowy to na pewno, czy zabytek? Ja za takowe uważam tylko te starsze od mojej metryki urodzenia, a wydawnictwo z 1965 roku takim i nie jest :).
Z wspomnianych przez Ciebie tulipanów, w dokumencie z 1939 roku jest "Livingstone" - grupa 15. Late Double Tulips, hodowca Zocher & Co z Haarlem (Holandia), kolor czerwień kardynalska, rok przedstawienia 1933, nagrodzony A.M. (Award of Merit, RHS).
Tulipana "Bengalen" nie widzę w 1939, więc to zapewne późniejsza introdukcja. W spisie innym mam tylko, że to Double Early z 1950 roku, HB czyli uprawiany obecnie tylko w Hortus Bulborum (Limmen, Holania). To taka swoista tulipanowa arka dla tulipanów zagrożonych wyginięciem.

Pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2015 19:55 przez Gadający z Ogrodem.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, ahan, Gosia352

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 18 Maj 2015 19:54 #370298

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Wygląda na to, że na tym forum jest tylko dwóch maniaków tulipanowych, ja (historyczny) i Ty (Piotrze), będący na bieżąco, siedzący mocno w temacie. Oczywiście jest też kilkoro podziwiających te kwiaty i mających ciekawe odmiany. Osobiście dziękuję Ci za bardzo ciekawy i merytoryczny wpis. Wydaje mi się jednak, że nie ja powinienem dziękować za ostatni post, bo ja to wszystko wiem, tylko Forumowicze powinni Ci dziękować, że mogą się dzięki Tobie podkształcić.
Szacunkowo oceniam, że przez mój ogród przewinęło się ok. ćwierć tysiąca odmian tulipanów. Z czasem wiele odmian podobnych, pospolitych, nieciekawych, z mojego punktu widzenia zostało wyprzedanych lub wywalonych. Po prostu zaczął doskwierać brak miejsca, a ja stałem się bardziej wybredny.
Odmiana 'Bengalen' ma działki kielicha wewnątrz pomarańczowo-czerwone, a z zewnątrz ciemno wiśniowoczerwone. Hodowca C. P. Alkemade Cz. - 1950.
Co do skanu starego podziału tulipanów, to przy najbliższej okazji (choć ta książka podlega jeszcze prawu autorskiemu), zresztą ten podział mam po polsku w jakieś starej książce, tylko nie pamiętam w jakiej. Postaram się odszukać.
Zauważyłem, że bardzo lubisz stare odmiany. Moja najstarsza: 'Tournesol Red and Yellow' (poj. wcz. 1769), w 2013 roku jedna kwitnąca cebula, która przetrwała. W tym roku cztery kwiaty (nie potrafię pojąć, jak w wielu postach zamieszczonych wcześniej piszą Szanowni Forumowicze, że tulipany to w ogrodzie rośliny jednoroczne lub nie mnożące się). Trochę serca i opieki, a odwdzięczą się, kwitnąc i mnożąc się, z małymi wyjątkami.
P1240435.jpg


P1240434.jpg
Pozdrawiam
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Gosia352, Gadający z Ogrodem

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 18 Maj 2015 21:35 #370353

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Może ktoś wie co mi wyrosło "ni z gruszki ni z pietruszki" :think:



Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 18 Maj 2015 21:52 #370367

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15868
  • Otrzymane dziękuję: 12275
Miałam kiedyś takie - były to tulipany botaniczne saxatilis, a dokładniej takie --> tabaza.info/modules.php?name=Tabaza&file...Szczegolowo&tid=2563

Przeżyły tylko jedną zimę :cry2:
Pozdrawiam - Ania

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 19 Maj 2015 10:44 #370531

Wiosna w tym roku przyszła wcześniej i to już ostatnie dni kwitnienia tulipanów, które zazwyczaj przypada u nas na koniec maja i początek czerwca. Kwitnie jeszcze "Elegant Lady", jeden ze starszych w grupie liliokształtne, z 1953 roku. Kwitnie ponad dwa tygodnie i bardzo solidnie bez względu na pogodę, pokrój idealny...
tulip_elegant_lady.jpg


Podobnie wspominany już "Sorbet", pojedyńczy późny przedstawiony w 1959 roku. Zdjęcie z wczoraj, a w kwiatach był już 5 maja...
tulip_sorbet_3.jpg


I Tulipa acuminata, któremu obiecałem lepsze zdjęcia w tym roku :). Datowany w Turcji na rok 1720, w katalogach wiedeńskich od 1813...
tulipa_acuminata_1-2.jpg


Trzy tulipany starej już daty, ale czy ustępują miejsca tym z XXI wieku? Myślę, że dla jednych i drugich warto znaleźć miejsce na uprawę w ogrodzie. Jednym z najmłodszych u mnie jest "Boa Vista" (podwójny późny) z 2011 i inny już zupełnie kształt, a przy tym odmiana wymagająca i kapryśna. To ostatnie nie jest generalną cechą tulipanów współczesnych, niemniej znacznej części. A już na pewno tych o takich właśnie kształtach jak tenże. Zdjęcie z ubiegłego roku, bo w tym się wziął i był tylko w pąkach jak karczoch, nie wykształcił karmazynowych płatków...
tulip_boa_vista_3.jpg


Pozdrawiam,
Piotr
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2015 10:46 przez Gadający z Ogrodem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku, Amarant, bozunia, Gosia352

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 21 Maj 2015 21:36 #371692

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Zostało już tylko kilka... ten najpiękniejszy:

21maja2015004.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 24 Maj 2015 08:20 #372481

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Wspominkowo, bo już przekwitły:


T. saxastilis 'Lilac wonder'




T. 'Elegant lady'


T. 'Mickey mouse'


T. 'Prinses Irene'


NN


T. 'Super parrot'


I jakieś bardzo wczesne, nazw gdzieś umknęła:


Inne tulipany fotek się nie doczekały :oops:
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 24 Maj 2015 23:32 #372866

  • bozunia
  • bozunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 145
Ostatnie tulipany w tym roku :(

'Esperanto'

_MG_7129.jpg


_MG_7261.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, piku, affa, Amarant

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 25 Maj 2015 00:08 #372875

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Tulipan Ice Cream

maj15027.jpg


maj15031.jpg


maj15032.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, piku, affa, Amarant, bozunia, crocus

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 26 Maj 2015 14:34 #373297

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Tulipan Ice Cream jest śliczny :woohoo:

Przypominkowo

DSC_4639.jpg


DSCF3474.jpg


DSC_4790.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2015 14:34 przez affa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, crocus

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 28 Maj 2015 00:25 #373862

  • crocus
  • crocus's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 154
  • Otrzymane dziękuję: 235
Ostatnie stadium przed rozsypaniem się
Texas Flame

DSC00233.jpg
Pozdrawiam
Lulka
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.548 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum