TEMAT: Piwonie- uprawa, porady

Piwonie- uprawa, porady 09 Lis 2012 21:57 #86198

  • peonia
  • peonia's Avatar
Pod koniec pażdziernika pod piwonie trzeba wymieszać stary obornik lub kompost (ja mam ten drugi)w ilości najmniej 10kg na 1m2, dodając superfosfat i sól potasową-150g na 1m2 blisko roślin mieszając z ziemią i zakopać. Nie czekać do wiosny,okryć piwonie tylko nowo posadzone 10-centymetrowym kopczykiem z ziemi,. Jesienią w listopadzie podlewam je roztworem Dithane (0,2% - 2L na roślinę) zapobiega to występowaniu chorób grzybowych.
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2012 21:07 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Piwonie-uprawa 12 Lis 2012 19:25 #87304

  • peonia
  • peonia's Avatar
Jak i kiedy dzielić karpę piwonii?

Piwonie dzielimy i sadzimy od połowy sierpnia do mrozów.
By ją nie uszkodzić podczas uzyskania sadzonki, wykopujemy całą karpę , ścinamy pędy do 10 cm i wymywamy ziemię z karpy aż do czysta. Widzimy oczka na wrzecionowatych korzeniach , każda sadzonka musi mieć 3-5 oczek i kilka korzeni.
Rany odkażamy węglem drzewnym, przygotowujemy dołki z kompostem a pod spodem dokładamy zleżały obornik,obsypujemy i mocno podlewamy. Na zimę obsypujemy nowo posadzoną roślinę 10-cmetrowym kopczykiem.

Odp: Piwonie-uprawa 12 Lis 2012 19:30 #87305

  • 's Avatar
Beatko, miałam kiedys problem z niekwitnąca piwonią.Ktos mi podpowiedział,że przyczyna, moze byc zbyt głeboko zakopana karpa. posadziłam jeszcze raz i faktycznie, problem ustapił.
To zbieg okoliczności, czy prawda z tą głebokoscią? :flower1:
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2012 19:33 przez .

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 10:34 #97019

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
O takim sposobie nie słyszałam :think:
Elżbieta( elsi) – plecie takie fajne płotki – bardzo ładnie to wygląda :woohoo:
A u nas, wbijamy wokół piwonii trzy pręty z dospawanymi elementami i na to zakładamy obręcz z uciętego drutu. Ta obręcz ma zmienną średnicę. Ma to tę zaletę, że na zimę łatwo jest podporę zdemontować i przechowywać złożoną. Nie wiem, czy zdjęcia w wystarczający sposób to pokazują?







a niżej rysunek :oops: - jest jeszcze dospawany pręt na dole, aby po wbiciu w ziemię pręt się zakotwiczył...

pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 10:36 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): , peonia

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 17:13 #97225

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Peonio, gdzieś kiedyś wyczytałam, że podczas przesadzania piwonii, należy obciąć wszystkie cienkie korzenie, aż do grubych 'paluchów', bo inaczej karpa zacznie chorować. Ale ja niedowiarek, wykopałam piękny krzew, z dużą bryłą ziemi i delikatnie przeniosłam na nowe stanowisko. No przecież taka operacja nie może się nie udać :P Jakie było moje zdziwienie, kiedy przez kolejne dwa lata roślina marniała i nie zakwitła ani jednym kwiatem. Po ponownym wykopaniu i oczyszczeniu karpy z ziemi okazało się, że te wszystkie 'wąsy' zaczęły rosnąć poziomo i utworzyły pod karpą coś w rodzaju 'koszyczka'. Po dokładnym wygoleniu, piwonia w następnych latach ślicznie się zregenerowała.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, peonia

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 18:40 #97261

  • peonia
  • peonia's Avatar
Madziu,znalazłam Ciekawy filmik jak u Adelmana pozyskują sadzonki i sadzą piwonie

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 19:04 #97271

  • madzia
  • madzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 1798
Beatko :hug:
Bardzo dziękuje, teoretycznie już jestem przygotowana. :dance:
Pozdrawiam
Magda

Piwonie- uprawa, porady 04 Mar 2013 15:10 #130738

  • ilem
  • ilem's Avatar
Witam.Potrzebuję porady.Czy można zwalczać chwasty w piwoniach opryskiem o nazwie GOLTIX lub KERB , oraz kiedy i w jakim stadium rozwoju piwonii można te opryski stosować?
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2013 00:02 przez ilem.

Piwonie- uprawa, porady 08 Kwi 2013 22:22 #143036

  • MagaAga
  • MagaAga's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 28
Witam.

Mam problem...otóż w zeszłym roku przekopywałam działkę i wyrywałam chwasty,pod widły poszły też piwonie - cześć zabrali sąsiedzi,cześć poszła na kompost.

Dzisiaj przerzucałam kompost i na samym dole(ok 1 m w dół) znalazłam te karpy z piwoniami.Nic by w tym szczególnego ale one miału różowe kły o dł 5-10cm.Wszystkie jędrne tylko w trakcie wykopywania kilka kłów i korzeni się odłamało.


Nie wiedząc co z nimi mam zrobić, zadołowałam je z powrotem w kompoście do jutra.

Powiedzcie mi jak głęboko je posadzić,czy mam je trochę przesuszyć bo na dole w kompoście było mokro czy sadzić od razu w docelowe miejsce.

Piwonie- uprawa, porady 21 Kwi 2013 09:17 #147734

  • Klio
  • Klio's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 262
Jedna z moich piwonii od lat nie wykształca mocnych pędów tylko całą masę drobnych i wiotkich. Dwa lata temu przesadziłam ja na nowe miejsce gdzie dalej wygląda tak samo. Co może być przyczyną? Chciałabym jakoś temu zaradzić i cieszyć się urodą jej kwiatów.
Krystyna

Piwonie- uprawa, porady 26 Kwi 2013 07:10 #149432

  • sylwekw
  • sylwekw's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 19
  • Otrzymane dziękuję: 22
Maga wiem, że już za późno się odzywam ale mam nadzieje, że jednak tą piwonie gdzieś wsadziłaś i ciekaw jestem co z nią teraz.

Ja zawsze uważam, że w takiej sytuacji to nawet jak nie wiem w jakie podłoże, jak głęboko itd itp, to lepiej wsadzić gdzieś jakkolwiek a potem ewentualnie się dowiadywać jak jest poprawnie niż zupełnie z rośliny zrezygnować. Już nie jedna roślina w ogrodzie mnie zadziwiła swoją "wolą i siła przetrwania" - wyrzucić zawsze się zdąży a uratować niekoniecznie zawsze.

Piwonie- uprawa, porady 28 Kwi 2013 22:17 #150564

  • MagaAga
  • MagaAga's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 28
Witaj sylwekw

Piwonia po moim poście została zadołowana przy kompostowniku i zasypana ziemią kompostową-tak miało być tylko na chwilę. :wink4:

Obecnie piwonia siedzi sobie tam dalej i ma już 5-6 liści.

Na razie sobie tam posiedzi aż znajdę jej b dostojne miejsce niż bramy kompostownika :teach:

Piwonie- uprawa, porady 10 Maj 2013 09:48 #155036

  • Basia
  • Basia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 1528
W ciągu paru godzin na liściach mojej zdrowej Scarlett Ohary pojawiły się jak gdyby spalone końcówki. Spotkaliście się już z takim zjawiskiem?

P1040228.jpg
Pozdrawiam mile
Basia

Piwonie- uprawa, porady 10 Maj 2013 21:47 #155255

  • Klio
  • Klio's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 262
Wygląda na jakąś chorobę grzybową ale może niech wypowiedzą się fachowcy.
Krystyna

Piwonie- uprawa, porady 10 Maj 2014 21:42 #256537

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Jeśli to szybkie działanie to może poranny przymrozek?
Pozdrawiam Mariusz.

Rozmowy o piwoniach 26 Maj 2014 22:50 #264537

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Czy bardzo zaszkodzi moim peoniom podsypanie wokół korą sosnowa. Zrobiłam tak wczoraj przy 2 sztukach (mają już duże pąki i lada moment zakwitną)

Rozmowy o piwoniach 13 Cze 2014 16:52 #272210

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Jeszcze jeden temat który nurtuje mnie od jakiegoś czasu.
Piwonie które mam na działce rosną tam zapewne od dawna (ja już mam działkę od 5 lat). Piwonie rosną po obydwu stronach ścieżki prowadzącej do altanki. Po jednej stronie mam przepięknie kwitnące 4 sztuki, a po drugiej właściwie można powiedzieć że nie kwitną. Wypuszczają cienkie łodyżki na których zawiązują się małe pączki. Z niektórych po jakimś czasie rozwiną się drobne kwiaty - niektóre nigdy nie zakwitną usychają jeszcze w fazie pąka. Czy ktoś może spotkał się z takim problemem i może udzielić drobnej porady.

Piwonie- uprawa, porady 13 Cze 2014 18:54 #272250

  • Klio
  • Klio's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 262
Moją od dawna nie kwitnącą, podzieliłam i przesadziłam jesienią. Ma teraz wszystko jak trzeba. Posadzona płytko w żyznej glebie i na słonecznym miejscu. Dam jej jeszcze trochę czasu na zadomowienie się w nowym miejscu, podleję w czasie suszy i będę oczekiwała kwiatów, tym bardziej, że już nie pamiętam jakie one mają być. Pożyjemy, zobaczymy...
Krystyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Fafka
Wygenerowano w 0.276 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum