TEMAT: Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 19 Lip 2012 17:20 #55990

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Alicja - nie próbowałam ich krzyżować z innymi odmianami. Czasu mało na wszystko. Mam za duży ogród, żeby
wszystko ogarnąć i jestem głównie "hortensjowa", to im poświęcam najwięcej uwagi :)


Niedawno ten floks pojechał do Dorotki(Danuta), ona "floksowa" i zapewne coś fajnego z nich "stworzy"
Dorotka dobrze, że możesz potwierdzić ich zapach. Nie przeszkadza Ci to, że tak intensywną woń wydzielają ?
Dla mnie ich zapach jest za mocny, wieczorem aż duszą, dobrze, że w ciągu dnia tak nie pachną.

Ania- przypomnij się jak przekwitnie, to Ci wyślę kawałek. Teraz nie chcę go dzielić, bo jest w pełni
kwitnienia i jeszcze by się na mnie obraził ;)
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 19 Lip 2012 17:59 #55994

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12255
:dance: Bardzo dziękuję :kiss3: Odezwę się tak za miesiąc, bo nie mam pojęcia jak długo trwa jego kwitnienie :) .
Pozdrawiam - Ania

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 19 Lip 2012 22:02 #56062

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Babopielka wrote:


Niedawno ten floks pojechał do Dorotki(Danuta), ona "floksowa" i zapewne coś fajnego z nich "stworzy"
Dorotka dobrze, że możesz potwierdzić ich zapach. Nie przeszkadza Ci to, że tak intensywną woń wydzielają ?
Dla mnie ich zapach jest za mocny, wieczorem aż duszą, dobrze, że w ciągu dnia tak nie pachną.

Rzeczywiście pachnie mocno, choć u mnie na razie to pojedynczy kwiatostan a w dużej kępie to dopiero będzie woń.
Kwitnie u mnie od tygodnia i otaczam go wyjątkową opieką, bo warty jest tego. Zajął u mnie pozycję w pierwszej piątce najbardziej poważanych floksów :)
Zobaczymy jak będzie wiązał nasiona, bo ten typ kwitów i kwiatostanu jest bardzo ciekawy i warto by go przenieść na inne kolory.

Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 19 Lip 2012 22:14 #56068

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Floks wiechowaty 'Summer Temptation' - bardzo ciekawy bordowy odcień płatków z jasnymi błyskami przy oczku (zdjęcie wyszło trochę jaśniejsze, niż w rzeczywistości):
summer-temptation.jpg



Odmiana floksa 'Twister' - biały z ciemnoróżowymi paseczkami
tweester.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2013 19:55 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana, Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 22 Lip 2012 22:50 #56771

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12255
U mnie właśnie rozkwita inny staruszek... nabyty z ogrodem, może mieć ok. 20 lat! :eek3:
Niezniszczalny, lilaróż, niestety nie znam nazwy :( :


22.07.2012029.jpg


22.07.2012028.jpg
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana, Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 22 Lip 2012 22:53 #56772

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Ania jak przekwitnie, to będe go dzielić. Nie pomyślałam, że mój "wiekowy floks" taką furorę zrobi :wink2:
Śliczny ten Twój "staruszek"


Alicja jeśli tylko będą jakieś nasionka, to postaram się je pozbierać, a "gotowca" nie chcesz :whistle:

Dorka zobaczę jak go podzielę. Nie wiem ile sadzonek uda mi się zrobić.

Danuta - znalazłam siewki z tego floksa. Zapowiadają się ciekawie. Zdjęcie robiłam wieczorem, trochę kolor
jest przekłamany w rzeczywistości jest ciemniejszy.

Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2012 22:57 przez Babopielka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 22 Lip 2012 23:01 #56774

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12255
Cieszę się, ze Ci się podoba, Bożenko :) . Wobec tego gdy przekwitnie zrobimy 'machniom' :drink1: .
Pozdrawiam - Ania

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 23 Lip 2012 01:08 #56792

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bożenko, jasne, że bym się pokusiła na gotowca, jeśli uda się Tobie skubnąć jakiś korzonek :hug: Ale wiem też, ze flpksy są trudne do dzielenia, ostatnio próbowałam wydobyć z ziemi od sąsiadów działkowych floksa bardzo jasnoróżowego, prawie białego. Naprawdę mimo ogromnego pragnienia podałam się, :placze: chyba jakąś koparkę z budowy trzeba by wezwać do tego kwiatka :woohoo:

Z kolei mam 2 duże kępy floksa różowocyklamenowego (na zdjęciu wychodzi mi zawsze trochę jaśniejszy, niż w rzeczywistości, ale może jeszcze go dopadnę)


floks-rozowy.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 23 Lip 2012 06:50 #56797

  • tengel27
  • tengel27's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 95
  • Otrzymane dziękuję: 37
Ja mam tylko 3 NN





Pozdrawiam,

Dawid

Mój wiejski ogródek
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 23 Lip 2012 23:02 #56985

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Moja łąka floksowa w pełni kwitnienia:



Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Hana, Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 24 Lip 2012 08:47 #57039

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12255
Dorka wrote:
...

Na taką łączkę, to muszę jeszcze poczekać:

:) Szybciej doczekasz, Dorko, gdy wiosną, kiedy pędy floksów mają ok. 15-20cm,
oskubiesz im czubki - najlepiej za drugą parą liści (licząc od dołu).

Ten zabieg powtarzam od lat. Trochę później kwitną, ale obficiej :flower2:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 27 Lip 2012 21:20 #57730

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Hiacynto, super ten Twój Twister! :woohoo:
Doroto, taka rabata z samych floksów warta zastanowienia, choć ja inną rolę u siebie dla nich przeznaczyłam... Ale o tym za chwilę...
Floksy przy całej masie swoich zalet mają jednak wady... Podatność na mączniaka i te gołe nogi ;) Ja nie wiem, co to mączniak na floksach, u mnie na dość przepuszczalnych glebach ten problem nie występuje! A z gołymi nogami też można sobie poradzić, podsadzając je niższymi roślinami... U mnie akurat floksy rosną wśród liliowców i irysów. Najpierw sadziłam je właśnie pomiędzy irysami, żeby później wypełniały tę nieznośną pustkę ;) i w tej roli sprawiają się znakomicie...
Zwłaszcza kiedy już osiągną odpowiedni rozmiar i są w stanie wytworzyć sporo pędów i dużą plamę koloru...


floks-1.jpg


floks-2.jpg


floks-3.jpg


Floks 'Violetta Gloriosa'

floks-ViolettaGloriosa.jpg



Mam też własne siewki...Oczywiście w sposób niezamierzony, samoistnie ;)

floks-siewki.jpg



W tej chwili u mnie niektóre zaczynają przekwitać, inne dopiero zaczynają, to też ogromna zaleta floksów, że są odmiany kwitnące po sobie... Przeglądając oferty na all, dowiedziałam się też, że są odmiany kwitnące 4 miesiące! :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2017 11:22 przez Hiacynta.

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 27 Lip 2012 22:22 #57760

  • Annar
  • Annar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 395
  • Otrzymane dziękuję: 648
Zauroczona zapachem i kwitnieniem mojego starego floksiku NN ...

floksy_1.jpg


floksy_2.jpg


... zakupiłam i posadziłam kilkanaście nowych odmian - teraz czekam na kwiatki.
Niektóre choć małe sadzonki, mają już pąki :)
Phlox paniculata All in One
Phlox paniculata Ametyst
Phlox paniculata BLUE PARADISE
Phlox paniculata Darwin's Joyce (Nora Leigh)
Phlox paniculata DAVID
Phlox paniculata GRENADINE DREAM
Phlox paniculata Laura
Phlox paniculata Orange Perfection
Phlox paniculata ORANGE WITH DARK EYE
Phlox paniculata Peppermint twist
Phlox paniculata Pixie Miracle'
Phlox paniculata PURPLE KISS
Phlox paniculata ROSE RED
Phlox paniculata Sherbet Coctail
Phlox paniculata Wilhelm Kesselring
Phlox paniculata Windsor

Postaram się na bieżąco wrzucać fotki :ouch:

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 28 Lip 2012 12:49 #57855

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Sezon floksowy w pełni! U mnie rosną same NN, ale i tak je lubię - są śliczne, bezproblemowe, długo kwitną :flower2:
No i w tym roku, jak na razie, nie łapią mączniaka ;)

01416.JPG



01617.JPG



0239.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 30 Lip 2012 23:29 #58355

  • koza
  • koza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 163
Miałam floksa od dwóch lat... Marnota była więc jesienią przesadziłam. Odwdzięczył się!!!
floks.jpg
Nazw nie znam ale to ten chyba najbardziej popularny!
koza - ulka pozdrawia
U Kozy
Pusta miska - nakarm pieska!
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 01 Sie 2012 00:52 #58555

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zgadzam się, jak najbardziej, że floksy wiechowate najpiękniej wyglądają w większych kępach, czasem jednak kępa jest ciut duża, aby jednocześnie pokazać urodę płatków. U mnie różowe dorastają do ok. 160-170 cm, rosną na tle marcinków, które z kolei strzelają ponad 2 m.

floksy-grupa.jpg


Też podobają mi się zestawienia floksów z liliowcami, zaczynają one kwitnąć, gdy kończą liliowce, no i wypełniają luki między kępami trawiastych liści.

floksy-grupa1.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2012 00:54 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 12 Sie 2012 20:44 #60970

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
A jak pachną! :flower1:
U mnie liderem w rozsiewaniu zapachu jest taki stareńki, o drobnych kwiatach, przeciętny pod względem urody ;)



A ten dopiero zaczyna kwitnienie, nasycenie kolorem różne w zależności od fazy rozkwitu...



I jeszcze sieweczki...



Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2012 20:45 przez artam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 13 Sie 2012 00:09 #61036

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wciąż kwitną i pachną, a jest w nich bogactwo barw, w każdym ogrodzie są nieco inne, a wiadomo - cudze kwiaty są najpiękniejsze:

floksy-grupa-dzialki.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.813 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum