TEMAT: Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 17 Wrz 2015 18:58 #402524

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Leszku, znam te zdjęcia z Twojego wątku i z tego wątku, ale nie zaszkodzi je uaktualniać. Są bardzo przydatne :) Przeszukałam internet i znalazłam, to jest opuchlak rudonóg. Dzisiaj zauważyłam, że zżera mi drakiew. Wychodzi na to, że Rh mają za twarde liście, dla tego typa, bo tylko kilka wyjedzonych. W żurawkach zjada tylko młode miękkie listki a drakiew, też ma miękkie liście. Leszku jeszcze raz Ci dziękuję, za poświęcony dla mnie czas :thanks:
Ostatnio zmieniany: 17 Wrz 2015 19:00 przez Kalina.


Zielone okna z estimeble.pl

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 19 Wrz 2015 13:39 #402828

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Mój urobek. Wczoraj 18, dzisiaj 5 sztuk :jeez:

Ostatnio zmieniany: 19 Wrz 2015 13:39 przez Kalina.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 19 Wrz 2015 16:22 #402841

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
No nie wiem, ale opuchlaki mają inne odnóża. U tego chrząszcza odnóża są całe 'piłkowane' a opuchlaki tylko końcówki odnóży mają piłkowane. Poza tym opuchlaki mają proste czułki.
Co nie znaczy że ten chrząszcz nie podjada roślin ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalina

Pomoc przy rozpoznaniu larwy. 30 Gru 2015 21:17 #420258

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
U mnie tak wyglądają larwy chrabąszcza majowego, draństwo tępię jak tylko mogę. Generalnie larwy żyjące w ziemi nie są niczym dobrym (nie mylić z dżdżownicami). Larwa chrabąszcza majowego to potworny szkodnik, żeruje kilka lat zanim się przepoczwarzy, w tym czasie żywi się korzonkami roślin. U mnie w tym roku zrobiły straszne spustoszenie w świeżo posadzonych truskawkach. Potrafiły podgryźć już owocujące rośliny. Wyczytałam, że walka z nimi polega na... wykopywaniu osobników. No więc jak kopię to uważam :unsure:
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 21 Mar 2016 17:38 #447536

  • Grinka
  • Grinka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 435
Jakie stężenie dursbanu robicie ? Ile trzeba środka na 1 litr ?
Niestety w zeszłym roku opuchlaki pożarły mi 80 % żurawek. :placze: Walczyłam z nimi wrotyczem niestety nierówną walkę przegrałam .W tym roku przekopując ziemię gdzie rosły żurawki niestety znalazłam kolejne larwy . Więc czas na coś mocniejszego. Zobaczę może dursban się spisze jak trzeba. :jeez:
Pozdrawiam Małgosia.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 24 Mar 2016 10:30 #448635

  • Grinka
  • Grinka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 435
To co nikt nie używał dursbanu ? Czy poprostu nikt nie pamięta? Ile potrzebuje na 100l myślę że tyle mi wystarczy.
Pozdrawiam Małgosia.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 24 Mar 2016 15:51 #448696

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Przy każdym preparacie jest ulotka ze szczegółowym rozpisaniem stężeń. Wystarczy przeczytać i zastosować :)

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 24 Mar 2016 17:10 #448723

  • Grinka
  • Grinka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 435
Po pierwsze nie będę kupowała całego preparatu
po drugie wolę jeśli ktoś napisze jakie stężenie faktycznie było skuteczne z własnego doświadczenia ,jeśli napisze że zgodnie z ulotką super oblicze sobie czytać potrafię ,chcę wiedzieć czy ulotkowe nie jest zbyt słabe czy wręcz odwrotnie nie popali mi i tak nędznych już pozostałości po roślinkach.
Pozdrawiam Małgosia.
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2016 17:16 przez Grinka.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 24 Mar 2016 19:20 #448764

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Ja na opuchlaki używałam Fastac . Ponieważ mam dużo trzmielin śmiem twierdzić,że są to rośliny najbardziej lubiane przez opuchlaki a ich larwy faktycznie siedzą w korzeniach żurawek .Raz chciałam przesadzić żurawkę i ponad 20 larw znalazłam pod nią .

Beata :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Grinka

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 24 Mar 2016 20:43 #448806

  • Grinka
  • Grinka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 435
Dziękuję Beatko , a proszę powiedz mi czy używałaś wg wskazówek z ulotki i czy po jednym użyciu pomogło ?
Faktycznie przy żurawkach rośnie trzmielina i to duża, przy następnej wizycie dostanie eksmisję może coś pomoże.
Pozdrawiam Małgosia.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 22 Kwi 2016 06:30 #459415

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Kilka dni temu przesadzałem hostę Earth Angel żeby miała więcej miejsca i lepsze podłoże. I znalazłem to:


To cholerstwo siedzi już w żurawkach, pierwiosnkach, trzmielinach, pod cisami a teraz bierze się za hosty :mad2:
W tym sezonie użyję środków chemicznych do zwalczania bo naturalne mam wrażenie tylko potęgują rozmnażanie tego cholerstwa.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 22 Kwi 2016 08:39 #459451

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
U mnie na ganku ,kilka metrów od roślin widziałam nie raz opuchlaki . Mąż na ganku kilka dni temu kleił paski papieru w kształcie kamieni , bo nakładał ozdobny tynk i do takiego paska , bo odpadł ze ściany przykleiły się dwa opuchlaki . Może takie paski lepowe rozwieszone przy roślinach ,gdzie żerują te dziady , wyłapały by je trochę .

Beata :flower2:

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 25 Kwi 2016 10:53 #460884

  • Grinka
  • Grinka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 435
Trzmielina wyeksmitowana pod siatkę a ja gdzieś za tydzień nastawię wrotycz i będę podlewała choć u mnie mało co już zostało z Żurawek :sick: jak ich nie ogarnę to chyba będę musiała zrezygnować z Żurawek bo mnie po prostu nie stać, jak pomyślę ile pięknych roślin i pieniędzy już mi zeżarły... :jeez: nawet red baron się nie uchronił.
Pozdrawiam Małgosia.
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2016 10:56 przez Grinka.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 05 Mar 2017 08:53 #527022

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19202
  • Otrzymane dziękuję: 79218
Mam podejrzenie, że kupując w ubiegłym roku w sklepie internetowym młode rododendrony, dostałam w gratisie niesławne opuchlaki.
Na razie widzę "tylko" powygryzane liście, wyciągnęłam jedną sztukę rh z ziemi - i nie znalazłam żadnego życia utajonego, ale jest początek marca, ziemia niedawno rozmarzła.
Nie jestem w stanie walczyć z opuchlakami (jeśli to one) środkami typu wywar z wrotyczu (nie siedzę tu stale, bywa, że w lecie nie ma mnie miesiąc), pomijając fakt, jakie ilości tego wrotyczu musiałabym nazbierać, by sporządzić wywar dla łącznie ponad 80 sztuk różaneczników.
W sklepie ogrodniczym poinformowano mnie, że Larvanem nie jest już dostępny, sprzedano mi za to Mospilan, na opakowaniu są wyszczególnione opuchlaki.
I teraz zagwozdka: na ulotce światle wyjaśniono, ze należy stosować "raz w roku w okresie zmasowanej inwazji". Znaczy - kiedy? Mam wyrywać rośliny i liczyć larwy?
Może ktoś coś....
Wątek przeczytałam od pierwszej strony - ale albo nie czytam ze zrozumieniem, albo takich informacji nikt nie zamieszczał.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 05 Mar 2017 23:11 #527204

  • katkacyt
  • katkacyt's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witam,

od jakiegos czasu czytam to forum i przygotowuję się do zalożenia małego warzywniaka. Dziś robiłam porządki w truskawkach posadzonych w zeszłym roku - z których zresztą prawie nic nie było :dry: - i odkryłam że jakieś okropne robale zadomowiły sie z ich korzeniach :angry: Nie mam pojęcia co to za intruzi więc proszę o pomoc w identyfikacji i metodach eksmisji :screem: , będę wdzięczna!
IMG_7907.jpg

IMG_7909.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2017 14:10 przez Emalia112.

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 05 Mar 2017 23:48 #527211

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zerknij do wątku:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/s...oznawanie-zwalczanie

Niestety zagościły u Ciebie opuchlaki.
Za tę wiadomość podziękował(a): katkacyt

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 05 Mar 2017 23:54 #527212

  • katkacyt
  • katkacyt's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dziękuje bardzo za szybką identyfikację! Doinformuję się i wypowiem im wojnę :club2:

Opuchlaki, pędraki, drutowce - rozpoznawanie, zwalczanie 06 Mar 2017 09:55 #527260

  • katkacyt
  • katkacyt's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 2
Hmm, właśnie oglądałam zdjęcia opuchlaków i moi goście wydają mi się dużo mniejsi, czy jest szansa że to jakieś inne świństwo albo młode opuchlaki mają takie mini rozmiary?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.345 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum