TEMAT: Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 03 Sie 2013 19:53 #183951

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
:dance: No to mamy rozwiązaną zagadkę co to za jeden, ten "babciny" Babopielki, który robił furorę w tym wątku
rok temu :
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...-paniculata?start=36

A to jego pierwsze dwie wiechy w moim ogrodzie (Bożenko :kiss3: ) :

23.07.2013075.jpg


23.07.2013060.jpg


23.07.2013061.jpg


Bez - napisz proszę coś więcej o nim, bo w necie zero wieści o nim :( , a zainteresowanych forumków było dużo.
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2013 19:54 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana


Zielone okna z estimeble.pl

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 05 Sie 2013 05:45 #184178

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
Niestety, nie wiem dokładnie co to za gatunek.
Płomyków botanicznych jest sporo + jeszcze podgatunki.
bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 05 Sie 2013 22:09 #184310

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
:eek3: Dziękuję za info... tylko ciekawe, że nic na ich temat nie mogę znaleźć w necie :hammer:
Czyżby były kompletnie zapomnianym gatunkiem? :ohmy:

Ciekawi mnie głównie, jak szybko się rozrastają? Bożenka ma bardzo starą kępę i jeszcze ciągle podskubuje
takim jak ja sępom :) , więc trudno ocenić...
A tylko w większej grupie mają urok, no i rozsiewają aromat :lev:
Pozdrawiam - Ania

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 04:58 #184358

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
Amlos wrote:
:eek3: Dziękuję za info... tylko ciekawe, że nic na ich temat nie mogę znaleźć w necie :hammer:
Czyżby były kompletnie zapomnianym gatunkiem? :ohmy:

Mnie, najbardziej on przypomina gatunek Phlox pilosa, który widziałem w stanie Michigan /warunki zbliżone do naszych/.
Jednak tamten miał ok. 0,5 m wysokości a mój ma ok. 1 m.

Amlos wrote:
Ciekawi mnie głównie, jak szybko się rozrastają? Bożenka ma bardzo starą kępę i jeszcze ciągle podskubuje
takim jak ja sępom :) , więc trudno ocenić...
A tylko w większej grupie mają urok, no i rozsiewają aromat :lev:

U siebie nie widzę różnicy w tempie wzrostu miedzy poszczególnymi płomykami - jedynie odmiany pstrolistne rosną wolniej. Ale ja nie jestem ekspertem - uprawiam tylko kilka odmian.
bez
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2013 05:00 przez bez.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 09:14 #184382

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
Phlox pilosa, znalazłam na anglojęzycznej stronce - został tam przetłumaczony jako floks puchaty lub floks pachnący .
Ten silnie pachnie, to może i dobry trop? :think:
Była też wzmianka że rośnie w naturze (jak pisałeś) w USA - często spotykany też w stanie Tennessee.

Nie wiem jak wysoki jest u Babopielki ( :screem: Bożenko zajrzyj tutaj! :) ), ale mój 'niemowlak' jeszcze,
miał 60-70 cm. Prawdopodobnie z czasem będzie wyższy...

Dzięki bez :hug: .

A może ktoś jeszcze hoduje floksy botaniczne i się odezwie?
Pozdrawiam - Ania

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 10:00 #184390

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Widzę, że fascynacja moim "Babcinym płomykiem" trwa :) Mierzyłam swojego i ma 126 cm wysokości, ale rośnie pod Amorfą i pewnie dlatego tak się wyciąga w górę. Nie rozrasta się tak bardzo, jak inne odmiany. Faktem jest, że był dzielony już kilkanaście razy. Nie wiem, skąd Babcia go miała. Pamiętam z dzieciństwa, że rosły tam też inne płomyki, których dzisiaj już nigdzie nie widać.
Szkoda, że tyle starych roślin ginie bezpowrotnie. :( Wypierają je nowe odmiany, niekoniecznie lepsze. :unsure:
"Babciny" płomyk, może nie jest zbyt imponujący, ale zapachem żadna nowość mu nie dorównuje. :)
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 12:18 #184408

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Powiem Wam, że był okres, kiedy zachłysnęłam się floksami odmianowymi i nawet posadziłam kilka nowych odmian w moim ogrodzie. Ale nie jestem nimi zachwycona - wolno się rozrastają i nie pachną tak, jak te stare, umownie nazwijmy je 'babcine' odmiany. I w sumie chyba najbardziej lubię tego mocno różowego floksa, który jest w moim ogrodzie 'od zawsze', kwitnie obficie i długo, jest niezawodny i fajnie się rozrasta.
Teraz jego różowiasta barwa ładnie kontrastuje z białymi wiechami i kulami hortensji:

02111floksyihortensje.JPG



012ciekazfloksami.JPG
Załączniki:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2013 12:24 przez dala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana, Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 20:12 #184481

  • czeszka
  • czeszka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 172
Ja mam tylko kilka :P
W tym roku już trzy patyczki ;)

Najgorsza jest "Tiara"szybko zasycha i takie
czarne kikuty stoją :angry:
Może jakby w półcieniu rosła to kto wie :oops:

Biały może nie jest okazały ale kwitnie bardzo długo
no i furczak na niego przychodzi :P

Ten nawet dobrze sobie radzi na mojej "patelni"

A najbardziej jestem zadowolona z tej pomyłki :woohoo:
Wiechy ogromne i pachnące :P
Zeszłoroczne dwa liche patyki a w tym roku śliczny :P

*
Przyblokowa rabatka
pozdrawiam
Krysia
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 20:58 #184494

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Czeszko, ja właśnie w samą porę zobaczyłam kwitnącą Tiarę i jej nie zamówiłam, choć miałam wcześniej wielką ochotę na nią... I nie ma tu znaczenia, czy rośnie w cieniu czy na słońcu... Widziałam rosnącą w półcieniu, to samo floks brązowo-biały ;) Zupełnie nieudana odmiana...
Dalu, a ja mam zupełnie odmienne obserwacje... W tamtym roku kupiłam kilka nowych odmian i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tempem ich przyrastania... Dałam do dołków łopatę czarnej ziemi i efekty są bardzo dobre...
To moje nowe, sadzone w tamtym roku...

DSC_1242_2013-08-06.JPG


DSC_1082_2013-08-06.JPG


DSC_1121_2013-08-06.JPG


DSC_1353_2013-08-06.JPG


Wśród nowych szczególne miejsce zajął ten... Przy okazji dziękuję Ani andowan za identyfikację :)

'Neon Flare Blue'

DSC_1259.JPG


DSC_1333_2013-08-06.JPG


DSC_1312_2013-08-06.JPG


Mój największy...

'Bright Eyes'

DSC_1485.JPG


I odnosząc się do dyskusji na temat wątpliwej urody floksa 'Sherbet Blend'... Mój mi się podoba, rośnie w dość cienistym miejscu...

DSC_1372_2013-08-06.JPG


A skoro już mowa o floksach wątpliwej urody... Chcecie zobaczyć naprawdę brzydkiego floksa? :lol: Proszę bardzo! :rotfl1:

'Mystic Green'

DSC_1553.JPG


DSC_1554.JPG


Cudny jest! :P

I jeszcze znalazłam zdjęcie takiego ładnego... Nabytek tegoroczny...

'Kelly'

DSC_1315.JPG
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2013 21:23 przez artam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana, Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 22:03 #184521

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
Babopielka wrote:
...
Szkoda, że tyle starych roślin ginie bezpowrotnie. :( Wypierają je nowe odmiany, niekoniecznie lepsze. :unsure:

Mam podobne zdanie, Bożenko... stare odmiany floksów wiechowatych są niezawodne, od lat kwitły, kwitną i pewnie jeszcze długo będą kwitnąć i czarować charakterystycznym zapachem... :flower1:
Podobnie jak Dali, nie usatysfakcjonowały mnie nowe nowsze odmiany, na których długie i obfite kwitnienie czekam już kilka lat. Owszem mają kwiaty, ale mało i krótko :( , no i aromat jakiś zwietrzały...
A na domiar złego, łapią je choroby grzybowe :unsure:

Dlatego też wokół botanicznego od Bożenki, będę chodzić na palcach ;) , żeby doczekać ładnej kępy.

To moi staruszkowie (NN) :
- biały :
16.07.2013067.jpg


19.07.2013033.jpg


- różowy:
19.07.2013028.jpg


19.07.2013031.jpg


- różowofioletowy :
31.07.2013059.jpg


04.08.2013012.jpg


25.07.2013032.jpg


Ostatni aktualnie kwitnie, pierwsze dwa kończą, ale przycięte pokażą jeszcze za jakiś czas mniej liczne kwiaty.


Marto, podziwiam Twoje - masz floksowe ręce i pewnie floksowe podłoże :bravo:
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2013 22:04 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 22:25 #184538

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
:)
Tych nowych floksów jest u mnie więcej, tylko jakoś fotografii się nie doczekały i przekwitły... Ale mam też takiego jednego stareńkiego i pachnie tak, że nawet ja czuję... ;)
Nabrałam ochoty na zrobienie rabaty z samych floksów... Czy ktoś może ma taką? Jakieś zdjęcia, wskazówki?
Biorąc pod uwagę porę kwitnienia, to można tak tę rabatę założyć, że dwa a nawet trzy miesiące kwitnienia gwarantowane!

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 22:46 #184549

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Marta pomysł z "floksową rabatą" może być trafiony, ale ja już mam więcej rabat nie robić. :unsure: Nie ogarniam tych, które mam. :oops:

Ania stare odmiany mają swój urok, ale mnie ostatnio oczarowała odmiana 'Ljubow Orłowa'. Nie wiem, czy to nowa odmiana, czy starsza. Wiem, że jest cudna. ;)

'Ljubow Orłowa' z bliska


'Ljubow Orłowa' w skupisku
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Sie 2013 23:32 #184559

  • DANA
  • DANA's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1382
  • Otrzymane dziękuję: 802
Uwielbiam floksy ..wszystkie :)
Podziwiam Was ze znacie ich nazwy ...ja niestety tylko dwie i to nie jestem pewna :oops:
A to moje



'Elizabeth'

"Goldmine'


















Za tę wiadomość podziękował(a): dala, Amlos, piku, Hana

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 07 Sie 2013 09:22 #184590

  • gralinka
  • gralinka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 15
DANA nie martw się ja też nie znam nazw także nie jesteś sama :whistle:

Ja skolekcjonowałam takie:

coś tam się powtarza.
Ostatnio zmieniany: 07 Sie 2013 09:23 przez gralinka.

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 07 Sie 2013 09:42 #184593

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
DANA wrote:
Uwielbiam floksy ..wszystkie :)...

A ja uwielbiam zaglądać do Twego ogrodu, Danusiu :)
Obok ogromu rzadkich, egzotycznych roślin, można napaść oczy również swojskimi np. floksami.
Przepiękne są te ich wielobarwne łany :lev: .
I wszystkie takie zdrowe - mimo gąszczu grzybowych chorób nie widać.
Wyobrażam sobie wieczorny aromat, mniam...
W ciągu ilu lat dochowałaś się takiej floksowej łączki?
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): DANA

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 07 Sie 2013 09:51 #184596

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Ja również zafloksowałam :) . Wszystkie to dwuletnie siewki i dopiero pokazują na co je stać :)





pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 07 Sie 2013 09:55 przez piku.

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 08 Sie 2013 18:15 #184861

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4026
  • Otrzymane dziękuję: 4084
pomykGoldmine.jpg


Plomyk Goldmine /od Artam - dzięki !/.
bez

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 08 Sie 2013 19:10 #184869

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
To raczej nie Goldmine :dry: , on powinien kwitnąć w tym kolorze


DSC_7011_2013-08-08.JPG


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.741 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum