TEMAT: Hippeastrum - zwartnice cz. 2

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 06 Sty 2020 16:38 #686204

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80155
Lucynko - fajnie, że do nas zajrzałaś, to pierwsze.
Część z prezentowanych cebul to nowe nabytki, częściowo kupione z wystawionymi "nosami" - i to jest najprostsza odpowiedź na pytanie "czemu już kwitną".
Co do moich cebul - przyniosłam z piwnicy i rozbudzam wszystkie, jakie miałam, bo skutkiem zbyt niskiej temperatury wdawała się zgnilizna, sporo cebul zaatakowało też roztocze narcyzowe - i tu pytanie: czy w ogóle coś z tym da się zrobić?

Ewo - Twoje zakupy wyglądają nie najgorzej. Korzeniami się nie przejmuj, zasuszonych raczej się pozbądź. Póki nie wypuszczą sporych liści, podlewaj tylko-tylko (albo wcale), oczywiście to samo dotyczy zasilania. Ono jest potrzebne, gdy cebula jest w fazie odbudowy, czyli po przekwitnięciu. Tegoroczne pędy kwiatowe już w cebuli są (albo nie ;) ), z tego, co mi wiadomo - i zasilanie nie ma wpływu na to, czy i jakie kwiaty zobaczysz za 6-8 tygodni.

Jagódko - zastanawiałam się i ja, myślę, że właśnie było dużo reklamacji, co psuło renomę firmy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucy09, dana581958, renaa, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, Nimfa, nikita5, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 06 Sty 2020 17:44 #686212

  • lucy09
  • lucy09's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 675
  • Otrzymane dziękuję: 445
Zaglądam, zaglądam od dawna i zaraziłam się. Mam 6 jednakowych dużych cebul. Nie znam nazwy, ale są piękne. Teraz jestem na etapie poszukiwań innych, chętnie tez wymieniłabym się.
Patrzę tak na ofertę w Beneksie, co sądzicie?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, minohiki, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 06 Sty 2020 19:52 #686232

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 2419
Aniu- roztocze narcyzowe trudno "ubić". Skuteczny jest oprysk Bi- to ciężka chemia.
Pozdrawiam,
Renia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, dana581958, minohiki, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 07 Sty 2020 12:42 #686287

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9368
Trochę mnie nie było, a tu tyle się dzieje. :woohoo:
Gratuluję wszystkim kwitnień. :flower2:

Lucy, wszelkie Benexy i inne króliki z Chrzypska Wlk. omijałabym szerokim łukiem, ani zgodności odmianowej się nie spodziewaj, ani gwarancji kwitnienia w roku zakupu.

Małgosiu, w kwestii czasu doświetlania zasada jest taka, że nie powinno się doświetlać krócej niż 6 godzin, a zwyczajowo jest to ok.10-12 godzin dziennie. Ważne żeby te godziny były w jednym kawałku, tzn. jak 6, to 6 a nie 2 x 3, na przykład. Roślina wolno reaguje na zmiany i jeśli oświetlenie będzie włączone mniej niż 6 godzin, to po prostu tego nie odczuje i cała robota na nic.

Aniu z roztoczem, jak i z innymi chorobami i szkodnikami można walczyć poddając cebulę wysokiej temperaturze 42-46 st. C przez ok. 2 godziny. Trudno utrzymać stałą temperaturę na tym poziomie, jedni robią to jako kąpiel inni w piekarniku. Metoda upierdliwa, ale się sprawdza. Jak pobuszujesz w sieci, to ludzie szczegółowo opisują, jak to robią. Efekty są bardzo pozytywne.

Moja 'Queen of Night', jestem skłonna przyjąć, że to 'Carmen' (na podstawie przeglądu prezentacji kwitnień w sieci, porównania w naturze nie mam, bo nigdy 'Carmen' nie miałam) rozwija kwiaty. Średnica 16 cm, kolor głęboka czerwień z ciemnym żyłkowaniem , w słabym świetle mocno mroczny to kwiat B)

P1370062.jpg


Oczywiście próby uwiecznienia tej czerwieni to walka z wiatrakami. :evil:

A tu moje maleństwo kochane, siewka 'Daphne' x 'Amadeus'. Jeszcze chwilka...

P1370064.jpg
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, lucy09, Armasza, Łatka, dana581958, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, Nimfa, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 07 Sty 2020 13:33 #686289

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
Czekam i czekam gdzie nasza Fafka się zgubiła a z nią Jej siewka. Myślałam że już przekwitła. Dobrze że zdążyłaś nam pokazać w pąku i to potrójnym. Super.
Tak z ciekawości jaką średnicę ma ta siewka?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, minohiki, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 07 Sty 2020 14:02 #686293

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80155
Jolu, już o tym "gotowaniu" kiedyś czytałam, problem w tym, że sprawa się wydała, gdy cebule wystartowały. W tym sezonie pewnie nic nie da się zrobić - chyba, że chemia, ale najwyżej doglebowa. Nie mogę truć wszystkich, pryskając.
Bidule tak wyglądają:

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Armasza, dana581958, renaa, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, Nimfa, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 07 Sty 2020 14:42 #686295

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3936
  • Otrzymane dziękuję: 21048
Orzesz Aniu :supr3:

Ja pryskałam w worku na śmieci. Rośliny z doniczkami do worka, rękę (w rękawiczce) z preparatem też do worka. Zamknęłam worek, prysnęłam, zabrałam rękę, zawiązałam.
Po kilku godzinach otworzyłam i wywietrzyłam na zewnątrz. W sumie jakby było +, to szybko wywietrzyć można by było na zewnątrz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Armasza, Łatka, dana581958, minohiki, Zibi77, jagodka27, Nimfa, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 07 Sty 2020 15:00 #686297

  • kero
  • kero's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 1652
O rany boskie ale zaatakowany !!! Wygląda na wspólny atak grzyba i roztocza :think:
Szybciutko użyj agricollu nie żałuj obficie wypryskaj ze 2-3 razy a jak obeschnie to pędzęlkiem pomaluj topsinem wszystkie czerwone miejsca aby opanować grzyba :think: Tak pozostawiona bez pomocy cebula zgnije :think:
Moja Królowa wygląda identycznie :think:
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2020 15:44 przez kero.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Łatka, dana581958, CHI, minohiki, Zibi77, jagodka27, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 07 Sty 2020 19:55 #686330

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9368
Jagodka moje maleństwo jest naprawdę małe, średnica 5,5 cm. Zastanawiam się, czy nie obciąć pędu kwiatowego, tylko jak się trochę bardziej rozwinie, żeby nie wysilać bardziej cebulki. Tak zrobiłam z 'Chico' (bo kwitł z małej cebuli) i całkiem długo stoi w wazonie, a cebula ma spokój i nie wydaje się, by zmalała.

Aniu, ale się porobiło. Faktycznie trzeba działać. Agricolle to bezpieczny naturalny środek. U mnie całkowicie nie rozwiązał problemów, ale przystopował chorobę na tyle, by roślina doczekała pory na radykalne działania.
Tej cebuli z pąkiem nie pozwoliłabym kwitnąć i poddałabym gorącej kąpieli. Temperatura niszczy liście, ale ten czerwony kikutek to żadna strata. Rozsadź je.
Kiedyś wygrzewałam cebulę z liśćmi w ten sposób, że wstawiłam do gorącej wody samą cebulę a liście były nad wodą. Osłoniłam część z cebulą, żeby ciepło nie uciekało, co jakiś czas dolewałam gorącej wody i mierzyłam temp.
Pozdrawiam. Jola
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2020 20:01 przez Fafka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, dana581958, CHI, minohiki, Zibi77, jagodka27, nikita5, Perełka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 07 Sty 2020 20:46 #686339

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
Moje dziś



Temat został zablokowany.

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 07 Sty 2020 23:40 #686378

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 1030
  • Otrzymane dziękuję: 4526
Zbyszku ,nie gniewaj się :woohoo: ,ale gdybym miała coś zabrać z tego obrazka ,to byłaby ta firanka :happy3: :happy4: . :search: :thanks: zbioróweczka szok .Współczucie gdy trafia się zgoła coś innego :hug: :kiss3:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Zibi77, jagodka27, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Sty 2020 08:47 #686384

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2472
  • Otrzymane dziękuję: 9368
Zbyszku, uraczyłeś nas widokiem, że dech zapiera. Wczasy w tropikach w domowym wydaniu. Tylko siedzieć, plażować i podziwiać. :thanks: :thanks: :thanks:
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Zibi77, jagodka27, Nimfa, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Sty 2020 09:32 #686390

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3936
  • Otrzymane dziękuję: 21048
Zbyszku przepiękne :thanks: :thanks: :thanks:

U mnie zakwitł Red Lion z ubiegłorocznej cebuli. Jest WIELKI.
Łodyga - liczona od góry cebuli:
P1036927.jpg

P1077298.jpg

Średnica kwiatu na wysokości słupka i pręcików 14 cm, a "bok trójkąta" ponad 16 cm. Jeszcze takiego RL nie miałam.

Exotic Striped ma kwiat ok 10 cm. Niby 4 cm, a jaka różnica...
P1077299.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2020 09:35 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Łatka, dana581958, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, Nimfa, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Sty 2020 11:24 #686404

  • kero
  • kero's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Gratuluję przepięknych kwitnień :hearts:
Moje dzisiaj :hearts: Sesja na dworze aby złapać prawdziwy kolor modeli :hearts:
Królowa wygląda na Carmen :think:


Aquarel




Sunshine Nymph


seedling Am 5767-2




Zbiorówka
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2020 11:26 przez kero.
Temat został zablokowany.

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Sty 2020 19:01 #686446

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19353
  • Otrzymane dziękuję: 80155
Zbyszku - wgapiam się z otwartą buzią w Twoje zwartnicowe zarośla.

Małgosiu, Red Lion jest piękną odmianą, chyba tylko jej ogromna podaż spowodowała, że nie uważa się jej za cenną. Sama wiesz, jak to jest - choćby na przykładzie szczekaczy, jak jakaś rasa trudno dostępna, to droga i szpanerska, że ohoho! Jak pseuduchy mnożą na potęgę...co ja będę pisać :(
Jedna z moich pierwszych cebul to był wielgaśny RL. Cebula miała z 30 dkg żywej wagi.
Nie wiem, co się z nią stało - pewnie ją uśmierciłam.

Joasiu - :thanks:
Cuda, wianki.
Mój ubiegłoroczny Sunshine Nymph też ma trochę śladów po roztoczach - jak w większym czy mniejszym stopniu chyba połowa cebul. Nie wiem, czy zakwitnie, chociaż popatrzę na Twój.

Jest to o tyle dziwne, że całe lato (no, prawie całe) systematycznie opryskiwałam "z grubej rury" Mospilanem, walcząc z wełnowcami. Biała wredota pojawiła się tylko na jednym jedynym egzemplarzu, niedawno, w postaci literalnie dwóch niedobitków. To teraz, hm, "czerwona zaraza"? ;)
Dziś kupiłam rzecz podobną do Agricolle, Silcol z Agrecolu, stężony, do samodzielnego rozrabiania - i z możliwością stosowania w połączeniu z innymi środkami. Do roztworu dodałam Mospilanu, wyczytawszy, że jednak roztocza go nie lubią. Korzystając z tego, że temperatura podjechała, opryskałam na tarasie wszystkie podejrzane cebule - wszystkie, prócz tej ze zdjęcia. Ta poszła do piekarnika. Kwiat i tak był w fazie zasychania. Zobaczymy. Jak to było w Koziołku-Matołku? "Jak nie umrze, to żyć będzie, tak lekarze powiedzieli"...

Mam kilka "objawień" w ubiegłorocznych doniczkach - ale cicho, boję się znowu zapeszyć.
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2020 19:57 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, dana581958, CHI, minohiki, Zibi77, Carmen, jagodka27, Nimfa, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Sty 2020 21:29 #686475

  • Zibi77
  • Zibi77's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 781
  • Otrzymane dziękuję: 3093
A to rezydenci
tosca

showmaster z prawej a z lewej flamenco queen

No i spartacus od FL

Gratuluje wszystkim pięknych kwiatów mamy bardzo ciekawy sezon :thanks: :thanks:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, kero, lucy09, Łatka, dana581958, CHI, minohiki, Carmen, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Sty 2020 22:03 #686493

  • kero
  • kero's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Zibi gratuluję wspaniale wybarwionych rezydentek :woohoo: :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Zibi77, jagodka27, nikita5, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice cz. 2 08 Sty 2020 22:26 #686499

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
Coś mi się wydaje że muszę przestać tu zaglądać... No nie dam rady...coraz piękniejsze cuda pokazujecie.
Minohiki ciekawa jestem czy nasionka rosną na zapylonych hipkach?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, minohiki, Zibi77, nikita5, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.860 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum