TEMAT: Moje działkowe zmagania

Moje działkowe zmagania 11 Kwi 2013 19:38 #144355

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
rododendron bardz ładny,zdrowy,zielony,już od razu wasdzisz w ziemię??Sałatka fajniutka już ;)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moje działkowe zmagania 11 Kwi 2013 20:17 #144377

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Joasiu pozwolisz ,odpowiem Siberi :(
Z doświadczenia wiem ,że kwiatki na jednorocznych pędach nie zawiązują owoców ,jeśli nawet wydaje się ,że jest zawiązek to nie utrzyma się i osypie
Od wielu lat sadzimy czereśnie i nie spotkałam się z owocami w pierwszym roku a nawet w drugim roku jest bardzo mało.
W trzecim roku można spodziewać się obfitych plonów jeśli pogoda będzie łaskawa w kwitnienie :)



Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Moje działkowe zmagania 12 Kwi 2013 10:06 #144618

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Siberia o Rododendronach czytałam zanim kupiłam. Na forum w dziale o kwasolubach znalazłam wątek o przygotowaniu podłoża. Chyba nawet u Ciebie czytałam jak zakładałaś rabatę z rodkami, ale na pewno będę jeszcze potrzebowała pomocy, bo wiedza a praktyka to dwie różne rzeczy. :wink4:
Muszę kupić tylko kwaśny torf.

Odnośnie czereśni to już napisała Monika. Ja tylko dodam, że normalnie w żadnym sklepie nie ma jeszcze kwitnących, ani nawet zielonych drzewek. Te były przechowywane w cieple i dlatego już takie zielone i kwitnące.

Aniubardzo się cieszę, że udało mi się go dostać. :fly: W planach mam posadzenie go na jednej bocznej skarpie na której u góry tworzę różową rabatę. Ale na razie wsadzę do dużej donicy. Tam też pójdzie Magnolia. Muszę tylko spisać nazwę odmiany.

Moniko dzięki za odpowiedź Siberi. Właśnie tego się też spodziewam. Pamiętam jak w domu rodzinnym mama sadziła drzewka i krzewy owocowe, to dopiero po kilku latach owocowały obficie. Wiesz ja nawet się zastanawiałam czy po wysadzeniu nie poobrywać kwiatów, aby roślina miała więcej siły na ukorzenianie się. Co o tym myślisz?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Moje działkowe zmagania 12 Kwi 2013 15:33 #144719

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Witam Joasiu

wróciłam z sadu jestem padnięta :(
W pierwszym roku zawsze obrywamy kwiaty jabłoni ,wiśni ,czereśni ,gruszy i śliw ,nieraz ta czynność zajmuje tydzień czasu ale to konieczność w sadzie towarowym. W kwitnienie kwiaty atakowane są przez wiele chorób ,najgrożniejszą chorobą u czereśni jest BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH (całe gałązki wyglądają jakby były przypalone słońcem koloru brązowego)i niestety całe drzewo po kilku latach usycha.
Joasiu czy dokupiłaś drugą czereśnie ?
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 12 Kwi 2013 16:03 #144724

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Moniko czyli dobrze myślałam o oberwaniu kwiatów. :fly:
Właśnie godzinę temu wróciłam ze sklepu i przywiozłam drzewko czereśni i wiśni. Muszę je wyciągnąć z auta i obfocić, ale unas dzisiaj straszna pogoda. Raz leje raz śłońce wychodzi, ma być burza. :woohoo: A ja chciałam tyle zrobić na działce.
Jakie odstępy powinny być między drzewkami?
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 12 Kwi 2013 16:56 #144739

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Joasiu na jakiej podkładce są te czereśnie ? Wymienię podkładki standardowe dla działkowców może ułatwi Ci się doczytanie .
1czereśnia ptasia
2antypka
3 Colt
4Gisela-podkładka karłowa lub jakieś inne
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 12 Kwi 2013 19:32 #144800

  • Joasiaasia
  • Joasiaasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 230
  • Otrzymane dziękuję: 45
Wpadłam z rewizytą Joasiu :hug: Pięknie pieknie się zapowiada u Ciebie :bravo: a storczyki przecudne :dance:
Jeśli chcesz być szczęśliwy przez krótką chwilę, upij się jeśli na dłużej zakochaj się – jeśli zawsze - zacznij uprawiać ogród...
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 12 Kwi 2013 19:54 #144813

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Joasiu, wybacz, że u Ciebie, ale tak dyskutujecie o czereśni, że chciałabym o coś zapytac Monikę: jaka jest maksymalna odległośc jednej czereśni od drugiej? Ja mam jedną czereśnię w ogródku ROD i nie wiem czy sąsiedzi nie mają swojej za daleko? Czy pszczółki dolecą i zapylą?
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 12 Kwi 2013 20:26 #144834

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Joasiu za Twoim pozwoleniem odpowiem Kasi :hug:
Kasiu, nie martw się pszczółki dolecą i zapylą :) W czasie kwitnienia kwiaty nektarują wydzielając zapach dla pszczół słabo wyczuwalny dla nas.Jeśli wiesz jaką masz odmianę u siebie i jaką odmianę ma sąsiad ,to Ci odpowiem czy są dla siebie dobrymi zapylaczami .

Joasiu, jeśli będę wiedziała na jakiej podkładce to Ci powiem rozstawę dla czereśni, a jeśli nie znasz to też Ci powiem :)
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 13 Kwi 2013 11:30 #144994

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Jestem pełen podziwu dla twojego ogrodu, widać, że dużo pracy w jego budowę włożyłaś ;)
Już wcześniej widziałem twoje zaczątki z ogrodem i widać ogród to twoje drugie największe zamiłowanie
oprócz storczyków :happy4: Powiedz czy liliowiec Ci już zaczął wypuszczać.

Michał Kozłowski
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 15 Kwi 2013 09:05 #145722

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Moniko poczytałam sobie o tych podkładkach i z opisu wychodzi, że czereśnie są na podkładce NR. 3 czyli niskiej. Podkładki u obu czereśni mają wysokość 80 cm.
Tak wyglądają obie, po lewej Schwarze Große Knorpel a po prawej Hedelfinger

015.JPG


Natomiast wiśnie są na podkładce 15-20 cm. Po lewej Morelenfeuer, po prawej Schatenmorelle

014.JPG


Joasiuwitaj :flower1: Jest sporo do zrobienia, ale jak są efekty to cieszy.

Kasiu nie ma sprawy, zawsze możesz tu pytać, a przynajmniej i ja się czegoś dowiem.

Michale witaj. Liliowiec jeszcze niewidoczny, ale może niedługo coś pokaże. Zobaczymy.

Dostałam cebulki śnieżyczek od znajomej. Myślałam, że będzie ich kilka a tu cała masa i co ja mam z nimi zrobić. :think:

016.JPG


W domku foliowym już gęsto się robi. Wysiałam tydzień temu w kartonach sałaty. Zioła wysiane w domu w marcu ruszyły ładnie.

009.JPG



012.JPG



013.JPG
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2013 09:22 przez Joane.
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 15 Kwi 2013 10:03 #145747

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
xMonia wrote:
Joasiu za Twoim pozwoleniem odpowiem Kasi :hug:
Kasiu, nie martw się pszczółki dolecą i zapylą :) W czasie kwitnienia kwiaty nektarują wydzielając zapach dla pszczół słabo wyczuwalny dla nas.Jeśli wiesz jaką masz odmianę u siebie i jaką odmianę ma sąsiad ,to Ci odpowiem czy są dla siebie dobrymi zapylaczami .

No to jeszcze trochę podyskutujemy u Joasi, ale myślę, że z pożytkiem dla wszystkich, bo przy okazji zawsze mozna sie czegoś ciekawego dowiedzieć :)

Moniko - ja mam czereśnię odmiany Buttnera Czerwona, co ma sąsiad - nie wiem, będę obserwowała kiedy u niego kwitnie i owocuje, moze to będzie jakiś ślad. Sąsiad raczej nie pamięta co ma za odmianę, bo drzewo stare. Moniko, a po ilu latach mozna spodziewać się, ze to moje drzewko zakwitnie/zaowocuje? Ma już dwie zimy za sobą.
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 15 Kwi 2013 18:30 #145901

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
016.JPG

Asia zaznaczyłam miejsca cięć . Gałąź czereśni podziel sobie pomocniczo na trzy części,2/3 odetnij ,ma zostać przy pniu tylko 1/3gałązki,wierzchołek przytnij w tym miejscu co zaznaczyłam.



017.JPG

Pierwsza wiśnia ma od dołu gałęzie należy je całkiem wyrzucić ,a resztę gałązek należy przyciąć na trzy oczka lub cztery(oczko to zielone lub jeszcze brązowe pączki).

Rany po cięciu posmaruj: (do wyboru)

1. farba emulsyjna biała z miedzianem
2. farba emulsyjna biała z topsinem
3. maść funaben
4. lub inne preparaty

W razie pytań pisz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Joane

Moje działkowe zmagania 15 Kwi 2013 19:54 #145938

  • pipio
  • pipio's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 3
Joasiu jestem i czytam o Twoich początkach przygody z ogrodem :thanks: Super Ci to wychodzi.Wiesz czego chcesz.Będę na bieżąco podziwiać Twoje piękności :flower2:
Pozdrawiam Ewa
Ogród Ewy - początki
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 15 Kwi 2013 23:35 #146126

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ja w temacie rodków też jestem w sumie teoretykiem, bo moje jeszcze nie kwitły :happy3:

O ile mnie pamięć nie myli, przebiśniegi dobrze czują się w próchniczej i niezbyt mokrej glebie w pobliżu krzewów liściastych. Kwitną zanim krzewy rozwiną liście, potem krzewy cieniują im stanowisko :think:
Ja bym kępę z donicy podzieliła na 3 mniejsze i wysadziła do gruntu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane

Moje działkowe zmagania 16 Kwi 2013 08:54 #146188

  • xMonia
  • xMonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 614
  • Otrzymane dziękuję: 104
Asia ,zapomniałam napisać,że ostatni pączek musi wychodzić na zewnątrz ,bo w tedy rośnie prostopadle gałąż :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane

Moje działkowe zmagania 16 Kwi 2013 10:33 #146227

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Moniko zaraz pojadę do sklepu po specjalną maść na cięca. Widziałam kiedyś takie, a wieczorem przytnę zgodnie z instrukcją. :kiss3:
Ostatnio dałam sobie czadu z pracą a dzisiaj jakaś taka połamana jestem. Nie wiem czy to spowodowane przemęczeniem, czy nagłym upałem. :think:

Ewo witaj :flower1: Będziemy obie się uczyć. Powoli coś się tworzy. :garden1:

Siberia jestem pewna, że rodki Ci zakwitną i będziesz cieszyła się ich pięknem. Przebiśniegi zatem posadzę pod czereśniami i wiśniami, a na jesieni wsadzę pomiędzy kolorowe krokusy i wiosną będę miała wspaniałą kolorową łąkę. :dance:
Temat został zablokowany.

Moje działkowe zmagania 16 Kwi 2013 11:31 #146243

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Joasiu, ja sadzę śnieżyczki wokół pni drzew owocowych. Latem nie potrzebują słońca a wiosną mają go dosyć :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2013 11:38 przez piku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.404 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum