TEMAT: Hippeastrum - zwartnice cz. 2

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Lut 2021 21:33 #747429

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2437
  • Otrzymane dziękuję: 9216
Aniu zdjęcia Twojego czerwonego, powiedziałabym, to takie bardziej artystyczne ujęcia, z pazurem :evil: . Rozpoznanie ułatwiają pozy mniej wyszukane.
Nieraz oglądam sobie galerię Jana de Wita, gdzie bardzo znane odmiany pokazane są tak, że za skarby świata przy ich pomocy nie zidentyfikowałabym nawet swoich pewniaków odmianowych.
www.jandewitenzonen.com/en/assortment/hippeastrum/#

Wielkość kwiatu bywa dość zmienna w kolejnych kwitnieniach, więc nie powinna być decydującym kryterium rozpoznawczym.
A 'Dynamite' to dziecko Hadeco
www.hadecobulbs.com/hippeastrum/varieties/dynamite/
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, Perełka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Lut 2021 22:36 #747443

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3931
  • Otrzymane dziękuję: 21017
Podziwiam Wasze przepiękne kwiaty i zdjęcia.
Trochę byłam "zajechana", ale obiecuję nadrobię, muszę przejrzeć zdjęcia. Ale dziś mam "dzień dziecka".

Aniu dla Ciebie "Happy Garden" - ze wspólnego zakupu - zgodny. :fly:
P2070849.jpg

P2070847.jpg

Zdjęcia mi nie wyszły. Spróbuję za dnia.
"Szczęśliwy ogródek" jest śliczny. W komplecie jest 11 cebulek o rożnej wielkości. Kilka kwitnie, kilka będzie kwitło, kilka nie. Kwiaty malutkie - do 7 cm (długość i szerokość), ale do 6 na jednym pędzie. Idą nawet 3 pędy z jednej cebuli.

No i "aby było śmiesznie" ostatni ze wspólnego zakupu jest niezgodny - czyli 2/2...
To nie jest Sweet Lilian:
P2070843.jpg

Ale w przeciwieństwie do "nietrafionej królowej" bardziej mi się podoba od zamówionego :devil1: Ciekawe, co to jest. Bo jeszcze do końca się nie rozwinął.

Edit. Zgłupiałam. Jest inny niż na znaczniku - bardziej z białym - taki jak tu.

A na znaczniku jest taki.
No to który jest prawdziwy?
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2021 22:53 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Agus, Zibi77, Perełka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Lut 2021 23:08 #747446

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2437
  • Otrzymane dziękuję: 9216
Małgosiu wydaje mi się, że jednak to będzie 'Sweet Lilian'. Kwitnienie nawet tej samej cebuli może się różnić dość znacznie intensywnością wybarwienia w zależności od warunków uprawy. Zimowe kwiaty bywają jaśniejsze.
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus, nikita5, Perełka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Lut 2021 23:14 #747447

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 986
  • Otrzymane dziękuję: 4395
Ta druga fotka jest podrasowana .......To jednak jest to samo ......



Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2021 23:46 przez Perełka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, whitedame, Łatka, CHI, Agus, Zibi77, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 09:11 #747465

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19273
  • Otrzymane dziękuję: 79704
Małgosiu, Happy Garden cudny, warto było, prawda? Podnosi na duchu tą trudną porą.
Sweet Lilian to nie jest dokładnie mój gust, lecz to ona, zgodna z zamówieniem moim zdaniem.
Fafka wrote:
bardzo znane odmiany pokazane są tak, że za skarby świata przy ich pomocy nie zidentyfikowałabym nawet swoich pewniaków odmianowych.

Jolu, firmy zdaje się generalnie nie używają własnych zdjęć, robionych "z natury", tylko kupują w serwisach - i to w tych samych. Dlatego są obrobione i bliźniaczo o siebie podobne, a niekoniecznie do oryginalnych roślin. Ja tak nie robię, nie używam żadnych fotoszopów B) Nie wiem, jak powinnam ustawić roślinę, by było ją - według Ciebie - prościej identyfikować.
Bo oto rozwija się następny enen, kupiona rok temu w markecie cebula opisana "biały" :happy4:



Da kielichy na dość wysokiej, niezbyt grubej "nodze", pąki bardzo wysmukłe, jak klasyczne szampanki. Dno seledynowe.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agus, Zibi77, nikita5, Perełka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 11:19 #747478

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2437
  • Otrzymane dziękuję: 9216
Wydaje mi się, że najwięcej szczegółów można wychwycić, gdy kwiat stoi na wprost przed kamerą (kwiat, nie roślina). Tak jak na stronie Emarylisa.
A na pewno przydaje się jak najwięcej ujęć z różnych stron. Jeszcze lepiej widać na filmikach, ale to już wyższa szkoła jazdy. :happy:
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, nikita5, Perełka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 11:27 #747480

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 986
  • Otrzymane dziękuję: 4395
Można spotkać spowolnione klatki jak kwiat się otwiera .Widziałam takie porówanie dwóch czerwonych odmian i rzeczywiście rozkwitały inaczej ......
Fafko

Do dziś mam dylemat
Milady
www.emaryllis.com/photo-library/single-f...6fe7df5e43530b5b/382
czy Sumerteime.Dwa kwiaty ...
Chyba raczej ten drugi .Jak się zestawi te dwie fotki obok siebie do porównania .....

www.emaryllis.com/photo-library/single-f...0820b26e44c0ec3c/278
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 12:17 przez Perełka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 14:04 #747506

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7671
Mam pytanie jak jest ze zgodnością odmianową z Ben.. cebule-kwiatowe ? Jak oceniacie po ostatnich zakupach? Są hipki w ofercie i nie wiem jak to wygląda.
Ja mam doświadczenie z Florio -zakupione 4 cebule - 3 zgodne a jedna nie zakwitła ale jest w fazie podziału na dwie części.
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 14:05 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agus, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 14:11 #747507

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Mogę niedługo dać znać, bo właśnie czekam na pierwsze kwiaty, już kilka pąków pnie się w górę :)
Moje oba różowe biedronki okazały się Apple Blossom, np szkoda mi, że, tej Suzan nie trafiłam :)

IMG_20210205_143900.jpg


Siewki cybisterków :wink4:

IMG_20210205_143931.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, CHI, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 14:25 #747511

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1694
  • Otrzymane dziękuję: 7671
Agus chodzi mi o Benex nie o biedr
A cybisterki szanuj bo mogą być mega ciekawe.
Ja czekam na nasionka z kilku zapyleń. Jak będzie ok to będę myśleć może o wymianie nasionek jakby ktoś był chętny
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 15:21 #747521

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3931
  • Otrzymane dziękuję: 21017
Aniu Łatko - Malutkie "ogródkowe" są cudne. Ze wspólnego zakupu jestem bardzo zadowolona, a jeśli kogoś moje marudzenie na temat zgodności zniesmaczyło, to bardzo przepraszam. Napaliłam się na Srebrna Królową, stąd to się wzięło.
A co do "pseudo królowej" - to co mi rozkwitło zamiast niej- to mnie prześladuje. Później wstawię zdjęcia. Teraz muszę wyjść z psami.

Jagódko - mam coś tam z Benex, ale jeszcze nie kwitło. Nie. pamiętam skąd mam La Paz i Stardust, ale chyba nie Benex. Ech trzeba by podpisywać sklepy też
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 15:27 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Agus, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 15:55 #747525

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2437
  • Otrzymane dziękuję: 9216
Jagodko do Benex zraziłam się wiele lat temu, gdy miałam fazę na kanny i wszystkie u nich kupione kłącza nie wznowiły wegetacji. Reklamację olali. Tak, że nie próbuję z hippeastrami, bo już ich nie lubię. :mad2:
Z Florio 50% zgodności i też totalne olewactwo reklamacji, czyli ta firma znika z orbity moich zainteresowań.
Najuczciwsza jest Biedrona: gwarancja "wiem, że nic nie wiem" w 100%, ale za to jakie ceny, emocje przy identyfikacji w gratisie. :devil1:

Perełko Twoja i moja to siostry bliźniaczki, nie wyprą się pokrewieństwa. :P Zastanawiałam się przez chwilę, dlaczego przy pierwszym rozpoznawaniu odrzuciłam 'Summertime', chociaż na zdjęciu Emarylis - wypisz wymaluj - nasze. I już pamiętam. W opisie jest o ciepłym różu, a moja w ubiegłym roku była mroźna jak obecne poranki - bardzo chłodny róż, magenta. W tym roku jest już zupełnie inaczej, to mieszanina ciepłych i chłodnych tonów. W ub.roku kupiłam ją praktycznie przekwitającą i stąd niewłaściwa ocena koloru.
I teraz tak: gdyby kierować się tylko Emarylisem, to można by zakończyć rozpoznawanie. Jednak gdy wpisze się w Google 'Summertime', to wyskakują dużo, dużo jaśniejsze, takie zupełnie bade różyki i to nieraz zdjęcia plenerowe z lata, a przecież latem kwiaty są intensywniej wybarwione.
I jak tu dojść z nimi do ładu. :think: na "naszym" drugim forum Hukos pokazuje 'Summertime' identyczną z naszymi. :whistle:
Moja już drugi rok też tylko dwa kwiatki na pędzie.

Agus serduszka Twoje kochane, maleńkie cybisterki jak dzielnie prą na ten świat. :hearts:
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 16:04 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Agus, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 16:00 #747528

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Jagodko, tak myślalam, że piszesz o tym sklepie :) mam dwa zestawy po 8 cebul od nich na parapetach. Kupiłam je, gdy już wystawili nową ofertę, a ktoś przez pomyłkę nie oznaczył jej jako przedsprzedaż. Gdy zareklamowalam dwie z cebul, dostałam cały komplet, trochę szalone rozwiązanie moim zdaniem. Teraz czekam na kwiaty.
Koleżanka w tym roku kupiła dwie cebulki, jedna się zgadza la, a druga nie było zgodna i zamiast białego pojedynczego trafił jej się pełny :think:

Fafko mój Summertime miał wyjątkowy, fluorestencyjny kolor. Taki właśnie chłodny róż, ale aż świecił.
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 16:03 przez Agus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, CHI, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 16:23 #747531

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 986
  • Otrzymane dziękuję: 4395
Jolu żeby było śmieszniej to różowe jeszcze były dwa oprócz Bolero i Neona.Bolero kwitło wieloma kwiatami .Jakoś wtedy te żarówy się trafiły jedna po drugiej.Jedna taka różowa poniżej ,której nie pomylisz z niczym innym =jak zobaczysz na żywo i myślę, że to wtedy była Milady,albo coś podobnego .Tylko sfocenie tego to niemożlie ,by tak oddać te wszystkie niuanse .Rzeczywiście kwiaty były ułożone dziwnie .Ta faktura ,kolory :jeez: Zrobiliśmy małe śledztwo w sprawie tego kwiatu nabytego w biedronce. To na pewno nie jest jedna odmiana .

Dalej to zostało nn. Obie cebule z biedronki ,ale wtedy Hadeco szalało nawet cybistry były.Rzeczywiście też kupiłam Summertime jak już był zaawansowany w kwitnieniu ,bo był inny ,a wtedy różowych miałam dosyć po Adeli .....Asia jeszcze wtedy była :search: Więc ten podwójny to widok znajomy .....Podwójny jest w spisie po nazwą Summertime .
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 17:02 przez Perełka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 17:25 #747538

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2437
  • Otrzymane dziękuję: 9216
Te nasze mają bardzo bogate wnętrze kwiatu: zielone gardziołko i ta mocna piękna wiśniowa obwódka.
Wrzuciłam zdjęcia swojego na FB, na grupę Hippeastrum/Amaryllis lovers i tam jedna dziewczyna, która daje się poznać jako osoba dość biegła w temacie, pisze, że prawdopodobnie 'Milady' (ja niczego nie sugerowałam). Tylko te: "prawdopodobnie" :P My też do tej pory: "prawdopodobnie", "domniemana" i "być może". :rotfl1:
Chyba zacznę przyjmować zakłady i która nazwa zyska więcej głosów, przyjmę, że to ta właśnie. :happy4:

A przy okazji, Hadeco wystawiło ofertę na ten rok. Darmowa wysyłka, tylko że cebule drogie (wychodzi, że wysyłkę sobie wliczyli w koszt jednostkowy cebuli). W sumie to nie za bogata ta oferta. Może kilka maluchów ciekawych, a wielkokwiatowe to do dostania w marketach za dychę.
www.myamaryllis.com/store/
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 17:30 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 17:27 #747539

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3931
  • Otrzymane dziękuję: 21017
Zaległa "sesja" z 20 stycznia.

"Królowa"
P1204189.jpg


P1204191.jpg


P1204188.jpg


P1204183.jpg


P1204184.jpg

P1204187.jpg


Yellow Star:
P1204195.jpg

P1204196.jpg


Stardust:
P1204199.jpg


I zbiorówka z 3 pędem > 70 cm La Paz:
P1214272-2.jpg


Jakoś przez 2 tyg nie miałam nastroju do pisania. W tzw międzyczasie kupiłam 2 "biedronki" - tylko dlatego, że ziemiórki by je zeżarły żywcem. Normalnie był desant. Ziemię spaliłam, cebule umyłam pod bieżącą wodą, do tej pory stoją w cynamonie i nic nie lata. Zakwitły. Zdjęcia wkrótce.
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 23:16 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, renaa, Agus, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala, Eleni

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 20:58 #747581

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 986
  • Otrzymane dziękuję: 4395
Hadeco to jest ciekawe zjawisko
Faktem jest że sa dwie odmiany cebul takie jak ta tutaj
gardening-sheikhupura.blogspot.com/2016/...maryllis-milady.html
I takie jakie ma już między innymi kilka z nas.
RC miał w ofercie Summerteime ,na emarylis mamy tam dwie odmiany i dwie nazwy ..... Dokładnie odmiana dwojga imion co do formalności Ciekawe jak jest z rejestracją :paper: ....
www.emaryllis.com/emaryllis-com-still-yo...s-digital-camera-19/
Bogota dopiero od niedawna jest tym czym powoinna być ,a nie czymś białym bez nazwy właściwie .....
Małgosiu :flower2: :flower2: :flower2: :flower2: :flower2: :flower2: :flower2: :flower2: :flower2: :flower2: :flower2: :flower2:
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 21:41 przez Perełka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, CHI, Agus, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 09 Lut 2021 21:45 #747593

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2437
  • Otrzymane dziękuję: 9216
Faktycznie wypada zapisać odmianę pod dwoma imionami :silly: Ciekawe, czy w Hadeco wiedzą, jak naprawdę wyglądają te ich odmiany? :think: Obie odmiany pochodzą z 1977r., albo siostry, a może nie mogli zdecydować się na nazwę. W tej chwili w ich katalogu nie figuruje 'Summertime', a 'Milady' jest. :ohmy:

Małgosiu jak to fajnie, gdy masz więcej czasu. Bardzo przyjemnie ogląda się Twoje hipki, zbioróweczka super. Mam nadzieję, że szybko znajdziesz czas na następne sesje. A ja wciąż czekam na relację z wygrzewania cebul w nowej machinie. Ile schudły, jak przeżyły zabieg?...
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 21:52 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agus, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.541 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum