TEMAT: Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 17 Maj 2023 07:46 #832261

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19344
  • Otrzymane dziękuję: 80109
Z irysami to mam prawie zerowe możliwości, niestety :( , za to potwierdzam odnośnie innych ślimaczych smakołyków: choć nie da się wytępić wszystkich napastników (chyba też nie o to chodzi), można radykalnie ograniczyć granulkami populację. Tam, gdzie sypię, lilie, wychodzące spod ziemi dalie, ostróżki itepe są całe. A wczoraj się wściekłam, bo zżarły mi "rasowy" słoneczniczek variegata, kupiony rok temu.

Ja używam granulek nader oszczędnie, z powodu psów, to raz, ale i ceny, nie ukrywam. "Sypię" to duża przesada. Po kilka spuszczam przy co smakowitszych dla ślimaków, młodych roślinach. Z wyjątkiem lilii - bo te bezskorupowce potrafią pozbawić nawet kwiatów, więc sypię przy pędach cały sezon, do końca kwitnienia.

Przy okazji: połączyłam wszystkie wątki irysów bródkowych, kwitnących w tym roku, stare wątki zamknęłam, przenosząc tutaj aktualne wpisy. Zbytnie rozdrobnienie powoduje, że po kilku wpisach wątek zamiera, tym bardziej w przypadku tak krótko kwitnących, a prześlicznych roślin, jak irysy. Oddzielne wpisy dotyczą tylko cebulowych, bo są w innym dziale.
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2023 07:58 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, haw5, ewakatarzyna, Mimbla


Zielone okna z estimeble.pl

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 18 Maj 2023 14:23 #832449

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 777
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Najostatniejsze :)



Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 22 Maj 2023 18:01 #832839

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9355
IB 'Frosty Elegance'
20230522_165958.jpg


IB 'Protocol'
20230522_165910.jpg


IB NN (znany jest hodowca, to odmiana Blytha)
Blyth.jpg
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2023 18:03 przez Fafka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mimbla

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 23 Maj 2023 16:36 #832946

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 777
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Pierwszy TB w tym roku; kupiony u Bilskich jako Blushing Pink, ja uważam że to June Rose ale co ja tam wiem.

















Zaczyna flavescens, trzymam go dla zapachu i dlatego że w dużej kępie wygląda ładnie, do tego radzi sobie w miejscu gdzie nic innego nie chce rosnąć:

Ostatnio zmieniany: 23 Maj 2023 16:37 przez Mimbla.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Amlos, MARRY, ewakatarzyna

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 23 Maj 2023 17:04 #832950

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2307
  • Otrzymane dziękuję: 8573
Jolu, Mirko - piękne, z przyjemnością je oglądam :hearts:
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 24 Maj 2023 16:13 #833042

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 777
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Dziękuję w imieniu :lol: Dziś pokazał liczko Local Color, pierwsze kwitnienie u mnie; LC pochodzi z irysy.sapek.net, dostałam go w bonusie od przemiłej pani Sapijaszko. Będzie go dużo bo muszę się nim nacieszyć (niestety wszystkie rośliny i on też w sosnowym pyle który brudzi mu królewskie aksamity). Rano:












I przed chwilą:





Zapach typowo irysowy ale przyjemny. Rozkręca się June Rose, jutro będzie jeszcze więcej kwiatów niestety szybko się gotują w słońcu; rano:







I teraz:





Grecian Skies, rano jeszcze piękny jak słońce zachodzące za morze na greckiej plaży:





A teraz już tak..



Jutro chyba powitamy Betty Simon:







Otwiera się powolutku ale dziś chyba nie zdąży. I zawsze wierny i niezawodny Lent A. Williamson:



Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 24 Maj 2023 19:39 #833058

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19344
  • Otrzymane dziękuję: 80109
No cudne, budzą czułe wspomnienia ogrodu mojej mamy, gdy była dużo młodsza, niż ja teraz. :hearts:

Edit: Ale, ale! Oto cud mniemany, przesadzone z róznych zakątków niedobitki nagle wypuściły dwa pędy kwiatowe i...



Poza tym zanosi się na kilka pędów kwiatowych syberyjskich, ale to chyba nie ten wątek. :think:
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2023 20:25 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 24 Maj 2023 21:34 #833068

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 777
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Aniu, właśnie, gdzie jest miejsce dla irysów syberyjskich? Szukałam i nie znalazłam.

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 24 Maj 2023 21:43 #833071

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19344
  • Otrzymane dziękuję: 80109
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 24 Maj 2023 22:34 #833092

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9355
Syberyjskie w bezbródkowych. A jest jeszcze temat: Irysy historyczne i raczej tam powinny lądować staruszki takie jak Lent A.Williamson i Flavescens.
Mirko nie znałam tej szkółki z Lubnowa. Co prawda nie zamierzam dokupować irysów, ale z przyjemnością poczytałam. Ci mili ludzie zapraszają na oglądanie swoich irysów zwłaszcza ludzi z Wrocławia. Urocze.

A to mój BB 'Orange Pop'
20230524_184328.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, ewakatarzyna, Mimbla

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 24 Maj 2023 23:06 #833099

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 777
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Ja od nich zamawiałam dwa razy i jeszcze zawsze mnóstwo bonusów dostawałam (raz siedem :woohoo: ). Widać że kasa nie jest dla nich najważniejsza. To są pasjonaci.
Cudny ten ognisty irysek :P
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 25 Maj 2023 11:01 #833138

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9355
Jakby miejsca w ogrodzie było więcej, to może bym się skusiła. A przy okazji dzięki ich stronie zidentyfikowałam sobie jednego kupionego dawno temu bez prawidłowej nazwy. Widać, że pasjonaci i ceny mają bardzo niskie. A gratisów strach się bać, bo jak wysupłasz w ogrodzie miejsce na powiedzmy na 3 irysy, a przyślą pięć :jeez:

A u mnie kolejny średniaczek, IB 'Tantrum'
23Tantrum.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna, Mimbla

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 25 Maj 2023 11:55 #833143

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 777
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Też się zlękłam jak w zeszłym roku zbiegły się zamówienia i od państwa Sapijaszko dostałam pięć bonusów a od pana Zasowskiego trzy :happy: Osiem dodatkowych wcisnąć u mnie to już jest naprawdę problem a przecież jedno zamówienie to było sześć odmian a u pana Waldemara osiem. Ale jakoś dałam radę, parę floksów poleciało i już. A jaka to radość teraz czekać na nie aż się otworzą, to tak jakby się poznawało nowych znajomych, uwielbiam kiedy po raz pierwszy u mnie coś zakwita :woohoo: Dziś: Betty Simon, bardzo lubię u irysów to połączenie barw; jasnoniebieski z jasnożółtym, jest takie radosne i 'odświętne' jak pogodna letnia niedziela.









W zbliżonych barwach mam jeszcze trzy; Haut les Voiles; Comfort & Joy; Gilt by Association. Dziś June Rose zaszalała :happy:









Ma bardzo ładny zapach, za to Betty nie pachnie w ogóle. Jutro prawdopodobnie otworzą się Tuxedo;





Edgefield Glow:



I Frosty Moonscape;

Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2023 11:58 przez Mimbla.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 25 Maj 2023 14:41 #833157

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19344
  • Otrzymane dziękuję: 80109
Jeden ładniejszy od drugiego.
Niebieski i żółty to moje ulubione kolory, dla wszystkiego. Niebiesko, tak naprawdę, kwitnie niewiele gatunków, tym bardziej zachwyca mnie to Greckie Niebo.

Mój biedak to chyba jakiś "historyczny", nie ma tak wielkiego kwiatu, jak współczesne rajskie ptaki, choć większy niż Flavescens.

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna, Mimbla

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 25 Maj 2023 21:33 #833217

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 777
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Skoro podobają Ci się 'Greckie Niebiosa' to prawdopodobnie spodoba Ci się też 'Zimowe Niebo'- Wintry Sky. Zaprezentuje się jutro lub pojutrze. Ma nietypowy dół, szarobiały ale ładnie mu z tym :)

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 25 Maj 2023 21:48 #833219

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19344
  • Otrzymane dziękuję: 80109
Nie wątpię. :hearts:

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 26 Maj 2023 11:50 #833268

  • Mimbla
  • Mimbla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Dobrego dnia :)
  • Posty: 777
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Oto i on, jeszcze nie w pełni otwarty; Wintry Sky:





Oczekiwany Edgefield Glow okazał się być Tour de France, też dobrze ale mi popsuł kompozycję bo obok rośnie Italian Ice i miał podkreślać swoją kremowością brzoskwinkę Edgefield. No trudno:







Tuxedo, trudno złapać właściwy odcień bo on jest w rzeczywistości ciemniejszy niż na zdjęciu:











W cieniu wychodzi ciemniejszy ale łapie jakieś granatowe odcienie których nie ma:







Trawniki mam jak widać znowu w dried version i to w maju. Czy to musi się co roku powtarzać :angry:

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna

Irysy bródkowe (SDB, IB, BB, TB)- 2023 26 Maj 2023 13:38 #833277

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2307
  • Otrzymane dziękuję: 8573
Mirko, też dziękuję za podpowiedz ogrodnictwa zielonym do góry, ale oni nie mają niskich irysów, czy znasz takie gdzie są niskie ?
Wprawdzie zgłoszę się do Ciebie w lipcu po te granatowe, jeśli pozwolisz, ale myślę też o innych.

Patrząc na Twoje i Joli kępy pomyślałam o swoich różankach a la rabaty angielskie, z przodu piwonie z tyłu róże i w środku są różne byliny, kwiaty jedno roczne, ale jest też miejsce na irysy. Bez Waszych fotek nie zapałałabym chęcią by nimi zabarwić miejsca przed kwitnieniem róż i piwonii. Jakoś nie pasowały mi do koncepcji :rotfl1: .
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala
Wygenerowano w 0.303 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum