TEMAT: Piotrkowe działkowanie

Odp: Piotrkowe działkowanie 16 Gru 2012 10:10 #102415

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Piotrku , teraz to i ja wiem , że na pewno je kupię ( mix nasion kapusty). W jakim terminie trzeba je wysiewać ( rozumiem , że najpierw do pojemniczków , nie od razu do gruntu?)Tylko zastanawiam się , czy je wkomponować w grządkę na warzywniku , czy na klomb kwiatowy? :)


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Piotrkowe działkowanie 16 Gru 2012 22:45 #102716

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
I ja wpadłam z rewizytą :) Nie byłam u ciebie jeszcze nigdy, nawet na tamtym forum, czy można spytać gdzie to masz tę działeczkę?

Podziwiam wszystkich którzy hodują warzywa. Ja mam za mało czasu na prace w ogrodzie (jedynie w weekendy i to bez niedzieli) więc nawet się nie biorę do tego, ale wielki szacun :thanks:

Odp: Piotrkowe działkowanie 17 Gru 2012 10:59 #102785

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Coś dla oka i coś dla żołądka :) Podziwiam , bo sama nie mam warzywnika , a wydaje mi się że z nim sporo pracy . Ale efekty z pewnością bardzo smakowite.
No ale skalniaki to już moja bajka :) Sama mam , bo lubię .

Odp: Piotrkowe działkowanie 21 Gru 2012 00:05 #103818

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Warzywa na działce to nic trudnego tyko trzeba chcieć. Pracy przy nich jest tyle samo ci przy rabatach kwiatowych. Jedynie trzeba pamiętać o płodozmianie i koleżeństwie różnych warzyw. Ale podobnie jest z kwiatami, nie wszystkie czują się dobrze w swoim towarzystwie.

Ciąg dalszy oprowadzania po działce.
Jeszcze nie pokazywana ale już wspomniana w wątku skalniakowym rabata trawiasta.


Wzdłuż warzywnika rabatka irysowo-hostowo-żurawkowa i jeszcze z innymi roślinami, jest wąska i po południu zacieniona,


Na działce mam jeszcze małą kwaśną rabatkę z borówkami, długą rabatę kwiatową wzdłuż ogrodzenia z różnymi kwiatami jak irysy bródkowe, liliowce i astry oraz kawałek trawnika, który w tym roku troszkę się zmniejszył :happy: . Rośnie na niej też kilka drzewek ozdobnych - 4 wierzby i rajska jabłonka. Ogólnie mam i kwiaty i krzewy owocowe i przedyskutowany wcześniej warzywnik. Z technicznych elementów na działce mam kamienny plac z kręgiem na ognisko, grillo-wędzarnię, 2 zbiorniki na wodę (jeden na deszczówkę drugi na wodę z pompy) oraz 2 kompostowniki z których zbieram też biohumus. Na razie tyle opisywania, czas na kilka zdjęć.

Letnie fotki.
Lwia paszcza


Kwitnący kaktus doniczkowy - różowy

i biały


Mak syberyjski


Wiązówka


Wiesiołek missuryjski


Czerpatka kanadyjska


Opuncje z wiesiołkiem


Irysek niski


I na koniec pracusie




Pozdrawiam wszystkich przeglądających :)
Piotrek
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: Piotrkowe działkowanie 21 Gru 2012 00:19 #103819

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Piotrze,
ależ widoki! Zdjęcia :bravo: Kaktusy kwitnące wymiatają!
A ten pracuś przedostatni to tak umorusany fajnie. :)

Odp: Piotrkowe działkowanie 26 Gru 2012 21:31 #104570

  • Małgorzata124
  • Małgorzata124's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 519
  • Otrzymane dziękuję: 67
Kaktusy cudne, kwitnące jeszcze na różne kolorki, naprawdę przepiękny widok, żeby tak moje w doniczce chciały :think: :ohmy:

Odp: Piotrkowe działkowanie 26 Gru 2012 22:31 #104600

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Podziwiam Twoje rośliny,przepięknie uchwycone na zdjęciach. Ogródek z opuncjami mi się marzy , ale ..zbyt trudna pielęgnacja , chyba nie dałabym rady.

Odp: Piotrkowe działkowanie 27 Gru 2012 00:31 #104624

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Opuncje tak naprawdę nie sprawiają tyle kłopotu jakby się wydawało. Są dwie podstawowa sprawy przy ich hodowli na działce:
1-sze to przygotować stanowisko - pokazałem to w wątku skalniakowym.
2-gie to okrycie opuncji na zimę a dokładniej na tyle wcześnie, by do zimy zdążyły pozbyć się ze swoich tkanek jak najwięcej wody, bo to im gwarantuje spokojne przetrwanie nawet największych mrozów. Ja swoje opuncje nakrywam namiotem (nie szczelnym) pod koniec września.

Jedyną niedogodnością wg mnie przy ich uprawie to plewienie, jest trudne i trochę niebezpieczne. Niebezpieczeństwo stanowią nie duże ciernie ale włoskowaty puch u ich nasady. Te włoskowate ciernie są zakończone haczykami i bardzo łatwo wczepiają się w skórę lecz znacznie trudniej jest je z niej usunąć, gdyż są kruche i łamliwe. Dlatego plewiąc opuncje stosuję narzędzia na długich uchwytach i grubych rękawic, które najczęściej po plewieniu trafiają do kosza (gdy znajdują się na nich wczepione włosowate ciernie).

Małgosiu, moje kaktusy kwitną od czasu jak je zacząłem na działkę wozić :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Ostatnio zmieniany: 27 Gru 2012 00:31 przez piotrek_ns.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Piotrkowe działkowanie 27 Gru 2012 00:45 #104626

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Ładną masz działeczkę Piotrze - będę tutaj zaglądać :search: - ciekawa jestem przemeblowania rabaty trawiastej :bye:
Pozdrawiam, Ewa.

Odp: Piotrkowe działkowanie 27 Gru 2012 00:46 #104627

  • dawidbanan
  • dawidbanan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 803
  • Otrzymane dziękuję: 388
Tutaj jest spis, i proszę kapustki, lwie paszcze i inne jednoroczne i dwuletnie jakie posiadasz pokazać ładnie :idea1:
MIGUSIEM :happy-old:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...h-i-dwuletnich#92362
Ostatnio zmieniany: 27 Gru 2012 00:47 przez dawidbanan.

Odp: Piotrkowe działkowanie 27 Gru 2012 23:57 #104926

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Spóźnione ale serdeczne życzenia urodzinowo-świąteczne przynoszę :kiss3:

SDC10002_2012-12-27.JPG

Odp: Piotrkowe działkowanie 28 Gru 2012 00:00 #104929

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Wielkie dzięki za życzenia :-D i te śliczniutkie tulipanki :wink4:
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Odp: Piotrkowe działkowanie 28 Gru 2012 09:44 #104969

  • Małgorzata124
  • Małgorzata124's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 519
  • Otrzymane dziękuję: 67
Piotrze wszystkiego najlepszego, dużżżo zdrówka :hearts: :flower1:
Chciałam się spytać o kaktusy , czy trzymasz je pod jakąś osłoną, te normalne, bo mój jeden jak wystawiłam na dwór to zgnił mi od nadmiaru wody, czy je stawiasz gdzieś pod dachem. :think:

Odp: Piotrkowe działkowanie 28 Gru 2012 12:21 #105010

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Spóźnione ale nie mniej serdeczne życzenia przyjmij i ode mnie. Niechaj ogrodowe klęski omijają Cię z daleka i wszystko zdrowo i pięknie rośnie :flower2: .

Gratuluję również dorodnej opuncji :bravo: , mnie się jeszcze nie udało doprowadzić jej do kwitnienia :oops:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Odp: Piotrkowe działkowanie 28 Gru 2012 12:44 #105017

  • Roma
  • Roma's Avatar
Piotrze- gdybyś nie trzymał w tajemnicy daty Twojego przyjścia na świat, miałbyś już nasze życzenia z głowy :P a teraz z małym opóźnieniem musisz przyjąć je na klatę :devil1:

Życzę Ci mój ogrodowy kolego aby już nigdy Twoje rabaty nie znajdowały się pod wodą i mogły przez długie lata cieszyć nasze oczy.

ogrody_japonskie3.jpg
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2013 14:02 przez Hiacynta. Powód: poprawienie błędów kodu

Odp: Piotrkowe działkowanie 28 Gru 2012 15:52 #105061

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
I ode mnie przyjmij życzenia wielu szczęśliwych dni i spełnienia marzeń

Odp: Piotrkowe działkowanie 28 Gru 2012 16:50 #105069

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Piotrze ja także przyłączam się do życzeń wszelkiej pomyślności, oby wszystkie ogrodowe marzenia i pragnienia Twoje się spełniły. :flower2: :flower1:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Odp: Piotrkowe działkowanie 28 Gru 2012 18:45 #105104

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Jeszcze raz dziękuję za życzenia. :thanks:
Romo, prawda jest taka, że jakoś nie jestem przywiązany do obchodzenia urodzin, pewnie dlatego, że wypadają w święta i nigdy tak naprawdę ich nie miałem. Teraz już mi przeszło obchodzenie urodzin i może dlatego tym się nie chwalę a wyszło to tak przy okazji urodzin Siberii.

Małgosiu, moje kaktusy staram się trzymać w miejscach słonecznych i osłoniętych od deszczu ale nie zawsze mi się to udaje. Przy deszczowej pogodzie staram się by woda nie stała w doniczce a jak widzę, że jednak mają za mokro to chowam je pod dach. Druga sprawa, że są posadzone w bardzo przepuszczalnej ziemi a dokładniej ziemi pół na pół wymieszanej z drobnym żwirem. Pewna przygoda sprawiła, że stwierdziłem, iż kaktusy potrzebują naprawdę mało ziemi by rosnąć. Wystarcza im do życia nawet sam żwir i piach z odrobiną ziemi. Miałem jednego roku doniczki z kaktusami ustawione na rabacie obłożone murkiem z polbruku. Dla fajnego efektu między doniczki wysypałem niepłukany żwir (pozyskany nad Odrą). Z dużych kaktusów odpadły młode sadzonki na żwirek. Nie ruszałem ich aż do czasu jak trzeba było kaktusy zabrać do domu. Byłem bardzo zdziwiony gdy ruszyłem małe kaktusiki, gdyż miały bardzo ładnie rozrośnięty system korzeniowy. Poza tym kaktusy wyglądały bardzo zdrowo i dość ładnie podrosły co stwierdziłem później przeglądając zdjęcia. Od tamtej pory moje kaktusy rosną w żwirze z ziemią :)

Piku, doczekasz się tylko daj jej jak najwięcej słońca i lekkie przepuszczalne podłoże.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Małgorzata124


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.632 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum