TEMAT: Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 12 Kwi 2020 12:54 #703727

Dzień dobry,mam problem z tymi cudami :hammer:Larwy opuchlaka od stycznia żrą mi żurawki, a te cieńkie białe robią mi "wypalone"-to drutowce? plamy na trawniku. Działałam z pyrinexem, potem z wrotyczem. Towarzystwo niewzruszone. Postanowìłam kupić nicenie.Mam lance doglebową i moje pytanie brzmi czy dobrym pomysłem jest wypuścić nicenie właśnie ładną do gleby czy lepiej polać konewką. Macie może sprawdzone miejsce gdzie kupię ni cenie?
Snapchat-1448670222.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2020 09:48 przez Emalia112.


Zielone okna z estimeble.pl

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 12 Kwi 2020 13:06 #703731

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nie mam doświadczenia z nicieniami. Drutowce na swojej działce tępię podrzucając im plasterki ziemniaka częściowo wkopanego w ziemię. Po tygodniu te plasterki z żerującymi drutowcami utylizuję. Larwy opuchlaków z kolei pojawiają się u mnie w kompostowniku, gdy przesiewam kompost, robię rzut larwą na dróżkę, a po minucie pojawiają się skrzydlate żarłoki na obiad :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ninabalerina

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 12 Kwi 2020 17:00 #703761

Dzięki bardzo za pomysł z ziemniakiem. Już ja im zrobię wielkanocną kolację ;) A czy możesz mi jeszcze podpowiedzieć jakich roślin nie lubią opuchlaki? Jest coś takiego? Jestem skłonna posadzić chyba prawie wszystko, żeby uciekały.
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2020 17:28 przez Ninabalerina.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 12 Kwi 2020 21:57 #703814

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jeśli żurawek zaatakowanych przez opuchlaki nie masz zbyt dużo, może wykop je, oczyść korzenie ze szkodników, a następnie do dołka dodaj podłoże zmieszane z granulkami preparatu counter. Dopiero wtedy sadź na tak przygotowane miejsce żurawki. Dla pewności można w okolicy jako rośliny pułapkowe posadzić kilka truskawek i systematycznie wczesną wiosną i w sierpniu - wrześniu ich korzenie. Ulubioną rośliną rośliną opuchlaków jest też bergenia, dlatego zawsze mam parę ich posadzonych, chociaż urodziwe nie są :)
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2020 22:40 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ninabalerina

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 13 Kwi 2020 09:44 #703849

To są konkretne rady. Dziękuję :) Muszę się jakoś ratować. Póki co tylko żurawki, no i trawnik a w nim znalazłam opuchlaka i drutowca. Napisz proszę jak to robisz? Masz posadzone bergenie, opuchlaki je wcinają, pożarte wyciągasz i na ich miejsce sadzisz kolejne? Przepraszam za banalność pytania, ale tak mnie to zastanawia ;) Masz je posadzone blisko innych roślin czy lepiej je posadzić z dala od np. Żurawek?
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2020 09:55 przez Ninabalerina.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 13 Kwi 2020 12:21 #703892

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Trawnik wiosną wymaga aeracji i wertykulacji, te zabiegi niszczą wszelkie pędraki, które tam się usadowiły. Drutowce są zbyt małe, więc trzeba zwabiać je do kawałków ziemniaka.

Truskawki u mnie rosną na oddzielnym miejscu, są od żurawek oddalone ok. 2 metry, bergenie mam posadzone w różnych miejscach, między kwiatami, między malinami, truskawkami, bo ich liści używam do robienia herbatek. Gdy w kompostowniku znalazłam pierwsze opuchlaki, kilka razy w roku zaglądałam im w korzenie, przy okazji bergenie dzieliłam, rozsadzałam, przesadzałam, rozdawałam :)

U mnie na działce w korzeniach roślin opuchlaków nie widziałam. Z kolei w ogrodzie u syna zobaczyłam kiedyś charakterystycznie wygryzione na brzegach liście rododendrona, wzięłam wtedy małą łopatkę i pazurki. Dokładnie spulchniłam ziemię wokół rododendronów, garść opuchlaków machnęłam na chodnik, po kilku minutach ptaki się z nimi rozprawiły :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Ninabalerina


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.307 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum