• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Piwonie- uprawa, porady

Piwonie- uprawa, porady 26 Kwi 2013 07:10 #149432

• sylwekw
  • sylwekw's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 22
Maga wiem, że już za późno się odzywam ale mam nadzieje, że jednak tą piwonie gdzieś wsadziłaś i ciekaw jestem co z nią teraz.

Ja zawsze uważam, że w takiej sytuacji to nawet jak nie wiem w jakie podłoże, jak głęboko itd itp, to lepiej wsadzić gdzieś jakkolwiek a potem ewentualnie się dowiadywać jak jest poprawnie niż zupełnie z rośliny zrezygnować. Już nie jedna roślina w ogrodzie mnie zadziwiła swoją "wolą i siła przetrwania" - wyrzucić zawsze się zdąży a uratować niekoniecznie zawsze.

Piwonie- uprawa, porady 28 Kwi 2013 22:17 #150564

• MagaAga
  • MagaAga's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 28
Witaj sylwekw

Piwonia po moim poście została zadołowana przy kompostowniku i zasypana ziemią kompostową-tak miało być tylko na chwilę. :wink4:

Obecnie piwonia siedzi sobie tam dalej i ma już 5-6 liści.

Na razie sobie tam posiedzi aż znajdę jej b dostojne miejsce niż bramy kompostownika :teach:

Piwonie- uprawa, porady 10 Maj 2013 09:48 #155036

• Basia
  • Basia's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1426
W ciągu paru godzin na liściach mojej zdrowej Scarlett Ohary pojawiły się jak gdyby spalone końcówki. Spotkaliście się już z takim zjawiskiem?

P1040228.jpg
Pozdrawiam mile
Basia

Piwonie- uprawa, porady 10 Maj 2013 21:47 #155255

• Klio
  • Klio's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 242
Wygląda na jakąś chorobę grzybową ale może niech wypowiedzą się fachowcy.
Krystyna

Piwonie- uprawa, porady 10 Maj 2014 21:42 #256537

• Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 86
Jeśli to szybkie działanie to może poranny przymrozek?
Pozdrawiam Mariusz.

Rozmowy o piwoniach 21 Maj 2014 19:40 #262468

• peonia
  • peonia's Avatar
Może porozmawiajmy o nie kwitnących piwoniach.
Sadzenie na odpowiednią wysokość w gruncie karpy to wszyscy już wiedzą. Piwonie potrzebują żyżnej , wilgotnej gleby.do piasku trzeba dodać torfu i nawozic wiosną i jesienią.
A jeśli dalej nie kwitną?
Piwonie kwitną w maju i czerwcu. Gdy piwonia zawiązuje pąki, trzeba ją intensywnie podlewać. Jeżeli zależy nam na pięknych kwiatach, to trzeba pamiętać o zasilaniu piwonii. Najlepiej stosować nawozy organiczne (kompost lub dobrze przefermentowany obornik). Można również używać gotowych mieszanek - do zasilania kwiatów wieloletnich uprawianych w gruncie. Piwonie zasilamy do moemntu, gdy zakwitną.
Posadziłam obok jałowców kolumnowych dwie piwonie, przestały kwitnąć.Doszłam do wniosku ze maja sucho w okresie zawiązywania pąków- tj.w czerwcu i lipcu ,do połowy sierpnia.
Przesadziłam , podzieliłam karpy, teren był bardziej mokry, ale i podlewałam w czasie lata. Poskutkowało. Zakwitły w następnym sezonie.
Ostatnio zmieniany: 21 Maj 2014 19:45 przez peonia.

Rozmowy o piwoniach 26 Maj 2014 22:50 #264537

• Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 355
Czy bardzo zaszkodzi moim peoniom podsypanie wokół korą sosnowa. Zrobiłam tak wczoraj przy 2 sztukach (mają już duże pąki i lada moment zakwitną)

Rozmowy o piwoniach 13 Cze 2014 16:52 #272210

• Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Platinum Boarder
Jeszcze jeden temat który nurtuje mnie od jakiegoś czasu.
Piwonie które mam na działce rosną tam zapewne od dawna (ja już mam działkę od 5 lat). Piwonie rosną po obydwu stronach ścieżki prowadzącej do altanki. Po jednej stronie mam przepięknie kwitnące 4 sztuki, a po drugiej właściwie można powiedzieć że nie kwitną. Wypuszczają cienkie łodyżki na których zawiązują się małe pączki. Z niektórych po jakimś czasie rozwiną się drobne kwiaty - niektóre nigdy nie zakwitną usychają jeszcze w fazie pąka. Czy ktoś może spotkał się z takim problemem i może udzielić drobnej porady.

Piwonie- uprawa, porady 13 Cze 2014 18:54 #272250

• Klio
  • Klio's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 242
Moją od dawna nie kwitnącą, podzieliłam i przesadziłam jesienią. Ma teraz wszystko jak trzeba. Posadzona płytko w żyznej glebie i na słonecznym miejscu. Dam jej jeszcze trochę czasu na zadomowienie się w nowym miejscu, podleję w czasie suszy i będę oczekiwała kwiatów, tym bardziej, że już nie pamiętam jakie one mają być. Pożyjemy, zobaczymy...
Krystyna

Piwonie- uprawa, porady 18 Cze 2014 20:58 #274170

• iwek
  • iwek's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 15
Witam wszystkich serdecznie mam pytanie kiedy po kwitnieniu obciąć liście piwonii?

Piwonie- uprawa, porady 22 Cze 2014 05:19 #275569

• sylwekw
  • sylwekw's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 22
A po co chcesz je obcinać?
Ja tam wycinam dopiero jak całkiem uschną.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwek

Piwonie- uprawa, porady 22 Cze 2014 07:22 #275574

• Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 4167
iwek wrote:
Witam wszystkich serdecznie mam pytanie kiedy po kwitnieniu obciąć liście piwonii?

Ja zawsze przycinam, nie wycinam. Roślina musi przez coś robić fotosyntezę.
Ponieważ mam rabaty mieszanie i po przekwitnięciu piwonii robi się trochę ciasno przycinam pędy zostawiając po 1-2 liście na każdym pędzie.
Jednym słowem skracam pędy.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwek

Piwonie- uprawa, porady 23 Cze 2014 20:58 #276281

• iwek
  • iwek's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 15
Orszulkaa,Sylwekw dziękuję za podpowiedz właśnie ciasno mi na rabatce i myślałam co by było gdybym je tak obcieła,ale już wiem że głupio myślałam :hammer:

Piwonie- uprawa, porady 31 Sie 2014 07:05 #295786

• Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Platinum Boarder
Nadchodzi jesień - czy zalecacie jakieś specjalne prace wokół piwoni w tym okresie ?. Nic przy nich nie robiłam od przekwitnięcia tylko wycinam te uschnięte liście ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): peonia

Piwonie- uprawa, porady 01 Wrz 2014 20:18 #296324

• peonia
  • peonia's Avatar
Witaj Bożka, mozna juz ciąc liście piwoniom , dzielic i przesadzać. I już w sierpniu sypać pod nie nawóz jesienny uniwersalny bez azotu . Taki kupisz najpewniej na Allegro. Mała paczka wystarczy.

Piwonie- uprawa, porady 04 Wrz 2014 07:05 #296827

• Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Platinum Boarder
Rozumiem że w razie czego taki nawóz można też zastosować do innych roślin ?????

Piwonie- uprawa, porady 10 Wrz 2014 09:45 #298021

• colli28
  • colli28's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 31
To może i ja się podzielę jak posadziłam peonie miałam chyba ok 30 kłączy(już podzielonych wcześniej) pościnałam liście korzenie grube podcięłam sekatorem krótkie też Do dołka wsypałam nawóz fructus zmieszałam z ziemią posadziłam kłącza zasypałam ziemią podlałam:)

Inną turę kłączy posadziłam tak samo ale nawóz rozsypałam już nie do dołka tylko dookoła peoni;)

Starym peoniom ścięłam liście i tez obsypałam nawozem no i zobaczymy jaki będzie efekt;)
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2014 09:52 przez colli28.

Piwonie- uprawa, porady 24 Wrz 2014 10:24 #301146

• Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 403
Dzięki za ten bardzo przydatny wątek i rady Peoni.
W piątek otrzymam (według wszystkich znaków na niebie) wymarzone pierwsze piwonie w moim ogrodzie. Od 3 lat bawię się w ogrodniczkę i po trawach, różach, rododendronach... przyszedł czas na piwonie. Mam już przygotowane doły. Jako, że u nas piasek zmieszałam go z ziemią ogrodową, ziemią uniwersalną z worka, skorupkami jajek (wyczytałam, że lubią dość wys. ph) i granulowanym obornikiem. Mam nadzieję, że to im wystarczy. Przed mrozami zrobię im kopczyk.

Pozdrawiam :)
Pozdrawiam serdecznie - Basia

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.151 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum