TEMAT: Piwonie- uprawa, porady

Piwonie- uprawa, porady 18 Cze 2014 20:58 #274170

  • iwek
  • iwek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 15
Witam wszystkich serdecznie mam pytanie kiedy po kwitnieniu obciąć liście piwonii?


Zielone okna z estimeble.pl

Piwonie- uprawa, porady 22 Cze 2014 05:19 #275569

  • sylwekw
  • sylwekw's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 19
  • Otrzymane dziękuję: 22
A po co chcesz je obcinać?
Ja tam wycinam dopiero jak całkiem uschną.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwek

Piwonie- uprawa, porady 22 Cze 2014 07:22 #275574

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
iwek wrote:
Witam wszystkich serdecznie mam pytanie kiedy po kwitnieniu obciąć liście piwonii?


Ja zawsze przycinam, nie wycinam. Roślina musi przez coś robić fotosyntezę.
Ponieważ mam rabaty mieszanie i po przekwitnięciu piwonii robi się trochę ciasno przycinam pędy zostawiając po 1-2 liście na każdym pędzie.
Jednym słowem skracam pędy.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwek

Piwonie- uprawa, porady 23 Cze 2014 20:58 #276281

  • iwek
  • iwek's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 15
Orszulkaa,Sylwekw dziękuję za podpowiedz właśnie ciasno mi na rabatce i myślałam co by było gdybym je tak obcieła,ale już wiem że głupio myślałam :hammer:

Piwonie- uprawa, porady 31 Sie 2014 07:05 #295786

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Nadchodzi jesień - czy zalecacie jakieś specjalne prace wokół piwoni w tym okresie ?. Nic przy nich nie robiłam od przekwitnięcia tylko wycinam te uschnięte liście ;)

Piwonie- uprawa, porady 01 Wrz 2014 20:18 #296324

  • peonia
  • peonia's Avatar
Witaj Bożka, mozna juz ciąc liście piwoniom , dzielic i przesadzać. I już w sierpniu sypać pod nie nawóz jesienny uniwersalny bez azotu . Taki kupisz najpewniej na Allegro. Mała paczka wystarczy.

Piwonie- uprawa, porady 04 Wrz 2014 07:05 #296827

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Rozumiem że w razie czego taki nawóz można też zastosować do innych roślin ?????

Piwonie- uprawa, porady 10 Wrz 2014 09:45 #298021

  • colli28
  • colli28's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 150
  • Otrzymane dziękuję: 31
To może i ja się podzielę jak posadziłam peonie miałam chyba ok 30 kłączy(już podzielonych wcześniej) pościnałam liście korzenie grube podcięłam sekatorem krótkie też Do dołka wsypałam nawóz fructus zmieszałam z ziemią posadziłam kłącza zasypałam ziemią podlałam:)

Inną turę kłączy posadziłam tak samo ale nawóz rozsypałam już nie do dołka tylko dookoła peoni;)

Starym peoniom ścięłam liście i tez obsypałam nawozem no i zobaczymy jaki będzie efekt;)
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2014 09:52 przez colli28.

Piwonie- uprawa, porady 24 Wrz 2014 10:24 #301146

  • Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 474
Dzięki za ten bardzo przydatny wątek i rady Peoni.
W piątek otrzymam (według wszystkich znaków na niebie) wymarzone pierwsze piwonie w moim ogrodzie. Od 3 lat bawię się w ogrodniczkę i po trawach, różach, rododendronach... przyszedł czas na piwonie. Mam już przygotowane doły. Jako, że u nas piasek zmieszałam go z ziemią ogrodową, ziemią uniwersalną z worka, skorupkami jajek (wyczytałam, że lubią dość wys. ph) i granulowanym obornikiem. Mam nadzieję, że to im wystarczy. Przed mrozami zrobię im kopczyk.

Pozdrawiam :)
Pozdrawiam serdecznie - Basia

Piwonie- uprawa, porady 26 Lut 2015 12:47 #343449

  • peonia
  • peonia's Avatar
jagoda5214 wrote:
Beato czy Polifoska będzie wystarczającym nawozem dla piwonii(na wiosnę)????


Jagódka ja bym kupiła 1 kg , jest na All
YARA VILA NAWÓZ UNIWERSALNY WIELOSKŁADNIKOWY
Nawóz posypowy, granulowany, wieloskładnikowy: NPK 16+16+16.
Wydajność z 1 kg do 30 m2 roślin.
Najwyższej jakości granulowany nawóz o szerokim zastosowaniu. Dzięki zbalansowanej ilości podstawowych pierwiastków azotu, fosforu i potasu - nadaje się do nawożenia większości roślin w ogrodzie: warzyw, drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych a także trawników i kwiatów. Jest najlepszym rozwiązaniem na pierwsze wiosenne nawożenia w przypadku nie stosowania nawozów jesiennych zawierających fosfor i potas.

Odp: Piwonie- uprawa, porady 30 Mar 2015 12:51 #353793

  • Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 474
Poll wrote:
Przypomniało mi sie a propos mojego pytania w watku o piwonii Top Brass...Moja babcia miała wiele piwonii w ogrodzie i uprawiała je w drewnianych, dośc wysokich zagródkach, które miały za zadanie podpierać ciężkie kwiaty- szczególnie po deszczu...Czy ktos z Was praktykuje taki sposób? Co o nim sądzicie?
Czas pomyśleć o podpórkach do piwonii i nie tylko. Oglądałam wiele rozwiazań. Są na allegro różne podpórki, z różnych materiałów i w różnych cenach. Wybrałam podpórki, a właściwie drabinki bambusowe, dwie na jedną piwonię, połączone sznurkiem lub drutem ogrodniczym w otulinie. Drabinki z tego względu, żeby sznurek, czy też drut sie nie zsuwał po gładkiej tyczce.Wydatek nie za duże 3 zł (wys. drabinki 45 cm) lub 4 zł (wys. 60 cm). za obie drabinki. Wydaje mi się, że będzie to dość estetycznie wyglądało, zastanawiam się tylko nad wysokością drabinek, ale skłaniam się do 60 cm. Co sadzicie o tym pomyśle?
5218373678.jpg
Pozdrawiam serdecznie - Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): peonia

Piwonie- uprawa, porady 16 Kwi 2015 12:46 #358684

  • Klio
  • Klio's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 262
Przy okazji wczorajszych prac ogródkowych zauważyłam, że młode pędy późniejszych piwonii, które dopiero wychodzą z ziemi są niszczone przez żerujące na nich maleńkie ślimaki. Nigdy do tej pory tego nie było albo przynajmniej tego nie dostrzegałam. Trzeba coś z tym zrobić bo szkoda kwiatów. Mam nadzieję, że ślimax pomoże. Te szkodniki od dawna niszczą mi wszystko, jednak piwonie do tej pory zostawiały w spokoju. Czy to tylko przypadłość mojego ogródka?
Krystyna

Piwonie- uprawa, porady 16 Kwi 2015 12:52 #358688

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Czy kupić ?
widziałam w ogrodniczym po 29 zł kremowe i czerwone kwitnące piwonie drzewiaste.Kuszą mnie ale jak z ich obsługą ? nigdy takiej nie miałam i mam pewne obawy :dry:

Piwonie- uprawa, porady 12 Wrz 2015 03:57 #401374

  • Gosia1704
  • Gosia1704's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozdrawiam wszystkich, Gosia
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 261
Odnośnie do podpierania peonii. Ja kupiłam w ogrodniczym plastikowe (zielone) obręcze o zmiennej (ustawianej) szerokości. Dość duży wydatek bo w komplecie są 3 obręcze. W tamtym roku zapłaciłam za komplet 18 zł, ale używałam ich rok temu, w tym roku i użyję w przyszłym też. Mają one możliwość wpięcia pręta metalowego lub z bambusa w 3 miejscach i ustalenia obejmy na dowolnej wysokości.
Pozdrawiam Gosia
:whistle:
Pozdrawiam wszystkich
:)
Gosia
Kwiecisty "Groch z kapustą"

Piwonie- uprawa, porady 06 Mar 2016 11:46 #441947

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
mam możliwość zakupu ciekawych karp piwonii, kopanych przez właściciela, jednak pogoda w drugiej połowie miesiąca ma drastycznie się pogorszyć... i teraz pytanie do Was, czy wsadzić je od razu do ziemi i najwyżej nakryć jakąś agrowłókniną podczas większych przymrozków czy wysadzić do doniczek, a gdy aura ustabilizuje się i temp. będzie dodatnia wysadzić na miejsce docelowe?

Piwonie- uprawa, porady 06 Mar 2016 13:28 #441968

  • colli28
  • colli28's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 150
  • Otrzymane dziękuję: 31
Witaj gogi ja mam teraz w doniczce peonie na balkonie na parapecie niczym nie okrywam jak bedzie lepsza pogoda moze na koniec marca wsadze do ziemi u mnie juz widać kawałek wystającego pączusia;)

Piwonie- uprawa, porady 24 Mar 2017 00:17 #531101

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nasiona piwonii botanicznych, drzewiastych, bylinowych jesienią sypnęłam do plastikowych kubeczków, postawiłam w chłodnym kącie na parapecie i coś zaczęło się pojawiać.

piwonia-kielek.jpg

Piwonie- uprawa, porady 21 Kwi 2018 22:11 #601963

  • Klio
  • Klio's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 262
Czy ściółkujecie ziemię pod krzewiastymi piwoniami? Co sprawdziłoby się najlepiej w takim przypadku?
Krystyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Fafka
Wygenerowano w 0.361 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum