TEMAT: Do lasu na grzyby

Do lasu na grzyby 04 Lis 2023 16:54 #845136

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5685
  • Otrzymane dziękuję: 26947
Zamiast do warzywnika, szykować go do wiosny i przygotowywać zagon na czosnek, polazłam do lasu. Na wstępie dwie kanie - przymaskowałam, bo nie sposób z tym chodzić po lesie. Potem kilka maślaków, dwa koźlarze i trzy podgrzybki - wszystkie obżarte. Idąc okrężną drogą z lasu, aby zajrzeć w jeszcze jedno najbardziej odległe miejsce myślałam: ostatni raz jestem na grzybach w tym roku i... co drugi głupi ma szczęście, a ten drugi głupi ma drugi raz w życie takie szczęście. W tym odległym miejscu jest stara grzybnia prawdziwka, chyba starsza ode mnie, wycięli jej tam wszystkie brzozy, zostało tylko trawsko i torki, to było takie niewielkie miejsce, na którym zawsze rosły koźlarze i prawdziwki, grzybnia prawdziwka jeszcze nie obumarła i wydała takie owocniki:
DSCF0353.jpg

Gdyby nie te prawdziwki wróciłabym z prawie pustym koszem i kilkoma kaniami (ta z prawej jest z "mojej" przykopy :woohoo: ).

Na koniec jeszcze mała rzecz, a cieszy: to jest na "mojej" przykopie, zielony panel ze słupkiem w tle, to moje ogrodzenie, przykopa po gminnym pogłębianiu rowów przydrożnych jest stroma jak nie wiem co, mamy z nią problem, ale pojawiły się tam kanie
jedna
DSCF0346.jpg
i druga
DSCF0348.jpg

I nie wiem czy to jest przypadek, czy jednak moje konsekwentne rozrzucanie resztek z grzybów, na których przecież są ich zarodniki i nie nadających się do konsumpcji egzemplarzy dało efekt w takiej postaci.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2023 17:03 przez Babcia Ala.


Zielone okna z estimeble.pl

Do lasu na grzyby 04 Lis 2023 17:07 #845137

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 986
  • Otrzymane dziękuję: 9030
Ja dzisiaj wyjazd w góry zawieźć znajomym karpie. Oczywiście przy okazji szybki spacer dla zachowania formy. Nie powstrzymałem się od zaglądnięcia w pewne miejscówki. Okazało się, że Prawdziwków jeszcze całkiem sporo. Robaki przestały je drążyć, ale ślimaki napychają się przed zimą.
20231104_113510.jpg

20231104_110354.jpg


Znalazłem kilka takich młodziutkich

20231104_103130.jpg


Dzisiejszy misterek

20231104_093209.jpg

20231104_093303.jpg


Podgrzybasy też grubonogie jak prawdziwki

20231104_094458.jpg


Za to Rydze jeszcze nie odpuściły i nie byłoby problemem szybciutko zapełnić koszyk.
Sypnęło również potężnie opieńkami,

20231104_101837.jpg


ale rozsądek wziął górę - kilkadziesiąt sztuk i do domciu :)
Miał to być ostatni, jesienny wypad w góry. Następne dopiero w zimie. Typowe spacery i sporty zimowe, jednak chyba w przyszłym tygodniu wyskoczę jeszcze po rydze. :happy4:
Ogólnie jak na 4 listopad , w górach, całkiem nieźle :)

20231104_134825.jpg

:bye:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2023 17:10 przez jack90.

Do lasu na grzyby 04 Lis 2023 18:04 #845142

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 3545
Do domu od ulicy mam ze 100 metrów, przy dróżce rosną kilkunastoletnie brzozy, świerki, olchy, dwa modrzewie. Najczęściej znajdowałam tam koźlaczki, żółte maślaki przy modrzewiach i nic więcej. Od kilku lat sąsiadka z naprzeciwka wysypywała resztki po prawdziwkach w drzewa koło mojej drogi. Po dwóch latach znalazłam w tym miejscu kilka prawdziwków. W tamtym roku był wysyp wszelakich grzybów, prawdziwki rozprzestrzeniły grzybnię i codziennie znajdowałam po kilka sztuk. Myślę, że to prawda z rozsypywaniem tych resztek po grzybach, wysypuję wszystko w las i myślę, że niedługo będą efekty.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula, jack90, Chiarodiluna, caser

Do lasu na grzyby 04 Lis 2023 20:03 #845160

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 378
  • Otrzymane dziękuję: 2131
Porywisty wiatr strącił większość liści i odmienił tym wygląd całej okolicy. Nieoczekiwanie jednak nastała słoneczna pogoda i ciepły dzień. Szukałem dziś zatem u siebie w okolicy przejawów ostatniego piękna. Celebrowałem ostatki.


m_1-9.jpg



Maślaki ze stepu „dotrzymały słowa” i skromnie, bo skromnie, ale jednak ruszyły. Było tak przyjemnie, że obierałem je ze skórki na miejscu. Pomimo późnej pory kalendarzowej, wciąż jest tak, jakby miała być tego wszystkiego kontynuacja, bo i podgrzybki, których jednak obecnie nie ma, w dwu miejscach, gdzie zawsze wysypują się najpóźniej, jeszcze tego w tym roku nie uczyniły. Pora jest jednak taka, że niemal w każdej chwili może się skończyć pretekst do takiego scenariusza. Księżyc pomyślnie schodzi do nowiu. O przymrozkach nikt wciąż nie mówi.


m_2-9.jpg



m_3-7.jpg



m_4-7.jpg




Pojawiły się także nieśmiało czubajki kanie. Niewiele ich jednak.



m_5-6.jpg



Spóźnione opieńki ciągle dają się zauważyć, ale już mocno wytraciły impet.



m_6-4.jpg



Uda się zatem bardzo rzadko możliwy sos maślakowo-opieńkowy. „Blaszki” i „gąbki” trzeba gotować oddzielnie, gdyż opieńki wymagają dłuższej obróbki termicznej. Cebula, czosnek, boczek już przysmażone. Łyżka masełka dodana. Wszystko połączone, czeka do jutra na śmietanę „na bogato”. Bo celebruję ostatki.


m_7-2.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Ostatnio zmieniany: 04 Lis 2023 20:03 przez Chiarodiluna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Krecik stary, Marlenka, Zygowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula, Fina, jack90, caser, lusinda

Do lasu na grzyby 05 Lis 2023 16:48 #845199

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41997
Dziś wybrałem się do lasu niedaleko od miejsca zamieszkania(30 km).Pojechałem ok.godz.9.W lesie sporo grzybiarzy jak i samochodów.Część wjechała do lasu,a część parkowała przy lesie.Grzybobranie mniejsze niż [poprzednie ale było 12 prawdziwków w tym 3 całe zdrowe.Pozsotała część tj.kapelusze były zdrowe,oczywiście prawie wszystkie nadgryzione przez ślimaki.Kilka maślaków a reszta grzybków to malutkie podgrzybki,niektóre lewdwie widoczne. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :drink1: :drink1: ;) ;)

003-499.jpg

004-343.jpg

001-888.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Marlenka, bastis, Zygowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Fina, jack90, caser, lusinda

Do lasu na grzyby 05 Lis 2023 20:31 #845205

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 3545
Na Roztoczu środkowym cały dzień padało. Wczoraj kopałam cały dzień w ogrodzie i nie było czasu wyskoczyć na grzybki. Dzisiaj, gdy odrobinę się uspokoiło, pobiegłam w swoje miejsca. Efekt mizerny, kilkanaście rydzy, parę maślaków, kilka podgrzybków. Chyba powoli sezon u mnie będzie się kończył :(
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, jack90, caser

Do lasu na grzyby 09 Lis 2023 17:18 #845355

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 986
  • Otrzymane dziękuję: 9030
Rano szron na łąkach. Pierwsza myśl... Zielonki. Wyjazd 30km. Kierunek - północ, późno, bo temperatura w okolicy zera. Zielonek śladowe ilości, na dodatek robaczywe. No to cóż, nawrót, kierunek południe - cel, ostatnie rydze. Na miejscu jestem na 12-stą. do miejscówki rydzowej trzeba iść 40 min pod stromą górę. Z powrotem wiadomo, szybciej bo z górki :) Rydzów jeszcze całkiem sporo. Coraz więcej niestety z lokatorami. W lesie sucho, grzybki wysuszone, potraktowane na dodatek porannym przymrozkiem.Trzeba wybierać te w miarę ładne. Na szczęście zdarzają się jeszcze spore rodziny. Zebranie koszyka i torby zajęło mi 50 min. O 14-stej byłem już przy aucie!.
To już na pewno ostatni tegoroczny zbiór w pięknych, jodłowych, górskich lasach. Wszystkie Rydze zostaną sprawiedliwie podzielone i przekazane znajomym. Ja sobie zostawiłem kilka i jutro będą się piekły na patelni rozgrzanej gazem z butli. :yummi:
20231109_151505.jpg

:drink1: :bye:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2023 17:38 przez jack90.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Krecik stary, Łatka, Marlenka, bastis, Zygowa, ewakatarzyna, zwykły chłop, Fina, caser, EwG, lusinda

Do lasu na grzyby 09 Lis 2023 17:37 #845360

  • caser
  • caser's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 373
Czarne smakocie ceglak i kilka opieniek(nie lubią mnie) :angry:

IMG_20231109_173033737.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, Zygowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, lusinda

Do lasu na grzyby 10 Lis 2023 19:39 #845411

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 3545
grzyby.jpg


Myślałam, że grzybki się kończą. Nie miałam racji. Wczoraj poszłam na spacer do mojego lasu, który rozciąga się wokół domu, spotkałam trzy osoby które zbierały grzyby. Ja też znalazłam kilka młodziutkich podgrzybków i nawet jednego prawdziwka. Skoro pół wsi chodzi do mojego lasu, postanowiłam pojechać parę kilometrów dalej do lasku prawdziwkowego. I przyznam miło się zaskoczyłam. W tym roku to pierwszy raz znalazłam taką ilość różnorodnych grzybów. :happy4:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2023 19:50 przez lusinda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Krecik stary, Marlenka, Zygowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Fina, jack90, caser

Do lasu na grzyby 10 Lis 2023 22:12 #845423

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5685
  • Otrzymane dziękuję: 26947
Niesamowite :bravo: , a jakie temperatury były u Ciebie w minionym tygodniu? Pytam, bo się zastanawiam czy nie pognać jutro do lasu.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2023 22:13 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, lusinda

Do lasu na grzyby 11 Lis 2023 10:55 #845441

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 3545
W dzień było tak od 8 stopni do 15. a noce od 2 do 8. Przepaduje co kilka dni. Nie było przymrozków. Zadziwiła mnie ilość prawdziwków, bo przywiozłam ich z 25. W lesie natomiast drugie tyle leżało powyrywanych przez zwierzęta. Kilka wisiało między gałęziami, w ten sposób wiewiórki suszą sobie zapasy na zimę. Zaraz lecę do lasu, jeszcze chciałabym coś uzbierać, bo zapasy grzybowe w tym roku marne.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2023 10:56 przez lusinda.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Do lasu na grzyby 11 Lis 2023 17:28 #845462

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41997
To moje zbiory z pożegnania lasu w lubuskiem.Temperatura rano -1*C.Podgrzybki,6 prawdziwków kilkanaście kozaków babek i kilkanaście maślaków.Wycieczka udana zbiory w dwoie osoby.POranek dość zimny ale później wyszło pełne słoneczko i było wesoło.Jeszcze zostały mi miejscowe lasy,które też muszę pożegnać do następnego roku. :rotfl1: :rotfl1: :bye: :bye: ;) ;)

002-713.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, Marlenka, Zygowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Fina, jack90, Chiarodiluna, EwG, lusinda

Do lasu na grzyby 11 Lis 2023 22:55 #845479

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 3545
W moim lesie pomimo, że odwiedza go wiele osób, dalej można coś znaleźć. Trochę podgrzybków, 3 prawdziwki, koźlaczki. Rydze znalazłam na łące pod lasem, cieszy mnie ilość, bo w tym roku rydza było mało, a mój mąż uwielbia takie na masełku. Do przymrozków myślę, że jeszcze coś przyniosę do domu.

IMG_20231111_221709.jpg
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Krecik stary, Zygowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, jack90, Chiarodiluna, caser, EwG

Do lasu na grzyby 12 Lis 2023 19:33 #845520

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 816
  • Otrzymane dziękuję: 3120
Ktoś z was może suszył kanie w suszarce ? Czy one zdecydowanie szybciej się suszą niż inne grzyby typu prawdziwki, czy podgrzybki?
Pozdrawiam Grześ

Do lasu na grzyby 12 Lis 2023 19:37 #845521

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5685
  • Otrzymane dziękuję: 26947
Ja suszyłam w piekarniku, bo do suszarki się nie mieściły, a suszyłam całe kapelusze na "schaboszczaki". Schną szybciej niż grzyby rurkowe.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2023 19:37 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, JaKasiula, jack90, Grzebuła

Do lasu na grzyby 12 Lis 2023 20:18 #845526

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3685
  • Otrzymane dziękuję: 19630
Suszyłam kanie w suszarce, tylko dzieliłam kapelusze na mniejsze części.
Zdecydowanie szybciej są suche niż na przykład takie podgrzybki.
Po wysuszeniu poruszyłam je na proszek i używam jako dodatek do potraw.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, jack90, Grzebuła

Do lasu na grzyby 13 Lis 2023 00:16 #845532

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 3545
Ja to z kanią mam od zawsze problem. Niby wiem, że to kania ale boję się tego grzybka. Na początku listopada zebrałam kilka, już nawet ususzyłam, no i dostałam sms od sąsiadki, że ktoś się zatruł sinoblaszakiem trującym i moje kanie wylądowały w lasku :hammer:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, jack90, Grzebuła

Do lasu na grzyby 13 Lis 2023 09:46 #845547

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 816
  • Otrzymane dziękuję: 3120
Mega podobne do siebie grzyby, podobno nie występują w Polsce, ale jeśli w europie już występowały to czemu by nie miały zacząć już u nas. Kanie Czubajki mają marmurkowy wzorek na trzonie czego nie mają sinoblaszki i czubajki czerwieniejące i widać róźnice w kolorze blaszek.

A co do suszenia to prawda, kanie szybko się suszą nawet. Wczoraj zebrałem jedną torebkę, ale mógłbym więcej, bo było ich dziesiątki w miejscu gdzie zbierałem, w zagajniku brzozowym.

IMG20231112153750.jpg


9 sztuk na jednym m2 :woohoo:
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 13 Lis 2023 09:48 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, jack90, caser, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.857 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum