TEMAT: Moje działkowe zmagania

Moje działkowe zmagania 03 Kwi 2013 11:00 #140363

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Masz pole do popisu z takim ukształtowaniem terenu,ciekawa jestem co wymyślisz :)
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moje działkowe zmagania 03 Kwi 2013 11:02 #140364

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Joasiu,

ta roślina to tawułka lubi rabaty cieniste i i pasuje na wschodnią rabatę.
Na cienistej rabacie w kompozycji pasują do siebie ; paprocie,rodgersje, świecznice , tawułki(mam takie zestawienie i jestem bardzo zadowolona , ta rabata jest na zdjęciu w moim wątku)
Bardzo trudno jest dopasować wymagania wszystkich roślin do siebie. Musisz pamiętać o krzewach , może spodobają Ci się Derenie to świetne krzewy bardzo dekoracyjne i lubią wilgoć , może wzdłuż rowu ,do nich możesz dołączyć Berberysy i wysokie krzewy róż efekt oszołamiający.
Twoja działka jest spora , musisz rozglądać się za ładnymi krzewami , które będą tłem dla bylin ,same małe roślinki nie stworzą klimatu , jak będziesz chciała mogę zrobić zdjęcia ogrodu mojej siostry , która ma w swoim ogrodzie Derenie i inne ciekawe krzewy.
Asiu , a teraz róże ta samoczyszcząca jest bardzo ładna ,jeśli posadzisz ją z innymi różami moim zdaniem straci urok, zauważyłam , że bukszpany prowadzone na krzaki ladnie prezentują się z różami eewentualnie ta róża i lawendy w ilości 6 szt.
Sama w tym roku będę miała kłopot z różami ,gdyż zamówiłam 40szt.ze szkółki Austina(chyba sama wiesz jak się będę z nimi trzęsła ,a może tu a może tam)


Pozdrawiam Monika
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane

Moje działkowe zmagania 03 Kwi 2013 12:09 #140391

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 234
Joasiu - widzę, że obie zamierzamy założyć cienistą rabatę. Będę podglądać co tam wymyśliłaś. Ja w zasadzie rośliny już mam - bo i tawułki i rodgersje i paprocie i świecznice dodatkowo języczki i hosty.Tylko że rosną w złych miejscach więc zanosi się na wiosenne "przemeblowanie" w moim ogrodzie.Tylko - gdzie ta wiosna ??? :think:
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 03 Kwi 2013 12:19 #140396

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Różyczki śliczne,też je kocham ;)
Ostatnio zmieniany: 03 Kwi 2013 12:20 przez anabuko1.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Moje działkowe zmagania 04 Kwi 2013 16:01 #140881

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Iwonko z jednej strony jest sporo terenu, ale już stwierdziłam, że stanowczo za mało na moje zachcianki. :rotfl1:
Mój już ma powoli dosyć.

Moniko dziękuję za praktyczne rady. Wygoglowałam sobie te derenie i widzę, że są wśród nich odmiany jadalne, więc na pewno trafią na ogród.
Berberysy taż mi się podobają, i jest jeszcze kilka krzewów co bym chciała mieć.
Bardzo podobają mi się azalie i rododendrony. :hearts:
Na pewno będą hosty i żurawki.
Jak możesz to proszę o tę fotkę.

Zaraz napiszę jakie już mam rośliny i co planuję w tym roku.

Margolka w takim razie będziemy się dopingować. Faktycznie jesteś w lepszej sytuacji. Nie dość, że masz już rośliny to je znasz. A ja o każdej dopiero się uczę, na dodatek muszę szukać ich nazw po niemiecku i potem szukać gdzie można je kupić. Ale powoli i dobrnę do celu.

Aniu dzięki.

W sumie na ten rok miałam strasznie dużo planów, ale na razie wszystko się opóźnia. :cry2:
1-Jako pierwsze powstanie warzywnik, a w nim dużo pomidorów, papryka, ogórki, buraki sałaty fasolki i kalarepki, a reszta to się zobaczy.
2-Na dniach chcę zrobić miejsce na zioła i wysadzić te które już mam.
3-Wysadzić rośliny jakie już mam w donicach a są to
Róże, Budleya Davidi, Powojniki, Lilie, Liliowce, Mam do wysadzenia Canny, Calie, mieczyki

Mam też krzewy owocowe:
Czarna porzeczka, Czerwona porzeczka, agrestoporzeczka, agrest. Na początku marca kupiłam drzewko wiśni i wsadziłam na razie do donicy, tak samo krzeczek maliny.

Dzisiaj w drodze do domu odkryłam sklep ogrodniczy i weszłam zobaczyć za torfem, no i wyszłam z pełnym wózkiem. :jeez:
Moje dzisiejsze zakupy

Czerwona porzeczka *Jonkheer van Tets*, Jeżyna bezkolcowa *Thornless Evergreen*, Agrestoporzeczka *Josta*, Dwa krzeki maliny *Schönemann*


Czereśnia *Grosse Schwarze Knorpel*




Zioła:
Rozmaryn, Lawenda, Majeranek/Oregano Szałwia


Oraz torebkę nasio Goździka kamiennego dwuletniego. Będę miała co robić na weekend. :fly:
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2013 10:09 przez .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margolka

Moje działkowe zmagania 04 Kwi 2013 16:12 #140888

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Fajne zakupy zrobiłaś - najlepsza to ta kupiona wiosna z pierwszej strony. Chyba też kupię sobie prymulki, od razu człowiekowi buzia się cieszy jak takie kolorki zobaczy :) Teren masz bardzo ciekawy, ale i chyba trudny do zagospodarowania, będę zaglądac jak postępują prace. Mąż marzył o koszeniu? A przewidział taki areał do koszenia? :lol:
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 04 Kwi 2013 17:43 #140923

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Zakupy fajniutkie ;) Ja też mam na działeczce i drzewa i krzewy owocowe ;) a ta czereśnia :woohoo: Kwitnie,,,musisz jakąś pszczółkę dla niej złapać :P Dobrze,że masz gdzie to wszystko przetrzymać :yummi:
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2013 15:24 przez anabuko1.
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 04 Kwi 2013 19:50 #140955

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Joasiu,

ale Ci fajnie ,że zakupy wiosenne już pełną parą ruszyły ,ciekawe odmiany krzewów owocowych
przeczka czerwona Jonkheer van Tets to wczesna odmiana , ma piękne długie grona od 6 lat mam 2 hektary tej odmiany.
Chciałam rozszyfrować odmianę czereśni ale mi się nie udało, Joasiu jak będziesz chciała mogę Ci doradzić jak przyciąć czereśnie i wiśnie , gdyż posiadam je w swoim sadzie (pozwolę sobie na zamieszczenie zdjęcia sadu czereśniowego)


P4040028.JPG


P4040029.JPG


P4040030.JPG
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 08 Kwi 2013 00:51 #142551

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Kasiu witam serdecznie. :flower1:
Teren trudny i prace postępują powoli. :( Mąż przewidział taki areał do koszenia, tylko nie przewidział, że mu będzie szybko znikał. :rotfl1: Dzisiaj znowu przekopaliśmy kawałek ugoru i oczyściłam z trawy i chwastów. :happy4:

Aniu ta czereśnia kwitnie bo była w pomieszczeniu. Niestety chyba nic z niej nie będzie w tym roku. :( Niedoczytałam, że ona potrzebuje drugiej rośliny do zapylenia. Muszę jeszcze dokładnie poczytać i dokupić.

Moniko bardzo dziękuję za informację o porzeczce. Może pojadę i dokupię jeszcze jeden krzak, skoro jest tak dobra. :think: Odnośnie czereśni, masz piękny sad, dzięki za foto i na pewno skorzystam z twojego doświadczenia nie tylko w przycinaniu.

Ta czereśnia to stara niemiecka odmiana i ma mieć duże mięsiste i mocno czerwone owoce. Owocuje w lipcu. Jak już pisałam muszę dokupić jej partnera.

Dzisiaj wysiałam w namiocie trochę sałaty. Przygotowałam rabatę pod rzodkiwekę i jutro wysiewam pierwsze rzodkiewki do gruntu. U nas było tak ciepło, że piłam pierwszą kawę na ogrodzie słuchając śpiewu ptaków. :dance: Roślinki od razu w słońcu zaczęły żyć.

No i mój mąż przy kopaniu złamał mi krzk porzeczki. Odłamała się podwujna gałązka. Czy można ją jakoś ukorzenić.
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 08 Kwi 2013 20:12 #142925

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Witaj Joasiu,

ale super,że wypiłaś pierwszą kawę w ogrodzie :)


z tej gałęzi co mężowi się odłamała możesz zrobić 4 lub 5 krzaków.
Musisz zrobić tzw. sztobry, podwójną gałąz przetnij na dwie, następnie każdą z nich podziel na 15-20 cm odcinki tak,żeby było 5-6 oczek.Wsadz do ziemi dwa oczka z których wyjdą korzonki a 3 oczka nad ziemią.
Porzeczka bardzo dobrze się ukorzenia i rośnie jak pokrzywa, nawet jak zostanie jakiś sztober na ziemi to potrafi się przyjąć i zacząć rosnąć.U was wegetacja rusza szybciej i może być już za pózno,ale zawsze można spróbować, ewentualnie można to zrobić jesienią.
Joasiu ta czereśnia może być Kordia - jest bardzo smaczna,zauważyłam,że ma 4 przewodniki które należy zredukować i zostawić tylko 1, wtedy urośnie ładne drzewo. :)


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2013 20:13 przez xMonia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane

Moje działkowe zmagania 09 Kwi 2013 13:30 #143297

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Kwitnąca czereśnia w domu-w tym roku dużo ciekawostek
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 10 Kwi 2013 11:03 #143721

  • maniusika
  • maniusika's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 15
Piękna skarpa ,można od razu zrobić skalniak bo widzę że i kamieni masz sporo .Dziką jeżynę szybko zlikwiduj bo będzie wyłazić po całym rowie .. Randab jest dobry na wypalenie niepokornych krzaków , ja rozrobiłam w butelce po plastykowej pół na pół i polewałam każdy zielony czubek , tak tego rdesu jak i jeżyny ,.. Walczyłam z tym draństwem 3 lata ,,
Piękne zakupy , jeszcze cię czeka dużo pracy ale i ty zachorujesz na ogrodowe kwiatuszki ..
Janina
Ogród wokół domu[url]Kotek
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 10 Kwi 2013 23:57 #144040

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Moniko dziękuję za radę odnośnie porzeczki. Wyjdzie mi 4 sztuki. Jutro się zabiorę za nie, na razie gałązka jest w wodzie. Ten krzak z którego się ułamała jeszcze jest w pączkach. To miejsce w kółku.


Co do czereśni, nie wiem konkretnie co miałabym wyciąć. Rozwiązałam gałęzie i zrobiłam fotkę, ona wygląda na szczepioną.


Dokupiłam jeszcze jedną jerzynę i agrest i czarną porzeczkę. CZęść już wysadzona

Tam gdzie strzałka to ukorzenione małe sadzonki krzewów owocowych wysadzone na jesieni.

Iwonka ta czereśnia zakwitła w sklepie. U mnie stoi już na dworze, jedynie miałam pierwsze dwa dni ją w garażu.

Janinko :flower1:
Skalniak jakiś mały kiedyś będzie, ale to daleka przyszłość. Na skarpie na razie wysadziłam krzewy owocowe, tam też będą pomidory i papryki.
Tą dziką jerzynę specjalnie zostawiłam, lepiej niech ona rośnie niż inne zielsko.
Ja lubię ogrodowe kwiaty mam już zaczątek jednej rabaty z różowymi kwiatami a na niej wysadzona piwonia, orliki, rozchodnik, hiacynty, potem pójdą tam jesienne cebule. Tylko teraz postawiłam na pierwszym miejscu owoce i warzywa a kwiaty na drugim.

Udało mi się dostać Magnolię i Rodka za grosze.




A takiego młodego ptaszka udało mi się w drodze zfotografować.
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 11 Kwi 2013 09:06 #144085

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Joasiu porzeczka nadaję się widzę ,że nie ma liści :) Sztobry wsadż od północnej strony jak się ukorzeniają lubią wilgoć.
Asiu ja mogę Ci doradzić jak ją przeciąć ale ja nie wiem czy ty naprawdę tego chcesz ,tak wszystkie czereśnie są szczepione.
Rodek ładny zdrowo wygląda i ma pąki kwiatowe dobrze ,że można coś tanio kupić bo wszędzie taka drożyzna :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane

Moje działkowe zmagania 11 Kwi 2013 09:41 #144114

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Moniko zaraz pójdę i wsadzę sztorby do ziemi. Na wszelki wypadek na noc będę przykrywać włókniną.

Co do czereśni to to Kordia jest zupełnie inna niż moja. Na PW podam Ci linki. Dzisiaj jadę kupić drugą do zapylenia. Na liście są Hedelfinger i Büttners. Jeśli chodzi o przycinanie to ja bardzo chętnie skorzystam z Twoich rad. Tylko napisz mi czy najpierw ją wsadzić i niech się ukorzenia, a potem przyciąć, czy już przycinać. Jak kupię drugą to wtdey zrobię fotki czereśniom i wiśniom i powiesz mi jak przycinać. :thanks:
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 11 Kwi 2013 12:07 #144181

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Joasiu z tymi czereśniami to trudny wybór obie są dobre ..

Buttnera- niezastąpiona w regularnym owocowaniu ,wada -wrażliwa na pękanie przy długotrwałych opadach deszczu.

Hedelfinger-póżna czyli dojrzewa w Lipcu,ma bardzo duże owoce i bardzo smaczne.
Może tą Hedelfinger :)
Możesz już wysadzić do ogrodu ,jeśli nie ma przymrozków w nocy bo zaszkodzi kwiatom ale i tak z tych kwiatuszków nie będzie czeresienek .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane

Moje działkowe zmagania 11 Kwi 2013 14:35 #144223

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Moniko no ja też bardziej się skłaniałam do tej Hedelfinger, tym bardziej, że razem z mężem lubimy te duże czarne. A u nas czerwiec jest przeważnie zimny i deszczowy więc te jasne odpadają.
Ja w tym roku nie oczekuję owoców. Najważniejsze aby się przyjęły i mocno ukorzeniły.

A tak sobie rośnie moja roszponka wiosenna w foliaku. Mrozy do -8 jej nic nie robiły


Cebulowe wychodzą
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2013 14:36 przez Joane.
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 11 Kwi 2013 19:30 #144352

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Wiesz, Joasiu, że rododendrony w glinie nie pożyją za długo?
Umiesz przygotować im stanowisko, czy potrzebujesz rady?

A gdybyś kupiła drugą kwitnącą i popracowała pędzelkiem, to owoc na czereśniach chyba by był... :think:
Dobrze myślę, Moniko???
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.389 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum