• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Piwonie- uprawa, porady

Piwonie- uprawa, porady 09 Lis 2012 21:57 #86198

• peonia
  • peonia's Avatar
Pod koniec pażdziernika pod piwonie trzeba wymieszać stary obornik lub kompost (ja mam ten drugi)w ilości najmniej 10kg na 1m2, dodając superfosfat i sól potasową-150g na 1m2 blisko roślin mieszając z ziemią i zakopać. Nie czekać do wiosny,okryć piwonie tylko nowo posadzone 10-centymetrowym kopczykiem z ziemi,. Jesienią w listopadzie podlewam je roztworem Dithane (0,2% - 2L na roślinę) zapobiega to występowaniu chorób grzybowych.
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2012 21:07 przez Igor.

Odp: Piwonie-uprawa 09 Lis 2012 22:01 #86203

• peonia
  • peonia's Avatar
Sadzonki piwonii , dobrze zdobywać duże 4-5 tzw.oczkowe i świeże i to na jesieni , choć dopuszcza się sadzenie wiosenne (w kwietniu)

5e6b93bb3a5f73e3med.jpeg

37260d23306cbb48med.jpeg

Odp: Piwonie-uprawa 10 Lis 2012 21:03 #86569

• peonia
  • peonia's Avatar
Piwonie potrzebują dobrej, żyznej gliniasto-piasczystej gleby , okresowo wilgotnej.Odżywiane będą pięknie kwitnąć.
Jeśli mają spełnione warunki nie chorują. Często problemem jest zasychanie pąków piwonii.
Powodem moze być na słabszych, piasczystych glebach niedożywienie, albo przenawożenie azotem.Ponieważ jednak piwonie, ze względu na wykształcanie co roku olbrzymiej masy liści, są roślinami dość żarłocznymi w składniki pokarmowe, od wiosny należy je nawozić nieorganicznym nawozem wieloskładnikowym z mikroelementami, a tuż przed kwitnieniem można dodatkowo zastosować nawóz do roślin kwitnących, zawierający zwiększone dawki potasu.Jesienią obowiązkowo przerobiony obornik wkopać wokól rośliny i dodać potas z fosorem. Na Allegro jest do kupienia nawóz w granulkach w składzie potas, fosfor i wapń.
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2012 21:04 przez peonia.

Odp: Piwonie-uprawa 12 Lis 2012 17:40 #87271

• peonia
  • peonia's Avatar
Co jest przyczyną brązowienia pąków i ich zasychania?

Cytuję:
"Ze względu silne opady deszczu i wilgotną aurę, gdy piwonie kwitną bardzo słabo, mimo że zawiązały wiele pąków, które mając 0,5 cm średnicy zbrązowiały lub sczerniały, powodem może być szara pleśń. Najczęściej porażane tą chorobą są rośliny przenawożone azotem - rośliny takie mają bardzo duże, intensywnie ciemnozielone liście, miękkie w dotyku. W wilgotne lata warto co 7-10 dni (dokładne info znaleźć można na etykiecie każdego preparatu), opryskiwać rośliny środkiem grzybobójczym. Przeciwko szarej pleśni można stosować preparaty: Biosept, Kaptan, Ronilan, Sarfun, Rowral 50 WP, Rowral 25 SC, Sumilex, Benlate, Euparen, w stężeniu zalecanym przez producenta. Jeśli lato jest słoneczne i suche, wystarczy stale usuwać chore i gnijące części roślin.
Szara pleśń rozprzestrzenia się wyłącznie na częściach nadziemnych roślin. Jesienią warto znacznie skrócić pędy piwonii, ponieważ właśnie na nich zimują formy przetrwalnikowe (sklerocja) grzyba. Podczas przesadzania piwonii na nowe miejsca należy karpy starannie oczyścić z resztek łodyg i liści, by nie dopuścić do przenoszenia się grzyba. Jeśli poprzednio rośliny chorowały, trzeba moczyć karpy przez 30 minut w roztworze Sadoplonu 75 lub zawiesinie Kaptanu 50 (przygotowanej według przepisu na etykiecie środka).
W kolejnym roku rośliny, na których stwierdzono w poprzednim roku porażenie szarą pleśnią, trzeba co najmniej trzykrotnie opryskać co 2 tygodnie środkami grzybobójczymi: pierwszy raz gdy zaczynają się rozkładać liście na łodydze i ostatni raz na krótko przed rozpoczęciem okresu wybarwiania pąków kwiatowych."

Odp: Piwonie-uprawa 12 Lis 2012 19:25 #87304

• peonia
  • peonia's Avatar
Jak i kiedy dzielić karpę piwonii?

Piwonie dzielimy i sadzimy od połowy sierpnia do mrozów.
By ją nie uszkodzić podczas uzyskania sadzonki, wykopujemy całą karpę , ścinamy pędy do 10 cm i wymywamy ziemię z karpy aż do czysta. Widzimy oczka na wrzecionowatych korzeniach , każda sadzonka musi mieć 3-5 oczek i kilka korzeni.
Rany odkażamy węglem drzewnym, przygotowujemy dołki z kompostem a pod spodem dokładamy zleżały obornik,obsypujemy i mocno podlewamy. Na zimę obsypujemy nowo posadzoną roślinę 10-cmetrowym kopczykiem.

Odp: Piwonie-uprawa 12 Lis 2012 19:30 #87305

• 's Avatar
Beatko, miałam kiedys problem z niekwitnąca piwonią.Ktos mi podpowiedział,że przyczyna, moze byc zbyt głeboko zakopana karpa. posadziłam jeszcze raz i faktycznie, problem ustapił.
To zbieg okoliczności, czy prawda z tą głebokoscią? :flower1:
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2012 19:33 przez .

Odp: Piwonie-uprawa 12 Lis 2012 19:44 #87313

• peonia
  • peonia's Avatar
Pola, prawda,zapomniałam o tym wspomnieć :ouch: dobrze ze Ty piszesz o tym , lubi mieć oczka sadzone 3-5 cm pod ziemią , mogą(oczka) nawet lekko wystawać , to je się podsypuje ziemią , no oczywiście karpa umocowana musi być w ziemi.
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2012 19:45 przez peonia.

Odp: Piwonie-uprawa 12 Lis 2012 19:49 #87317

• peonia
  • peonia's Avatar
Pewno Was interesuje temat rozmnażania piwonii bylinowychz nasion
:teach:
Podaję za innymi:
Gatunki dzikie wymagają stratyfikacji.
Minimalny czas stratyfikacji dla większości gatunków to 30 dni
Najlepsza jest naturalna stratyfikacja czyli siew do pojemnika lub na zagon jesienią.
Można siac nasiona piwonii bylinowych , ale pamiętajmy że nasiona nie powtórzą cech roślin macierzystych, jako że w ogrodzie uprawiamy najczęściej odmiany będące mieszańcami wielu odmian. Zatem przez siew nasion rozmnaża sie tylko gatunki ustalone lub rośliny przeznaczone dla celów hodowlanych. Gdyby ktoś się chciał bawić niech pamięta, że pyłek jest aktywny przez 150 dni – czyli można go gromadzić – natomiast nasiona należy wysiewać zaraz po dojrzeniu. Wysiane wiosną będą wymagały skaryfikacji czyli uszkodzenia osłonki nasiona i ilość skiełkowanych nasion będzie niewielka.
cb16553f5aac92femed.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2012 20:11 przez peonia.

Odp: Piwonie-uprawa 23 Lis 2012 21:37 #92307

• peonia
  • peonia's Avatar
iwa27 wrote:
Pozwolicie, że wrócę do tematu piwonii, mimo, ze dawno po ich kwiatach wszelki ślad zniknął. No ale właśnie o te kwiaty chodzi. Ponoć właśnie teraz zawiązują się pąki kwiatowe, które będą nam kwitły w przyszłym roku. Czy może należy teraz jakoś zasilić piwonie, żeby im pomóc w tym zawiązywaniu paków?

Pytanie z 05.08.12r.Pąki kwiatowe zawiązują się od początku maja do połowy sierpnia, dlatego tu po 15.08 możemy dzielić karpy.Piwonie dokarmiamy jesienią zfermentowanym obornikiem , solą potasową, superfosfatem i wapnem(podobno jest nawóz tych trzech składników w granulacie) wiosną do czerwca podlewamy delikatnie gnojówką , nie za często. To pomoże zawiązać naszym pupilkom pąki na przyszły rok.W glebie zasadowej piwonie lepiej się wybarwiają i obficiej kwitną.
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2012 20:59 przez peonia.

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 10:34 #97019

• olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Otrzymane dziękuję: 2884
O takim sposobie nie słyszałam :think:
Elżbieta( elsi) – plecie takie fajne płotki – bardzo ładnie to wygląda :woohoo:
A u nas, wbijamy wokół piwonii trzy pręty z dospawanymi elementami i na to zakładamy obręcz z uciętego drutu. Ta obręcz ma zmienną średnicę. Ma to tę zaletę, że na zimę łatwo jest podporę zdemontować i przechowywać złożoną. Nie wiem, czy zdjęcia w wystarczający sposób to pokazują?

a niżej rysunek :oops: - jest jeszcze dospawany pręt na dole, aby po wbiciu w ziemię pręt się zakotwiczył...

pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2012 10:36 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): , peonia

Odp: Piwonie-uprawa 04 Gru 2012 12:28 #97090

• sylwekw
  • sylwekw's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 22
peonia wrote:
Co jest przyczyną brązowienia pąków i ich zasychania?

Cytuję:
"Ze względu silne opady deszczu i wilgotną aurę, gdy piwonie kwitną bardzo słabo, mimo że zawiązały wiele pąków, które mając 0,5 cm średnicy zbrązowiały lub sczerniały, powodem może być szara pleśń. Najczęściej porażane tą chorobą są rośliny przenawożone azotem - rośliny takie mają bardzo duże, intensywnie ciemnozielone liście, miękkie w dotyku. W wilgotne lata warto co 7-10 dni (dokładne info znaleźć można na etykiecie każdego preparatu), opryskiwać rośliny środkiem grzybobójczym. Przeciwko szarej pleśni można stosować preparaty: Biosept, Kaptan, Ronilan, Sarfun, Rowral 50 WP, Rowral 25 SC, Sumilex, Benlate, Euparen, w stężeniu zalecanym przez producenta. Jeśli lato jest słoneczne i suche, wystarczy stale usuwać chore i gnijące części roślin.
Szara pleśń rozprzestrzenia się wyłącznie na częściach nadziemnych roślin. Jesienią warto znacznie skrócić pędy piwonii, ponieważ właśnie na nich zimują formy przetrwalnikowe (sklerocja) grzyba. Podczas przesadzania piwonii na nowe miejsca należy karpy starannie oczyścić z resztek łodyg i liści, by nie dopuścić do przenoszenia się grzyba. Jeśli poprzednio rośliny chorowały, trzeba moczyć karpy przez 30 minut w roztworze Sadoplonu 75 lub zawiesinie Kaptanu 50 (przygotowanej według przepisu na etykiecie środka).
W kolejnym roku rośliny, na których stwierdzono w poprzednim roku porażenie szarą pleśnią, trzeba co najmniej trzykrotnie opryskać co 2 tygodnie środkami grzybobójczymi: pierwszy raz gdy zaczynają się rozkładać liście na łodydze i ostatni raz na krótko przed rozpoczęciem okresu wybarwiania pąków kwiatowych."

A z czego ten cytat?

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 16:53 #97215

• peonia
  • peonia's Avatar
Stąd :Zasuszone pąki piwonii - Zapytaj ogrodnika - wymarzonyogrod.pl

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 17:13 #97225

• mag
  • mag's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 1150
Peonio, gdzieś kiedyś wyczytałam, że podczas przesadzania piwonii, należy obciąć wszystkie cienkie korzenie, aż do grubych 'paluchów', bo inaczej karpa zacznie chorować. Ale ja niedowiarek, wykopałam piękny krzew, z dużą bryłą ziemi i delikatnie przeniosłam na nowe stanowisko. No przecież taka operacja nie może się nie udać :P Jakie było moje zdziwienie, kiedy przez kolejne dwa lata roślina marniała i nie zakwitła ani jednym kwiatem. Po ponownym wykopaniu i oczyszczeniu karpy z ziemi okazało się, że te wszystkie 'wąsy' zaczęły rosnąć poziomo i utworzyły pod karpą coś w rodzaju 'koszyczka'. Po dokładnym wygoleniu, piwonia w następnych latach ślicznie się zregenerowała.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, peonia

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 18:40 #97261

• peonia
  • peonia's Avatar
Madziu,znalazłam Ciekawy filmik jak u Adelmana pozyskują sadzonki i sadzą piwonie

Odp: Piwonie- uprawa, porady 04 Gru 2012 19:04 #97271

• madzia
  • madzia's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 592
Beatko :hug:
Bardzo dziękuje, teoretycznie już jestem przygotowana. :dance:
Pozdrawiam
Magda

Piwonie- uprawa, porady 04 Mar 2013 15:10 #130738

• ilem
  • ilem's Avatar
Witam.Potrzebuję porady.Czy można zwalczać chwasty w piwoniach opryskiem o nazwie GOLTIX lub KERB , oraz kiedy i w jakim stadium rozwoju piwonii można te opryski stosować?
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2013 00:02 przez ilem.

Piwonie- uprawa, porady 08 Kwi 2013 22:22 #143036

• MagaAga
  • MagaAga's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 28
Witam.

Mam problem...otóż w zeszłym roku przekopywałam działkę i wyrywałam chwasty,pod widły poszły też piwonie - cześć zabrali sąsiedzi,cześć poszła na kompost.

Dzisiaj przerzucałam kompost i na samym dole(ok 1 m w dół) znalazłam te karpy z piwoniami.Nic by w tym szczególnego ale one miału różowe kły o dł 5-10cm.Wszystkie jędrne tylko w trakcie wykopywania kilka kłów i korzeni się odłamało.

Nie wiedząc co z nimi mam zrobić, zadołowałam je z powrotem w kompoście do jutra.

Powiedzcie mi jak głęboko je posadzić,czy mam je trochę przesuszyć bo na dole w kompoście było mokro czy sadzić od razu w docelowe miejsce.

Piwonie- uprawa, porady 21 Kwi 2013 09:17 #147734

• Klio
  • Klio's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 233
Jedna z moich piwonii od lat nie wykształca mocnych pędów tylko całą masę drobnych i wiotkich. Dwa lata temu przesadziłam ja na nowe miejsce gdzie dalej wygląda tak samo. Co może być przyczyną? Chciałabym jakoś temu zaradzić i cieszyć się urodą jej kwiatów.
Krystyna

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.146 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum