TEMAT: Kapliczki i krzyże przydrożne

Kapliczki i krzyże przydrożne 29 Gru 2013 14:28 #211173

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
robchem, dziękuję za przykałdy drewnianych krzyży. W moich rodzinnych okolicach (Kujawy) było ich wiele, a mało murowanych kapliczek.
Almos, to bardzo ważne co nam opowiedziałaś. Myślę, że wiele krzyży stoi na miejscach straceń. Które były elementem tamtej kultury i religijności. Bez względu na to, co dziś o tym myślimy. Częścią Bielska-Białej jest Straconka. Niegdyś odrębna wieś, o wymownej nazwie.
Hiacynto, intrygujące są te groby w lesie. I to, że ktoś o nich pamięta. I to, że komuś chciało się przepisać modlitwę.

P9180217.JPG


P9160107.JPG


A to kapliczki z Krety. Są małe, często sięgają nieco powyżej kolan, a w środku mają wodę i oliwę. Jest wiele współczesnych, stawianych w różnych intencjach, ale także przy drogach w miejscu wypadków. Gotowe można kupić w centrach ogrodniczych.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2013 14:34 przez akl.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Amlos, piku, barashka


Zielone okna z estimeble.pl

Kapliczki i krzyże przydrożne 29 Gru 2013 18:10 #211223

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Pollu, przedziwne to wykorzystanie krzyża jako stopnia. I to na plebanii. Pokutne kapliczki z jednego kawałka kamienia mnie zauroczyły. Ale też zdziwiły mnie te 2 krzyże obok siebie przy wjeździe do wsi. Ciekaw skąd ten drugi ?

Hiacynto, czy po remoncie nie zmienił się w kapliczce nadrzewnej wizerunek ?
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Kapliczki i krzyże przydrożne 29 Gru 2013 19:22 #211242

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Gdy wkleiłam stare zdjęcie też zobaczyłam różnicę :) Plastikowa figurka jest schowana za kwiatami po lewej stronie, krucyfiks jest po stronie przeciwnej, na fotce nie widać, tak się skrył :)

Kapliczki i krzyże przydrożne 29 Gru 2013 22:09 #211311

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Poll wrote:
Aniu, Twoja historia mną wstrząsnęła.Mam za soba kilka książek o czasach polowań na czarownice m.in. 'Pomocnice diabła', która traktuje o kobietach, szczególnie ostro ściganych i 'ściąganych w dół' przez instytucje kościelne w czasach inkwizycji.Mroczne to były czasy , czasy, kiedy zamordowano kwiat niezaleznej myśli kobiecej tamtych wieków.Każdy niemal,światlejszy umysł kobiecy spłonął na stosie a to zamknęło kobietom usta na wiele wieków i dziś, nasi panowie, moga się szczycić tym,że historia postępu, to niemal wyłacznie historia mężczyzn. :comp:

Zgadzam się całkowicie, Polu :drink1:
Może podam znany w Poznaniu tragiczny (dziś zakrawa na tragifarsę!) przykład...
W 1645 roku w miejscu pokazanej przeze mnie kapliczki, a wówczas pod szubienicą -
- spalono czarownicę Reginę Boroszkę ze Stęszewa (miasteczka niedaleko Poznania);
za co??? A za to, że... "kopulowała z czterema diabłami" ! :mad2: :devil1:
Przyznała się pod wpływem tortur - makabra!!!

(troszkę więcej szczegółów -> pl.wikipedia.org/wiki/Szubienica_w_Poznaniu )
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2013 22:16 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, akl

Kapliczki i krzyże przydrożne 30 Gru 2013 11:46 #211366

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Almos, dziwne, że ta sama kultura stworzyła stosy na czarownice i zakony cystersów, szerzących kulturę rolną... :teach:
Szkoda, że napis z kapliczki nie jest do odczytania
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Ostatnio zmieniany: 30 Gru 2013 11:47 przez akl.

Kapliczki i krzyże przydrożne 30 Gru 2013 13:20 #211380

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
:teach: Już wiem, Aniu co to za napis u dołu interesującej Cię kapliczki:

Clipboard01a_2013-12-30.jpg


To modlitwa:
"Jezu, spraw byśmy się wszyscy wzajem miłowali i w każdym człowieku twarz Twą oglądali, byśmy ubogim serce okazali i wszystkich ludzi dla Ciebie kochali. O pokój dla świata ze łzami błagamy, wysłuchaj prósbnaszych Stwórco nasz łaskawy, obdarz świat pokojem, tak Ciebie błagamy. Amen."

W dole ściany frontowej znajduje się jeszcze jeden napis: "Kapliczka pamiątkowa. Pomnik 1000-lecia chrztu Polski. Zbudowana ok. 1667 r. odnowiona 1927 r. odbudowana w roku Milenijnym 14.IV.1966 r. W hołdzie Sercu Jezusowemu czciciele robotnicy dzielnicy Poznań-Wilda".

Źródło : zabytkipoznan.pl/index.php?option=com_co...le&id=247&Itemid=248
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, barashka, akl

Kapliczki i krzyże przydrożne 30 Gru 2013 13:35 #211381

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Amlos wrote:
Aż wstyd, że nigdy żaden krzyż pokutny nie wpadł mi w oko :oops: :hammer:

Pewnie dlatego, że nie ma ich zbyt wiele Aniu. Najwięcej notowanych jest na Dolnym Śląsku. Na Górnym Śląsku najwięcej jest w powiecie Wodzisławskim, musze sobie kiedyś zrobić wycieczkę. W mojej okolicy są dwa, na razie dotarłam do jednego w Sośnicowicach choć w zakamarkach pamięci notuję, że było i tam chyba trzy :dry:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Amlos, akl

Kapliczki i krzyże przydrożne 30 Gru 2013 14:20 #211388

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Amlos, modlitwa piękna, a biorąc pod uwagę miejsce, bardzo znacząca.
Piku, każdy z nas będzie terazz nosem przy ziemi szukał tych krzyży.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Kapliczki i krzyże przydrożne 30 Gru 2013 14:53 #211391

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Dziękuję Wiesiu, dokształcam się w tym temacie (zainaugurowanym przez Polę :kiss3: ) i jak czytam,
krzyży pokutnych jest w Polsce ok. 600. Dużo to nie jest, ale podczas wielu podróży z pewnością
gdzieś blisko nich byłam, tylko nie zwracałam uwagi... :crazy:
Np. koło Kościana (gdzie często bywałam) we wsi Kawczyn znajduje jedna z nielicznych w Wielkopolsce
kapliczek pokutnych...
No cóż, całe życie się człowiek uczy.
Pozdrawiam - Ania

Kapliczki i krzyże przydrożne 30 Gru 2013 18:26 #211449

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Wasze zdjęcia i opisy są bardzo motywujące - dzisiaj wybrałam się na spacer po okolicy, kapliczkowy spacer oczywiście. Mieszkam w części Krakowa, która do miasta została włączona stosunkowo niedawno (czym jest te kilkadziesiąt lat w stosunku do wieku Grodu Kraka), wcześniej zaś były to poszczególne wsie podkrakowskie. Tradycje fundowania kapliczek i otaczania ich opieką nie były tu obce, zresztą są one (kapliczki) do dziś obiektem zainteresowania - dzięki Radzie Dzielnicy XI powstał w 2012r. nawet cały album - monografia "Kapliczki i Krzyże Podgórza Duchackiego".
Dzisiaj chciałam przedstawić szczególnie ciekawą figurę, jedną z najstarszych na terenie dzielnicy, a przedstawiającą Chrystusa Nazareńskiego.

IMG_5773.JPG


Kapliczka pochodzi z 1827 roku, co można jeszcze odczytać na cokole, jednak tempo w jakim potrafi niszczeć jest niesamowite - gruntowną renowację przeszła w 1995 r. a jeszcze kilka lat temu niemal lśniła (we wspomnianym albumie są zdjęcia z 2007 roku - figura ma tam żywe kolory). Kapliczka stoi przy ulicy Niebieskiej. Pamiętam czas kiedy otaczały ją piękne lipy, jednal przy przebudowie fragmentu drogi drzewa zniknęły, a Chrystus za plecami ma zamiast cichych łąk autostradę.

IMG_5778.JPG


IMG_5781.JPG


Jeszcze słów kilka na temat samego przedstawienia figuratywnego. Motyw Chrystusa Nazareńskiego w sztuce wiąże się z historią zakonu Trynitarzy, początkowo zwanemu Zakonem Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników (chrześcijan z rąk niewiernych). Założyciel zgromadzenia, św. Jan de Matha miał w 1193 wizję Chrystusa z z niebiesko-czerwonym krzyżem i ten symbol po dziś widnieje na szkaplerzu Trynitarzy, jako znak wykupienia. W 1682 r. Trynitarze wykupili z rąk Maurów figurę procesyjną Chrystusa w typie Ecce Homo (Jezus w całej postaci, z koroną cierniową, z rękoma przewiązanymi sznurem), przybrali ją w swój szkaplerz i wystawili w kościele w Madrycie, a wkrótce rozprzestrzenili jej kult, uznając za cudowną. W całym świecie chrześcijańskim, także w Polsce, powstawały bardzo liczne przedstawienia tego wizerunku, ostatecznie wychodząc poza kościelne i zakonne mury jako ludowe figury Chrystusa Nazareńskiego - szczególnie popularne w połowie XIX wieku.


IMG_5779.JPG
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, robchem, Amlos, piku, barashka, akl

Kapliczki i krzyże przydrożne 31 Gru 2013 09:36 #211583

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
olibabka wrote:
Syn z synową, w zeszłym roku w maju, jeździli rowerami szlakami w rejonie Gór Świętokrzyskich. To ich zdjęcia kapliczek:
Rowery091.JPG


Rowery016.JPG


Rowery.JPG

Pytałam, gdzie były te kapliczki. Cytuję ;)
Ta pierwsza kapliczka jest koło miejscowości Św. Katarzyna.
Druga jest w dzikim lesie. Dla mnie była niespodzianką ;-) co prawda była jakaś dróżka, ale bardziej dla traktorów itp.
a trzecia nie wiem :-(
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2013 09:37 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Amlos, barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 31 Gru 2013 11:15 #211606

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Poll-u, no to już wiem, na jakiej stronie będę buszować dziś, żeby dotrwać do północy.
Założyłam wątek, bo lubiłam kapliczki. Dzięki Waszym informacjom o nich, które przedstawiacie zaczęłam się nimi interesować. Zrozumiałm jak tenn temat jest powiązany głeboko z innymi elementami kultury.

Olibabko, nie mogę napatrzć się na tę kapliczkę-domek. A wyobrażam sobie jak przyjemnie jest natkąć się nagle w lesie na takie kapliczki i jakie wynikaja z tego domysły.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Kapliczki i krzyże przydrożne 31 Gru 2013 14:42 #211632

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Czasem figury świętych lądują w muzeach. Wiem, że to dla ich ochrony i zachowania dla potomnosci, ale ... Pół biedy, jesli jest to skansen, w którym kapliczke postawiono w naturalnym dla niej położeniu.

Na Bornholmie spotkałam się z poplenerową wystawą kapliczek. Piękne, ale wydawały mi sie pozbawione duszy.

P8090176.JPG

Litewskie kapliczki
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Amlos, piku, barashka

Kapliczki i krzyże przydrożne 31 Gru 2013 18:13 #211668

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Pollu, zgadzam się z Tobą. A dziwaczką nie jesteś, za to garściami będziemy czerpać z Twojej wiedzi i odesalnia do źródeł i opracowań. Teraz na pewno inaczej będę fotografowała kapliczki, bardziej wnikając w ich historię.

O Smolicach nawet nie słyszałam. Wyglada ciekawie.
Moje pałacowe typy z tych nieobleganych turystycznie to Rydzyna, Lubostroń i Mała Wieś pod Warszawą.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, piku

Kapliczki i krzyże przydrożne 01 Sty 2014 13:23 #211793

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Zdajecie sobie sprawę ile takich ciekawych miejsc jest rozsianych po całej Polsce ?!
A to, że wszystkie odnalezione na polu bitwy szczątki pochowano razem wydawałoby się taki naturalne. Szkoda, że nie zawsze tak było.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Kapliczki i krzyże przydrożne 01 Sty 2014 19:34 #211921

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
Słączno. Bardzo spodobała mi się ta kapliczka, o formie dość szczególnej. Przysadzisty słup z wnękami. Choćby podobnej do niej w proporcjach nie spotkałam.
Pozdrawiam serdecznie, Anna

Kapliczki i krzyże przydrożne 02 Sty 2014 10:03 #212018

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Świąteczny czas i niezła pogoda sprzyjała rowerowym wypadom. Zrobiłam więc małą objazdówkę po okolicy uwieczniając spotkane krzyże oraz kapliczki.
Na początek Sośnicowice i krzyż pokutny wykonany z piaskowca zlokalizowany na tyłach kościoła.







Św. Jan Nepomucen na przykościelnym parkingu.

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, Amlos, barashka, akl

Kapliczki i krzyże przydrożne 02 Sty 2014 10:21 #212022

  • akl
  • akl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 406
  • Otrzymane dziękuję: 279
piku, no gratuluję ... odnalezienia krzyża pokutnego.
I zapału. To przede wszystkim.
Pozdrawiam serdecznie, Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): piku


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.462 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum