TEMAT: Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 09 Maj 2012 11:38 #34311

  • MaKu
  • MaKu's Avatar
Gwiazda ma 10 lat... :happy:


Zielone okna z estimeble.pl

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 09 Maj 2012 13:49 #34369

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
lubelski wrote:
... Tabliczki "miny" nie widziałem więc pod koła nie patrzyłem.. :rotfl1: ;)
To dobrze że w poślizg na "minie" nie wpadłeś... :happy: :happy2:
Mam wrażenie że "odrobinę" za późno na górę się wybrałeś, z takich zdjęć to się na śniadanie... wraca...
Następnym razem to wybierz się przed krowami... zobaczysz różnicę... :ouch:

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 09 Maj 2012 14:50 #34375

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Zrozumiałam, bardzo dziękuję :flower1: będę myśleć co kupić, mam tylko nadzieję,że sprzedawca mi nie wciśnie nic "lepszego" bo jestem mało asertywna :oops: Popytam też o obiektywy, te najtańsze rzecz jasne, chociaż wiem,że najtańsze i tak są drogie ;)
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 09 Maj 2012 19:35 #34405

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Z obiektywów "macro" to mogę spokojnie polecić Ci Tamron 90/2,8 Macro (ok. 1600zł) - jeśli oczywiście jest takowy z mocowaniem do "Olka". Jeśli nie to pozostaje świetny Zuiko Digital ED 50mmf2 Macro, ale niestety to już wydatek rzędu 2500zł. No chyba żeby była jakaś Tokina czy Sigma Macro z mocowaniem Olympusa. Ale pamiętaj - obiektyw makro MUSI dawać skalę odwzorowania 1:1 lub większą . Żadne tam 1:4 czy 1:2...
Za tę wiadomość podziękował(a): Roszpunka

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 09 Maj 2012 21:02 #34429

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
I jeszcze raz ptaszek...

dla odmiany - paproć

i narcyz sprzed tygodnia , teraz już niestety przekwitł...

i tawuła

kwiatek migdałka

Na razie niewiele jest u mnie do fotografowania - jak widać ogród ma miesięczne opóźnienie... :garden:

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 10 Maj 2012 06:05 #34553

  • lubelski
  • lubelski's Avatar
..te tabliczki to wcale nie są żarty..wystarczy zjechać z głównej drogi, szczególnie na północy kraju.. Wjazd był w godzinach rannych, w szczycie sezonu to po pierwsze komfort jazdy, nie ma jeszcze tłoku stąd taka a nie inna pora...a że przed nami był jeszcze napięty plan zwiedzania na ten dzień B) więc veni..vidi..i wracamy.. :). Przed zwierzętami nie da rady się wybrać..one tam chodzą samopas więc o każdej porze dnia je spotkasz..następny wjazd na pewno w godzinach wieczornych... B)
..a żeby tak bez fotek nie było..zza kierownicy ..droga powrotna jadranką i drogą nr.1..
















Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 10 Maj 2012 07:51 #34571

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
lubelski wrote:
Wjazd był w godzinach rannych, w szczycie sezonu to po pierwsze komfort jazdy, nie ma jeszcze tłoku stąd taka a nie inna pora... ..następny wjazd na pewno w godzinach wieczornych... B)
No właśnie - wcale nie chodziło mi o godziny wieczorne, ale o poranne - sorry - ale jeśli chcesz mieć dobre zdjęcia gór - a na miejsce prawie godzinę, to wybierasz się jeszcze przed świtem , czyli zapewne ok 3-4 rano...
To i powietrze inne - widać dalekie góry jak na dłoni i światło nisko co pięknie granie rzeźbi... Twoje zdjęcia robione ok. godziny 10 - wybacz ale fotograficznie to już "po ptokach"... :ouch:

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 11 Maj 2012 14:43 #35049

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Andrzej Max wrote:
32.

Andrzej ta fotka jest rewelacyjna :bravo: :bravo: :bravo: dla mnie :woohoo:

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 11 Maj 2012 14:54 #35054

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Każda coś tam ma, ale rzeczywiście, ta udała się bardziej...
Dziękuję ci Jolu za opinię i odwiedziny. Zapraszam ponownie! :)

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 13 Maj 2012 14:24 #35827

  • MaKu
  • MaKu's Avatar
718 m.n.p.m. w zasięgu ręki czyli ....ŚLĘŻA :idea1: "...ojczyzno moja ty jesteś jak zdrowie..." :dance: Byłam w USA, Francji, Czechach, Słowacji...było pięknie, mieszkam w Polsce. Nie chce stosować zasady "cudze chwalicie..." doceniamy więc uroki Polskiej ziemi. :teach: Ostatnio zdobywaliśmy Ślężę. :hug: Polecam wędrówkę od ponad 2 godzin dla” maruderów” do „krótszej wersji” dla zapaleńców. Po swoich problemach zdrowotnym mam ślimacze tempo- pomaga mi to bardziej skupić się na urokach kamieniołomów zbudowanym z granitu i gabra. Uwielbiam serpentynit, kiedyś wykonywano z niego narzędzia. Jego sino-zielony kolor wprost ujmuje-mam ich niewielka ilość w moim skalniaku.

IMG_0725.JPG


Chcę Was zachęcić do odwiedzenia tej góry i choćby częściowego zapoznania się z jej urokiem. Ślęża to najwyższy szczyt (718 m n.p.m.) Masywu Ślęży Przedgórza Sudeckiego. :search: Na szczycie odkryto fragmenty kamiennych wałów, o szerokości około 12 m, oraz rzeźby z charakterystycznym symbolem krzyża solarnego. Najbardziej znane z nich to : "Pielgrzym" u podnóża Wieżycy, Wieża na Wieżycy, "Panna z Rybą" i "Dzik" przy drodze na szczyt oraz "Niedźwiedź" na szczycie. Stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego sięgają epoki brązu.
IMG_0741.JPG

Na szczycie na ruinach zamku zbudowano mały kościół, istniejący do dziś. W 1837roku powstało na szczycie schronisko. :dance:
Cała trasa, atrakcje i postoje są dokładnie opisane na tablicy informacyjnej w postaci „różnokolorowych” szlaków. I nawet nie musi nikomu zależeć na stracie kalorii, relacjach, czy odbyciu "zaliczenia" tego zabytku... widoki i adrenalina zrekompensują każde poświęcenie. :happy4:

IMG_0797.JPG




Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2012 14:28 przez MaKu.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 13 Maj 2012 14:43 #35830

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
MaKu (a jak masz na imię?), to, co piszesz to miód na moje serce :kiss3:
Od kilku lat mieszkam -z wyboru, bo jestem wrocławianką- w Sobótce, u podnóża Ślęży, na skraju Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Jednym z poprzednich właścicieli mojego sobóckiego domku był pan Dunajewski, twórca i założyciel Muzeum Ślężańskiego. Jemu też zawdzięczamy odkrycie i udostępnienie publiczności pogańskich rzeźb kultowych (m.in. Mnicha).
Trasy, o których piszesz, znam dobrze, a codziennie spaceruję z pieskami po pobliskich lasach i górkach. Kocham te krajobrazy, z pewnym przymrużeniem oka porównuję je do toskańskich :)Znoszę też do ogrodu kamienie i kamulce, w tym śliczny serpentynit, o którym wspominasz...
Na szczycie Ślęży, w okolicach kościółka znajduje się też czakram, którego magiczna moc podobno oddziałuje na całą okolicę. Wierzę głęboko, że zawdzięczam mu wspaniale rosnące rośliny w moim ogrodzie :whistle:
Pozdrawiam :bye:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 29 Maj 2012 22:08 #41353

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Fantastyczne okolice - gratuluję wyboru !
Mam nadzieję że kiedyś uda mi się wreszcie wybrać w te piękne okolice żeby trochę pofotografować.
Proszę o jeszcze! :)
Za tę wiadomość podziękował(a): MaKu

Wschody i zachody słońca, chmury, niebo na fotografii 02 Cze 2012 23:30 #43050

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Drogie koleżanki, a gdzie mi tam do Andrzeja :oops: jednak wątek ciekawy, godny kontynuacji :woohoo:
Muszę jednak sprostować, Andrzejowy aparat nie zmieści się w kieszeni :rotfl1: mam podobny, to wiem :lol:

Kiedyś cyknęlam taką fotkę zbliżającego się wału chmurowego :whistle:



i inne





Zostawiam na nockę spokojną bez powyższych atrakcji :hug: :bye:
Ostatnio zmieniany: 02 Cze 2012 23:34 przez pamelka.
Za tę wiadomość podziękował(a): t-x

Wschody i zachody słońca, chmury, niebo na fotografii 04 Cze 2012 08:34 #43561

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Bardzo przyjemne zdjęcia - czasami zazdroszczę pięknej perspektywy hen po horyzont...
A zdjęcie z wieżami lekko zamglonymi i różowym niebem (z 16.10.2011) o zachodzie - szczególnie mi do gustu przypadło.
Dołączę i ja ze "dwa" zdjęcia.




Ostatnio zmieniany: 04 Cze 2012 08:45 przez Andrzej Max.

Wschody i zachody słońca, chmury, niebo na fotografii 05 Cze 2012 10:31 #43935

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Pięknie!
Niestety teleskopu nie posiadam, ale że księżyc spać nie dawał tom go swoją 200-tką na matrycę stareńkiego Pentaxa K-10 ściągnął - nie wyszedł za duży - to zaledwie 1/4 całego kadru... :oops:
Tutaj cały kadr... :P
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2012 11:21 przez Andrzej Max.

Wschody i zachody słońca, chmury, niebo na fotografii 05 Cze 2012 10:50 #43942

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Andrzej Max wrote:
Cofnęłam sie nieco i zachwyciłam powyższą fotką :woohoo: Paleta barw :whistle: :bravo:
W ostatnich słonecznych promieniach akwen wygląda tajemniczo wielce a skrajne części widnokręgu już zapowiadają nastanie zmroku :search:
I podrzucę temacik ... właśnie czasem zachód, czy wschód słońca jest boski.
Często mam dylemat, czy fotka całego nieboskłonu z rysunkiem chmur, refleksy światła i cienie :lol: czy jako detal słoneczko skryte za chmurowym pasmem lub chowające się za/wschodzące zza widnokręgiem/gu :whistle:
Delatle bowiem takze kryją wiele tajemnic, jak w cytowanej fotce księżyca :idea1:

Tak więc zwykle cykam obie :rotfl1: kilkdziesiąt znaczy :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2012 10:53 przez pamelka.

Wschody i zachody słońca, chmury, niebo na fotografii 05 Cze 2012 11:19 #43955

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Jak widać ze zdjęć księżyca - jest spoza drzew - bo w lesie na kamieniach wiele nieba się nie zobaczy, ani zachodu słońca - ten to na wyjazdach lub z mojego miejskiego krakowskiego mieszkania jedynie widoczny jest. ;)
A żeby roślinki z ogrodu na tle zachodu słońca - to chyba tylko we flakonie przywiezione na balkon mieszkania ... :ouch:
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2012 11:25 przez Andrzej Max.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 08 Cze 2012 19:56 #45087

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Andrzej Max wrote:
3. Robiąc pierwsze zdjęcie - sprawdźmy czy wykres zdjęcia jest poprawny - czyli czy się mieści na skali i czy nie dotyka któregoś z brzegów - powinien być raczej na środku, jeśli jest inaczej - wprowadźmy kompensację naświetlenia korzystając z guzika [+/-] - osobiście korzystam z -1/2 (-0,5) - wolę mieć troszkę niedoświetlone niżby miało być prześwietlone, co jest trudniej nawet w RAW-ie skorygować (i jest większy szum).

Andrzej, czy możesz napisać coś więcej na temat wykresu? Jak wygląda prawidłowy?
pozdrawiam
Ela


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.286 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum