TEMAT: Wiosenna Jędrzejówka (III)

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 07:18 #138428

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Widzę że nie tylko moje zwierzaki pastwią się nad roślinami ( obgryziona dierama - całą zimę udało mi się chronić, zatłatwiły ją podstępnie "wiosną" ). Pollutku nie narzekaj że towarzystwo senne i mało aktywne - bardzo aktywne jest, z tym że w szkółkach netowych. :wink4: :devil1: Nie ma jeszcze gdzie sadzić ale to już koniec marca a zegara biologicznego nie da się oszukać - ogrodnicy żerują. :wink4: :happy3: Tomaszek kokosuje a ja chyba będę musiała dokupić kompostu, bo zrobionego siłami własnymi raczej mi nie wysttarczy. :blink:
Pozdróczanki
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 09:31 #138474

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Ha, czyli moje kociambry w normie... pomidorki, papryka i paproty :lol: Mam tylko nadzieję, że pierwsze wiosenne źdźbła trawy zmienia ich upodobania kulinarne.
Czarnuch to panisko, sama widziałam jakie przystawki Polinek mu serwuje... do wyboru do koloru i podane elegancko, nie musi się nigdzie wspinać, skakać, ot podejdzie i łaskawie skubnie :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 11:38 #138525

  • Poll
  • Poll's Avatar
Ze zmąconym humorem , sprawą z Edrom , witam Was, niemal wiosennie... :screem: na dworze czuć wiosnę, kochani!!!! :lol: Słoneczko przyświeca, roślinki zaczynają pokazywać się spod śniegu...Cudnie, cudnie...Cudnie! :dance:
Martuś, Igornik, niedługo moja parapetowa wiosna nie będzie potrzebna... Mam taka nadzieję! Już czas na jakieś zmiany w temacie pogodowym, bo wszyscy popadniemy w nieuleczalną melancholię. :blink: Poza tym, nie mam już za bardzo gdzie układać roślin, chyba za bardzo się rozpędziłam zimą z tymi zakupami... :blink: Nowe Fransenki i tak wylądowały w piwnicy, póki mają małe kły, moga stać w ciemnicy, ale za jakieś 2 tygodnie i je będę musiała wydobyć na światło dzienne.Wolałabym, aby w domu , stały tylko nocą.

Tomku...Shiny??? Moja, wiosną wychodzi takimi miedziano-złotymi listkami, myślałam,ze Twoja hostka , to coś w typie Small Parts. Ciekawa jestem eksperymentów i z chęcąa skorzystam z Twoich doświadczeń... Nie pomyślałbyś - w związku z mnóstwem posiadanych przez Ciebie roślin, doświadczeń - o własnym wątku? U mnie jesteś tylko wolnym strzelcem :lol: u siebie byłbyś zobowiązany pisać i moglibyśmy na bieżąco śledzić Twój ogród , zadawać Ci pytania, których teraz nie mamy gdzie zadawać :( ...Duuuuuuzo pytań. :lol:

Tabciu, ja chyba za bardzo żerowałam i teraz mam problem. :blink: ...ale za to, jak zacznę wysadzać, to hohoooo, na Oazie, to mnie przez miesiąc nie zobaczycie. :happy4: Tylko dajcie mi ta wiosnę w końcu!
Tabcia, Tyś mądra dziołcha ...będzie u mnie rosła Zelkova, czy nie będzie?

Madziorku, gdyby Czarnuch coś mi odgryzł :cry3: , jego skóra zdobiłaby juz moją podłogę przed kominkiem. :lol: On to wie...Kiedyś, jak moje wnusiaki były małe, to czasem coś skubnął a potem zwalał na nie winę. Teraz to nie przejdzie, więc zostało mu tylko wąchanie , łypanie oczyskami i przełykanie ślinki. :rotfl1:

U mnie monotematycznie, albo hosty, albo paproty :whistle:

Dryopteris filix-mas

0IMGP2274_2013-03-26.JPG


Osmunda regalis

00IMGP2251.JPG


Polypodium cambricum

00IMGP2237.JPG


.
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2013 12:13 przez Poll.
Temat został zablokowany.

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 11:43 #138528

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Srebrzyste paproty :whistle: , czemu nie :yummi: , co to za odmiana :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 12:17 #138543

  • Poll
  • Poll's Avatar
Wiesiu, podpisałam tam, gdzie powinnam.
Dryopterisy są bardzo owłosione i kazdy refleks światła daje taki właśnie efekt, jakby srebrnego koloru.

to jeszcze raz Dryopteris filix-mas , zamknięty pastorał :hearts:

00IMGP2259.JPG


.
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2013 12:18 przez Poll.
Temat został zablokowany.

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 13:14 #138555

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Zelkova serrata urośnie tylko musisz ją trochę w młodości pookrywać przy większych mrozach, potem już spoko. W Rogowie urosła do rozmiarów solidnego drzewska a to centralna część kraju. Ma fajną formę variegata, z lekka delikatniejsza i niższa ale bez przesadyzmu. Edrom się nie przejmuj, będzie co ma być - angielskie roślinki radzą sobie w gruncie mimo różnego traktowania ( płukanie do tzw. gołych korzonków, streczowanie i dzielenie tuż przed lotem, podsuszanie hortensji z bryłą korzeniową na piecu w celu zmniejszenia wagi donicy - ja już różne rzeczy widziłam które rośliny przechodziły :whistle: i rosły później ku uciesze ogrodujących :supr: ). Waga paczki może wynikać z tego że to początek sezonu i nie ma masy zielonej. Nie martwiaj się. :kiss3:
Pozdrówczanki
K. :woohoo:
P.S. Popełniłam grzechy irysowe z gatunku średnio ciężkich. Przybędzie esdebiąt. :wink4:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2013 13:16 przez Tabaaza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 14:18 #138573

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Poll paczka hosteczkowa juz u mnie :dance: :dance: :dance: .......... Ty sobie nawet nie wyobrażasz jak odpakowywałam :rotfl1: :rotfl1: , mój syn prawie popłakał się ze śmiechu , podobno maluchy przy choince nie dorastają mi do pięt :happy4: :happy4: :happy4: ............ hostki ida do doniczek piwnicznych tam tep ok +5*C i okno od południa , będa się powoli rozwijać

........... a jeszcze odnośnie wiosny , dziś zasłyszane , ze podobno w tym roku ma mieć takie wejście , że , aż zima wróciła to zobaczyć :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 17:31 #138610

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
W całej Polsce trwała susza, bo cała woda spadła u mnie :angry: Były tygodnie, że trawnik pod nogami się uginał, wszystko w warzywniku mi wygniło.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 19:09 #138650

  • Poll
  • Poll's Avatar
Az zerknęłam, gdzie mieszkasz...Warmia, to szerokie 'pojęcie'. Nie zrozumiałam do końca: tyle padało, akurat nad Twoja głową :lol: czy Twoja działka jest na podmokłym terenie ?

dziś moja wiosna liliowa ( Lilium hansonii) ...Stoi na zachodnim parapecie, bardzo adekwatnie ustrojonym do świąt, bo w dziadki do orzechów :P

0IMGP2438.JPG


0IMGP2437.JPG


0IMGP2434.JPG
Temat został zablokowany.

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 19:53 #138664

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Jakie cudeńkooooooooo :woohoo: Uważaj żeby Ci gdzieś nie zniknęła :whistle:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Wiosenna Jędrzejówka (III) 26 Mar 2013 20:33 #138680

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Polu ja w Twoim watku bardzo dobrze sie czuje :P moze pózniej będe myslał o swoim, troche brakuje mi czasu,po drugie ogród taki malutki...
Co do zdjecia do Shinny Penny to masz rację ,ze wyglada jak Small Parts,ale wieczór i lampa błyskowa zrobiły swoje, w rzeczywistosci wygląda tak jak opisujesz.
Co do podłoza kokosowego , to nawet dzisiaj znalazłem wypowiedz jednego hosciarza z USA, który w momencie jak przeszedł na włókno kokosowe wogóle nie uzywa torfu.A z drugiej strony w Anglii mają do 2020 wycofać torf z obrotu..co z tego wyjdzie zobaczymy.

A tak mniej wiecej wyglada jego produkcja ;


IMGP7160.JPG


IMGP7166.JPG


IMGP7165.JPG
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mag, Poll

Wiosenna Jędrzejówka (III) 27 Mar 2013 00:21 #138734

  • Poll
  • Poll's Avatar
Tabazello, czy ja gdzieś (?) , kiedyś (?) przeczytałam, że już koniec z grzeszeniem i stajesz się czysta like a virgin, bo czas zacząć zbierać fundusze na podróże przyrodniczo-towarzyskie???? :think:
Z Zelkova serrata mi ulżyło, bo już zakupiłam i stoi na ganku. :lol:

000IMGP2537.JPG


Maguś, kwiaty Lilium hansonii są piękne, ale sama rozeta liściowa, po prostu cudna! Szerokie i jak widzisz symetrycznie i okółkowo ustawione płatki...ale jakie! Błyszczące tak,ze odbijają światło. :dance: Jeśli nadarzy się okazja, dokupię jeszcze kilka, bo to,co nie podoba mi się u innych lilii, u tej jest prawdziwa ozdobą.Już mam pierwsze obserwacje: nie lubi suszy, natychmiast reaguje żółknięciem dolnych listków.Nie wygina się tak do słońca, jak rosnące obok Lilium pardalinum i druga OT.Czy znaczyłoby to,że nie potrzebuje tyle słońca, co tamte? :think:

Lilium pardalinum

lpardalinumIMGP2431.JPG


Lilium hansonii
, na bis :P

0IMGP2435.JPG



Tomku, szczerze cieszę się,że u mnie piszesz a do tego , dobrze się czujesz. Dziękuję Ci też za świetne zdjęcia.:hug: I ja korzystam na Twojej obecności u mnie, bo zawsze coś ciekawego podpowiesz. Także rozejrzę się za włóknem kokosowym, bo torf, jak dziś go określiłam w pewnej rozmowie , to zabójca roślin. Nie mam do niego zaufania...Być może to ja popełniam jakiś błąd???? ... ale jednak wolę wyeliminować go całkowicie.
Przyznam się , do 'wzmacniania' ziemi w donicowanych hostach...fusiastą herbatą , która wg mnie, działa o niebo lepiej, tyle,ze jest droższa od torfu. :happy4:

Co w temacie wiosny salonowej???:
po Pulmonaria rubra Bowles's Red, o pięknych koralowo-różowych kwiatach...

0000IMGP2448.JPG


... zbiera się do kwitnienia Pulmonaria X Victorian Brooch

victoriabroochIMGP2518.JPG


000IMGP2516.JPG


I na ostatek, begonie z kuchennego okna :supr: ( ...do czego to doszło??? :think: )

000IMGP2539.JPG


000IMGP2535.JPG


.
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2013 00:40 przez Poll.
Temat został zablokowany.

Wiosenna Jędrzejówka (III) 27 Mar 2013 07:17 #138746

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
A begonie to proszę dorzucić do wątku kolorowolistnego :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Wiosenna Jędrzejówka (III) 27 Mar 2013 09:40 #138781

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Lecę już Pollutku, lecę - tylko wianek dziewiczy muszę trochę otrzepać bo przykurzony i z lekka podniszczony ( jakiś wieprzek nadgryzł kwiatki :tongue2: ). Na podróże to ja dalej zbieram i zachowuję duuuży umiar zakupowy ( Główny Ściepujący irysowy może potwierdzić - żadnych nówek, starsze sprawdzone odmiany w niższej cenie a 'My Cher' się nie liczy :wink4: :happy3: bo zeszłoroczna, chyba ). Pollutku ja w marcu ( muszę wliczyć jeszcze transport angielskich zakupów :silly: ) zakupiłam tylko wietlice 'Burgundy Lace', hostkę 'Majesty', piwonię 'Red Charm', dwa goździczki i finitio. Wszystko u Asiagaw bo mnie owczy pęd wiódł za przewodnikami stada. :wink4: :happy3: W kwietniu czas irysków z Australii ( jesienne zamówienie ), podstolanek i wyprawy do szkółki Hen Hen ( z tego wszystkiego tylko podstolanki opłacone :blink: ale na iryski mamm uzbierane ). Sama widzisz że to niemal asceza a ja nadal prawie dziewicza. :P Co do torfu to jak tylko dostaję nowe roślinki od zamiejscowego produenta to czem prędzej wyciągam z doniczki i otrzepuję z "zabójcy roślin". Wsadzam natychmiast do gruntu i solidnie podlewam. O wiele szybciej rosną niż te wsadzone razem z podłożem doniczkowym. Z torfem to jest tak że i owszem trzyma wilgoć ale jak jest długo niepodlewany to tę wilgoć ściąga do siebie jak gąbka, z roślin też. W ogrodach z deficytem wody też bałabym się stosować. A w ogóle to u mnie za tydzień ma być coś tam +9 albo i lepiej i noce bezmroźne. :woohoo: W temacie wiosny salonowej nadal obgryziona dierama i zbite kocie doopki, za to araukaria ma przyrosty. :P
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Wiosenna Jędrzejówka (III) 27 Mar 2013 17:43 #138890

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Ta Pulmonaria rubra Bowles's Red, faktycznie ma piękne kolorki kwiatów,a i begonki ładniutkie :flower1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Wiosenna Jędrzejówka (III) 27 Mar 2013 22:32 #138993

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Poll wrote:
Nie wygina się tak do słońca, jak rosnące obok Lilium pardalinum i druga OT.Czy znaczyłoby to,że nie potrzebuje tyle słońca, co tamte? :think:
Dokładnie tak, podobnie jak martagony, z którymi jest blisko spokrewniona, lilia Hansona to roślina świetlistego cienia.
Co nie znaczy, że z hostami tym liliom po drodze, bo raczej preferują gleby zasadowe.
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2013 22:33 przez sd-a.
Temat został zablokowany.

Wiosenna Jędrzejówka (III) 28 Mar 2013 17:38 #139129

  • Poll
  • Poll's Avatar
Wiesiaczku, gdybym znała nazwy tych begonii, wkleiłabym w doniczkowe, ozdobne z liści, ale nie znam...Takie kukułcze jajo mam podrzucać??? :dry:

Tabazello, po Twoich wyznaniach nabytkowych, poznałam, gdzie robiłaś te zakupy i muszę Cię zganić...tam tyle piękności jest, ze nawet ja więcej kupiłam. :lol: Z torfem zakupionym z roślinami robię identycznie , tylko narzucone zasady ( "...damą być, ach, damą być..." ) nie pozwala mi na dokładne zlizanie z korzonków każdego jego okruszka. :rotfl1:
A w ogóle to u mnie za tydzień ma być coś tam +9 albo i lepiej i noce bezmroźne.

Z tego się bardzo ciesze, chyba już dość??? Zaplanowałam w święta wyskoczyć m.in. zobaczyć, co u braci Czechów słychać w tematach ogrodniczych, więc mrozu mi nie trzeba.... Znaczy to, krótko pisząc, że nie mam zamiaru wracać z pustym bagażnikiem. ;)

Aniu, Tomku , teraz każda roślinka jest fajniusia...Ale prawda to, jak Polpocja wrzuca fotki okiennokuchennych begonii, to już naprawdę jest mizera nad mizerami. :cry3:

Siberko, dzięki ,ze mnie upewniłaś w moich podejrzeniach i obserwacjach. Ziemię do donicy wsypałam uniwersalną , ale domieszałam nieco dolomitu ,mam nadzieję,ze jej posłuży. :flower2:

Taki piękny dzień się nam zapowiadał o 5 rano... Ptasiory głośno śpiewały, na dworze było ciepło tak,jak dawno nie było nad ranem. Miałam nadzieję na cudny , wiosenny dzień . Tymczasem u nas, na północ od Wrocławia, było szaro i wilgoć aż wisiała w powietrzu. :cry3: Zrobił się jeden z tych dni, kiedy przy ciepłej herbatce z cytrynką :blink: , słuchamy zamulających piosenek. :coffe: W wolnym czasie zajęłam się doniczkowaniem cebul lilii i podlewaniem domowego przedszkola roślinnego. :flower2: Skończyło się oczywiście małym potopem :blink: , bo robiłam to przy pomocy wnuka. :P

Oczywiście nadal fociłam moją salonowa wiosnę - dziś same paproty, bo najlepiej sią prezentują :funnyface:

00IMGP2620.JPG


00IMGP2558.JPG
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2013 18:05 przez Poll.
Temat został zablokowany.

Wiosenna Jędrzejówka (III) 28 Mar 2013 18:10 #139137

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Polinku, skieruj łaskawie swe śliczne oczka za okno, bo tam wiosenna surpriza (właśnie byłam z psami :evil: ), tylko paprotom nie pokazuj.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.413 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum