TEMAT: BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 28 Kwi 2022 22:52 #801325

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11382
Begonie troszkę wyciągnięte ale od kilku dni stoją pod folią to mam nadzieję, że nabiorą odpowiedniej kondycji :)
IMG_20220426_184151.jpg
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Janta


Zielone okna z estimeble.pl

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 29 Kwi 2022 07:28 #801335

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79725
Moje nie tak ładne, jeszcze bardziej wyciągnięte, powynosiłam dwa dni temu na taras i trochę się przypaliły, mimo że stoją w dość krótko bezpośrednio oświetlonym kątku.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 04 Maj 2022 11:05 #801749

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
W tym roku będę miała po raz pierwszy kwiaty w skrzynkach. Musiałam kupić skrzynki żeby koty nie wskakiwały na parapety a przy okazji przetestuję swoje zdolności w zasuszaniu kwiatków.
Mam parapety od południa więc będzie ciężko bo słońce praży.
Jakie polecacie kwiaty na te ekstremalne warunki?
Mam też parapety od północy gdzie słońca nie ma nigdy i tu też nie wiem co wytrzyma.
A skrzynki kupiłam z drobiazgu, drewniane. Wyłożyłam folią w środku a w przerwy wkleiłam ala bambus z miskanta
IMG20220503123624.jpg


Zdjęcie z zachodniego parapetu.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 03 Sie 2022 21:39 #810750

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79725
Moje begonie rosną częściowo w donicach tarasowych - nie same, rzecz jasna - a częściowo z musu w gruncie, na skrawku rabatki przed domem, który musiałam szybko i awaryjnie zagospodarować "zielonym" (goła ziemia przyprawia mnie o ból głowy i palpitacje :lol: )
Kilka dużych bulw z ubiegłego roku, kilka roślin dokupionych. W większości bezimienne.





To 'Sunray' chyba:





A to Rosebud:









Jak widać, tegoroczne słońce nieco przypala liście. Nie zawsze też nadążam z dostarczeniem wody, zwłaszcza w weekendy. Mimo wszystko te tarasowe są lekko do tyłu, właściwie dopiero zaczynają kwitnąć, a i to nie wszystkie (czekam na żółtą - ma z pół metra wysokości :woohoo: i dopiero pączki). Natomiast rosnące na rabacie są "przyziemne", za to z mnóstwem kwiatów. Tak, że polecam sadzenie nawet tanich marketowych roślinek na rabatach, choćby jako wypełnienie pustki po wiosennych cebulowych.
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2022 21:41 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Bea612, ewakatarzyna

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 02 Paź 2022 21:53 #814970

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79725
Tak naprawdę okazałe są dopiero teraz; oby jeszcze jakiś czas nie było przymrozków!













Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 12 Paź 2022 17:12 #815624

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8414
Lubię begonie i bardziej mi się udają niż pelargonie.



Begonie i Maciuś - niezastąpiony pomocnik ogrodnika.

MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 12 Paź 2022 17:49 #815626

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79725
Śliczne, zwłaszcza te zestawione złote z ceglastymi.
Moje przeżyły dzisiejszą noc, i te w donicach, i na rabatach przed domem, więc jest nadzieja na jeszcze trochę begoniowych widoków
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 12 Paź 2022 18:21 #815628

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2264
  • Otrzymane dziękuję: 8414
Na drugi rok postaram się o białe, bo widzę że piękne.

U nas nie ma jeszcze przymrozków, ale jedną donice begonii zniszczył deszcz.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 18 Sty 2023 09:14 #821152

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Czy ktoś kupował już może bulwki begonii? Pytam, bo w 2 sklepach u mnie jest dość spora różnica cenowa...
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 20 Sty 2023 21:38 #821407

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11382
W tym roku nie planuję zakupu begonii bo póki co mam nadzieję, że przechowają się moje ubiegłoroczne. A miałam bezimienne ale za to ładne :)
IMG_20220709_190236.jpg

IMG_20220709_190244.jpg

Trochę kłopot mam ze zwisającymi ponieważ w miejscu gdzie jest trochę cienia wieją wiatry i dużo pędów było odłamanych.
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2023 22:07 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Łatka, ewakatarzyna, Babcia Ala

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 21 Sty 2023 00:14 #821417

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5681
  • Otrzymane dziękuję: 26918
Elu, ale miejsce idealne - lekko zacienione, bo begonie nie lubią patelni. Ja te wiszące podpierałam od strony zewnętrznej drabinką plastikową, wbitą zaraz przy krawędzi doniczki. Pędy są ciężkie oparły się o ostatni szczebel tej drabinki, a po bokach są takie wystające trochę słupki, więc wiatr pędów nie zsuwał. Ja te drabinki skracałam, bo były zbyt wysokie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 21 Sty 2023 09:31 #821439

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79725
Cudne begonie, Elu! Ja się waham, czy swoich już niedługo nie wsadzić w doniczki - przypadkiem mam kawałek wolnego parapetu :rotfl1: , a jak sadzę od razu na zewnątrz, zaczynają kwitnąć bardzo późno. Poza tym odkryłam, że musiał zostać kawałek w donicy z ołownikiem zimowanym w kuchni i on się właśnie obudził, są już riuszki listeczków nad ziemią.
Doświetlenia nie jestem w stanie zapewnić, ale już troszkę dnia przybywa. Może się uda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 21 Sty 2023 11:50 #821453

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5681
  • Otrzymane dziękuję: 26918
Aniu, jak miałam begonie, wcześnie je "reanimowałam", jak są mocno zasuszone długo się budzą. Ty masz chłodno, to będzie to trwało i nie będą się wyciągać. Teraz nie mam, bo nie mam dobrej miejscówki dla nich, parapetu na którym stały donice już nie ma, bo okno zastąpiły drzwi.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Łatka, bietkae, ewakatarzyna

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 22 Sty 2023 10:55 #821550

  • PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 244
Marzenka wrote:
Czy ktoś kupował już może bulwki begonii? Pytam, bo w 2 sklepach u mnie jest dość spora różnica cenowa...
Kupiłam, ale dostawa dopiero na początku marca. Z tym sprzedawcą różnie bywa, jeśli chodzi o zgodność odmian, ale begonie kupiłam niejako przy okazji, bo miał odmianę dymki (Birnformige), której nie znam i postanowiłam spróbować. Ceny begonii najtańszej 5,99, najdroższej 8,34
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2023 10:57 przez PomiDorka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 22 Sty 2023 11:29 #821553

  • PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 244
bietkae wrote:
W tym roku nie planuję zakupu begonii bo póki co mam nadzieję, że przechowają się moje ubiegłoroczne. A miałam bezimienne ale za to ładne :)

Próbowałam przechowywać begonie w różny, polecany sposób czyli w torfie, w wiórach od stolarza, w papierowych torbach i żaden z tych sposobów nie była dobry ani dla mnie, ani dla begonii.
Od jakichś 5-7 lat po pierwszych przymrozkach obrywam zmarznięte resztki i razem ze skrzynkami wstawiam do garażu. Przechowuję je w tej ziemi, w której rosły. Ze dwa razy w ciągu zimy leciutko je podlewam. Na początku kwietnia wyciągam ze skrzynek i sadzę z powrotem, do nowej ziemi. I obserwuję. Jak pojawiają się nowe kiełki, to stawiam je w widnym miejscu, w ładne dni wystawiam je na zewnątrz i oczywiście ciągle dbam żeby nie zmarzły. W połowie maja może nie są jakoś bardzo rozrośnięte, ale wyraźnie żyją :lol:
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2023 11:30 przez PomiDorka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 22 Sty 2023 13:46 #821578

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
No to drogie te bulwki. U mnie w jednym sklepie są po 4 zł za bulwkę, w drugim po 5,50 - towar identyczny...
Co do podpędzania - tak, begonie trzeba podpędzać w domku, bo faktycznie późno kwitną. Ja swoje do doniczek wpakuję ok połowy lutego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 23 Sty 2023 13:26 #821648

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11382
PomiDorka swoje begonie też tak przechowuję tj. są w skrzynkach w których rosły. Od momentu wstawienia ich do piwnicy nie podlewałam ani razu. Trzymam tam również tj. w piwnicy fuksje, oleandry, kilka pelargonii przy malutkim okienku i te pojemniki z roślinami kilka razy podlałam ale begonii nie ;) . Muszę sprawdzić czyli pogrzebać w skrzynkach co dzieje się z bulwkami begonii bo faktycznie od chyba listopada to mogły już nieco przeschnąć. Wyciągać ich z piwnicy i przywracać do życia nie mogę bo miejsca w domu nie mam. Teraz parapety zawalone kwiatami doniczkowymi a w marcu będą wysiewane pomidory i inne warzywa. Oranżerię dobrze by było mieć to wtedy byłoby gdzie poszaleć :rotfl1:
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala

BEGONIE - kwiaty piękne na taras i rabaty 23 Sty 2023 14:29 #821650

  • PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 244
Wiesz, że swego czasu nawet kombinowałam żeby sypialnię rozbudować i dostawić ogród zimowy. Ale teraz sobie myślę, że raczej tego nie zrobię, bo bym się zarobiła. Zaczęłabym powiększać zbiór roślin przy których zawsze jest co robić, a ... sił coraz mniej.
Ja swoich begonii też jeszcze nie podlewałam. Jak zaglądałam do nich ostatnio, to były jeszcze całkiem wilgotne, bo w tym sezonie przywędrowały do garażu później niż zwykle. Stoją razem z daliami, wszystko przykryłam płachtą, która chyba trochę je chroni przed utratą wilgoci. Może za tydzień do nich zajrzę :)
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.422 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum