TEMAT: Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens)

Kobea pnąca (Cobea scandens) 02 Sty 2016 21:15 #421044

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Marzenka wrote:
- kobea długo wschodzi,więc jak nie wzejdzie mi do połowy stycznia to będę wiedziała,że muszę wysiać następne.
- póżno kwitnie,kupę lat temu też wysiałam w styczniu i kwitła mi pod koniec czerwca.
- bardzo mi brakuje dłubania w ziemi na własnej działce i czymś musiałam zająć łapki,bo za bardzo mnie swędziały :oops:

Ad 1. Po namoczeniu wzeszła mi w ciągu tygodnia, sama byłam zaskoczona :woohoo: .

Ad 2. To fakt, moja rozszalała się dopiero pod koniec września, a październikowe przymrozki zakończyły to szaleństwo w ciągu jednej nocy :placze: .

Ad 3. Tego argumentem nie ośmielę się podważać :rotfl1: .
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich


Zielone okna z estimeble.pl

Kobea pnąca (Cobea scandens) 03 Sty 2016 23:03 #421412

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Ja nie moczyłam i czasem nawet elegancko wschodziła. A 3 argument faktycznie nie do podważenia - do posianej kobei zaglądam 15 razy dziennie, dzięki czemu reszta nasion leży bezpiecznie w "magic box-ie" i czeka na bezpieczny termin.Poza tym wcześniej wysiana- wcześniej zakwitnie, pod jednym warunkiem - że wzejdzie :happy3:

Kobea pnąca (Cobea scandens) 10 Sty 2016 22:23 #423806

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Wczoraj zauważyłam pierwsze skielkowane nasionko kobei ,dziś są juz trzy - 2 fioletowe i 1 zupełnie białe .
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Kobea pnąca (Cobea scandens) 18 Sty 2016 08:50 #426268

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jak tam Wasze posiane kobee?

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 22 Wrz 2016 12:58 #502674

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moja kobea kwitła dość obficie w lipcu, potem odpoczywała, a teraz pokazała kilka kwiatków. Z tym, że ja nie wysiewałam w tym roku, tylko kupiłam małą sadzonkę chyba w maju...

kobeakwiat-2.jpg



kobeaIX-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Odp: Kobea pnąca (Cobea scandens) 21 Paź 2016 10:20 #507116

  • anastazja02
  • anastazja02's Avatar
bardzo efektownie się prezentuje, podpowiedzcie mi gdzie dobre nasiona kupić bo jak wiadomo są różne źródła i nie wszedzie te nasiona są w dobrej kondycji. czy wysianie kobei teraz ma jakiś sens ?

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 21 Paź 2016 13:26 #507144

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Nie wiem, gdzie kupić nasionka, ale nie ma sensu wysiewanie ich teraz. Najwcześniej w lutym, kiedy dzień się wydłuża, ale roślinka za bardzo nie zdąży wyrosnąć, co w mieszkaniu jest męczące.
Moja kobea teraz:

kobeawX-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 09 Mar 2017 16:49 #528111

  • Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 99
To moj pierwszy rok z kobeą :flower2: Wysiałam bez namaczania 17.02. Pierwsze kiełki pokazały się 24tego, a niektóre dopiero teraz. W sumie z 30 nasionek 25 roślinek. Najwyższe mają już z 15cm :hearts: Mam cichą nadzieję, że zachwycą mnie latem. Mam pytanie, czy one mocno się rozkrzewiają, czy raczej przypominają długi sznur? Chcę zaplanować 'zaroślinianie' terenu i zastanawia mnie co ile centymetrów je później wysadzać.

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 09 Mar 2017 19:12 #528140

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19022
  • Otrzymane dziękuję: 78145
Również mam wysianą kobeę.
Bez moczenia. Wzeszło chyba 5 nasion z jakichś 10, ale widzę, że jeszcze jakieś się gramolą. Wszystkie są na razie w jednej doniczce. Przeczytałam większość wątku - i jedni piszą, że pikują, drudzy - przeciwnie. Nie wiem też w jakiej temperaturze lepiej trzymać wschody. Postawiłam na bardzo chłodnym parapecie zamkniętego ganku (+10?) Przenieść w cieplejsze miejsce? Pomijam, że nie bardzo dysponuje takowym - obawiam się, że przez jakieś 10 tygodni, do wysadzenia, pnącze wyrośnie niemiłosiernie.
A z uszczykiwaniem jak? Na razie nie mam czego, ale gdyby co - jak duża musi być roślina przed pierwszym uszczyknięciem? I jak często to powtarzać/
Wiem, głupio pewnie pytam, ale siewca ze mnie żaden.

Odp: Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 18 Kwi 2017 22:15 #535762

  • daria30
  • daria30's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Właśnie czegoś takiego szuałam! PIękne i praktyczne. Dziękuje za podpowiedż:)

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 04 Maj 2017 17:57 #539255

  • Agharta
  • Agharta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 99
Moje kobełki mają już po metr długości. Wielka szkoda, że pogoda nie dopisuje i nie mogę wysadzić ich na dwór.

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 21 Sie 2017 22:01 #561428

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19022
  • Otrzymane dziękuję: 78145
Oto kobea, którą wysiałam wiosną; opłaciło się - mimo że przy życiu pozostały chyba trzy sztuki, rozrosły się niesamowicie po prostu. Wspinają się po sporej ketmii, ale robią wycieczki i na sąsiednie rośliny. To są pierwsze kwiaty



Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 18 Paź 2017 15:50 #570242

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19022
  • Otrzymane dziękuję: 78145
Moja kobea wyrosła na olbrzymiego osobnika, przelazła do sąsiadki, miała dziesiątki, jeśli nie ponad setkę kwiatów. Kwitnie nadal - i tak pewnie do mrozów.





Gorąco ja polecam! Poza wstępnym okresem, gdy trzeba siewki trzymać w domu, nie sprawia absolutnie żadnych problemów, robal ani ślimak , ani grzyb się jej nie ima, wygląda niezwykle, ma "power". Czepia się sama wszystkiego, idzie po krzewach (pięknie wyglądają wyzierające zza żółtych liści fioletowe kwiaty). Kwitnie, gdy już większość roślin daje za wygraną.
Może w przyszłym sezonie więcej osób się skusi?

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 04 Lut 2018 12:16 #587585

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3536
  • Otrzymane dziękuję: 29750
Większość nasionek kobei wysianych 26.01 już pokazały kiełki


010-2.jpg
Maria

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 04 Lut 2018 14:19 #587601

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19022
  • Otrzymane dziękuję: 78145
Marysiu, już siałaś? Boje się, że będą strasznie cherlawe... Ale nasiona "nabyte drogą kupna", leżą w koszyczku.
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2018 14:19 przez Łatka.

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 04 Lut 2018 14:27 #587602

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3536
  • Otrzymane dziękuję: 29750
Aniu w ubiegłym roku siałam o tej samej porze.Tak mi doradzono,że najlepiej wysiewać od połowy stycznia do połowy lutego.Może pośpieszyłam się?
Maria

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 04 Lut 2018 14:38 #587603

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19022
  • Otrzymane dziękuję: 78145
To ja krakowskim targiem posieję za jakiś tydzień. ;)
Kobea to jedno z moich ubiegłorocznych odkryć (znaczy, znałam roślinę, ale nie z "bliskich spotkań trzeciego stopnia").
A Ty, Marysiu, od dawna ją siejesz?

Kobea pnąca, sępota pnąca (Cobaea scandens) 04 Lut 2018 15:29 #587608

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3536
  • Otrzymane dziękuję: 29750
Sieję ją drugi rok.W ubiegłym roku wszystkie nasionka powschodziły,roślinki były bardzo ładne.Do pewnego momentu.Wysadzone do skrzyń na tarasie,nie przypominały kobei/zdjęcie w moim wątku/.Zaniedbałam je,nie podlewając odpowiednimi nawozami.W tym roku już jestem trochę mądrzejsza i mam nadzieję.że doczekam się tak pięknej jak Twoje.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.265 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum