TEMAT: Ślimaki - zwalczanie

Ślimaki - zwalczanie 06 Maj 2015 13:36 #365360

  • sarna
  • sarna's Avatar
Cały problem w tym, że grządki przekopuję systematycznie. One się wprowadziły na trawnik, a 10 arów trawnika przecież nie będę przekopywać, bo nie będę miała trawnika.


Zielone okna z estimeble.pl

Jaki skuteczny sposób na ślimaki? 16 Maj 2016 15:58 #469872

  • neon
  • neon's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Witam. Jak skutecznie chronić swoje rośliny? Kupiłem Bros Snacol 1KG ale nie jestem do końca pewny czy on będzie skuteczny w walce ze ślimakami.
Czytałem że niektórzy narzekają na ten specyfik. Czy będzie on wystarczalny czy lepiej sobie poszukać czegoś innego.

Jaki skuteczny sposób na ślimaki? 19 Maj 2016 19:42 #471432

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Dobry jest. Ja nie narzekałam. Zapraszam też do przeczytania wątku "Ekologiczne środki ochrony roślin". Tam znajdziesz HT na tymolu. Bardzo skuteczne.
Pozdrawiam. Jolka.

Jaki skuteczny sposób na ślimaki? 19 Maj 2016 20:56 #471467

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
:bye: Nie zauważyłeś też Neonie istniejącego już wątku - polecam -> forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...lczanie?limitstart=0
Pozdrawiam - Ania

Jaki skuteczny sposób na ślimaki? 23 Maj 2016 08:29 #472775

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Neon Stosowałem ten środek dwa lata temu -okazał się bardzo skuteczny :) :)

Hiszpański ślimak - morderca 05 Wrz 2016 08:47 #500090

  • Pabloo
  • Pabloo's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
Pewnie nikt z nas nie lubi tego śluzowatego szkodnika, którym jest ślinik luzytański/arion lusitanicus/arion vulgaris (co do nazwy nie ma zgody), ale moje ostatnie internetowe odkrycie mnie zszokowało.

Otóż dwie polskie biolog odkryły, że ten paskuda zjada ptakom pisklęta z gniazd! Zobaczcie sami - wyborcza.pl/1,75398,20642739,slimaki-spo...-bylo-szokujace.html

To daje mi jeszcze więcej motywacji do walki z nim. Wyczytałem, że rozmnaża się jesienią, składając jednorazowo ok. 400 jaj. To znaczy, że jest teraz newralgiczny moment - jeśli załatwię ich dużo w tym miesiącu to może nie zdążą złożyć jaj?

Znacie na nie jakieś dobre i minimalnie szkodliwe dla środowiska sposoby?

Hiszpański ślimak - morderca 05 Wrz 2016 10:12 #500101

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Oczywiście, cały wątek poświęcony jest walce ze ślimakami bezmuszlowymi:) Do tego własnie wątku przenoszę post z postawionym wyżej pytaniuem :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...aki-zwalczanie#15826

W tym roku weryfikuję rozmaite metody walki ze ślimakami :)

Piwo wlane do wkopanego w ziemię pojemnika - rano utopione 4 szt., ale piwo miało tak wredny smak, że zupełnie nie było go szkoda :)

Niebieskie granulki - pożeranie jednego liścia hosty wydłużyło się z 2 dni do 6, za cenę 20 zł na miesiąc.

Przejście po ogrodzie po deszczu z zaostrzonym na końcu patykiem - 1/4 wiaderka.
Ostatnio zmieniany: 05 Wrz 2016 10:42 przez Hiacynta.

Hiszpański ślimak - morderca 05 Wrz 2016 10:50 #500107

  • Pabloo
  • Pabloo's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
Dzięki za przeniesienie do odpowiedniego wątku, bardzo pouczający.

Znalazłem ciekawy artykuł: www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny...i-problem,45541.html, mówi o niskotoksycznym dla ssaków fosforanie żelaza ("stosowanym w pokarmach dla ludzi" jak twierdzi autor).

Włączę go do swoich eksperymentów.

Hiszpański ślimak - morderca 05 Wrz 2016 17:44 #500137

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W niebieskich granulkach, o których pisałam, jest fosforan żelaza, wybrałam je właśnie dlatego, że aktywną substancją jest związek chemiczny będący jednocześnie nawozem :)
Ostatnio zmieniany: 05 Wrz 2016 17:44 przez Hiacynta.

Hiszpański ślimak - morderca 06 Wrz 2016 13:17 #500298

  • Pabloo
  • Pabloo's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
Aha, jedyne niebieskie jakie miałem dotychczas w rękach zawierały metaldehyd, który chyba nie jest najzdrowszy. Ale działały świetnie.

Ślimaki - zwalczanie 29 Sty 2017 13:46 #520237

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Na ślimaki odstraszająco działa czosnek i begonia.
Stosuję też preparat BROS SNACOL. Nie mam prawie na działce ślimaków jak zacząłem stosować ten preparat.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2017 13:54 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek

Ślimaki - zwalczanie 31 Sty 2017 22:58 #520790

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jak działają środki ślimakobójcze mogę pokazać :) Granulki wysypane, liście hosty powygryzane :ohmy:

slimaki-dziury-hosta.jpg


W związku z tym prosiłabym o recepturę stosowania czosnku ewentualnie begonii przeciw ślimakom :)
Podejrzewam, że begonia będzie bardziej strawna, bo popołudniowa kawka w czosnkowym zapaszku to chyba z maską pgaz na nosie, ale wtedy jak raczyć się kawusią :happy:
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2017 22:59 przez Hiacynta.

Ślimaki - zwalczanie 01 Lut 2017 10:58 #520839

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
"...prosiłabym o recepturę stosowania czosnku ewentualnie begonii przeciw ślimakom..." - odstrasza zapach rosnących roślin.
Pomrowik polny – ślimak nagi. Odstraszanie:
Stosować opryskiwanie z bulionu ślimakowego. Do 8 l wody wkłada się 60 dużych zabitych ślimaków i pozostawia na 3-4 dni, wielokrotnie mieszając. (Nie sprawdzałem tej mikstury) :(
Ślimaki te odstrasza ściółkowanie silnie pachnącymi liśćmi narecznicy.
Rośliny i glebę można opryskiwać też gnojówką z paproci.
Na temat ślimaków i ich zwalczania - odstraszania polecam do przeczytania m.in. :
www.ho.haslo.pl/article.php?id=1202
sionekr.republika.pl/zwalczanie.htm
dzialkowiec.pixelart.com.pl/zwalczanie-slimakow.html
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 11:13 przez Jan4.

Ślimaki - zwalczanie 01 Lut 2017 11:20 #520846

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Akurat te teksty przeczytałam i przetestowałam dogłębnie w poprzednim sezonie. Bulion ze ślimaków skutecznie odstrasza ludzi, polany miejscowo na ślimakach szczególnego wrażenia nie robi, po prostu popełzną w miejsce obok, a następnego ranka wrócą :sick: Z kolei zastosowanie tak potwornie cuchnącej cieczy w całym ogrodzie spowodowałoby nieodwracalne skutki w kontaktach międzyrodzinnych i międzysąsiedzkich.

Liści nerecznicy w tak dużej ilości, aby kilkaset metrów nimi wymulczować nie posiadam, chyba większość forumowiczów nie posiada :) więc to odpada.
Być może gnojówka z nerecznicy jest skuteczna, ale wszelkie gnojówki są równie uciążliwe, jak ślimaki, skutecznie obrzydzą życie ludziom, a ślimaki powrócą następnego dnia, gdy wszystko się wywietrzy.

Z opisanych w owych tekstach metod najskuteczniejsze jest wiaderko z łopatką i zbieranie po zmroku, o świcie oraz w czasie mżawki.

Wszelkie pułapki z piwa mają skuteczność w zakresie promila. Do takiej pułapki w nocy kiedyś wlazło 6 ślimaków, a do wiaderka zebrałam kilkadziesiąt.

Nadzieja jest jeszcze w kaczkach, podobno biegusy indyjskie żyją tylko po to, żeby pałaszować ślimaki :happy:

A przy okazji dodam też, że ślimaki bezmuszlowe nie są częścią naszego ekosystemu :) Są to gatunki inwazyjnym, zawleczone do naszego kraju. Rozprzestrzeniają się w szybkim tempie, gdyż nie mają w naszym ekosystemie wrogów naturalnych. W sprzyjających warunkach rozmnażają się z zawrotną prędkości, jeden ślimak może złożyć w sezonie ok. tysiąca jaj. Jeśli dodać do tego ogród na podmokłym torfowym terenie leżący odłogiem od 10 lat, a obok taki sam też dziczejący, to łatwo zrozumieć problem :) W ubiegłym sezonie zebrałam w sumie 3 wiadra o pojemności 15 l. ślimaków bezmuszlowych.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 13:36 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Ślimaki - zwalczanie 01 Lut 2017 14:32 #520917

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
U mnie sprawdził się preparat BROS SNACOL.
Nie rozsypuję go jednak tylko sypię dookoła działki punktowo co 5 - 10 metrów. W miejscach gdzie go rozsypuję (pod żywopłotem, w pobliżu kamieni, roślin, które szczególnie lubią ...) po kilku dniach jest minimum 10 - 15 martwych ślimaków. Preparat uzupełniam co kilka dni. Ze ślimakami mam spokój od 2 - 3 lat.
Na jednej ze stron internetowych znalazłem taki zapis:
"...wilgotna wiosna i początek lata z dużą ilością opadów stworzyły idealne warunki dla żerowania ślimaków w naszych ogrodach. Sposobów na ich zwalczanie czy ograniczenie przemieszczania jest wiele. Chciałbym tutaj zaproponować mniej znany sposób ich odstraszania. Prosty w wykonaniu preparat z mchu przeciw ślimakom. Zawarte w mchu substancje zniechęcają ślimaki do konsumpcji roślin opryskanych odpowiednim preparatem wykonanym właśnie na bazie mchu. Recepta jest bardzo prosta. 50 g wysuszonego mchu (np.wyczesanego z trawnika) zalewamy litrem zimnej wody i pozostawiamy na 24 godziny. Następnie przecedzamy miksturę przez gęste sito czy kilkukrotnie złożoną gazę i mamy preparat gotowy do oprysku... "
Jak to działa nie wiem. :idea2:
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 14:49 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Ślimaki - zwalczanie 01 Lut 2017 15:15 #520937

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo dziękuję :) Mchu na trawniku mam wiosną pod dostatkiem :happy: a 24 godzinny wyciąg nie będzie smierdział i rodzinnego konfliktu nie wywoła :happy: Na pewno przetestuję :)

Ślimaki - zwalczanie 01 Lut 2017 17:32 #520985

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Ciekawy sposób na ślimaki. Nie czytałam jeszcze o czymś takim. A mchu, tak samo jak u Hiacynty, jest u mnie od .....(wstawić co komu pasuje) i jeszcze trochę.
Piwo na ślimaki wypróbowane- skuteczność żadna. U mnie też najlepiej sprawdzało się wiaderko i łopatka i dodatkowy spacer po ogrodzie o zmierzchu. Na ślimaki dobrze działała sól kuchenna (posypywanie solą zamiast zbierania) ale nie dobrze dla ogrodu.

Podobno Czesi sprowadzili te ślimaki jako karmę na fermy kaczek. I się rozlazły. To może by się nawet sprawdzało, bo u nas na południu Polski ta inwazja zaczęła się najwcześniej.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 17:41 przez Malkar.

Ślimaki - zwalczanie 01 Lut 2017 18:34 #520999

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Kilkanaście lata temu w trawie pod tujami znalazłem takie jaja.

Jak się okazało są to jaja ślimaka nagiego - pomrowika polnego. Jak znajdziecie je u siebie to radzę szybko niszczyć. Ja na początku nie wiedziałem, że są to jaja tego „szkodnika”. I co robiłem? Wstyd się przyznać - Zacieniałem je od słońca i podlewałem wodą. Myślałem, że to żabi skrzek. Jak człowiek mało wie ... . :(
Jak podają na stronach internetowych : "...Pomrowik plamisty to ślimak nagi. Zimują głównie jaja i młode osobniki oraz niewielka część osobników dorosłych. W ciągu życia ślimak składa do 700 jaj. Jaja są przezroczyste, wielkości 3 mm x 2,5 mm. Składane są po 10-20 sztuk w jednym miejscu, w glebie, pod resztkami roślinnymi, pod kamieniami i grudami gleby. Składanie jaj odbywa się głównie latem i jesienią. Wylęganie następuje późną wiosną, jesienią i wczesną zimą. Po wylęgu wiosną, ślimaki są dorosłe jesienią i po kopulacji składają jaja, z których część wylęga się przed zimą... .”
Szukać należy jego jaj pod kamieniami, resztkami roślin jak też w trawie i niszczyć je, a ograniczymy ich występowanie na działce. Ja co jakiś czas zaglądam pod kamienie i nieraz znajdowałem te ślimaki.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 18:57 przez Jan4.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.320 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum