TEMAT: Ślimaki - zwalczanie

Ślimaki - zwalczanie 17 Wrz 2017 16:39 #565131

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5551
  • Otrzymane dziękuję: 12727
Dziś przy rozsypanych granulkach preparatu BROS SNACOL znalazłem 5 martwych śliników luzytańskich.


Zielone okna z estimeble.pl

Ślimaki - zwalczanie 18 Wrz 2017 23:58 #565333

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Chłodniej się zrobiło i ślimaki powoli tracą swoją żywotność :) Ale od wiosny znów rozpoczną poszukiwanie smakowitych liści, więc moje poszukiwania trwają nadal :)
Wyczytałam, że popiół pochodzący ze spalania drewna wysypany dookoła roślin, jest skuteczną barierą chroniącą je, gdyż pozbawia ślimaki wody i tym sposobem eliminuje je.

Czy to mit, czy prawda? Wypróbowywał ktoś sypanie takich barier z popiołu drzewnego?

Ślimaki - zwalczanie 26 Wrz 2017 02:25 #566335

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Nie, ale jestem gotowa nawet Panzerfausta wypróbować, jeśli przyniesie zamierzony skutek... Na zdjęciu żałosny efekt żerowania bezlitosnych
DSC00030.jpg

Tak myślę, że to była sulcoreburia rauchii :cry3:

Ślimaki - zwalczanie 26 Wrz 2017 09:42 #566349

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Ja zakupiłam 3 kg soli Epsom(siarczan magnezu) -podobno slimaki jej nie cierpią i posypałam najwrazliwsze miejsca w ogrodzie.Przy okazji sól tą jest nawozem więc 2x pożytecznie mama nadzieję :evil: :devil1:

Ślimaki - zwalczanie 23 Sty 2018 15:37 #585343

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3565
  • Otrzymane dziękuję: 30089
Do walki ze ślimakami można stosować wywar z czeremchy zwyczajnej.Jej pachnące kwiaty,liście i nawet kora są trujące.
Liście i cienkie gałązki/około pół kilograma/gotujemy w 10 l wody.
Przecedzonym wywarem opryskujemy drzewa,krzewy,rośliny,głównie wiosną i latem.
Wywar nie tylko służy do likwidacji ślimaków,ale również gąsienic,mszyc i innych szkodników.
Po ugotowaniu należy dokładnie umyć naczynie.
Uważać,żeby do naczynia z wywarem nie dostały się zwierzęta i drób
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Jan4, Armasza, CHI

Ślimaki - zwalczanie 16 Cze 2019 13:23 #662916

A mieliście odczynienia z łapką na ślimaki, daje radę? Jestem strasznie czuła na cierpienie zwierząt a takie "pozbycie" się ich jest według mnie bardzo humanitarne :thanks: :thanks: :thanks:
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2019 21:35 przez Hiacynta. Powód: literówki, link

Ślimaki - zwalczanie 25 Lip 2019 10:16 #669251

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5551
  • Otrzymane dziękuję: 12727
Ze ślimakami na razie spokój. :)

Ślimaki - zwalczanie 06 Maj 2022 22:16 #801943

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5691
  • Otrzymane dziękuję: 26984
Mam plagę bez muszlowych ślimaków, chyba skapituluję :(
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, del, ewakatarzyna, renons

Ślimaki - zwalczanie 07 Maj 2022 06:51 #801951

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7872
  • Otrzymane dziękuję: 52166
Ja już drugi rok spędzam wieczory zgięta w pół z sekatorem w ręku i latarką na czole :crazy: Jest wyraźnie lepiej, ale walczyć muszę. Sałaty rosną. Kapusty też. Co ciekawe więcej ślimorów jest przy kapuście niż przy sałacie. Najwięcej jest ich jednak na trawie. Teraz trawa jest soczysta więc im smakuje. Dalie też jeszcze zbytnio nie ucierpiały. W hostach upolowałam pojedyncze sztuki. Jak rabatki mocniej zarosną i nie będzie widać gołej ziemi, to rozsypię trochę niebieskich granulek w gęstwinie. W warzywniku mogę rozsypać Pełzakol, ale to tylko w ostateczności. W zeszłym roku sypnęłam trochę na ścieżki. Z sekatorem połażę jeszcze ze dwa tygodnie, bo kręgosłup mocno się buntuje :(
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, mymysteryy, Miragoral, del, ewakatarzyna, renons

Ślimaki - zwalczanie 07 Maj 2022 11:25 #801959

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15868
  • Otrzymane dziękuję: 12275
Faktycznie, tylko współczuć Twojemu kręgosłupowi, Janino :whistle: Znam ten ból, i ułatwiłam sobie to 'zajęcie'. Bywając na działce z noclegiem, wieczorami biorę w jedną rękę silną latarkę a w drugą mały, wąski, prosty szpadelek... Kiedyś skusiłam się na niego, bo lekki, łatwo go wcisnąć pomiędzy rośliny no i wytrzymały - Fiskars. Nawet nie sądziłam wówczas, że do takiej roli się przyda! :ohmy:
Tak wyposażona - aha! jeszcze dobre okulary na nosie :happy: - nie zginając się 'eliminuję' ;) te potwory. :mad2:

__

Aha! Jeszcze mam jeden inny sposób... ostatnio posadziłam podarowane języczki - a wiadomo, że są delikatesem dla ślimaków - i pierwszej nocy już się dobrały, choć nigdzie jeszcze nie było ich widać, bo to był marzec.
Mam świerk Conica i pod nim gruba warstwa suchych, ostrych igiełek. Obsypałam rośliny grubą warstwą dookoła i od tego czasu spokój. Dalej nic nie obżarły :hammer:

Polecam właścicielom świerku Conica ten sposób - naprawdę jego igiełki robią dobrą robotę :happy-old:
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2022 12:02 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, del, ewakatarzyna, Janta

Ślimaki - zwalczanie 22 Maj 2022 22:42 #803747

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 365
  • Otrzymane dziękuję: 1381
U mnie w tym roku ślimaki siedzą we floksach :eek3: I skorupkowe i beskorupkowe...
Nie wiem, dlaczego piszą, że jest to roślina, której ślimaki nie tykają :blink:
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Ślimaki - zwalczanie 22 Maj 2022 23:32 #803754

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7872
  • Otrzymane dziękuję: 52166
Piszą bo mogą, a ślimaki wiedzą swoje :mad2:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2022 23:33 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Ślimaki - zwalczanie 23 Paź 2022 16:00 #816253

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5551
  • Otrzymane dziękuję: 12727
Przy rozsypanych granulkach preparatu BROS SNACOL znalazłem 2 martwe śliniaki luzytańskie (nagie ślimaki).
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Bobka

Ślimaki - zwalczanie 28 Mar 2024 11:45 #854269

  • Lilith2021
  • Lilith2021's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 142
Hej, przeszukałam forum ale nie znalazłam za dużo informacji więc może przyda się oddzielny wątek na Ślimaki.

Działkę mam od maja zeszłego roku i ten będzie pierwszym, kiedy będę chciała sporo uprawiać. Już rok temu zauważyłam że jest u nas bardzo dużo ślimaków - głównie tych bez domków, ale te z domkami też są.

Od kilku tygodni zaczęłam zbierać jeszcze małe ślimaki, ale na razie nie widzę żeby było ich mniej. Niestety pojawiły się też w podwyższonych grządkach.

Jakie macie sprawdzone metody na nie ?
Na razie przygotowuję się na:
1. zbieranie, jak tylko jestem na działce (niestety tylko weekendy)
2. całą zimę zbierałam skorupki jajek i chcę wysypać dookoła grządek
3. wysypać mączkę bazaltową ?
4. Miedziana taśma - czy ktoś stosował i działa ?
5. Pułapki z piwa ?

Dajcie znać co wypróbowaliście i choć trochę działa.
Pozdrawiam,
Kamila

Ślimaki - zwalczanie 28 Mar 2024 12:15 #854272

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19289
  • Otrzymane dziękuję: 79818
Kamilko, temat o zwalczaniu ślimaków mamy od dawna (zakładam, że nie chodzi Ci o hodowlę). Zawsze warto wrzucić w wyszukiwarkę forumową słowo kluczowe, wybrać opcję "szukaj w tytułach" i nieograniczony przedział czasowy. Pozwalam sobie przenieść Twój wpis.


Co do Twojej listy, z obserwacji zabójczyni ślimaków (głównie pomrowów, coraz więcej tego inwazyjnego draństwa):

1. Zbieranie jest świetne, choć nie do końca wydajne - ja jedna, ich przeważające siły, i to dobrze okopane po części.
2. Skorupek jajek nie rozrzucam, moje suki by je zjadły, ale czuję przez skórę, że i ślimaki mogą w nich zagustować.
3-4. Mączka bazaltowa i miedziana taśma - częściowo mogą działać, tylko ile tego by trzeba? Przecież wąziutki pasek nie będzie przeszkodą, poza tym pomrowy potrafią przechodzić pod ziemią.
5. Pułapkę z piwa wypróbowałam. Ślimaki były bardzo uradowane, najlepiej im podchodził pils. :rotfl1:

Jedynym znanym mnie skutecznym, w miarę skutecznym sposobem uchronienia zwłaszcza ulubionych przez pomrowy roślin - prócz fizycznej eksterminacji - jest rozsypywanie granulek zwalczających chemicznie. Ja od kilku lat używam takich z żelazem, są bezpieczne dla ssaków i ptaków. kilka firm oferuje, na opakowaniach znajdziesz sympatyczne pieski/kotki.
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2024 12:36 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mirek19

Ślimaki - zwalczanie 28 Mar 2024 12:41 #854273

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 112
  • Otrzymane dziękuję: 192
Zasieki w postaci kilkucentymetrowej drobnej zrębki.

Ślimaki - zwalczanie 28 Mar 2024 13:28 #854275

  • Lilith2021
  • Lilith2021's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 142
Mam grządkę wyściółkowaną zrębkami i świtnie się na niej czują :( podobnie na/pod słomą
Pozdrawiam,
Kamila

Ślimaki - zwalczanie 28 Mar 2024 18:35 #854285

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Trochę przetrzebiłam u syna populację śliników luzytańskich rozsypując w miejscach, gdzie lubiły się gromadzić, siarczan potasu. Dodatkowo zbieranie pod wieczór i w czasie mżawki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Łatka, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.228 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum