TEMAT: Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 22 Mar 2022 17:24 #797742

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
A tak wyglądały dziś koło południa:





Nic u nikogo??? Chodząc z psami zaglądam do ogrodów (przez płot ;) ) i widzę kwitnące botaniczne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Anika, Marlenka, zeberka363, Jaedda, Szafirek, Nimfa, Ninia, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 25 Mar 2022 14:09 #798071

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Jeszcze więcej Fashion:



A tu wychyla czerwoną główkę następny z grupy Kaufmanna, ciemniejszy i jednolicie szkarłatny, zgodnie z nazwą/ Scarlet Baby:

Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Marlenka, zeberka363, MARRY, Jaedda, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 25 Mar 2022 15:17 #798072

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 1001
  • Otrzymane dziękuję: 4439
Zazdroszczę pozytywnie takich widoków :flower2: :flower2: U mnie same liście, ale są wszystkie i już się nie mogę doczekać jak zakwitną. W tym sezonie trzeba będzie rozsadzić ,bo robi się gęsto .Słonko ładnie świeci ,ziemia zruszona i było trochę podlewania.
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2022 16:42 przez Perełka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 25 Mar 2022 20:22 #798088

  • FikuMiku
  • FikuMiku's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 166
Przepiękne botaniczne! Aż się chce mieć takie u siebie.
U mnie, mam nadzieję, będzie jedna odmiana, zapomniałam jaka, ale na razie coś się spieszy spod ziemi na świeże powietrze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 27 Mar 2022 15:11 #798280

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
I u mnie rozpoczynają kwitnienie :flower2:

Tulipan Kaufmanna Johann Strauss

SAM_3422.jpg


SAM_3425.jpg


Tulipan Kaufmanna Shakespeare

SAM_3418.jpg


SAM_3409.jpg


SAM_3428.jpg
Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, zeberka363, MARRY, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 28 Mar 2022 20:28 #798428

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Piękny Szekspir. torche podobny do Scarlet Baby.
A oto on, w słońcu południa:



i wieczorem, stulony:



Z artystów odnalazł się jeden kwiatuszek Glück:



Miałam ich na pewno co najmniej pięć. teraz obok kwiatka jakieś nędzne listki - jesienią muszę dokupić chyba.
Otwarty w słońcu zupełnie inny:

Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2022 21:31 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 29 Mar 2022 09:36 #798466

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1742
  • Otrzymane dziękuję: 12774
Pierwsze - Fashion na razie skromnie.


DSC_60351-4.jpg
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Łatka, Szafirek, Nimfa, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 29 Mar 2022 10:06 #798468

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Ewo, fajnie, że masz Fashion, to żelazna odmiana. U mnie siedzą nieruszane chyba coś piąte sezon i dzielnie się mnożą. W nie bardzo luksusowym miejscu nawet.
Jak jest słonecznie, wabią dziesiątki wygłodniałych pszczół.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 31 Mar 2022 10:29 #798720

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Jeszcze jeden Kaufmanna, Showwinner.



Czysto czerwoniutki.
Zimno takie, że na następne przyjdzie sporo poczekać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Anika, Szafirek, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 31 Mar 2022 12:01 #798729

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11164
Moje tulipany botaniczne turkestanica zachęcone ociepleniem wykształciły kielichy, które z powodu obecnego ziąbu są zamknięte na cztery spusty. Dla towarzystwa dosadziłam im Lilac Wonder - te są jeszcze bardziej wstrzemięźliwe, bo jeszcze ich nawet nie widać na powierzchni, a myślałam, że ucieszą oczy mieszanką kolorów.

DSCN05892.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Anika, Łatka, Szafirek, ewakatarzyna, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 31 Mar 2022 12:27 #798735

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Pewno dlatego, że świeżo posadzone.
Moje Lilac Wonder mają duże liście od lutego, ale one kwitną trochę później, chyba trudno będzie zgrać z turkmeńskimi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 03 Kwi 2022 13:34 #799109

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
Johann Strauss w pełnym rozkwicie :flower2:

SAM_3455.jpg


SAM_3453.jpg


SAM_3452.jpg
Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Łatka, MARRY, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 06 Kwi 2022 22:22 #799484

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Tulipany Kaufmanna pomalutku przekwitają, tu jeszcze Showwinner, posadzone w dość głębokim cieniu:





Lada moment rozkwitną przedstawiciele innej botanicznej grupy, T. praestens, pierwszy Fusillier już się zaczerwienił:



Zastanawiałam się, co obżarło liście - aż nie zdjęłam z budlei opodal sporego ślimora, :hammer:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Anika, MARRY, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Kwi 2022 17:54 #799539

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
U mnie zaczęły rozkwitać pierwsze tulipany botaniczne

Persian Pearl

SAM_3472.jpg


SAM_3457.jpg
Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, Bea612, ewakatarzyna, JaKasiula

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Kwi 2022 19:57 #799554

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2277
  • Otrzymane dziękuję: 8451
Przecudny ! Też u mnie pierwsze na razie Polychroma; obsiadły je bzyczki :hearts:



Nie wiem czemu na zdjęciu zamazany obraz, częściowo.
MARRY
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2022 19:57 przez MARRY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, Łatka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Kwi 2022 20:53 #799560

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Coś na obiektywie - może odrobinę zaparował?

Była chwila słońca, Scarlet Baby w całej okazałości. Właściwie "Babies" B)





Tulipany Kaufmanna mają tę miłą cechę, że nie dość, iż nie trzeba ich wykopywać, to jeszcze mnożą się, o ile trafią w dobre miejsce. Te dwie gromadki powstały z 10 cebul.
Zakwitł tez pierwszy z grupy mieszańców Greiga, Für Elise:





I z tej samej grupy Toronto:

Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, jaknieja

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 07 Kwi 2022 21:54 #799564

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Łatka wrote:
Tulipany Kaufmanna mają tę miłą cechę, że nie dość, iż nie trzeba ich wykopywać, to jeszcze mnożą się, o ile trafią w dobre miejsce. Te dwie gromadki powstały z 10 cebul.
Zakwitł tez pierwszy z grupy mieszańców Greiga, Für Elise:

Aniu czy to znaczy, że inne odmiany tulipanów należy wykopywać? Do tej pory w ogrodzie rosły jakieś "zwyklaczki" których jednego roku przybywało, a innego ubywało. W tym roku kupiłam kilka ciekawszych odmian i miałam wobec nich taki sam plan, czyli posadzić i zapomnieć. Możesz w takim razie przybliżyć które odmiany należy wykopywać?
Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Tulipan (Tulipa) - informacje o sadzeniu, uprawie oraz ciekawostki 08 Kwi 2022 08:21 #799583

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79757
Edyto, zasadniczo i zgodnie z regułami sztuki należy wykopywać wszystkie cebule tulipanów "wysokich", czyli mówiąc po ludzku - te piękne, wielkokwiatowe, "wypasione" odmiany. Gdy zżółkną i obeschną ich części nadziemne.
To wpis Aliny z początku wątku:
Hiacynta wrote:
[...]aby tulipany odmianowe co roku kwitły, powinny być na lato (po zwiędnięciu liści) wykopane, przesuszone, a następnie jesienią posadzone ponownie do ziemi (ja sadzę we wrześniu). Jeśli lato będzie deszczowe cebule pozostawione w ziemi zostaną porażone przez choroby grzybowe - w ten sposób straciłam kilka cebul, których nie zauważyłam podczas "wykopków". Po przekwitnięciu tulipany regenerują cebule, ale, gdy liście zaczynają żółknąć, więdnąć, należy szybko je wykopywać, ponieważ łodyga i liście szybko zanikają i można mieć kłopot z odnalezieniem cebul. Łodyg i liści nie obcinam, pozwalam im zaschnąć, w ten sposób cebula zostaje dodatkowo "dokarmiona" i zwiększa swoją wielkość.

To jest zgodne z teorią. Wiele osób sadzi tulipany w koszyczkach, doniczkach itepe, właśnie po to, by w odpowiednim momencie po prostu wyciągnąć wszystko i postępować, jak wyżej.
Ja nie mam na to warunków - nie mam jakiejś tulipanowej rabaty, są dosadzane, gdzie zauważę skrawek wolnej ziemi między gęsto utkanymi roślinami ozdobnymi. Lubię je za nieprzebrane bogactwo kolorów i kształtów, ale nie są moim priorytetem - już bardziej hiacynty i narcyzy (pachną!). W dodatku ceny cebul, może za wyjątkiem jakichś unikalnych, są na tyle umiarkowane, że mogę sobie pozwolić na "szaleństwo" dosadzania co roku powiedzmy 30-40, po 50 groszy czy złotówkę za sztukę. W miejsce tych, co zanikły. A gdybym usiłowała je jednak wykopać, na mur uszkodzę znacznie cenniejsze rośliny.
Żeby wykopywać doły zdolne pomieścić koszyki, nie ma mowy w moim gąszczu.

Jak to mówią - każdy orze, jak może, co akurat w ogrodnictwie ma bezpośrednie zastosowanie. ;)

Natomiast tulipany botaniczne (Kluzjusza, Eichlera, Tarda, Batalliniego. dostojny, niski, długopłatkowy), albo te odmiany, które pochodzą od nich w prostej linii (Kaumanna, Greiga, Fostera), a nie są wynikiem skomplikowanych krzyżówek, można pozostawiać na wiele lat. Widać to na przykład we wrocławskich parkach, a nawet na trawiastych pasach rozdzielających jezdnie, gdzie panuje w ostatnich latach moda na "łączki" z botanicznych narcyzów i tulipanów.
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2022 08:27 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, jaknieja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.800 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum