TEMAT: Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ?

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 05 Lis 2013 22:07 #202623

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 221
Pokazujecie niebywałe rzeczy ...
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 06 Lis 2013 15:27 #202735

• Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 4348
:supr3: Doprawdy, sposób pochówku w Indonezji niesamowity - pierwszy raz widzę :ohmy:
Dzięki Urszulko za dokształcające fotki :hug:

pozdrawiam - Ania

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 08 Lis 2013 12:25 #203074

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
P7240025.JPG

P7240021_2013-11-08.JPG

P7240020_2013-11-08.JPG

Karpacz, koło świątyni Wang.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Amlos

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 11 Lis 2013 15:49 #203799

• Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 4167
Jeszcze jeden cmentarz rzec by można, bo to tak nie do końca wygląda na cmentarz.
Z punktu widzenia pochówku ciał to cmentarza, ale...
Indonezja, Celebes, rejon górski Tana Toraja. Sami zobaczcie jak wygląda: drzewa...

Tak wglądają "groby" niemowląt. Toradżowie wierzą, że dzieci, które umierają nie mając jeszcze zębów, nie mogą być pochowane w ziemi, gdyż mogą przynieść nieszczęście dla ziemi i dla zbiorów. Z tego powodu chowają dzieci w drzewie i pozwalają im niewinnym duszom ulecieć w niebo i oddać szczęście żyjącym. Jednocześnie im wyżej znajduje się grób dziecka tym jego rodzina ma wyższy status społeczny. Takim dzieciom nie urządza się też pogrzebów tylko następnego dnia rano od razu się je chowa, jakby zapominając o ich istnieniu.
Szczeliny widoczne w drzewie to zarośnięte groby.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzesik, Amlos, piku, akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 11 Lis 2013 20:27 #203901

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
Orszulkao, to niebywałe. Aż dziw, ze oglądając tyle programów podrózniczych nie natrafiłamnigdy nn taki.

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 17 Lis 2013 18:31 #204938

• dala
  • dala's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Otrzymane dziękuję: 3774
Dzisiaj zwiedzałam Cmentarz Żydowski we Wrocławiu. Miejsce niesamowite i magiczne. Kawał historii przedwojennego Wrocławia. Założono go w 1856 roku, ostatni pochówek odbył się w 1942 roku.
Mimo pewnych wysiłków, które czyni się tam ostatnimi laty, cmentarz jest, niestety, zdewastowany. Przepiękne grobowce zniszczone, ozdobne płyty nagrobne - wykradzione, fragmenty rzeźb - wyszabrowane. Większość nagrobków zarośnięta jest wszechobecnym bluszczem, wszędzie panoszą się też paprocie i ...mahonie. Mnóstwo mahonii.
Kilka fotek:

XI13cmentarzzydowski.JPG

cmentarz.1.JPG

cmentarz.2.JPG

cmentarz.3.JPG

cmentarz.4.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2017
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzesik, Orszulkaa, Amlos

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 21 Lis 2013 12:44 #205666

• Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Otrzymane dziękuję: 654
Stary Cmentarz w Łodzi założony w 1885 roku, o powierzchni 20 hektarów
Jest to Cmentarz trójwyznaniowy: katolicki, prawosławny i ewangelicki.
Na mnie zrobił ogromne wrażenie!

Neogotyckie mauzoleum zwane Kaplicą Scheiblerów (1885-1888)

Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Amlos

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 21 Lis 2013 12:55 #205668

• Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
Niesamowicie wyglądają ogrodzenia przy grobowcach.

Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, Orszulkaa, Amlos

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 21 Lis 2013 13:13 #205670

• Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
Grobowiec Karola Jonschera - pomysłodawcy budowy przyfabrycznego szpitala dla robotników.

Okazałe grobowce łódzkich rodzin fabrykanckich.

Grobowiec Sohpie Biedermann. Sprowadzony z Rzymu w 1898 r.

Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
hortensjebabopielki Blog
Ostatnio zmieniany: 21 Lis 2013 13:32 przez Babopielka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzesik, Amlos

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 23 Lis 2013 21:17 #206153

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
dala, to smutne, że dwastuje się cmenatarze, ale widać światełko w tunelu. Na Cmenatarz Żydowski w Bielsku-Białej zwracane są, spontanicznie, przez mieszkańców, płyty odnalezione gdzieś w mieście czy ogrodach. Szkoda, że pokazany przez Ciebie cmentarz nie jest już czynny. To sprzyja dewastacjom.
Babopielka, coraz dobitniej przekonuję się, że nie doceniałam dotąd Łódzi. Tydzień temu, z trudem wygospodarowałam czas na wieczorny spacer po tym mieście (byłam tam na szkoleniu. W tak historycznie wielokulturowym mieście cmentarze musza być skarbnicą. Muszę kiedyś zaplanować przerwę w podróży, specjalne na jeden z nich. Zachwyciła mnie trawiasta aleja prowadząca do neogotyckiej kaplicy.
Za tę wiadomość podziękował(a): dala

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 24 Lis 2013 12:37 #206320

• Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 318
W swoich fotograficznych zbiorach mam tylko jedną fotkę z cmentarza. W drodze z Paryża postanowiliśmy zapalić świeczkę na grobie Kamila Cypriana Norwida.

Cyprian Kamil Norwid – poeta zmarł w 1883 roku w kościelnym przytułku w Ivry pod Paryżem i tam został pochowany, ale po pięciu latach wygasła licencja na zachowanie nagrobka, więc szczątki przeniesiono do tutejszej zbiorowej mogiły polskiej. W 2001 roku urnę z ziemią z grobu przeniesiono do Krypty Wieszczów Narodowych na Wawelu

ParyNorwid.jpg

Na płycie pionowej widnieją takie napisy
BO PIĘKNO NA TO JEST, BY ZACHWYCAŁO
DO PRACY - PRACA, BY SIĘ ZMARTCHWYSTAŁO
PROMEHIDION

OJCZYZNA TO WIELKI - ZBIOROWT - OBOWIĄZEK

Znalazłan jeszcze fotkę z nazwiskami osób pochowanych we wspólnym grobie. Niestety nie wszystkie są czytelne

0Pary05.2011r209.JPG
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 24 Lis 2013 17:40 przez Aleksandra.
Za tę wiadomość podziękował(a): akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 24 Lis 2013 14:38 #206336

• Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1284
Dodaję zdjęcie cmentarza z norweskiej wyspy Vågsøy -podobała mi się jego lokalizacja z widokiem na morze

IMG_0840.JPG
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, Grzesik

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 24 Lis 2013 15:47 #206345

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
Olu, a ja zapamiętałam, że Norwid został pochowany we wspólnej mogile i nie ma jego nagrobka. Próbowałam odczytać inskrypcję z nagrobka, ale mi się nie udało.
Aniu, rzeczywiście cmenatarz - oaza spokoju i uczucie swojskości. Choć pewnie podczas sztormu wygląda to inaczej.

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 24 Lis 2013 16:12 #206354

• Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Platinum Boarder
A to mały cmentarz przy najstarszym kościele w Norwegii, w miejscowości Urnes. Sama świątynia wybudowana została w XII wieku.
IMG_12.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzesik, akl

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 25 Lis 2013 07:48 #206462

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
Aleksandra, właśnie o napis poziomy mi chodziło. Dziekuję.
Aniu, teraz rozumiem atmosferę przy Światyni Wang w Karpaczu. Kiedy tam byłam, panowałą pogoda jak na Twoim zdjęciu z Norwegii. Dzięki za te zdjecia.

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 25 Lis 2013 10:15 #206485

• Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Platinum Boarder
Aniu, zawsze chętnie zaglądam na cmentarze w czasie wycieczek. Zieleń cmentarna i analiza stylów cmentarzy były nawet częścią mojej pracy dyplomowej. Cmentarze, zwłaszcza te o parkowym charakterze są ważnym składnikiem terenów zieleni, a niejednokrotnie kryją w sobie kawał historii.

Kilka lat temu zwiedzałam Łagów,nie mogłam odpuścić wizyty na poniemieckim cmentarzu ewangelickim, funkcjonującym do drugiej wojny światowej. Wiele nagrobków ma znaczenie głęboko symboliczne - forma złamanego pnia drzewa (często dębu) to odzwierciedlenie przerwanego życia. Szkoda że takie miejsca znikają, zarastane przez las.

IMG_1955.JPG

IMG_1958.JPG

IMG_1959.JPG

IMG_1962.JPG

IMG_1963.JPG

IMG_1964.JPG
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, dala, Grzesik, aleb-azi, piku

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 25 Lis 2013 13:15 #206509

• akl
  • akl's Avatar
  • Platinum Boarder
Oj, a ja w Łągowie nie trafiłam na ten cmentarz, choć trochę sie po okolicy kręciłam. Rowerem oczywiście.
Intrygują mnie te nagrobki w ksztalcie pnia drzewa. Takie same są na cmentarzu mennonickim w Przyłubiu pod Solcem Kujawskim i takie spotkałąm na Bornholmie. Nic o nich nie wiem.

Cmentarze to też swoista sztuka ogrodowa, nieprawdaż ? 25 Lis 2013 13:17 #206510

• dala
  • dala's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Otrzymane dziękuję: 3774
Aniu, i nie tylko przez las...Cmentarz Żydowski, o którym pisałam kilka postów wyżej, jest położony w centrum Wrocławia, ale również roślinność dosłownie "zjada" pomniki i nagrobki. W tym przypadku jest to wszechpanoszący się bluszcz i ...mahonie :eek3: Chociaż te ostatnie ludzie masowo wycinają, podobno do ozdób typu wiązanki i wianki.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2017
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2013 13:19 przez dala.
Za tę wiadomość podziękował(a): akl

Wygenerowano w 0.173 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum