TEMAT: Zwalczanie karczowników, nornic, kretów

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 31 Maj 2012 15:06 #41938

  • dorotak6
  • dorotak6's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 3
O masakra ;) To nie tylko ja walczę...
Mój kret też na puszki reaguje, ale 40metrów dalej na końcu działki już ryje.

Mój problem to nornice, w zeszłym roku nie miałam psa, to rozkładałam jedzenie dla kotów przy dziurach nornic, koty przychodziły i łapały. Dzięki temu miałam jakieś warzywa.
A teraz okupacja rabatek z kwiatkami :placze:
W tym roku,był już olej napędowy na skarpecie, bez czarny, włosy moje i psa, jakieś środki chemiczne których miały się nażreć i wielkie G...!!!
Macie jeszcze jakieś konkretne sposoby, a nie sprawdzone przezemnie? :angry:
Wszystko jest w powietrzu, kilka razy dziennie chodzę i zadeptuję korytarze, bo kwiatki mi wypadną.


Zielone okna z estimeble.pl

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 06 Cze 2012 12:25 #44389

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Przetestowany sposób to mleko /może być z kartonika / które stoi kilka dni w ciepłym miejscu /lepsza jest serwatka/ .Wazne żeby nabrało "odpowiedniego zapachu" !! taką śmierdzielinę rozcieńczam wodą 1:5 i po ok 100-150ml do otworu w kretowisku. U mnie podziałało ,u koleżanki też . :screem:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 06 Cze 2012 14:11 #44423

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Najlepszy i do tego wypróbowany sposób na kreta - polubić to stworzenie.
Pamiętajmy, że kret oprócz wiadomych cech, to również zwierzątko pożyteczne. Zjadające m.in. turkucia podjadka, a także drutowce, pędraki czy larwy koziółek - tych wciągających do ziemi przycięte łodygi roślin. Nie pogardzi również ślimakami, a nawet młodymi gryzoniami (młode norniki czy myszy). Kopiąc swoje korytarze napowietrza glebę.
Ze wszystkich ogrodowych szkodników, ten jest najbardziej pożytecznym, no i pamiętajmy że poza ogrodami podlega ochronie prawnej.
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, koronka, iwa27, futrzasta, waldek727

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 10 Cze 2012 16:15 #45628

  • dorotak6
  • dorotak6's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 3
Dzięki ;) Większość sposobów wypróbowałam - mlaka jeszcze nie :dazed:
Ale ostatnio polałam dobrze gnojówką z pokrzywy i chyba za bardzo śmierdzi ;) Bo na razie spokój (tydzień czasu) aż nie mozliwe :)
Pozdrawiam

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 10 Cze 2012 22:39 #45849

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wyczytałam, ze na kreta gnojówka z czarnego bzu albo czosnkowa, do baniaczka z pokrzywami dorzuciłam trochę kwiatów i liści tego bzu i parę łodyżek (z cebulkami zamiast kwiatka) dzikiego czosnku. Systematycznie podlewam. Też mam wrażenie, że trochę mniej chętnie ryje.
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2012 22:41 przez Hiacynta.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Cze 2012 12:39 #45999

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Właśnie wróciłam z zadeptywania dwudziestometrowych korytarzy pod moją nową rabatą :club2:
Jedna liatra już kaput, najgorsze, że mam tam sporo lilii i muszę coś natychmiast zadziałać :jeez:
Jestem przerażona, bo takiego ataku nornic jeszcze nie miałam :placze:
Zwykle rezydowały pod przeciwległym płotem, ale trochę podniesionej trawy mi nie przeszkadzało, teraz wojna :evil:

Zastosuję wszystko o czym tu przeczytałam na raz :mad2: , a w każdym razie postaram się :mad2:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Cze 2012 13:07 #46003

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Chwaliłam się, że nie mam nornic? To już się nie chwalę, bo mam. Wczoraj przy podlewaniu rabaty pod siatką graniczną zalałam korytarz :evil: A niedawno zastanawiałam się dlaczego koty tak często tam polegują... Na szczęście rośnie tam tylko groszek pachnący i fasola ozdobna ale walczyć i tak będę, bo mi gangreny gotowe się rozleźć po reszcie podwórka :mad2: Nie doczekanie... Nastąpi pełna mobilizacja kotów, palcem im te dziury pokażę :rotfl1:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Cze 2012 11:26 #46313

  • Poll
  • Poll's Avatar
Cholewka, chciałam kliknąć odpowiedź a kliknęłam "Dziękuję" :rotfl1: Pamiętaj! :laugh1: Nie dziękuję Ci.

Paweł a nie lepiej łatki wstawić w tamto miejsce? :think:
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2012 11:50 przez Poll.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 14 Cze 2012 11:32 #46984

  • dorotak6
  • dorotak6's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 3
Kiedyś jak szukałam jakiegoś sposobu w sklepie ogrodniczym, podszedł inny zdesperowany ogrodnik :) i w trakcie rozmowy wyszło, iż jego krety i nornice nie lubią się z koronami cesarskimi...
Może to u Was podziała :) Bo ja jak do tej pory jeszcze nie kupiłam, ale zdaje się, że korony sadzi się tak jak lilie jesienią - będę miała to na uwadze przy zakupach na następny sezon.
Pozdrawiam :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 14 Cze 2012 15:02 #47063

  • trzynastka
  • trzynastka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Każdy dzień nawet najgorszy wart jest przeżycia
  • Posty: 653
  • Otrzymane dziękuję: 238
A ja odkąd mam kocura żadnych kretów nornic NIC, a przedtem idąc zapadałam się na trawniku i rabatach przez 3 lata z rzędu, nawet moja druga połowa przez świece dymną o mało co nie wypalił mi kuchni! próbowaliśmy wszystkiego i piszczących rzeczy i wlewy do nor i co tylko usłyszałam pomagało na krótko, wracały odkąd Aleks u mnie rządzi one nie ;)
Polecam

IMG_9309.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Cze 2012 15:02 przez trzynastka.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 14 Cze 2012 17:03 #47090

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Celinko, ja mam dwa koty, a nornice szaleją :pinch:
Jedna kocica jest już stara i ślepa i nawet jakby jej nornica sama wlazła w łapy, to też na nic, bo zębów nie ma :rotfl1: . A drugi kot to taki dzikus, że jak wychodzi na dwór, to od razu ucieka przez płot i tam grasuje na nieużytkach :evil:
Za to mój młody pies strasznie ryje w poszukiwaniu nornic, ale jeszcze nic nie złapał, no cóż nie jest terierem :dry:
Muszę sobie radzić sama. Dziś rano było tak zryte :jeez: , a najbardziej przy odstraszaczu solarnym ;) , że się poważnie wkurzyłam :angry: . Odgrzebałam wszystkie wloty do korytarzy, jakie znalazłam i wlałam im gnojówkę ze skrzypu, bo akurat taką miałam :whistle: . Ciągle pada i nie mogę nawieźć roślinek, więc wylałam śmierdzidło szkodnikom, ciekawe, co tam znajdę jutro :think:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 14 Cze 2012 18:19 #47121

  • Roma
  • Roma's Avatar
Celinko- mam 4 koty podwórkowe a nornice i krety czują się jak u siebie w domu :angry:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Cze 2012 10:44 #47402

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Na dzień dzisiejszy jest jeszcze gorzej niż było :placze:
Zryte jest wszystko tak koszmarnie, że ręce mi opadły :cry3:
Nawet czosnek, który sadziłam w różach dość gęsto cały jest w powietrzu :eek3:
Chyba się złamię i pojadę po trutkę :sick: , a tak chciałam tego uniknąć :jeez:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Cze 2012 12:14 #47420

  • trzynastka
  • trzynastka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Każdy dzień nawet najgorszy wart jest przeżycia
  • Posty: 653
  • Otrzymane dziękuję: 238
Hmmm to mój chyba jakiś kot postrach, fakt jest takli że co dnia mam 3 myszy rożnych wielkości pod drzwiami lub w moich chodakach ;) kiedyś mu wywaliłam z chodaka mysz i mi nasikał fuj ten smrodek , ale teraz zostawiam bo przynosi zostawia na parę dłuższych minut a potem zabiera ;) jak przypomnę sobie te lata gdzie wprost wyłam ze złości jak widziałam kopce co dnia rano, teraz mam raj czego i Wam życzę:)

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 18 Paź 2012 15:48 #78860

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Myślę, że każdy pasjonat ogrodnictwa spotkał się w swojej historii z przykrym faktem obecności jegomościa kreta.
Ja mam ten problem drugi rok. Stosowałem karbid, świece dymne, środki w płynie zapachowe, puszki na metalowych prętach - wszystko na nic.
Obiło mi się o uszy, że są do kupienia jakieś tabletki które w ciągu kilku godzin po włożeniu do kreciej nory, odstraszają skutecznie kreta swoim zapachem - ponoć kret już nie wraca w to miejsce. Czy ktoś stosował coś takiego?
Wszystkie skuteczne sposoby pozbycia się tego szkodnika mile widziane :)

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 18 Paź 2012 16:29 #78862

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Wiesz na pewno, ze kret jest zwierzęciem mocno terytorialnym, jak mu sie spodobało na Twoim ogródku to moze być problem. Ja kreta też mam, kiedys złapałam na powierzchni i wywiozłam ponad 8 km ode mnie. Po kilku dniach albo wrócił albo wprowadził nastepny, zorientowawszy sie że gospodarza nie ma.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 18 Paź 2012 16:56 #78864

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Są generalnie dwie skuteczne metody - złapać lub polubić :lol:
Leszku - zaoszczędź sobie pieniędzy na następne 'skuteczne' środki. Lepiej wydać je na rośliny :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomasz23

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 18 Paź 2012 18:53 #78892

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
Eeee tam : :whistle:

Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2012 18:54 przez Nemo.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.763 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum