TEMAT: Dipladenia sundaville

Dipladenia sundaville 20 Cze 2020 15:19 #715781

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19028
  • Otrzymane dziękuję: 78189
To ja się też pochwalę:





Moja dipladenia zimowała na nieogrzewanym, ale zamkniętym ganku - "zimą" było tam zwykle około 10 stopni. Najpierw straciła trochę liści, potem, gdzieś od lutego, zaczęła rosnąć. Wsadzona do tej dużej donicy o ile się nie mylę, w drugiej połowie kwietnia, jak widać, zaanektowała głównie tyczkę pomidora.
Trochę sobie pluję w brodę, bo wczesną wiosną były w sprzedaży w markecie doniczki z dipladenią w cudnym, morelowym kolorku - i je przegapiłam.
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10, minohiki, bietkae, Bea612, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Dipladenia sundaville 11 Kwi 2021 21:23 #757189

  • BeataM
  • BeataM's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 5
Mam pytanie, czy z takiej sundavilla po zimie może coś jeszcze być? Zimowała
IMG_20210410_172618.jpg

w garażu na oknie w temp. ok. 5-15 st. Podlewana umiarkowanie, wygląda na zupełnie zasuszoną
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Dipladenia sundaville 12 Kwi 2021 21:38 #757321

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1961
  • Otrzymane dziękuję: 11177
Moim zdaniem roślina została zalana, zasuszyć ją jest bardzo trudno ponieważ ma mięsiste korzenie tak jak np. dalia. Obetnij wszystkie pędy, wyjmij z doniczki i sprawdź w jakim stanie są korzenie. Jeżeli są zbutwiałe, zgniłe lub z innymi zmianami to należy to dokładnie wyciąć oczywiście w przypadku kiedy będzie widać, że jakaś ich część jest zdrowa. W miejscu cięcia należy posypać cynamonem i zostawić do podsuszenia a następnie posadzić do nowej ziemi.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, BeataM

Dipladenia sundaville 15 Kwi 2021 23:16 #757910

  • BeataM
  • BeataM's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 5
dziękuję, tak zrobię. To była moja pierwsza Sundevilla ever, nie ma żadnego doświadczenia w jej zimowaniu :-(
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Dipladenia sundaville 27 Kwi 2021 18:05 #759484

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Myślę nad zakupem tej roślinki jako sezonowa za okno jednak mam parę pytań, czy okno południowe będzie dla niej odpowiednie? i lepiej dać jej drabinkę czy może jako zwisającą zostawić??
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH

Dipladenia sundaville 29 Kwi 2021 21:35 #759755

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Adrian, a czy będzie stać na parapecie na zewnątrz? Bo w środku za szybą niby da radę, ale może się przypalać miejscami w słoneczne dni. A na zewnątrz będzie idealnie. Moja mam czwarty sezon. Zimowana w temp.6-10stC. Podlewam malutko do podstawki, żeby korzenie nie wyschły. Niby w różnych miejscach piszą żeby nie podlewać, ale trzy razy od jesieni do wiosny to robię. Nie przycinam na jesień, dopiero wiosną. U mnie stoi na patelni, zdecydowanie to lubi, tylko nie można doprowadzać do zbytniego przeschnięcia, bo gubi kwiaty i liście. Co do pięcia po drabince lub zwisania...U mnie drabinka, bo ja lubię wszystko w pionie "do góry", ja to najchętniej nawet sałatę w formie piennej bym uprawiała :devil1:
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2021 22:15 przez MagdaH.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Dipladenia sundaville 01 Maj 2021 14:35 #760038

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Za oknem na parapecie :D a to dam drabinkę choć chyba za mała jest z tego co widzę xD

Dipladenia sundaville 01 Maj 2021 21:59 #760127

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Potrafi naprawdę śmignąć w sezonie, nie wiem czy ci nie przeważy doniczki i nie zleci... :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Dipladenia sundaville 03 Maj 2021 16:04 #760522

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Mam ją w skrzynce metrowej z komarzycą i pelargonią będzie jako jednoroczna oby wytrzymała.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Dipladenia sundaville 05 Mar 2023 09:44 #824929

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 742
  • Otrzymane dziękuję: 2741
Zimuje sundaville pierwszy rok i przyniosłem z rośliną mam wrażenie welnowce,ale uaktywniły się dopiero gdzieś na początku stycznia, opadły jej większość liści, pryskalem środkiem owadobójczym substrala w dwóch odstępach czasowych i nie widzę poprawy. Czy ten środek jest za słaby, czy może nieodpowiedni. Stosuje 1ml środka na 100 ml wody. Nie zbierałem tych wełnowców patyczkami bo liści było duzo, choć teraz została niewielka część. U podstawy rośliny wypuszcza młode pędy .

IMG20230305093012.jpg


IMG20230305092842.jpg


IMG20230305092758.jpg
Pozdrawiam Grześ

Dipladenia sundaville 05 Mar 2023 13:30 #824976

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19028
  • Otrzymane dziękuję: 78189
Nie jest łatwo przezimować dipladenię bez ogrodu zimowego czy podobnego miejsca.
Ja bym ucięła ją do wysokości, na której wypuszcza nowe listki - i tak "pójdzie jak burza" w sprzyjających warunkach. Oprysk można zrobić używając środka o większym stężeniu, ale zdaje się, larwy siedzą i w podłożu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzebuła

Dipladenia sundaville 05 Mar 2023 13:51 #824982

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7735
Na zdjęciu to ja wełnowców nie widzę... Pęd wygląda, jakby gnił? Albo od nadmiernej wilgoci, albo od przeziębienia. Obciąć nie zawadzi, potem - jeśli wielkość rośliny na to pozwala - umyj ją dobrze pod prysznicem, a środki ochronne, systemiczne, warto zastosować doglebowo. Jeżeli rzeczywiście masz wełnowce, może być Kohinor, jeśli to grzyby, może Topsin?
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Grzebuła

Dipladenia sundaville 05 Mar 2023 14:15 #824988

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 742
  • Otrzymane dziękuję: 2741
Liście oprócz tych białych cątek mają lepką wydzielinę na sobie. Ten środek gdy całego nie zużyłem wlałem do doniczki . Uciąłem suche pędy i został jeden skrócony do połowy i młode od podstawy. Wiem że warunki są nieodpowiednie, ale chciałem sprawdzić.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2023 14:59 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.298 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum