TEMAT: Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 28 Cze 2012 16:42 #50937

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
O walce z pędrakami trochę było w wątku
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...tyfikacji-szkodnikow

Najlepszą ekologiczną metodą na pędraki, nicienie, drutowce jest systematyczne przekopywanie oraz spulchnianie ziemi.

Skuteczną metodą oczyszczania miejsca pod uprawy jest wysiewanie gryki, jej korzenie zawierają substance podtruwające robactwo. Warto ją stosować jako poplon lub przedplon.

Rosnące aksamitki i nagietki oraz czosnek z kolei niszczą nicienie. Ciekawą rośliną jest wieczornik damski, jego uprawa powoduje wychodzenie nicieni z cyst i ich ginięcie.
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2012 16:55 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Ingrid


Zielone okna z estimeble.pl

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 22 Lip 2012 21:54 #56755

  • Vizard
  • Vizard's Avatar
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam problem z rozpoznaniem szkodnika i nie wiem czym go zwalczyc, pochłonił całą plantacje truskawek.
Ma około jednego cm.główke ma rudą, pomarańczową, umiejscawia się w środku korzenia truskawki doprowadzając do tego iż krzaczek usycha.

Dołączam zdjęcia tego szkodnika i proszę o pomoc. Jeżeli ktoś z was miał podobny problem i wie jak sobie z nim poradzic proszę o porady.

DSCF0820.JPG

DSCF0822.JPG

DSCF0826.JPG

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 22 Lip 2012 22:53 #56773

  • MaKu
  • MaKu's Avatar
Czytałam że: sianie gorczycy truje pędraki, może dobrze byłoby posiać między truskawki. ;-). Sama zakupiłam gorczyce dla Mamy- ma taki problem jak Ty- przykro mi z powodu truskawek. Jeśli chcesz troszkę szczepek- daj znać.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 22 Lip 2012 23:46 #56787

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
O ekologicznych i chemicznych sposobach na pędraki jest kilka informacji w wątku:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...owcow-drutowcow-rady

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 01 Cze 2013 16:21 #163710

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Larwa opuchlaka w powiększeniu, w naturze jest niewiele większa niż długość paznokcia.



Opuchlaki i ich larwy zjadają korzenie roślin, nadgryzają liście tworząc charakterystyczne zatokowate wżery i ogryzają korę z szyjki młodych drzewek i krzewów. Żerują w nocy a w dzień pozostają w ukryciu pod roślinami lub pod grudkami gleby, dlatego są trudne do zauważenia.

Na plantacjach truskawki występuje głównie opuchlak rudonóg (Otiorhynchus ovatus L.) oraz opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus F.).

W uprawach ogrodniczych często występuje Opuchlak chropawiec — Otiorhynchus raucus
Samice opuchlaków są bardzo płodne — jedna może złożyć od 300 do 600 jaj, które umieszcza w pobliżu nasady roślin, Wylęgające się larwy żerują na korzeniach roślin do jesieni, a później wiosną. Wyrośnięte, przepoczwarczają się.
Dorosłe chrząszcze pojawiają się w końcu maja lub w czerwcu. Wtedy właśnie zaczynają żerować na liściach.
Pojedyncze chrząszcze mogą przetrwać zimę i wówczas spotyka się je na roślinach już wiosną.

Dorosłe postecie opuchlaków.
opuchlaki.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2017 12:57 przez Hiacynta.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 04 Cze 2013 10:41 #164880

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Poluś pisałam tej wiosny o opuchlakach :cry3:
To święta prawda i nikomu nie yczę takiego pogromu, jaki mnie spotkał.
Wiosną zaatakowały mi większość żurawek z kolekcji. Symptomy poczatkowo mało zauważalne, młode listki ruszyły, nawet żurawki zakwitły :whistle:
Ale to był poczatek agonii. Te złudne symptomy wiosennego wzrostu odbywały się na reszkach, dosłownie resztakach korzeni :jeez:
Opuchlaki wgryzają się pod zimią w korzenie i konsumuja je w calości od dołu do góry.
Tak wiec taką objedzoną, zżółkniętą lub zeschłą roślinkę wyjmujemy z ziemi z resztką próchna jakie zostaje po korzeniach.

Wyrzuciałam kilkanaście opuchlakow na kostkę parkingową, w niejakim oddaleniu położyłam resztke korzenia żurawki i zgadnijcie w jakim kierunku wyruszyło robactwo :think:
Po jakims czasie wszystkie siedziały pod żurawką :club2:

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 04 Cze 2013 11:14 #164898

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ostatnio gniazdo opuchlaków znalazłam przerzucając kompost. W ubiegłym roku pożarły mi 2 cebule hipeastrów i to tak podstępnie, że liście rosły, a cebula od wewnątrz była w 3/4 wygryziona.
Między roślinami dziabię dość często i zdarza mi się pojedynczego stwora wyłowić, ale przy większej powierzchni to jest mało realne. Jakimś rozwiązaniem pewnie byłby preparat z nicieniami, a może podlewanie miejscowo korzeni żurawek jakimś insekcydem dałoby efekt?
Ostatnio zmieniany: 04 Cze 2013 11:14 przez Hiacynta.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 04 Cze 2013 11:17 #164901

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Jest Basudin, ale drogawy :think:
Zależy na jakiej powierzchni chcemy zadziałać.
Niecienie niestey jeszcze droższe :blink:

Alinko i to jest wlaśnie podstępność opuchlakow, z pozoru roslina wyglada na zdrową :lev: a jak zacznie marnieć często na ratunek jest już zbyt póżno :jeez:
Ostatnio zmieniany: 04 Cze 2013 11:18 przez pamelka.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 04 Cze 2013 12:34 #164947

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Pędraki ogryzają korzenie z zewnątrz lub je odcinają. Z wyglądu bardzo podobne są do nich larwy opuchlaka, ale one wgryzają się do korzeni, bulw, kłączy. Podobnie żerują rolnice.
Rozważałam w ubiegłym roku dla ochrony cebul zastosowanie pod korzenie do doniczek preparatu Diazinon w granulacie, ale oferowane opakowania były za duże, przez 100 lat bym tego na kilka moich zwartnic nie zużyła :)

W jakimś poście na naszym forum czytałam o wysiewaniu gryki, ale musiałaby być ona wysiana na całkowicie pustym polu, żeby pędraki (opuchlaki) nie mając nic do jedzenia skusiły się na trującą dla nich grykę.
Ostatnio zmieniany: 04 Cze 2013 12:56 przez Hiacynta.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 10 Wrz 2013 12:27 #191605

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Wywar z wrotyczu skutecznie niszczy opuchlaki, tylko trzeba stosować go kilkakrotnie. Wypróbowałam na swoich rh, tylko niestety brak systematyczności... i po pewnym czasie pojawiły się ponownie :mad2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 10 Wrz 2013 18:47 #191633

  • Roma
  • Roma's Avatar
Podobno 150 gr wrotyczu zalać 5 l wrzątku,pozostawić do wystudzenia i podlewać zagrożone rośliny.Tak mi podpowiedziała Gosia kiedy zobaczyła ile u mnie w oborniku jest pędraków.
Dla bezpieczeństwa,każda nowo sadzona roślina podlana jest wywarem z wrotyczu.
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2013 18:49 przez Roma.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 10 Wrz 2013 19:46 #191647

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
mag wrote:
tylko trzeba stosować go kilkakrotnie. Wypróbowałam na swoich rh, tylko niestety brak systematyczności...

Magdo :)
Jak ta systematyczność musi wyglądać? Czy trzeba podlewać w jakichś konkretnych odstępach czasowych ?
Ile razy?

Moje różaneczniki bardzo systematycznie coś żre i ślady wskazują na opuchlaki , a nigdy żadnego nie złapałam ani też nie wygrzebałam żadnej larwy,
chociaż w korzenie im zaglądałam.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 10 Wrz 2013 21:19 #191686

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Ja ostatnio wybierając kompost wybierałem z niego opuchlaki...było ich dziesiątki :ohmy: a ziemia miała iść pod żurawki, więc
wybieranie było bardzo dokładne...nie wiem skąd tyle ich tam było...a jedzenia obok miały masę, ale nie odważyły się :evil:

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 11 Wrz 2013 00:29 #191736

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
waldek727 napisał:
(post z 13.07.2013r)

Po okresie fascynacji chemicznymi środkami ,,ochrony" roślin, coraz częściej wracamy do naturalnych metod pielęgnacji ogrodu.
Wykorzystując naturalne procesy biologiczne możemy cieszyć się ładnym, zdrowym i przyjaznym dla środowiska ogrodem.
Łamiąc stereotypy coraz liczniejsze grono forowiczów ,,Oazy" posiadających od lat ogrody które żyją w zgodzie z naturą, przedstawia formy prowadzenia takich ogrodów. Z drugiej strony widoczne jest coraz większe zainteresowanie tymi tematami i chęć posiadania w najbliższym czasie własnego ogrodu wolnego od chemii. Tematy, wątki i pytania już zawarte na łamach forum umieszczane są w różnych miejscach, często mało widocznych dla zainteresowanych osób.
Dla pełnej czytelności tych niezmiernie ciekawych, choć czasami trudnych do zrozumienia zagadnień dotyczących biologicznej ochrony ogrodu i roślin, zwracam się z uprzejmą prośbą do administratora ,,Oazy" o utworzenie nowego tematu w dziale ,,Ogrody" dotyczącego w/w kwestii pt ,,Zdrowe ogrody."

I co?
Cisza.
Większość for ogrodniczych ma oddzielny poddział dotyczący w/w zagadnień a na ,,Oazie" nikomu nie potrzebny. Dopiero jak na roślince pozostanie ostatni listek, to szuka się ratunku wszędzie tam gdzie tylko jest to możliwe.
Było nie raz pisane i o wrotyczu i o piołunie. Gdzie, to teraz nie wiem.
Pamięć ma to do siebie, że z czasem staje się ulotna.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 11 Wrz 2013 01:56 #191753

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
300 g świeżego ziela lub 30 g suszu
zalać 10 l wody, co pewien czas
mieszamy roztwór, po 24 godzinach
stosujemy w roztworach:

- w rozcieńczeniu 1:2 przeciw rdzy i mączniakom;

- rozcieńczamy 1:5 przeciw plamistości pomidora;

- nierozcieńczony wyciąg
używamy przeciw roztoczom
truskawkowym, pilarzowatym,
roztoczom jeżynowym, kistnikowi
maliniakowi, zwalcza opuchlaki,
kwieciaki, pchełki,
mączlik, rośliniarki,
mrówki

Taki przepis znajduje się w wątku:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ne-w-ochronie-roslin

Nie korzystałam z tego preparatu przeciwko opuchlakom, ponieważ na razie pojawiają się u mnie tylko pojedyncze sztuki, zwalczam je wzruszając często ziemię i przesiewając kompost. Wrotycz zawiera tujon, który jest substancją toksyczną. Nie chcę więc polewać wyciągiem z wrotycza kompostu.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Gosia1704

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 23 Mar 2014 22:15 #236422

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Ja sprawdziłem w zeszłym roku środek na opulchniaki w truskawkach sprawdził się w 100 procentach, a teraz testuję w żurawkach .DURSBAN 480 SC,jest to środek dostępny dla rolników można go kupić w internecie . Co ciekawe w ulotce nie pisze że jest na opulchniaki ale gdzieś znalazłem informację że tez pomoże ,sprawdził się również na trawniku na larwy chrząszcza majowego . :)
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 23 Mar 2014 22:30 #236433

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Poszukałam trochę i znalazłam informację ,że jaja opuchlaków mają ok. 1 milimetra.
To ,co ja znajduję czasem w doniczkach w formie kulki jest jednak dużo większe.

Samych larw pod rododendronami nie znajduję ,a jednak mają one pogryzione liście.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 24 Mar 2014 10:46 #236549

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 4443
Ja miałem problem z pędrakami w truskawkach , kwiatach i chyba w pomidorach jeden krzak poprostu usechł tak jak truskawki .Ja poprostu wykopywałem krzaki truskawek , które widziałem że są słabsze i likwidowałem pędraki . Co będzie w tym roku zobaczymy . Miałem problem z drutowcami na samym początku , ale basudin w granulkach załatwił sprawę i 10- lat mam spokój , pokazują się sporadycznie ale zbieram i likwiduję podczas przekopywania ,grabienia itp. Podejrzewam że pędrakami załatwiłem się przy dosilaniu truskawek kompostem . :club2:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.312 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum