TEMAT: Mój ogród, problemy...

Mój ogród, problemy... 17 Mar 2013 21:47 #135618

  • jonka6
  • jonka6's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Hejka, jestem tu nowa dodam że zielona w tematyce ogrodowej, wiem tylko co mi sie podoba co bym chciała ale jak to się ma do rzeczywistości czyli co z czym mogę połączyć itd to jakis kosmos.
Zakładam ten temat bo bardzo proszę Was o pomoc.
Moim najwiekszym problemem jest ziemia w ogrodku ;( sama glina, na mała część ogrodu wysypaliśmy czarnoziem i myślałam że jak na wiosne bedzię trawa to będzie ok, ale miałam juz okazje zobaczyć że to nic nie da bo robi mi sie bajoro , pomyślałam o kratkach takich jak sie daje pod trawę ale wydaje mi sie ze to też do końca nie zda egzaminu, macie może jakiś pomysł?
To jeden z moim problemów i w sumie najważniejszy na chwile obecną, gdyż za chwile heheh zrobi się ciepło i chciałabym już coś działać.
Do tego jak oglądałam Wasze ogrody to normalnie zazdroszczę i chce mieć swoj ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Mój ogród, problemy... 17 Mar 2013 22:29 #135631

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Chyba trochę się pospieszyliście z wysiewem trawy. Gleba gliniasta jest zwięzła i nieprzepuszczalna, dlatego po większych opadach woda stoi na jej powierzchni, nie wsiąka. Czarnoziemu musiałby być bardzo gruba warstwa, aby pomieścić cały opad.

Należało najpierw grubą warstwę gliny rozluźnić piaskiem i torfem, wtedy warunki glebowe poprawiłyby się. Teraz pozostaje tylko ratować sytuację i zrobić na tym trawniku kilkanaście (a jak będzie za mało, to więcej) odwiertów w glinie, wypełnić je gruboziarnistym żwirem. Wtedy woda będzie miała gdzie spływać.

Mój ogród, problemy... 17 Mar 2013 22:29 #135632

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Witam ,jako instalator podpowiem chyba najlepsze rozwiązanie . Należało by zakupić i wkopać w ziemię drenaż ,zakopuje się go na odpowiedniej głębokości i szerokości jeżeli ziemia jest gliniasta to dreny owija się włóknem kokosowym żeby glina nie zamulała cienkich otworów drenarskich , obsypuje się następnie całość drobnym żwirem a następnie grubszym ,całość zasypujemy rodzimym gruntem , dreny łączymy w całość :bye: i odprowadzamy do studzienki kopanej z kręgów , lub kanalizacji deszczowej . Całość nie jest tania i wymaga dużo pracy .

Mój ogród, problemy... 17 Mar 2013 23:09 #135650

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witaj Pola na forum.

Krótko, zwięźle i na temat.
Jedna tona przekompostowanego bydlęcego obornika ze słomą na trzy ary ogrodu. Zaorać lub przekopać, zbronować lub zagrabić i dać czas czasowi. W pierwszej połowie roku pobaw się w rośliny jednoroczne ozdobne, motylkowe lub w warzywa tak, aby zagospodarować cały teren a przede wszystkim aby mieć możliwość osłonięcia gleby. W tym czasie naszkicuj sobie przestrzenny plan zagospodarowania ogrodu i na jesieni możesz się już brać za zakładanie trawnika i robić pierwsze nasadzenia roślin.

Więcej na temat prawidłowego zakładania ogrodu znajdziesz między innymi na tej stronie forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...i-z-natura?start=252 i w całym moim wątku.

Pozdrawiam. Waldek

Ps. Jak ja nie lubię prowizorek. :teach:
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 19 Mar 2013 17:24 przez waldek727.

Mój ogród, problemy... 18 Mar 2013 08:16 #135676

  • jonka6
  • jonka6's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
dziki za szybka odpowiedz, ale chyba sie zle zrozumieliśmy, my trawy jeszcze nie mamy :P mamy tylko ten czarnoziem, ale tak jak pisalam ze wiem jak to wyglada to widzialam jak bylo ciepło i ten czarnoziem zmienil sie w błoto wiec jesli bylaby na nim trawa to byloby to samo. Na takie systemy odprowadzania to chyba nas nie bedzie stać bo musimy jeszcze brame zrobic ( nie bylo jej i ukradli nam samochod" wiec to jest najważniejsze, a w ogrodzie ma byc tylko trawa i na calej dlugości połotu chciałam posadzić hortensje w różnych kolorach i kilka wiśni hmm może ozdobnych choć nawet nie wiem czy takie są :P

Mój ogród, problemy... 18 Mar 2013 08:39 #135683

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Zrób odkrywkę(wykop głęboki dołek)i zobacz jak wygląda przekrój gleby. Chodzi o to czy pod warstwą gliny jest przepuszczalny grunt czy sama glina. Zalej cały dołek wodą i zobacz czy woda wsiąka. Jeśli masz do czynienia z gliną tylko w górnej warstwie to zastosuj sposób Hiacynty z odwiertami i żwirem, aby odprowadzić nadmiar wody w głąb ziemi. W przeciwnym razie będziesz chyba musiała ponieść większe koszty i zrobić odwodnienie zbierające wodę do studni chłonnych.

Mój ogród, problemy... 18 Mar 2013 10:42 #135722

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Jonka- witaj w klubie walczących z gliną :ouch: Walka ci to nierówna, ale da rady coś z tym zrobić. Ja tam po kilku latach walki zaczynam nawet ta moją glinę lubić.

Na początku też wykopałam dołek sondażowy- głęboki na jakieś 60cm. Wlałam wodę... i po tygodniu nieziemskich upałów wyciągałam wiaderkiem, to czego nie wypiły okoliczne zwierzaki i co nie odparowało. Nie wsiąkło nic, taką mam glinę. Jak z nią walczyłam możesz poczytać w moim wątku, ale w skrócie powiem, że najlepsze efekty dały materiały organiczne, tak jak radzi Waldek, czyli obornik koński i kompost. Dodałabym jeszcze obsianie tego czarnoziemu łubinem i gorczycą na jeden sezon i przekopanie tego jesienią, zabronowanie i sianie trawy dopiero po tym. Łubin ma głęboki system korzeniowy i rozluźni trochę ziemię, gorczyca "odkaża" ziemię, nie będziesz też mieć problemu z rozsiewaniem chwastów.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Mój ogród, problemy... 18 Mar 2013 10:48 #135726

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Ja również mam glinę. Po 8 latach użytkowania uważam, że podstawą w takim przypadku jest rozsądne ukształtowanie terenu, ewentualny drenaż i odwodnienie. Oczywiście jeśli mamy taką szansę, np. rów melioracyjny w okolicy, bo odprowadzanie wody opadowej na sąsiednie działki jest niedozwolone. Czasem jedynym wyjściem jest wykopanie stawu ;-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2013 10:48 przez TeBe.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Mój ogród, problemy... 18 Mar 2013 11:51 #135746

  • jonka6
  • jonka6's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
ahh ta glina, a może jakaś możliwość ta gline wymieszać z czyms zeby ja utwardzic?i na to ten czarnoziem? wymyślam juz heheh
No i tak sobie jeszcze czytam moze jakieś zagęszczenie , i rozsypać cos pod piach ;)
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2013 12:47 przez jonka6.

Mój ogród, problemy... 18 Mar 2013 16:58 #135804

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Jeśli masz tyle kasy, żeby nasypać z 1,5 metra tego czarnoziemu, to możesz i utwardzać. Tak mam usypany warzywnik i jest ok. Tam gdzie dobrej ziemi było jakieś 20-30cm posadzone rośliny topiły się od nadmiaru wody.

Mój ogród, problemy... 18 Mar 2013 17:31 #135811

  • jonka6
  • jonka6's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Ale to bym musiała tą gline wybrać czy jak to sie dokładnie robi?

Mój ogród, problemy... 18 Mar 2013 20:31 #135885

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Ja mam na całej działce ił - nie walczę z nim, nie mieszam z inną ziemią. Na całej powierzchni mam trawę i ona związała to moje bagienko a było tak, że wiosną i jesienią trzeba było nakładać glany, bo inne buty zostawały w tej gliniastej mazi. Do dziś są miejsca w których po dużych opadach woda stoi jeszcze długo ale z tym też powoli sobie radzimy odpowiednio profilując teren. Rośliny sadzę takie, które preferują ciężką glebę. Ja tam się cieszę, że mam taką glebę jaką mam - ma zaletę - długo utrzymuje wilgoć więc i susze są mniej straszne.
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2013 20:34 przez futrzasta.

Mój ogród, problemy... 27 Mar 2014 22:26 #238016

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
I co tam słychać u ciebie bo jakoś cicho tu ? :flower2:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.213 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum