TEMAT: Hippeastrum - zwartnice

Hippeastrum - zwartnice 11 Sty 2017 21:29 #517320

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Anuś, jakie my tam znawczynie? :whistle: ;) myśmy amatorki hipeastrowe są! Nic więcej, ale dziękujemy za słowa uznania. Jest nam ogromnie miło! :oops: :) :dance:

Wiesz co Aniu, tak sobie myślę... może byś wymoczyła tamte cebule niewyrzucone tak profilaktycznie w preparacie Actelic 500 EC 0,1%. Następnie wysusz cebule dokładnie. Po niedługim czasie możesz dodatkowo opryskać cebule przeciw innym robaczkom ssąco-gryzącym preparatem Mospilan 20 SP. Powinno pomóc. Powodzenia. :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2017 21:51 przez Forumowa Żabula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo


Zielone okna z estimeble.pl

Hippeastrum - zwartnice 11 Sty 2017 21:36 #517322

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Wspaniałe widoki :dance: :P Nic, tylko się zakochać :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, dana581958, słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 11 Sty 2017 22:51 #517330

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
dana581958 wrote:
Słowikowo -Elu, dziękuję za miłe słowa - kwiaty aż się nadęły, jak im je przeczytałam - :rotfl1:
Elu, na 10-tej stronie tego wątku wkleiłam zdjęcie Alfresco. Twój biały, pełnokwiatowy bardzo mi go przypomina.Sprawdz i powiedz czy trafiłam.
Pozdrawiam. Ewa.

Hm, hmm ... powiadasz , nadęły się ? no widzisz
słyszą i rozumieją , co do nich mówimy :rotfl1:
Tobie też słowa uznania się należą :hearts: i to jak :thanks:
Ewo , Ja mu się wcześniej przyglądałam , ale pewność trudno było mi nabyć
ale skoro też tak myślisz , to na pewno będzie Alfresco :thanks: :thanks: :thanks:
to musi być on :drink1:

Aniu , Ja z tymi kwiatami to za pan brat już jestem od dawien , dawna
Nabywałam cebule w sklepach ogrodniczych , na nazwy nie zwracałam uwagi
może nawet nie były podawane ? nie pamiętam
W każdym razie zawsze jak się na nie natykałam , to spontanicznie kupowałam
Dopiero tu na forum zachciało mi się ich ponazywać i z Waszą pomocą to się udaje :thanks:
i taka to zemnie znawczyni :rotfl1:
Jak to dobrze , że zeszłaś do piwnicy :thanks:

Krysiu jeszcze taka fotę mam

PC280028-2.jpg


i co ? Green Goddes ?
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2017 22:55 przez słowikowo.
Temat został zablokowany.

Hippeastrum - zwartnice 11 Sty 2017 22:58 #517331

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Tak, to on, Green Goddess. :) Zresztą sama zerknij:


(fotka zapożyczona z netu)

Układ tego rysunku zielonego w gardzieli hipeastra też ma znaczenie, bo jednej odmianie układa się (tak jak temu) w trójkąt, innemu w owal lub w koło, a jeszcze innej odmianie rozchodzi się promieniście (więcej lub mniej). Ilość zieleni w gardzieli (czy jest jej dużo czy mało) też ma wielkie znaczenie dla rozpoznawania odmiany. Natomiast płatki mogą być karbowane lub gładkie a u jeszcze innych odmian aksamitne. Wszystko ma znaczenie przy stwierdzaniu co to za odmiana. To tyle co zapamiętałam od pewnej dziewczyny, która była w tej dziedzinie mistrzem nad mistrzami!! :whistle: ;)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2017 00:28 przez Forumowa Żabula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 00:39 #517338

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Tola wrote:
Wspaniałe widoki :dance: :P Nic, tylko się zakochać :hearts:

A więc kochana Tolu zapraszam Cię, bo.... Do zakochania jeden krok, jeden jedyny krok, nic więcej!! :whistle: :funnyface: :happy:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 09:24 #517351

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79745
Kerstin2309 wrote:
jednej odmianie układa się (tak jak temu) w trójkąt, innemu w owal lub w koło, a jeszcze innej odmianie rozchodzi się promieniście (więcej lub mniej). Ilość zieleni w gardzieli (czy jest jej dużo czy mało) też ma wielkie znaczenie dla rozpoznawania odmiany. Natomiast płatki mogą być karbowane lub gładkie a u jeszcze innych odmian aksamitne. Wszystko ma znaczenie przy stwierdzaniu co to za odmiana.

Co napisała osoba słabo się znająca :happy4:
Krysiu, na moczenie za późno, cebule już rosną.
Ze mną zawsze tak, brak mi cierpliwości i hm, premedytacji. Jak mnie natchnie na roboty "okołoroślinne", musi być natychmiast - bo za chwilkę ktoś zadzwoni, ktoś mnie zawoła, coś znowu ode mnie chcą, w ostateczności psy coś zaczną broić - i po kompocie...
Mospilanu nie mam zresztą, z owadobójczych stosuję na moja cytrynę, bez przerwy atakowana przez tarczniki (miseczniki?) substralowski kompleksowy 2 w jednym, niby do róż, lecz sprawdza sie i na innych roślinach dość dobrze.
O moim zamówieniu nadal głucho :think: .
Zielona Bogini urocza, nie mam żadnego białego, może by tak... generalnie te pojedyncze jakoś bardziej do mnie przemawiają, niż pełne - choć niby tamte to hu hu hu!
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2017 09:25 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 10:13 #517358

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
W ubiegłym roku kwitł mi już gdy wyniosłam go na zewnątrz czyli pewnie gdzieś w maju. Niezbyt o niego dbałam, ale dopiero tuz przed świętami stracił liście, choć cebulka jeszcze jest zielona. Dałam go do kotłowni. Jak długo mam go tam trzymać?

633b49af91a0e72f.jpg
Temat został zablokowany.

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 10:45 #517364

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Emalko, jak kwiatek się zacznie rozbudzać do życia, to zauważysz wydostające się z cebuli młodziankowe liście lub pęd kwiatowy, bo niektóre rozpoczynają swój nowy żywot od pokazania liści a inne od kwitnienia. Odczekaj do tego momentu. Gdy już zauważysz że coś się zaczyna wykluwać, przenieś roślinę w jasne, ciepłe miejsce i zacznij ją podlewać na początku małymi ilościami wody, powoli je zwiększając. Następnie użyj nawozu do roślin cebulowych z przewagą potasu i fosforu, natomiast po przekwitnięciu kwiatu zacznij cebule zasilać nawozem o zrównoważonym NPK np: 20:20:20. Natomiast w lipcu (około środka miesiąca) zaserwuj roślince nawóz z przewagą azotu. Od września powoli zmniejszaj podlewanie aż do zera, a w końcu w października zaniechaj podlewania wogóle. Te liście które całkowicie zżółkną(!) należy obciąć, odczekać aż roślinie przeschnie podłoże na pieprz i wynieść na nowo do chłodu na czas spoczynku. Ja oczywiście z każdą wiosną gdy wsadzałam cebule do doniczek, serwowałam im nowe podłoże (wtedy przez miesiąc nie używamy nawozów), gdzie pod korzonkami układałam pokruszone drobno skorupki z jajek w celu dostarczenia im wapnia, którego potrzebują by pięknie wzrastać.
Aha, można w okresie wegetacyjnym nawozy używać naprzemiennie z Biohumusem.



Aniu (Latka), bardzo polecam Ci odmianę Alfresko choć to pełna odmiana. Na żywo wygląda o całe niebiosa cudniej niż na fotce, bez porównania. Miałam go kiedyś, jest na prawdę wspaniały i uwierz mi, będziesz zadowolona z niego po zakupie.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2017 11:03 przez Forumowa Żabula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 10:54 #517366

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Emalia 112 swoje cebule trzymam w piwniczce ciemnej i chłodnej /ok 10- 12st/Przynoszę do domu jak widzę pączek kwiatowy.
Nie wiem jakie warunki masz w kotłowni.Ale zasadniczo hippeastra potrzebują dwa - trzy miesiące odpoczynku. Po tym czasie powinny wznowić wzrost.Jeśli nie, to pod koniec marca, początek kwietnia, przynieś je do domu, postaw w widnym miejscu i delikatnie podlej.Z dalszym podlewaniem wstrzymaj się aż pokaże się pąk lub liście.

Pozdrawiam Ewa.
Pozdrawiam. Ewa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 11:34 #517372

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
U mnie w kotłowni też jest nie więcej jak 12st, bardzo dobrze przechowują sie wszelkie cebule, w piwnicy mam za dużą wilgotność.W ubiegłym roku też je tam trzymałam , ale one dopiero w połowie kwietnia ruszyły z wegetacją. W tym roku poszły jeszcze później spać i chyba jeszcze później się obudzą.Ale jak mówisz że dwa miesiące wystarczy, to faktycznie w marcu przyniosę je do domu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 11:54 #517376

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Te co usypiały mi na początku listopada, przynosiłam do domku na przełomie marca i kwietnia. Zazwyczaj był już widoczny pęd kwiatowy który się wyłaniał z szyjki.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 13:43 #517395

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Moje hippeastrowe szaleństwo trwa i pięknie się rozwija :rotfl1: Gdybyście były tak uprzejme i mocno mi przywaliły w głowę patelnią, to będę bardzo wdzięczna i może się opamiętam :happy3: :happy4:

To jest część moich cebul. :think:
20170112_123056.jpg











Moje hippeastrowe szaleństwo trwa i niestety rozwija się :rotfl1:
Będę wdzięczna jak mi przyłożycie patelnią w głowę :happy3: w celu opamiętania się :happy4:

To jest część moich cebul :laugh1: Trochę jest na innym oknie a reszta jeszcze w piwnicy :crazy:
20170112_123056.jpg


20170112_123713.jpg




To są siewki z maja, czerwca 2016roku. :crazy:
20170112_124713.jpg



20170112_124232.jpg


Takich skrzynek mam 9. :crazy: :crazy: :crazy: W każdej jest inna krzyżówka.
Jesienią M przygotował mi grządkę - koński obornik, odkwaszony torf - i przekopał.Teraz popiół z kominka też jest na nią wysypywany.Wiosną jeszcze raz mi przekopie i mam zamiar wysadzić siewki i tuczyć.Jesienią po wykopaniu, uśpię je.SZALEŃSTWO.


Mam ochotę na kolejne krzyżówki - głupota. Przecież ja nie mam już miejsca!!!


Pozdrawiam. Ewa.












Trochę jest na innym oknie a reszta w piwniczce :crazy:
Pozdrawiam. Ewa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kero, Armasza, Łatka, renaa, słowikowo, minohiki, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 14:03 #517399

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Ewa B) łączę się z Tobą w bólu :devil1: Mam tak samo, chyba nie ma na to lekarstwa :happy4:
Pozdrawiam,
Renia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958, słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 14:45 #517418

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Ło matulu jedyna, ale Cię wzięło na hipki. :supr3:
dana581958 wrote:
Moje hippeastrowe szaleństwo trwa i pięknie się rozwija :rotfl1: Gdybyście były tak uprzejme i mocno mi przywaliły w głowę patelnią, to będę bardzo wdzięczna i może się opamiętam :happy3: :happy4:

Ooooo, co to, to nie!
Kochana, na przywalanie patelaszką na tym forum, to tylko kokolidek ma wyłączność!!!
:funnyface:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958, słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 16:56 #517438

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9237
dana581958 wrote:
Gdybyście były tak uprzejme i mocno mi przywaliły w głowę patelnią, to będę bardzo wdzięczna i może się opamiętam :happy3: :happy4:

Nie wiesz o co prosisz. Taka niesprawdzona terapia uderzeniowa może mieć odwrotny skutek - taki, że zaczniesz gromadzić hipki ze zdwojoną mocą. :evil:

A poza tym tu są sami uzależnieni; już, i ci co jeszcze nie, ale w przyszłości będą, Wiesz czym się kończą takie terapie współuzależnionych?... Wielkim hipkowym kacem. :happy4:


A teraz u mnie kwitnie zachwycający czerwony NN, więc go pokażę.


P1330564.jpg
Pozdrawiam. Jola
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Łatka, dana581958, słowikowo, minohiki, ewakatarzyna

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 17:57 #517450

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Jolu, przepiękny. :drink1: I ten lśniący środek - bajeczny. :bravo: Mój klimat.
A jeśli chodzi o terapię dla mnie; :jeez: M twierdzi, że mnie już nie pomoże nawet dobry specjalista. Myślałam więc, że może ta patelnia..... :tongue1:

Pozdrawiam. Ewa.
Pozdrawiam. Ewa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 18:48 #517462

  • słowikowo
  • słowikowo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1694
Oj Dana , oj Dana ... :dance:
ależ mi się podoba te Twoje hippeastrowe szaleństwo
Patelnią walić nie będę , ale w podziękowaniu i szacunku
kwiatuszkiem Ci pomacham :flower1:
Ja , jeszcze ... za wysiewy się nie biorę , cierpliwości nie mam na takie maleństwa ,
wolę starszaki :rotfl1:
A przy nich też trzeba się nachodzić :garden1:
Dopinguje Ci strasznie mocno , by maluszkom brzuszki ładnie przyrastały :dance:
Masa kwitnień Ci się szykuje :bravo:
Pokazuj , miła pokazuj :hug:
Moje trzy parapety podobne :rotfl1:
szkoda , że tylko trzy mam :(

Fafka , Hipuś Twój mniam , mniam
Może to Royal Velvet ? tak coś mi się wydaje :think:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958

Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2017 19:23 #517473

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
To raczej mi nie wygląda na Royal Velvet, bo ma płatki za wąskie. Poza tym nie ten kształt.

Fafka, może cyknąć fotkę centralnie tak, by było widać w pęłni gardziel hipeastra i umieszczone w nim pręciki (tylko nie rób zdjęcia pod światło) Aha, jeszcze chciałabym zobaczyć nasadę kwiatu z łodygą od tyłu i boku (tak żeby jedno i drugie było dobrze widać)

Mi bardziej przypomina Benficę i Carmen, choć obstawiałabym to pierwsze. :whistle:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2017 19:37 przez Forumowa Żabula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.419 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum