TEMAT: Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 22 Lis 2019 11:16 #681743

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79350
Niestety, w marketach jest dokładnie tak, jak opisujesz - dlatego raczej nie kupuję tam roślin drogich, ani takich, na których mi naprawdę bardzo zależy (chyba, że zobaczę jakiś rzadki rododendron, no ale przy rh rozum mnie opuszcza natychmiast :silly: ). Wiem na pewno, że z marketowym rododendronem Red Jack przywlekłam sobie opuchlaki do górskiego ogrodu :jeez: . Ale co zrobić? Kupując w sieci można dostać podobny "bonus".
Dziewczyny pisały o wyprzedażach, bo za kilka złotych to można się hazardować :happy: .
Tym niemniej - dobrze wyciągnąć w domu od razu taką "okazyjną" roślinę, obejrzeć korzenie, liście od spodu (o ile są).

W ogrodzie trudno uniknąć inwazji szkodników różnego rodzaju, jak nie z sadzonką, to od sąsiada - albo "z powietrza" :happy4: , trzeba być czujnym - i tyle.
Ostatnio zmieniany: 22 Lis 2019 11:17 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10, Armasza, Mandorla, Black Rose


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 22 Lis 2019 21:42 #681815

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Taa, macie rację, w marketach nikt sobie specjalnie głowy roślinami nie zawraca, choć oczywiście wiele zależy od kierownika. Ładnych parę lat temu jednemu obi działu ogrodowego niejeden sklep ogrodniczy mógłby pozazdrościć - jakie cudne storczyki były, i to oryginalne, rarytaski, nie te najpopularniejsze. Wszystko zadbane, dopieszczone, nic na przecenę nie trafiało :think: Ale szef się zmienił i do ogrodu już nawet nie ma po co zaglądać.
Mimo wszystko na przecenach sporo kupuję, tylko bardzo starannie wszystko przedtem oglądam :P
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10, Armasza, Łatka

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 24 Lis 2019 21:19 #681964

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Oczywiście, że warto korzystać z przecen, nie mówię, że nie :)


Ja tymczasem czekam, czy z nasion funkii wysianych w dniu 13.11 coś wykiełkuje.
Na razie cisza, nic się nie dzieje... a chyba już coś powinno drgnąć? :dry: .
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 01 Gru 2019 13:50 #682528

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Niecałe dwa dni po tym wpisie - rozpoczęło się kiełkowanie.
Co za miły widok!
I jaka radość :woohoo:

Niedługo pokażę zdjęcia, jeśli można.

(Chyba powinnam w innym wątku?)
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2019 14:14 przez Black Rose.

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 23 Sty 2020 13:50 #688752

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Dziś wysiałam sasanki (55 nasion z 2017 roku) i jeżówkę (64 nasiona z 2017 roku).
Kuwetki wystawiłam na zewnątrz.
Cudów się nie spodziewam, ale mam nadzieję, że dochowam się choćby jednej roślinki.

Oczywiście to nie koniec wysiewów bylin.
Gdy tylko dotrą do mnie zamówione nasiona - nastąpi ciąg dalszy.



A tymczasem wysiane w listopadzie 55 host - dzielnie rośnie.
Nasiona były świeże i wykiełkowały w 100%.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2020 14:02 przez Black Rose.
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10, Edyta-ka, Łatka, minohiki, Jaedda, ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 27 Sty 2020 08:51 #689414

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Ula u mnie sasanki sieją się jak chwasty ;) A na poważnie: wiem z doświadczenia , ze najlepiej kiełkują świeżo zebrane nasionka, które zbieram kiedy owocostan zmienia barwę na taką szaro-brązową, wtedy małą łopatką robię rowek, rozkładam w miarę cienko te puszyste nasionka, zasypuję, uklepuję i dbam, żeby nie przesychało. Z reguły w ciągu miesiąca są wschody :flower2: :flower1:
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10, Pestka, Black Rose, ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 27 Sty 2020 20:40 #689576

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Ponieważ nie mam swoich sasanek, wysiewam to, co uda mi się zdobyć.
Dziś dotarła do mnie kolejna partia nasion, z 2016, 2017, 2018 i 2019 roku.
Jutro część wysieję, dziś i jutro jeszcze muszę zebrać trochę informacji, ponieważ prócz sasanek mam też inne byliny, między innymi pierwiosnki, belamkandę, dimorfotekę, dyptam, dzielżan jesienny, jeżówki, języczkę, hosty, len trwały, lawendę, lewizję, naparstnicę, krwawnicę, krwiściąg, ostróżkę bylinową, pochrzyn chiński, powojniki, przetacznik, pysznogłówkę, rdest wschodni, rozchodnik kamczacki, rozwar, sadziec purpurowy, stopowca, szkarłatkę, trojeść krwistą, wieczornik damski i zawciąg szerokolistny.
Nie wiem, czy wszystko mogę potraktować tak, jak potraktowałam pierwszą partię nasion sasanki.
Chyba większość można?
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2020 22:26 przez Black Rose.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 27 Sty 2020 20:44 #689583

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
Primula-siewki

DSC_0148-2.jpg


A takie byliny mam zamiar wysiać wiosną :)

DSC_0229-3.jpg


DSC_0230-2.jpg


DSC_0232-2.jpg


DSC_0235.jpg


DSC_0226-2.jpg
Pozdrawiam Gosia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, izy10, Edyta-ka, Pestka, ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 27 Sty 2020 20:51 #689587

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Gosiu kilka gatunków to jednoroczne, nie spiesz się z wysiewem słoneczników, eszolcji, kosmosów i tej ismelli orzechówkowatej.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2020 20:53 przez Marzenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 27 Sty 2020 20:53 #689588

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Urszula dimorfoteka jest jednoroczna lub dwuletnia. Jeżeli dwuletnia to najlepiej wysiać końcem maja lub w pierwszej połowie czerwca.
Gosiu czy to na ostatnim zdjęciu, to penstemon czy naparstnica, jakoś nie widzę szczegółów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka, Black Rose, ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 27 Sty 2020 21:03 #689593

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1896
  • Otrzymane dziękuję: 3779
Marzenko, tak wiem ze kilka z nich to jednoroczne. Wysiewać będę dopiero w marcu :)
Lucynko,to jest naparstnica /Digitalis purpurea "Excelsior Mixed"/.
Pozdrawiam Gosia :)
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2020 21:04 przez Gosia352.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Emalia112, ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 28 Sty 2020 18:40 #689748

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Tak się mają moje łubiny, penstemony bylinowe i jedna monarda cytrynowa wysiane we wrześniu. Trzymam je w tunelu i w nie zamarły na zimę, wciąż zielone

IMG_20200128_161404-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352, Armasza, pszczelarz5, Pestka, najemnik, Lunka, ewakatarzyna, Ewelina83

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 28 Sty 2020 20:31 #689784

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Wysiałam dziś zgodnie z planem kolejną partię bylin, tym razem:
- sasanka mix kolorów,
- sasanka biała,
- prymulki (nie wiem, jakie) mix kolorów,
- pierwiosnek kandelabrowy,
- jeżówka pomarańczowa,
- lewizja,
- zawciąg szerokolistny.

Wystawiłam je na zewnątrz.

Wysiałam też jeszcze malutką porcyjkę nasion hosty Ice Age Trail - i te nasionka poszły w ciepłe miejsce przy grzejniku.

Pozostałe nasiona, w tym resztę jeżówek, dzielżany jesienne, powojnik tangucki, pysznogłówkę, penstemon, wieczornik damski, krwiściąg, sadziec purpurowy itp. wysieję w kwietniu, powinno być już wystarczająco ciepło.

Ciekawe, gdzie ja to upchnę, jak mi wszystko wykiełkuje :ouch:


Zastanawiam się, czy namoczyć i wysiać akant.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2020 20:35 przez Black Rose.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Edyta-ka, Pestka, jagodka27, ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 29 Sty 2020 17:44 #689915

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1687
  • Otrzymane dziękuję: 7633
To sasanki i jeżówki już posiałaś? Ja stałam się właścicielką sasanki fioletowej i zastanawiam się czy to już?
Myślę już o posianiu host.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2020 17:45 przez jagodka27.

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 18 Lut 2020 06:26 #693719

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Można spokojnie wysiewać byliny , potrzebują troszkę zimna żeby powschodzić
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 18 Lut 2020 16:37 #693813

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2240
  • Otrzymane dziękuję: 8312
Ale napiszcie proszę, bo niestety muszę wszystko dokładnie wiedzieć, dlaczego tak wcześnie na opakowaniach pisze kwiecień np. p. kandelabrowy i tak nie zakwitnie w tym roku. No i chyba nie do ziemi w ogrodzie, bo u mnie jeszcze zimna i mokra. :flower1:
MARRY

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 24 Lut 2020 11:13 #694893

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1843
  • Otrzymane dziękuję: 6128
Często podglądam na YouTube Zielone Pogotowie i właśnie teraz zostały posiane( w domu) byliny, które siane zgodnie z opisem na torebkach normalnie zakwitną dopiero w następnym roku. Właśnie teraz zostały posiane,aby zakwitły jeszcze w tym roku. Pamiętam,że były posiane jeżówki.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna

Rozmnażanie bylin przez wysiew nasion - wysiew nasion bylin 24 Lut 2020 12:45 #694912

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2240
  • Otrzymane dziękuję: 8312
Dziękuję :flower2: , też znalazłam ten film, ale nie potrafiłam go wstawić jako okienko YouTube, już rozumiem.
MARRY


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.275 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum