TEMAT: Lilium bulbiferum (Lilia bulwkowata)

Lilium bulbiferum (Lilia bulwkowata) 12 Gru 2012 08:18 #100768

• Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Lilia bulwkowata (Lilium bulbiferum)

wysokość: 40-80 cm;
kolor: bardzo jaskrawy odcień pomarańczu i czerwieni;
kwitnienie: V/VI
uwagi: odmiana botaniczna, bujnie rosnąca, kępiasta; długowieczna; u mnie (wschodnia Polska) zakwita pod koniec maja;

DSC09255.JPG

DSC09166.JPG

DSC09109.JPG

DSC09081.JPG
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2012 12:36 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Basia, minohiki

Lilium bulbiferum (Lilia bulwkowata) 07 Paź 2015 12:05 #406344

• Gosia1704
  • Gosia1704's Avatar
  • Gold Boarder
  • Pozdrawiam wszystkich, Gosia
  • Otrzymane dziękuję: 256
Cześć, przepraszam, że jestem taka namolna, ale jestem miłośniczką lilii botanicznych (też).
Udało mi się zdobyć :dance: aż 2 odmiany tej lilii (podobno). Mówię podobno bo dostałam cebule w tym roku, już siedzą w ziemi ( :fly: )
Tak wogóle wg WIKI są 3 odmiany Lilii Bulbiferum (o tej 3 to wogóle wcześniej nie słyszałam).
Natomiast wydaje mi się, że o tych 2 odmiananach warto powiedzieć trochę więcej.
Warto też przypomnieć, że Lilium Bulbiferum to POSPOLITY Smolinos, którego zresztą NIE SPOSÓB dziś spotkać w przydomowym ogródku. Spotkałam się nawet z tym, że niektórzy ludzie za Smolinosa uważają Lilię Tygrysią lub przypominające ją różnokolorowe mieszańce azjatyckie.
Nie tak dawno podzieliłam się radosną nowiną, że będę nareszcie miała u siebie Smolinosa i to 2 odmiany, kiedy sąsiad, podobno miłośnik lilii mi powiedział: pani Małgosiu Smolinosów jest pełno w Auchan (czy też innej "Stodole") koło mnie. Mówię mu - Pan żartuje Smolinosów nie widziałam od "wieków".
Oczywiście nie uwierzył mi bo na kuble z cebulami było napisane "Smolinosy".
Ginie pamięć o tym, którą lilią jest Smolinos, a naszą świadomość kreują SUPERMARKETY.
:screem:
Jeżeli zakwitną mi w przyszłym roku (oby :supr3: ) to oczywiście wstawię zdjęcia.
Póki co cytat z WIKIPEDII
"Wyróżnia się trzy odmiany[3]:
Lilium bulbiferum L. var. bulbiferum – odmiana nominalna, wytwarzająca bulwki, rośnie głównie dziko
Lilium bulbiferum L. var. chaixii (Elwes) Stoker (syn. Lilium chaixii Elwes)
Lilium bulbiferum L. var. croceum (Chaix) Pers. (syn. Lilium croceum Chaix) – nie wytwarza bulwek, często uprawiana w ogródkach"
cytat za:
WIKIPEDIA
Wolna Encyklopedia

Z rozmowy z osobą, z którą się wymieniłam na cebulki (poszedł za nie mój kwitnący mieszaniec Martagon Nicotiana) wynika, że mogę zostać posiadaczką odmiany Lilium bulbiferum L. var. bulbiferum [Lilia bulwkowata typowa] (wcześniej kwitnie, jest zdecydowanie niższa i ma napowietrzne cebulki przybyszowe) oraz Lilium bulbiferum L. var. croceum (Chaix) [Lilia bulwkowata szafranowa] (jest wyższa i kwitnie później).
Pozdrawiam
:garden1:
Pozdrawiam wszystkich
:)
Gosia
Kwiecisty "Groch z kapustą"
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2015 12:30 przez Gosia1704.

Lilia Bulwkowata - Lilium bulbiferum 20 Lis 2018 19:36 #630546

• Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 507
Lilia Bulwkowata / Lilium bulbiferum lilia botaniczna

Kwitnienie : maj, czerwiec
Wysokość : 50 cm, rzadko przekracza tą wysokość. Niektórzy sugerują, że potrafi dorosnąć do 100 cm. Ja u siebie tego nie zauważyłem.
Kwiat: Pomarańczowy / czerwony na zewnątrz, mocno żółty w środku. Kwiat finezyjnie podzielony na sześć części. Skierowany ku górze , czasem lekko wywinięte końcówki.
Zapach: brak
Wymagania : Ziemia przepuszczalna, żyzna. Obojętna / lub lekko kwaśna.
Łodyga omszona/ co tylko dodaje jej uroku.
Wedle poradników są dwie odmiany tej lilii. Odmiana nominalna ( Lilium bulbiferum L. var. bulbiferum) i Odmiana szafranowa ( Lilium bulbiferum L. var. croceum ) ja posiadam tą drugą.

DSCN6026.jpg

DSCN6028.jpg

DSCN6030.jpg

DSCN6092-2.jpg

DSCN6093.jpg

Obserwacje : prawdziwa żarówka. Żadne zdjęcie nie odda tak żywych i jaskrawych kolorów. Ewidentnie wyróżnia się , lecz sugeruję sadzić ją jako soliter. Posiadam ją przez przypadek. Wyhodowana od małej cebulki przytarganej w prezencie z innymi roślinami. Kwiat uroczy, piękna dziwna omszona łodyga. Nadaje się z całą stanowczością do dzikich, naturalnych ogrodów. Pomiędzy kamieniami, pomiędzy starymi karpami.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, mandorla

Lilia Bulwkowata - Lilium bulbiferum 20 Lis 2018 21:48 #630573

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 8293
A tak wyglądają bulwki lilii bulwkowatej, która przeszła do mnie od sąsiadów:

lilia-bulwki.jpg

Szukałam fotki kwiatów, ale chyba ich nie fociłam :) Przyznaję, nie pamiętam nawet czy ma ona kolor pomarańczowy, czy żółty. Jeden sąsiad ma żólte lilie z bulwkami, a drugi pomarańczowe, tylko która znalazła się u mnie :crazy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, minohiki, Carmen, Herbatnik, mandorla

Lilium bulbiferum (Lilia bulwkowata) 21 Lis 2018 22:17 #630672

• Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 507
Masz zatem Alino tą pierwszą odmianę lilii bulwkowatej Nominalna. Moja nie wytwarza takich cebulek. A szkoda :lol: Ale co mnie cieszy lilia ta wraca znowu do łask i jest coraz częściej w sprzedaży :)
Swoją drogą człowiek to dziwne stworzenie. Tęsknimy za czymś co bezpowrotnie straciliśmy nie raz. Stare drewniane domy. Fiaty 125 p i 126 , Polonezy, Malwy w ogrodach , lilie jak ta tutaj czy lilie św. Józefa.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Lilium bulbiferum (Lilia bulwkowata) 22 Lis 2018 08:48 #630684

• Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 9845
Alino, Ty to masz szczęście, do mnie od sąsiadów przywędrowują co najwyżej mlecze :happy: . Gdybyś tych "bulwek" miała nadmiar i nie wiedziała, co z nimi zrobić... ;)

Robercie, jestem od Ciebie prawie dwa razy starsza,więc i wspomnień mam więcej, ale jakoś nie tęsknię za fiatem 126, moim pierwszym "wozidłem". Mimo że zwiedziłam przy jego pomocy kawałek świata. B)
Ale to temat na inny watek.

Moderatorzy: mag, Łatka
Wygenerowano w 0.125 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum