TEMAT: Mekonops bukwicolistny - Meconopsis betonicifolia

Mekonops bukwicolistny - Meconopsis betonicifolia 08 Kwi 2018 18:28 #599506

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 6992
Nazwa niezbyt poetyczna dla kwiatów jak uosobienie poezji. Duże , pojedyncze "maki" w kolorze włoskich niebios, z złotym środkiem. Dorasta do ponad 100 cm (ale ja tak wysokiego nie widziałam). Pochodzi z lasów środkowej Azji - wymaga gleby kwaśnej (im kwaśniejsza, tym podobno bardziej nasycony błękit płatków), próchniczej. Dość wymagający - latem nie może mieć sucho, zimą nie może mieć mokro - marzenie polskiego ogrodnika :rotfl1: Liście w kolorze chłodnej zieleni, owalne, spore, tworzą rozetę, zanikającą w zimie.
Niestety, nie mam własnego zdjęcia kwiatów (kto ma?), pierwszy mekonops wsadziłam do ogrodu w lipcu - ubiegłego lata. Przetrwał - i właśnie można go przywitać.

Pierwszy raz zobaczyłam "łąkę" mekonopsów w monachijskim ogrodzie botanicznym - i wsiąkłam. Jestem beznadziejnie zakochana.

Zdjęcie "podprowadzone" z Wikipedii

Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2018 23:19 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Peteri, CHI, minohiki

Mekonops bukwicolistny - Meconopsis betonicifolia 08 Kwi 2018 19:50 #599516

• Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 575
A ja właśnie kupiłam mekonopsa i "latam" z nim po ogrodzie, gdzie by go wsadzić, żeby było dobrze.
Ten błękit urzekł mnie już dawno (tylko na zdjęciach), ale te warunki mnie odstraszały.
Pan Bóg, gdy świat stworzył, najpierw se na uciechę ogródek założył.
Pozdrowienia dla wszystkich. Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI

Mekonops bukwicolistny - Meconopsis betonicifolia 08 Kwi 2018 20:05 #599520

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 6992
Małgosiu, jak napisałam, moje "doświadczenie" jest znikome - ale mogę napisać, w jaki sposób go zimowałam.
Wsadziłam go (w lipcu) do dość dużego dołka wypełnionego ziemią do rododendronów (moja naturalna ziemia w mieście to straszliwie ciężka, lekko kwaśna glina). Lato było mokre, więc nie specjalnie podlewałam dodatkowo. Liście były w dobrej formie do jesieni. Gdy zaczęły obumierać, usypałam nad "maczkiem" kopczyk z pół wiaderka torfu (kwaśnego) i dodatkowo postawiłam na tym kopczyku wiadro po nawozie do trawników - takie 10 kg. Zdjęłam je niedawno, gdy ustąpiły mrozy. A kopczyk ostrożnie rozgrzebałam przedwczoraj - i NIESPODZIANKA! pod torfem były spore listki, jak na zdjęciu!
Dodam, że mam teraz i drugi egzemplarz, z Benexu. Jak niespecjalnie ich lubiłam, muszę sprawiedliwie napisać, że szybko o pozytywnie rozpatrzyli moja reklamację (pierwsza roślina (?) przyszła w formie doniczki z zgniłym farfądzlem).
Życzmy sobie, by pojawiły się we właściwym czasie błękitne motyle nad naszymi mekonopsami. :lev:
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Mekonops bukwicolistny - Meconopsis betonicifolia 08 Kwi 2018 20:22 #599525

• CHI
  • CHI's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2807
Dziewczyny trzymam kciuki i czekam na zdjęcia.
Ja na razie sobie odpuściłam...
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Mekonops bukwicolistny - Meconopsis betonicifolia 15 Kwi 2018 00:25 #600679

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7722
Moje spotkanie z mekonopsisem było niestety dość krótkie. na gardenii kupiłam kapers z kłączem, posadziłam do doniczki, podlałam, postawiłam w nieogrzewanym pokoju. Po 3 tygodniach okazało się, że zaczęły wyrastać z korzonków piękne kosmate listeczki, więc zabrałam do domu, żeby lepiej o roślinkę zadbać. Podlałam, postawiłam na parapecie, a niegodziwiec padł. Dziś ostatecznie resztki wyrzuciłam do kosza. :sick:
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Łatka

Moderatorzy: Emalia112
Wygenerowano w 0.669 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum