TEMAT: Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 06 Mar 2017 14:02 #527314

  • katkacyt
  • katkacyt's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 2
poza tym mają czułki i pełno nóg, wygladaja jak mini stonogi :unsure: ?

IMG_7919.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 06 Mar 2017 20:30 #527421

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Teraz to zabiłaś mi klina :) Pędraki chrząszcza majowego, ogrodnicy niszczylistki czy guniaka czerwczyka, a więc najczęściej spotykane w korzeniach roślin żarłoczne szkodniki roślin, mają po 3 pary odnóży. Muszę poszperać po książkach, może wpadnę na trop, a może ktoś z forumowiczów widział już takie u siebie :)

Miałabym prośbę, dałabyś radę zrobić bardziej wyraźne fotki, żeby było widać dobrze łepek i te nóżki?

Myślałam też o rolnicach, ale one mają króciutkie nóżki i czułków nie posiadają :)
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2017 20:38 przez Hiacynta.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 06 Mar 2017 20:35 #527425

  • katkacyt
  • katkacyt's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 2
Spróbuje jutro :) i dziękuje za zainteresowanie. Szkoda by mi było wyrzucić wszystkie krzaczki

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 07 Mar 2017 10:19 #527511

  • katkacyt
  • katkacyt's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 2
oto winny w przybliżeniu, nawet nie wiedziałam że tak trudno zrobić wyraźne foki :P
po odkopaniu zwija się na chwilę
wygląda podobnie do krocionoga krwawoplamego, ale nie ma czerwonych plamek po bokach?
IMG_7974.jpg

IMG_7980.jpg

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 07 Mar 2017 11:46 #527527

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Znalazłam :) Młoda stonoga Diplopoda polydesmida ma taki jasny kolor, mnóstwo nóżek i czułki :)
Gdy jest ich wiele, mogą wyrządzić wiele szkód, gdyż nadgryzają liście i młode korzenie roślin. Chemiczne zwalczanie jest trudne, podobnie jak u opuchlaków trzeba by zastosować mocno toksyczne dawki preparatu insektobójczego.

Jeśli masz możliwość, przekop okolice truskawek, wykładaj pułapki z wilgotnej tektury i kawałkami marchwi, gdyż stonogi gromadzą się w ciemnych wilgotnych zakamarkach :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, katkacyt

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 07 Mar 2017 11:56 #527530

  • katkacyt
  • katkacyt's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dzięki! Mogę spróbować przekopać ziemię, ale wyglada na to że jest ich pełno a nie chce uszkodzić korzeni truskawek. Nematody mogły by pomóc?

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 07 Mar 2017 12:20 #527534

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Uczciwie mogę jedynie napisać, że nie wiem, nigdy nicieni nie stosowałam, a forumowicze opisywali jedynie zwalczanie opuchlaków przy pomocy nicieni.

U mnie na piaskach opuchlaki trafiają się pojedynczo (i to jest niewątpliwie jedyna zaleta działki na piaszczystej wydmie), z powodu permanentnej suszy wije się nie pojawiają, jedynie drutowce i chrabąszcze majowe pojawiają się w sporych ilościach, ale wystarczy motyczkowanie wokół roślin kilka razy w sezonie. Zawsze jakieś pożywienie dla ptaków zostanie wydobyte na wierzch :)

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 09 Mar 2017 09:24 #528035

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Wie ktoś może co to za paskudztwo? :sick: Myślałam, że to korzonek i wyciągam go, a on w palcach jakiś taki dziwny. Cwaniak udawał na początku, że nie żyje, a dopiero potem zaczął się wić i szybko do ziemi się chował...ale go złapałam :evil:

robak0.jpg

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 09 Mar 2017 09:39 #528039

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Drutowiec najprawdopodobniej, 100% rozpoznanie ułatwiłoby znacznie zdjęcie zrobione z bliższej odległości, pokazujące szczegóły budowy :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 10 Mar 2017 09:14 #528298

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Alinko, mówisz i masz :)
Przed chwilą zrobiłam zdjęcie, na szczęście nie jest żywe :unsure:

DSCN2351.jpg

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 10 Mar 2017 09:18 #528301

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na 100% drutowiec :) Pojedynczy groźny nie jest, gorzej, gdy znajduje się ich kilkanaście :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 14 Mar 2017 10:15 #529053

  • katkacyt
  • katkacyt's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 2
Po przełamaniu obrzydzenia do robali truskawki powyjmowałam, oczyściłam korzenie z widocznych intruzów i wymieniłam ziemię w doniczkach. Na szczęście nie wszystkie były skolonizowane :) . Dodatkowo powsadzałam plasterki ziemniaka do doniczek i dziś przy wymianie na świeże usunełam kilka dodatkowych egzemplarzy. Mam nadzieje że reszta okaże się równie łakoma i będę mogła pozbyć sie wszystkich zanim się znowu zrobi ich całe stado.
Truskawki przeżyły czyszczenie, tylko na jednym egzemplarzu pojawiły się podejrzane brązowe plamki na łodygach, ale nie dam sobie głowy uciąć że nie było ich wcześniej :dry: Doczytałam gdzieś że one pojawiają się tam gdzie było gnicie, mam więc nadzieję że moje truskawki na nic nie chorują..
Hiacynta bardzo ci dziękuję za pomoc! :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 14 Kwi 2017 13:22 #535089

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jeśli pod koniec kwietnia nastąpi ocieplenie, a na pewno to nastąpi, zaczną wylęgać się opuchlaki. Ich wylot trwa od końca kwietnia do połowy czerwca, w tym czasie składają jaja, z których wylęgną się w kolejnym roku nowe pokolenia tych szkodników roślin.
Wzruszanie ziemi, płytkie przekopanie, głębsze zagrabienie oraz wszelkie inne prace ogrodnicze związanie z dziabaniem mogą zniszczyć sporą część przeobrażających się larw, które w tych dniach znajdują się tuż pod powierzchnią gleby. U mnie daje to dobry efekt, co roku wiosną wydobywam podczas prac ogrodniczych kilka larw opuchlaka, a liście roślin nie są uszkadzane.

Dla przypomnienia, tak wyglądają postacie dorosłe opuchlaków, jest ich wiele gatunków, różnią się one nieco kolorem i wielkością.

opuchlaki-plansza.jpg


Trudno je zobaczyć, gdyż żerują przeważnie w nocy, pozostawiając charakterystyczne wygryzione krawędzie liści. Tak wyglądają liście rododendronów, na których żerowały opuchlaki.



Podobno dobrą pułapką dla dorosłych owadów są pudełka z pociętymi gałązkami cisa, który jest ulubioną rośliną opuchlaków. Wieczorem, gdy żerują, można je strząsać na tackę pokrytą czymś klejącym, gdyż opuchlaki dość szybko uciekają.
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2017 13:26 przez Hiacynta.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 14 Kwi 2017 15:02 #535095

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Czyli za wcześnie zabrałam się do dzieła, opryskując dwa tygodnie temu?
Niestety, pozostaje mi ciężka chemia, ponieważ nawet gdyby coś się złapało w jakąś pułapkę, będąc tylko przez weekend nie dam rady "zagospodarować plonu". :(

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 14 Kwi 2017 15:34 #535099

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W takiej sytuacji najlepiej zastosować środki systemiczne, które krążąc w całej roślinie spowodują zatrucie opuchlaka, który będzie się nią pożywiał :)
Podejrzewam, że jeśli masz spory problem z opuchlakami, opryski systemiczne w majowe weekendy powinny zaradzić.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 14 Kwi 2017 21:59 #535170

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Ja już widziałam pierwszego opuchlaka ,siedział na ganku , na ścianie , często je tam znachodzę ,pchają się nawet do domu . Na świerku Conice dużo ich rozgniotłam , a stamtąd to już blisko mają do żurawek , wielkiej trzmieliny i różaneczników , czyli to co lubią najbardziej :)

Beata

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 18 Maj 2017 19:38 #542485

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Na działkach coraz więcej chrabąszczy pędraków. Ja upolowałem 4 . Sąsiad też kilka.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 29 Wrz 2017 18:05 #566951

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Wybierając dziś dwie taczki kompostu po jego przesianiu zniszczyłem 26 larw pędraków.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.256 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum