TEMAT: Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 24 Sie 2018 08:35 #623072

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Kilka floksów, które jeszcze ładnie kwitną:

Siewka o płatkach z nierównymi brzegami:


'Eva Foerster'- odmiana o bardzo dużych kwiatach- największych z tych które mam w ogrodzie ( mówię tu o pojedynczym kwiatku)


Tego, mam oznaczonego jako 'Blue Sky':


Odmiana 'White Admiral' o wielkich , białych kwiatostanach
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96, Łatka, zanetatacz, Carmen, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 24 Sie 2018 18:21 #623120

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79350
A ja zdobyłam się na radykalny krok - i wykopałam (prawie) wszystkie floksy z zasadniczej części miejskiego ogrodu. Żalu wielkiego nie było, kolorem mi tam nie pasowały, lecz największym ich przewinieniem było ściągnięcie mączniaka w pobliże azalii, tych weteranek chcących rosnąć we Wrocławiu. Różowce dostały azyl częściowo za płotem, częściowo w kącie przy ogrodzeniu.
Zostały tylko dwie lub trzy kępki tego, który jest podobno Orange Perfection



Przy okazji przeżyłam niemałe zdziwienie. Oto wrzuciłam w gugle odpowiednią frazę, chcąc sprawdzić, czy nie poplątałam nazwy; i pokazało się kilkanaście zdjęć - między innymi i moje, którego jednak w życiu bym nie poznała, gdyby nie towarzyszący kawałek teksu. Floks na wyguglowanym obrazku jest ogniście pomarańczowy, inaczej, niż na zdjęciu w tym wątku - i tym z obecnego wpisu, i kilka wpisów wyżej.
Jakie krasnale to robią??? :think:
Ostatnio zmieniany: 05 Paź 2018 09:46 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, Carmen

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 30 Sie 2018 11:37 #623602

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Floksy od lat goszczą w moim ogrodzie, ponieważ wraz z dzielżanami, jeżówkami i astrami tworzą niepowtarzalny klimat w letniej i jesiennej odsłonie działki.
Zaczęły wyjątkowo wcześnie w tym roku - pierwsze kwiaty pojawiły się w czerwcu. Rosną pospołu z warzywami, porzeczkami i ziołami.

Floksy w czerwcu. Biały jeszcze w pąkach, dlatego niewidoczny na zdjęciu.







Po usunięciu przekwitniętych kwiatostanów - a przekwitły bardzo szybko z powodu panującej suszy i upałów - floksy ponownie wyprodukowały kwiaty, więc teraz, końcem sierpnia rabata w warzywniku nadal przepięknie pachnie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 30 Sie 2018 11:38 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, Anna96, beatazg, CHI, JaJoanna

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 01 Wrz 2018 05:06 #623808

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4019
  • Otrzymane dziękuję: 4067
Ostatnie płomyki:

bez
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 04 Wrz 2018 17:18 #624092

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3046
U mnie jeszcze kwitną takie.
DSC06118-2.jpg


DSC06121-3.jpg


DSC06123.jpg


DSC06127-2.jpg


DSC06125.jpg
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, DANA, Eus, Anna96, beatazg, Gosia352, CHI, Carmen

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 18 Wrz 2018 05:05 #625179

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4019
  • Otrzymane dziękuję: 4067
Płomyk botaniczny - powtórka kwitnienia:

bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, Amlos, Carmen

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 19 Wrz 2018 17:23 #625285

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Ten botaniczny floks ma specyficzny urok :hearts: Dostałam kiedyś sadzoneczkę od Babopielki ( :hug: szkoda, że nie widać jej tutaj).
Niestety nie utrzymał się długo :sad2:

Teraz kwitnie jeszcze ubiegłoroczny nabytek - floks 'Purple Kiss'
-fioletowy w cieniu:
12.09.2018008.jpg


- purpurowy w słońcu:

12.09.2018004.jpg



Ucieszył mikrus wsadzony jesienią 2016, który potrzebował aż tyle czasu, żeby wystartować :jeez:
Widocznie taki z wyprzedaży marketowej ma zwolnione obroty :happy:
Na razie tylko 2 kwiatki, ale mam frajdę, że to odmiana której oczekiwałam, bo od dawna mnie czarowała :hearts: :

floks 'Laura'
12.09.2018003.jpg


Podkarmię wiosną i może doczekam dorodnej kępy? :think:


Pozostałe starsze odmiany z powodu suszy nie popisały się w tym sezonie...
Ale o tym później, jak odszukam fotki :)
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 19 Wrz 2018 17:25 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, beatazg, Gosia352, Szafirek

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 05 Paź 2018 07:38 #626809

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Jeżeli ktoś chciałby wyhodować sobie floksa z nasion, to proponuję teraz zebrać nasionka, podsuszyć je trochę i do II przechować w lodówce. Floksy łatwo kiełkują i przy wczesnym siewie- w lutym- można doczekać się kwitnących roślin w tym samym roku.
Ja zebrałam już nasiona . Może ktoś jeszcze dołączy a potem będziemy relacjonować nasze poczynania hodowlane. Zapraszam :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Amlos, Carmen

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 19 Paź 2018 05:40 #627943

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4019
  • Otrzymane dziękuję: 4067
Siewka płomyka dopiero zakwitła:

bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, Carmen

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 24 Paź 2018 07:31 #628427

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Tutaj, październikowy floks- siewka tegoroczna. Kwiaty ma trochę zdeformowane przez chłody i z pewnością w przyszłym roku będą inne- kolor mocniejszy i wypełnienie wiechy lepsze. Ale ogólnie zapowiada się nieźle.

Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Amlos, Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 28 Lis 2018 21:36 #631399

  • GosiaM
  • GosiaM's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 43
Danusiu, ja wysiałam w zeszłym roku nasionka. I miałam prawie 500 floksów kwitnących tego samego roku. W tym roku też już wysiałam kilka paletek, ale to jeszcze nie koniec. Zobaczymy co będzie wiosną. Ile z nich wyrośnie. :) Z tych od Ciebie też zebrałam nasiona. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 28 Lis 2018 21:41 #631401

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Gosiu, już wysiałaś? Udało mi się zebrać troszeczkę nasion, ale póki co leżą grzecznie w chłodzie i czekają - myślałam, że właśnie przynajmniej do lutego dobrze by się było wstrzymać :think:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 06 Gru 2018 20:05 #632315

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Zaczęłam zastanawiać się kiedy wysiewałam floksy. I znalazłam zdjęcie z 26.II - siewki już rozsadzone





Robiłam to tak, że po zbiorze nasiona wysiewałam do doniczki i przetrzymywałam na zewnątrz do stycznia, potem na parapet-
Floksy szybko kiełkują i ładnie rosną. Trzeba pamiętać o umiarkowanym podlewaniu, bo nie lubią przelania.
Myślę, że spokojnie z siewem można poczekać do lutego (jak ktoś wytrzyma). Ja na początku stycznia przyniosę choć jedną doniczkę na parapet.

Nasiona floksów zbierałam z wielu odmian i mam mix. Jeśli ktoś byłby chętny to zapraszam na pw .
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Anna96

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 11 Gru 2018 09:27 #632707

  • Lutka
  • Lutka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Witam,
czy ktoś próbował rozmnożyć floksy z kawałka korzenia (5-7 cm korzeń tnie się na części i umieszcza w ziemi w ciepłym miejscu), bo umnie już 2 tygodnie w ziemi i nic.... czy to jest możliwe?

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 11 Gru 2018 09:31 #632708

  • Lutka
  • Lutka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Danuta wrote:
Kilka floksów, które jeszcze ładnie kwitną:

Siewka o płatkach z nierównymi brzegami:


Witam, czy ma Pani może nasionka tej odmiany? Jest cudna :)

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 11 Gru 2018 12:06 #632734

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Niestety nie zbierałam nasion z poszczególnych odmian - mam tylko mix.
Jeśli chodzi o tego strzępiastego floksa, to jest to siewka- zmutowana. Sieję floksy i selekcjonuję- to moje hobby. Rzadko, ale zdarza się, że coś fajnego uda się wyhodować.


Tu inna moja siewka 'Lola' o też nietypowych płatkach:


No i to, co lubię najbardziej- łan floksów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Anna96, Lutka, Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 19 Gru 2018 20:59 #633553

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Pokażę parę przykładów na zmienność oczka u losowych siewek. Oczko, jest tym spektakularnym elementem kwiatu u floksów, nad którym hodowcy intensywnie pracują.

[/URL]





Floksy są bardzo wdzięczne do hodowli, eksperymentów krzyżówkowych.
Każdy kto je siał, spotkał się z wielką różnorodnością oczek- różne wybarwienie, szerokość, intensywność kolorów- także jest z czego wybierać.
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2018 21:00 przez Danuta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, kryonka, Anna96, Maggie, Kornik

Floks wiechowaty, płomyk (Phlox paniculata) - odmiany, pielęgnacja 29 Gru 2018 15:58 #634284

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
:supr3: Jestem pod wrażeniem Twoich floksowych eksperymentów, Danuto.
Łany ich różnorakich kwiatów są imponujące!
Mam do nich szczególny sentyment - ich charakterystyczny zapach przenosi mnie zawsze do czasów dzieciństwa :hearts: :lev:
_________Amlos wrote:
[...]
Pozostałe starsze odmiany z powodu suszy nie popisały się w tym sezonie...
Ale o tym później, jak odszukam fotki :)

Przy ostatnim porządkowaniu katalogów, odgrzebałam trochę fotek...

Najstarsze, babcine odmiany NN, jako tako poradziły sobie z suszą... szału jednak niestety nie było:
11.06.
11.06.2018013.jpg


28.06.
28.06.2018049.jpg


28.06.2018051.jpg


10.08.
10.08.2018015.jpg


05.09.2018016.jpg


20.07.
podgrusz2018595.jpg


podgrusz2018598.jpg
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta, Anna96, Carmen


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.565 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum