TEMAT: Z psami po Europie

Z psami po Europie 21 Mar 2021 18:34 #753886

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79356
Zrobiło się bardzo nieprzyjemnie.
Może i nie ma mrozu i śniegu, jak w doniesieniach z Polski, ale 7-8 stopni przy całkowitym zachmurzeniu i porywach lodowatego wiatru od gór tez nie są tym, co tygrysy lubią najbardziej.
Tyle, że starczy krótki przebłysk słońca, by choć na chwilę było uroczo.



"Lokalsi" koncentrują się na pracach polowych; w pierwszym rzędzie nadal obcinają gałęzie, w wielu gajach oliwnych cała ziemia nimi zasłana:



Poza tym - już coś "żniwują". Koło mnie są duże pola porośnięte czymś wyglądającym jak...szpinak. Wczoraj "chodziła" ogromna maszyna w typie kombajnu - ale z przyczepą, ścinała liście, które były podawane do skrzynek - i wywiezione przez ciężarówkę.



Spróbuję zrobić zdjęcie liścia i pola - może ktoś mnie uświadomi, co to.
Właśnie, cały czas zachodziłam w głowę, czym oni obrabiają te pola nachylone pod najdzikszymi kątami.
Na przykład czymś takim:



Wegetacja powoli, ale posuwa się do przodu, małe listki wypuszczają granaty:



i figowce



A spacerując po wzgórzach spostrzegłam dziś kwitnące pod oliwkami słonecznice:



Powoli badamy sytuację, którędy by wracać...
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2021 18:35 przez Łatka.


Zielone okna z estimeble.pl

Z psami po Europie 21 Mar 2021 18:41 #753889

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6066
  • Otrzymane dziękuję: 22040
Aniu i to jest miód na skołatane serca,te Twoje relacje okraszone zdjęciami pięknej przyrody . :hearts: :flower1: Trzymaj się zdrowo ,uważaj na siebie i piesie :kiss3:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Z psami po Europie 22 Mar 2021 14:44 #754033

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79356
Bogusiu, ja na siebie bardzo uważam, kontaktuję się właściwie wyłącznie z moją drugą połówką, a on - z kilkoma współpracownikami, zachowując wszelkie reżimy sanitarne; generalnie siedzi w pokoju sam, chyba, że idą sobie kupić jakieś "pranzo", czyli południowe żarełko - wyłącznie na wynos. Projekt powstaje online - więc częściowo dyskutowany przez streaming z domu. Musimy wtedy się cicho zachowywać - ja i suki. ;)
A to zdjęcia z pola za wynajętym przez nas domkiem; gdyby nie to, że jest tego kilka ładnych hektarów, byłabym pewna na 100%, że szpinak...









Takich pól jest w okolicy kilka...Z drugiej strony Włosi to "mangialegumi", warzywożercy, jak jestem na targu, zwłaszcza latem, ilość i różnorakość zielenin liściowych kompletnie mnie powala, znam kilka podstawowych salat, roślin przyprawowych i na tym chyba koniec. Już samo to, że pietruszkę naciową kupują na kilogramy... :crazy:

Ktoś się wypowie w kwestii zielska?

Mimo utrzymującego się zimna dziś zauważyłam, że rozkwitła czereśnia w sąsiedztwie:





Żywopłoty z głogownika jarzą się rubinowymi przyrostami



A magnolie pośrednie przekwitają - pełno płatków na ziemi





Nie byłabym sobą, gdybym nie zaprezentowała, kto nas dziś chciał zjeść - wielkie owczarki pastore maremmano-abruzzese z hodowli odległej o jakieś półtora kilometra.



Piękne są - ale jak to owczarki, pilnują.
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2021 16:23 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Anika, CHI, Zibi77, MARRY, Szafirek, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Z psami po Europie 22 Mar 2021 15:17 #754039

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7808
  • Otrzymane dziękuję: 51700
Ja też sądzę, że to szpinak :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Z psami po Europie 22 Mar 2021 21:19 #754129

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5628
  • Otrzymane dziękuję: 26637
Szpinak, pewnie na mrożonki.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, JaKasiula

Z psami po Europie 23 Kwi 2021 00:01 #758845

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
O żesz, ale plantacja szpinaku...
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a

Z psami po Europie 13 Lip 2021 19:47 #769873

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Zwiedziałam wątek, alez Ty wędrujesz, wspaniałe te wycieczki, a mnie przypadłą do gustu ta podróz do Finlandii. :bravo:
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Z psami po Europie 29 Sie 2021 18:54 #775379

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79356
A my znowu na szlaku - uciekamy od jesieni...
Tegoroczną podróż zaczęliśmy zwykłą trasą - ku Południu, Brno, Wiedeń - pierwszy (krótki) postój w sercu Dolomitów, około 15 km od Cortina d'Ampezzo; siedzę, klepię w klawiaturę i mam taki widok:



Wczesnym rankiem:



To Lago Centro Cadore, sztuczny, ale bardzo malowniczy zbiornik wodny.
Mamy szczęście - mimo zapowiadanego załamania pogody udało nam się zrobić samochodową, a potem pieszą wycieczkę do Tre Cime di Lavaredo, góry będącej symbolem Dolomitów, przynajmniej tej części. Tyle, że na parkingo na wysokości 1700 m było +4...
Po drodze:



Droga jest płatna (30 euro), ale warto (parking już gratis). Widok spod zaparkowanego auta:





Trochę dalej



Przełęcz Lavaredo, tam zawróciliśmy:



Tre Cime (albo Drei Zanken, dla Tyrolczyków)







Nie byłabym sobą, gdybym nie oglądała kwiatków.











A to pelargonie naszej gospodyni - ja służę za miarkę.



Jutro - dalej, ku ciepłu i słońcu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Anika, broja, CHI, Marianna, Carmen, MARRY, Szafirek, Nimfa, JaNina, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Z psami po Europie 29 Sie 2021 20:20 #775386

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1882
  • Otrzymane dziękuję: 3195
Cudne widoki :hearts:
Zielono pozdrawiam Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

Z psami po Europie 30 Sie 2021 13:01 #775451

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1734
  • Otrzymane dziękuję: 12732
O matko, jakie cudne widoki :hearts:
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Z psami po Europie 04 Wrz 2021 15:22 #775839

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79356
O jak mi miło, ze ktoś chce towarzyszyć mi w podróżowaniu!

Z Dolomitów przenieśliśmy się (z jednonocnym przystankiem u siebie, w Umbrii) na Południe - do Pulii. Konkretnie do Ostuni.
To niewielkie, ale bardzo, bardzo malownicze miasteczko, znane jako "la cita bianca", od bieli kamiennych - albo bielonych - budynków.

Wynajęte na dwie noce mieszkanko u stóp wzgórza pozwalało zostawić samochód i spacerować.













Katedra





Miasteczko ożywa pod wieczór



Od morza dzieli je około 7 km, a pas ten wypełnia monokulturowa uprawa oliwek - inne, zielone morze drzew, nierzadko kilkusetletnich.
U naszych gospodarzy



i z okna samochodu



A w czwartek wstaliśmy bardzo wcześnie - słońce wypełzało z Morza Jońskiego...



...nadając miastu niezwykłe kolory:



I z Brindisi przeprawiliśmy się promem do kontynentalnej Grecji.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, WaldekM, Anika, CHI, Carmen, MARRY, Nimfa, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Z psami po Europie 04 Wrz 2021 20:30 #775857

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1882
  • Otrzymane dziękuję: 3195
Aniu cudnie, kocham Ostię :hearts:
Zielono pozdrawiam Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Nimfa

Z psami po Europie 04 Wrz 2021 20:46 #775865

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6066
  • Otrzymane dziękuję: 22040
Witaj Aniu :kiss3: zatapiam się w przeżywanie ,oglądając Waszą podróż .Super :bravo:
Piękne po prostu . :bravo:
Serdecznie pozdrawiam po przerwie na forum :hug: :flower1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Nimfa, ewakatarzyna

Z psami po Europie 05 Wrz 2021 10:56 #775886

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 11072
Ania, tak mi się podobają Włochy, że najchętniej bym się spakowała i mknęła Twoim śladem :) i nie ma żadnych przeszkód oprócz warzywnika, w który tego roku włożyłam tyle trudu i wysiłku. Pilnuję więc swego, ale śledzę, rejestruję i się napawam Twoją podróżą. Życzę cudnych wakacji, całkowicie w moim stylu. :hearts:
Ogród - mój optymizm.
Ostatnio zmieniany: 05 Wrz 2021 10:57 przez Nimfa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, ewakatarzyna

Z psami po Europie 05 Wrz 2021 12:36 #775892

  • Bea612
  • Bea612's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1174
  • Otrzymane dziękuję: 4615
Aniu, jak masz tam cudnie :hearts:
Trochę mniej ci zazdroszczę niż poprzednio , bo właśnie jestem w Toskanii, którą mój młodszy syn wybrał na miejsce swojego ślubu. Ale to za krótko, żeby wszystko zobaczyć...
Kiedyś tu wrócę...
IMG_20210902_184318.jpg


IMG_20210902_152513.jpg
Zielono mi i kwietnie
Pozdrawiam
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, broja, Łatka, CHI, Carmen, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Z psami po Europie 05 Wrz 2021 12:40 #775894

  • Bea612
  • Bea612's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1174
  • Otrzymane dziękuję: 4615
IMG_20210902_184246.jpg
Zielono mi i kwietnie
Pozdrawiam
Beata
Ostatnio zmieniany: 05 Wrz 2021 12:43 przez Bea612.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika, CHI, Carmen, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Z psami po Europie 05 Wrz 2021 12:40 #775895

  • Bea612
  • Bea612's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1174
  • Otrzymane dziękuję: 4615
:hammer: Łatko, przepraszam za te wklejki, ale przejeżdżamy pod tunelami i rwie się zasięg :hug: Zamiast jednej informacji wysłałam trzy...
IMG_20210902_184606.jpg
Załączniki:
Zielono mi i kwietnie
Pozdrawiam
Beata
Ostatnio zmieniany: 05 Wrz 2021 12:47 przez Bea612.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, CHI, Carmen, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula

Z psami po Europie 05 Wrz 2021 15:40 #775918

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19222
  • Otrzymane dziękuję: 79356
Kochane dziewczyny, swoimi wpisami sprawiacie mi wielką radość - tak się cieszę, jeśli uda mi się namówić kogoś do zwiedzania świata, a co najmniej Europy trybem "slow"! Zdaje się, że mam sukces w postaci pery młodych ludzi, siostrzenicy mojej przyjaciółki i towarzyszki w podróżach z psami - wraz z mężem podążyli naszym śladem, przynajmniej do Toskanii i Umbrii i meldują, że już chyba nie podoba im się urlop samolot-all inclusive - samolot.
Irenko, jednym z powodów, dlaczego nie uprawiam warzyw, jest absolutny sprzeciw wobec "przykucia chłopa (baby?) do ziemi", przecież nawet te śmiszne ilości pomidorków, co zostały, albo się zmarnują, albo zbierze je - w wersji optymistycznej - moja szkolna przyjaciółka, dobra dusza.
Rośliny ozdobne jakoś sobie poradzą, a nie, to wsadzę coś na nowo, a wolność nomada jest bezcenna ;) .
Tym niemniej - możesz wybrać na podróże porę "po żniwach". Ja nie - ze względu na pracę męża.

Bea - wszelkiej pomyślności młodej parze i wspaniałych przeżyć Tobie! A gdzie konkretnie ślub? Jeśli to nie tajemnica?
Jadąc od północy przez Toskanię nie sposób uniknąć tuneli - absolutnie nie mam za złe kilku fotek, przeciwnie.

Znalazłam jeszcze trochę swoich, z drogi z Ostuni do Brindisi, zatrzymaliśmy się na kawę w Carovigno, mieścinie kompletnie poza szlakami biur podróży...


Municipio (ratusz)



Znowu nie wiem, jak się nazywają te kwiatki, muszę koniecznie ściągnąć aplikację rozpoznającą rośliny.



Wąziutkie zaułki





"Ogrody" w kamiennych miasteczkach




Do Brindisi przyjechaliśmy - całe szczęście - z dwugodzinnym zapasem. I zaraz się zaczęło... W międzyczasie Grecy zmienili warunki wjazdu, trzeba wypełnić ściągnięty z ich rządowej strony formularz. Spełniamy warunki (dwukrotne szczepienie), ale w porcie sieć praktycznie nie działa (sic!), nie jesteśmy w stanie formularza pobrać, ani nawet wejść do swoich skrzynek mailowych,nie chcą nam wydać kupionych pół roku temu biletów na prom... :jeez:
Tknięta intuicją zaczepiam parę ludzi trochę młodszych i gadających po angielsku - Amerykanie z Kalifornii, jak się okazuje. Bardzo pomocni, ściągają formularze swoim telefonem. Jakoś dostajemy bilety - ufff....



Płyniemy w dzień, do zmierzchu



Nocleg w Igumentsa, pierwszym greckim porcie przy albańskiej granicy - bardzo przyzwoity hotel w rozsądnej cenie! Rankiem pierwsza grecka kawa i przez most na Peloponez w stronę Pireusu.
Nawigacja wariuje, jej transkrypcja nazw miejscowości z greckiego alfabetu nie pokrywa się z drogowskazami, nawet tak międzynarodowa nazwa jak Pireus występuje po drodze w czterech różnych wersjach.
Humory poprawia pyszny obiad w przydrożnej tawernie (nie przy autostradzie, broń Boże), za równowartość 150 zł w trójkę opychamy się pieczonym jagnięciem,koefte, prawdziwą grecką sałatką, cacyki, lokalne wino i kawa - a psy pochłaniają resztki baranka.
Następnym razem zacznę od relacji z Pireusu - to będzie mocne!
Ostatnio zmieniany: 05 Wrz 2021 20:21 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Anika, broja, Carmen, MARRY, Jaedda, Nimfa, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.478 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum