TEMAT: Mulczowanie (ściółkowanie) rabat - zalety i wady ściółek

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 30 Cze 2013 12:31 #174229

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
A oto moje nowe doświadczenie ze ściółką. W rejonie swoich iglaków wyłożyłam czarną agrowłókninę i na to wysypałam korę, a potem przez kilka lat dosypywałam wszelkie ścinki z winorośli i w ogóle wszystkie gałązki z przycinania, liście drzew i co tylko mi w ogrodzie zbywało. Agro była położona żeby uniemożliwić przerost chwastów przez ściółkę. No i teraz przypadkowo zobaczyłam co jest na dnie tej ściółki nieruszanej przez lata - jest piękna, czarna, gruzełkowata ziemia, jak ze sklepu ogrodniczego. Dokładnie wiadomo ile się jej wytworzyło bo leży na agrowłókninie. Jest tego ze 2-3 cm i zrobiło się bez udziału dżdżownic (bez agro pewnie byłaby już grubsza warstwa). Sprawdziłam kwasowość tej ziemi, bo myślałam że może pod borówki się nada, ale nie, była tylko lekko kwaśna.
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2013 12:33 przez sylwia.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 30 Cze 2013 13:45 #174247

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Warstwa zrębków też ulega rozkładowi przez grzyby i bakterie, podobnie jak w kompostniku. Ale ponieważ zrębki drewniane zawierają niewiele azotu, ten rozkład trwa nieco dłużej. Ja swoją ściółkę ze zrębków zasilam dodatkowo azotem - gnojówka z pokrzyw lub roztwór mocznika, lub azotanu amonu. Rozkład 3-4 cm warstwy następuje wtedy przez 1 sezon.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 30 Cze 2013 15:04 #174270

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Sylwio.

Naocznie i przez przypadek dowiedziałaś się jak i z czego powstaje fundament naszych ogrodów.
O tak potrzebnej naszym roślinom do prawidłowego funkcjonowania warstwie próchnicznej piszę w wielu swoich wątkach. Sztuczne wprowadzanie do gleby rozdrobnionej lawy wulkanicznej lub innych porowatych substancji może być tylko doraźne. Ściółkujmy glebę w naszych ogrodach tym co się w nich lub najbliższej okolicy znajduje.

Teraz ogólnie;
Nasze ogrody nie powinny też przypominać poodpustowych jarmarków. Niech sąsiada kłują w oczy nasze zdrowe dorodne rośliny, warzywa i owoce wyhodowane na środkach i substancjach organicznych a nie zielone, pomarańczowe czy fioletowe zrębki rozsypane po rabatkach. Producenci tej pstrokacizny moczonej w środkach chemicznych niewiadomego pochodzenia dla podkreślenia odmienności wyglądu ogrodu zaskoczą nas jeszcze nie raz swoimi głupimi pomysłami, aby wyrwać od nas w łatwy sposób kasę. Im to napewno będzie służyło do propagowania na rynku tych wynalazków, ale naszym roślinom już nie za bardzo.

Sylwio.
Postaraj się w najbliższym czasie zsunąć delikatnie ściółkę z agrowłókniny na glebę. Ta cienka warstwa próchnicy powinna mieć bezpośredni kontakt z systemem korzeniowym Twoich roślin a nie z plastikową siateczką.
Dżdżownice nie są podstawą tworzenia się glebowej próchnicy. Na to mają wpływ przemiany fizyczne, chemiczne i biologiczne. Próchnica w znacznej części powstaje dzięki organizmom które nie są widoczne dla naszego oka.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2013 15:04 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Tomasz23, chester633

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 30 Cze 2013 18:16 #174313

  • Poll
  • Poll's Avatar
Dziś fotka z cyklu "nie ma się czego wstydzić"... Kartony, widoczne często na moich fotkach i będace obiektem kpinek, dziś zostały przykryte przekompostowanymi trocinami, wymieszanymi z korą. W miarę dorastania roślin, warstwa sciółki rośnie o kolejne pokosy z trawnika.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 30 Cze 2013 18:22 #174315

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
U mnie tektura nie zdała egzaminu ze względu na olbrzymią ilość ryjących kretów, które wywalając kopce podnoszą tekturę i zasypują trocinami i ziemią młode sadzonki host. :( Średnio raz na tydzień muszę odkopywać bidulki, zeby się nie podusiły....
pozdrawiam
Ela

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 30 Cze 2013 18:29 #174319

  • Poll
  • Poll's Avatar
Elu, to chyba masz krety wielkości słoni? :lol:

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 30 Cze 2013 18:43 #174326

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Polu.... no... prawie... :jeez: Mam też wielkie płaty tektury falistej z wyciętymi małymi otworami na hosty, nie tak jaku Ciebie małe porwane kawałeczki. Krety podnoszą tekturę szukając powietrza a tu siurpryza! Wędrują więc dalej do wyciętej dziury i tam robią kopiec.... :mad2:
pozdrawiam
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 30 Cze 2013 20:01 #174373

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Dodam swoje spostrzeżenia ze ściółkowania skoszoną trawą - gleba jest wyraźnie rozluźniona. jako że obsypuję trawą granice rabat znacznie łatwiej jest mi je poszerzać(znika problem odtrawniczania). Widziałam pod ściółką całe masy dżdżownic. Jest też niestety minus - pod ściółką łatwiej się ukryć nornicy. Jedna skorzystała z okazji ryjąc centralnie pod liatrami.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 03 Lip 2013 12:15 #175313

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Waldek mam zamiar dobrać się do tej czarnej ziemi na dnie ściółki, ale to nie takie łatwe bo grubsza warstwa jest ściółki, a tej ziemi czarnulki tylko trochę. No ale który prawdziwy ogrodnik odpuściłby nawet małą ilość złota ogrodników.

Poll jak ja lubię takie widoki, pozorny rozgardiasz, całkowita swoboda działania, "nie ma się czego wstydzić"


A z kretami miałam to samo, podnosiły mi czarną agro szukając wyjścia na zewnątrz, faktycznie to był problem, ale krety zawsze są problemem, niezależnie od tego czy się ściółkuje czy nie. A potem się wyniosły i już nie wróciły. Widocznie stwierdziły, że ten rejon nie jest zbyt gościnny.
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2013 12:17 przez sylwia.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 25 Lip 2013 23:32 #181890

  • Norka
  • Norka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 14
Również korzystam z kartonów i bardzo sobie je chwalę. :)

A nad kolorowymi zrębkami też załamuję ręce - kto wpadł na tak idiotyczny pomysł??
Ale skoro nadal to jest w ogrodniczych tzn. że są nabywcy.

Uprawa współrzędna warzyw 04 Kwi 2014 17:08 #240415

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Moja ciężka gliniasta gleba taka właśnie była - twarda jak kamień. Zmieniło się to całkowicie po kilku latach ściółkowania. Teraz mam warstwę czarnej gruzełkowatej żyznej gleby, która się rozsypuje w rękach. To zresztą nie jest tylko moje doświadczenie. Widziałam ogrody, w których wierzchnia warstwa gleby zmieniała się całkowicie pod wpływem ściółkowania.

A na zdjęciu czarna gleba bezpośrednio spod ściółki, zebrana rękami, a na niej grudka gliny z innego miejsca, nieściółkowanego, którą musiałam kopać motyką, bo tak jest twarda. To akurat miejsce nie jest najlepiej wybrane bo jeszcze widać nieprzekompostowane części, za jakiś czas jednak to zniknie i będzie całkiem czarna, jednorodna, żyzna gleba - tam gdzie wcześniej była żółta glina.


DSC01208.JPG
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2014 23:09 przez Hiacynta. Powód: korekta nazwy - wniosek autora
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Krecik stary

Uprawa współrzędna warzyw 04 Kwi 2014 21:36 #240498

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Rzeczywiście ściółka rozkłada się tworząc warstwę próchniczą.

Na rabacie ściółkowanej i dodatkowo posypanej azofoską warstwa próchnicza wytworzy się nawet szybciej, niż bez nawożenia.
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2014 23:18 przez Hiacynta. Powód: usunięcie 1 zdania niezwiązanego z tematem

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 06 Kwi 2014 22:29 #241378

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Moim zdaniem mulczowanie gleby posiada w sobie same zalety. Zapobiega przed nadmiernym wyrastaniem chwastów i parowaniem wody a ponadto Ściółka chroni także przed mrozem, erozją, nadmiernym jej ogrzewaniem lub szybkim wychładzeniem, wzbogaca ją także w cenną próchnicę, w składniki pokarmowe, następnie jest siedliskiem dla drobnoustrojów oraz mikrofauny glebowej.
Czego chcieć więcej?

mulcz z drobnej kory
Zdjcie11071.jpg


mulcz z igliwia i skoszonej trawy
P1010153_2014-04-06.JPG
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2014 23:15 przez Hiacynta. Powód: usunięcie wpisów spoza tematu
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 25 Maj 2014 10:43 #263826

  • Fabiola
  • Fabiola's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 173
Ja się wypowiem na temat ściółkowania słomą ( snopki zabrane prosto z pola) odradzam :garden:
Jesienią wyścieliłam truskawki, a wiosną miałam łan zboża. :angry:
Pozdrawiam Fabiola.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 25 Maj 2014 12:54 #263885

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Ja mam mieszane spostrzeżenia ale to też przez to, że jestem początkująca.
Z trawy - starczy odrobinę za późno skosić i nawlecze się chwastów. Ale skoszona w terminie i z dosypką azofoski, dałaby efekty.
Słoma (w truskawkach) same zalety prócz 1 wady. Mimo wszystko chwasty się pojawiają i niestety albo powolne wyskubywanie badyli ze słomy lub zebranie wraz z częścią słomy i na kompost.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 25 Maj 2014 22:06 #264104

  • 's Avatar
W tym roku moją różankę wyściółkowałam,jedną część igliwiem a drugą część dwuletnim sianem.Z moich krótkich obserwacji wynika,że chyba te na sianie mają się lepiej.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 29 Maj 2015 16:42 #374345

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czyli praktyka zgadza się z teorią :)
Generalnie odradza się stosowanie do mulczowania zrębków czy trocin z drzew iglastych, bo zawierają sporo związków hamujących rozwój innych roślin. Dodatkowo zakwaszają ziemię. Takie zrębki i trociny powinny być przekompostowane.

Zazwyczaj po zimie roztaje u mnie na działce trochę stroiszu, którym okrywałam delikatniejsze rośliny. Po rozdrobnieniu stosuję jako mulcz pod borówki.

Najczęściej do mulczowania stosuję skoszoną trawę. Rozsypując świeżo skoszoną trawę między rośliny, trzeba uważać, aby nie nałożyć zbyt grubej warstwy, ponieważ trawa będzie gniła. Wobec tego systematycznie cały sezon dosypuję cieniutką warstewkę świeżej trawy na leżącą, już wyschniętą. Wiosną po trawie nie ma śladu:)

mulczowanie-trawa.jpg


Fachowcy powiadają, że trawę do mulczowania należy najpierw podsuszyć. I w tym mają rację, ale na działce nie mamy miejsca, aby zrobić suszarnię :)

Bardziej elegancko wyglądają rabaty obsypane korą :) Dlatego blisko ścieżki staram się jednak sypnąć kory :) W sprzedaży jest kora odkwaszona, kwaśna, o różnej frakcji rozdrobnienia, można wybierać i przebierać :) Najgorszą jej wadą jest to, że zawsze jej brakuje na dokończenie dzieła :)

mulczowanie-kora.jpg


Ale od czego jest inwencja :) Na spód trociny lub trawę, a na wierzch odrobinę kory :)

sciolka-trociny.jpg


Po roku nie ma śladu po korze i trocinach, całą zabawę należy rozpoczynać od nowa :)

Świetną sprawą jest też mulczowanie zrębkami z przyciętych gałęzi, resztek uschniętych badyli:)

zrebki.jpg


Wadą jest to, że ze 2 dni trzeba poświęcić na zabawę z rębarką :) I niestety po kilku latach rębarka padnie :silly:
Ostatnio zmieniany: 02 Cze 2015 11:04 przez Hiacynta.

Ściólkowanie w ogrodzie 15 Lis 2015 16:19 #413759

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
Od tego roku dość mocno ściółkowałem pod drzewami i krzewami owocowymi w moim ogrodzie.Wszystko jest OK,tylko mam problem teraz z wygrabieniem liści,bo rozkopuję całą ściółkę.Macie jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?
Ja myślę o opryskaniu reszty liści 5% roztworem mocznika,który przyspieszy rozkład liści.Nigdy jednak tego nie praktykowałem.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.330 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum