TEMAT: OGRÓD PRZY DOMU

OGRÓD PRZY DOMU 25 Sty 2016 10:11 #428538

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Przeważnie jednoroczne kwiaty .3 gatunki cynii ,bo je uwielbiam ,szałwię ,czarnuszkę i jakieś inne pierduśki .Szukam nasionek pysznogłówki cytrynowej ,nie wpadły Ci czasem gdzieś w oczy?
Kamasję dubeltową białą kupiłam sobie tylko jedną cebulkę ,bo drogie były .Nie wiem kiedy jej coś przybędzie z cebulek ,ale posiać nie zaszkodzi na wszelki wypadek .Z kolei galtonia jakoś nie miewa przybyszowych ,za to dobrze rozmnaża się z nasion .A poza tym ja bardzo lubię siać :happy:


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓD PRZY DOMU 25 Sty 2016 10:49 #428550

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Hi, hi ta roślina wpadła mi w oczy już dawno temu...rośnie w dwu miejscach...dostałam też na jesieni inny kolor. Przypomnij się na wiosnę, dziabnę kawałek. Nasion też mogę nazbierać w sezonie. Roślina grzechu warta, wygląd i pięknie pachnące liście kuszą żeby dotknąć...jak przechodzi się obok.








Taką szałwie wysiewasz czy inną...w tamtym sezonie szałwie zawaliły na całej linii, nie lubią upału.

Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek

OGRÓD PRZY DOMU 25 Sty 2016 15:09 #428588

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Anna96 :bye: A powiedz mi jakbym cały teren trawnikopodobny spryskała randapem a potem glebogryzarka byłoby ok ? :think:
Mam taki pomysł , mój M jako rolnik powiedział mi,że po tym nawiezie ziemi trochę i będzie ok.
A powiedz mi , jaka to szałwia chętni bym ją sobie posiała. A czy ona jest jednoroczna czy wieloletnia?
TAAAAK... ogrody i roślinki cudne , dobrze że trafiłam tutaj może nie będę przechodzić deprechy zimowo-wiosennej jak sobie pooglądam :drool:

OGRÓD PRZY DOMU 25 Sty 2016 21:23 #428718

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
O trawniku trudno mi się wypowiadać, u mnie jest zachwaszczony...nie jest idealny...chociaż jest już o niebo lepiej jak było na początku. Na za trawionych ścieżkach rosła koniczyna, mniszek, bluszczyk kurdybanek, mech, były puste place po kopcach.
Coś z tym trzeba było zrobić. Miejsca gdzie zapadła się darń podkopana przez krety...została uzupełniona ziemią. Mech na wiosnę został wygrabiony, wszystkie ścieżki zostały zruszone grabiami.
No i najważniejsze została wysiana trawa- specjalna do uzupełniania pustych miejsc na trawniku. Uzupełniła puste przestrzenie, skiełkowała, zaczęła rosnąć za każdym koszeniem robiła się gęstsza...wyparła mniszek, koniczynę, mech...nie widać żeby rosły.
Pryskać Randapem pod nosem, przy domu odradzam...chemia na zdrowie nie idzie, można wylądować w szpitalu. Pamiętaj że ten środek działa na chwasty ponad miesiąc. Jeśli Masz możliwość na starym trawniku można użyć Aerator...przedrze darń, potem dosiać trawę...w sklepach ogrodniczych na pewno odpowiednią do takiego uzupełnienia można kupić. Wyrzuciłam opakowania nie pamiętam z jakiej firmy trawa była...najważniejsze że widać efekty na lepsze. Piszesz też że można przywieźć nowej ziemi, tylko czy jest pewność że w ziemi nie ma nasion różnych chwastów...skutek może być jeszcze gorszy.

SZAŁWIA MUSZKATOŁOWA/Salvia sclarea / jest dwuletnia...w pierwszym roku są tylko liście, dopiero w drugim roku kwitnie.
Tak wyglądają liście na początku października...


Pozostałe fotografie są z 2014 r...


Pod taką sama nazwą kupiłam nasiona i wysiałam...okazało się że roślina jest inna...dużo wyższa, szersza...kwiaty są mniej ozdobne.



Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek

OGRÓD PRZY DOMU 25 Sty 2016 22:41 #428758

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Dziękuje .Szałwia przepiękna zdobędę nasiona i wysieje , :flower2: szkoda , że rok trzeba czekać , ale może uda mi się dokupić sadzonki , które zakwitną w tym roku.
muszę je mieć :evil:
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 09:20 #430892

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Szałwię polecam naprawdę jest co podziwiać jak zaczyna kwitnąć.

Coś kolorowego...dynia NN.


DSCF2147.jpg


DSCF2268.jpg


DSCF1684.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): dagmarazap

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 09:41 #430910

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Piękna ta pierwsza szałwia ,polecam się na nasionka .Moja wygląda tak ,jak Twoja druga .
Ta którą mam do siewu nazywa się Salvia Bulleyana .Też się zastanawiam ,kiedy ją wysiać :lev:

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 10:56 #430922

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Też zachwyciłam się tą pierwszą szałwią :supr3: :hearts: , ciekawe, czy sieje się tak jak ta druga ;) i jak odróżnić siewki, skoro liście mają podobne :happy4:
Dynia to najprawdopodobniej Hokkaido ;) , świetna odmiana, nie trzeba obierać :P

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 13:40 #430942

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Nowinko :) z szałwią nie wiem jak będzie, w tamtym roku tylko ta druga zakwitła...pierwsza do jesieni miała tylko liście, nie kwitła. Upał tak na nią podziałał. Jeśli stara sadzonka tak która nie kwitła przetrzyma do wiosny i zakwitnie, nazbieram nasion. Szałwia muszkatołowa to roślina dwuletnia...powinna być wysiana w ubiegłym roku, do jesieni powinna mieć liście. Miałam kilka wymieszanych nasion w zapasie... zostały wysiane, zobaczymy co wyjdzie z takiego zimowego siewu...wypraktykuję :think: Przy roślinach matecznych nieraz pokazują się sadzonki, za wcześnie nie trzeba zruszać ziemi.

markita obydwie szałwie są takie same w uprawie, tak samo się je też wysiewa. Po liściach nie widać różnicy...po kwiatach można tylko rozróżnić jaka to odmiana. Zapach wprawdzie też mają inny, przyjemniejszy aromat wydziela pierwsza. Dynia jest z marketu, miała być robiona zupa krem...jakoś tak zeszło, zupy nie było tylko pestki zostały wyciągnięte. Kilka ziarenek zostanie posadzonych w warzywniku :hearts: warto wypróbować jak smakuje pod innymi postaciami.
Za tę wiadomość podziękował(a): wxxx-a

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 14:18 #430955

  • IwOnagn
  • IwOnagn's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 335
  • Otrzymane dziękuję: 488
Piękna ta szałwia muszkatołowa, niestety nigdy mi się nie chce wysiewać, a szkoda :teach: , pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 15:03 #430971

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
Witaj, Aniu :bye:

Masz tak piękne miejsca w ogrodzie, że aż dech zapiera :woohoo:

Roślinki zeszłoroczne wysiane imponujące, ja mam ogromne plany i mało miejsca na parapecie, ale co tam, warto pomarzyć :silly:

Szałwia muszkatołowa, ta pierwsza prześliczna, cudne też kępy sasanek i prymulek, ależ Ci to wszystko rośnie. :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 21:38 #431106

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Witaj! IwOnagn
Szałwia na pewno się wysiewa, kiełkuje tylko później od innych roślin...po opadach deszczu pokazują się niewielkie okrągłe listki...są charakterystyczne. Może coś skiełkuje w pojemniku to wstawię foto jak wyglądają.

BlueAnna :) nie zawsze wszystko dobrze rosło, dużo roślin wypadło w przeciągu kilku lat. Zostały tylko takie co chcą rosnąć, poszerzone o nowe odmiany. Sasanki były wysiane z nasion bardzo dawno temu, to jedne z pierwszych roślin posadzonych w ogrodzie. Właściwie co roku jest coś wysiewane, ostatnio wysiane były Dzwonki brzoskwiniolistne, Ratibida.

Foto z czerwca, czas szybciej zleci do wiosny :flower2:
Oczko
DSCF0001-2.jpg



DSCF0002-2.jpg


DSCF0003.jpg


DSCF0004.jpg


DSCF0008-2.jpg


DSCF0009.jpg


DSCF0011.jpg


DSCF0012.jpg


DSCF0015.jpg


DSCF0017.jpg


DSCF0018.jpg


DSCF0019.jpg


DSCF0020.jpg


DSCF0023.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): IwOnagn, Kasionek

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 21:42 #431109

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
DSCF0030.jpg


DSCF0031.jpg


DSCF0036.jpg


DSCF0037.jpg


DSCF0040.jpg


DSCF0053.jpg


DSCF9996.jpg


DSCF9997-2.jpg


DSCF9999.jpg
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2016 21:43 przez Anna96.
Za tę wiadomość podziękował(a): pamelka, Alina-277, wxxx-a

OGRÓD PRZY DOMU 02 Lut 2016 22:00 #431126

  • dagmarazap
  • dagmarazap's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1002
  • Otrzymane dziękuję: 1703
witaj Aneczko piękne wspomnienia,ja też z niecierpliwością czekam na wiosnę,śnieg w ogrodzie stopniał już by się chciało robić porządki,jednak moja stroma część ogrodu jeszcze zmarznięta :whistle: jednak zacznę wygrabiać mech,bo znów go wszędzie pełno :ouch: a jest tego trochę :whistle: :bye:

OGRÓD PRZY DOMU 03 Lut 2016 11:38 #431244

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Witaj Aniu. Dziękuję za piękne zdjęcia :) A powiedz mi proszę jak nazywa się ta mała roślinka kwitnąca na bordowo na 1 zdjęciu, czy nadaje się do skalniaka ?

OGRÓD PRZY DOMU 03 Lut 2016 14:29 #431275

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
O jaaaa, jak ślicznie :supr3:
Ania, co to za cwietuszek ten z różyczką, co trochę jak ślazowka wygląda, tylko na ślazówkę za niskie?
I dalej, takie lila, co jak penstemon trochę wygląda, ale to chyba nie penstemon :wink4:

OGRÓD PRZY DOMU 03 Lut 2016 20:03 #431431

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Dagmaro na porządki jest jeszcze za wcześnie, z aurą może być jeszcze różnie. Śnieg stopniał? zazwyczaj u Ciebie o tej porze wszystko było zasypane. Z mchem walka jest nie skończona, co roku odrasta. U mnie wszędzie widać muchotrzew, jest nie do opanowania...chyba plaga pod śniegiem rośnie, zrobiło się zielono przy roślinach :jeez: Wiosną będzie co robić, najgorsze jest to że ziemi nie można za bardzo zruszać...wszędzie rosną różne cebulki, niektóre są już widoczne. Najpóźniej pokazują się lilie, szkoda było by je wyciąć.

Kasionek na bordowo kwitnie Tawuła japońska Bullata odmiana karłowa. Czytałam że dorasta do 0,5 m...nie wiem do końca jak to jest, ta dorasta do ok.15 cm. Rośnie na podwyższonej rabacie, na skalniak jak najbardziej się nadaje. Może być stosowana do zadarniania oraz jako obwódka rabat. Kwitnie czerwiec-lipiec.

BlueAnna na różowo kwitnie Wiesiołek Oenothera speciosa. Kwitnie czerwiec-wrzesień. Łatwo się ukorzenia z urwanych 10 cm końcówek, wysiewa się też bez problemu...trzeba pilnować żeby nie zagarnął całego terenu. Masz rację co do drugiej rośliny to Penstemon palczasy...jest jeszcze jeden niski, nadaje się na skalniak... Penstemon hirsutus var. pygmaeus

Rośnie z lewej strony na tle kamieni...





Penstemon palczasty...

DSCF0012-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, dagmarazap

OGRÓD PRZY DOMU 03 Lut 2016 20:41 #431474

  • IwOnagn
  • IwOnagn's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 335
  • Otrzymane dziękuję: 488
Jezu, Ania, jaki Ty masz ogród przepiękny, dech zapiera, ile roślin, odmian, gatunków, brak słów. I do tego 2 hektary :thanks: :thanks: , 2 hektary - no nie. Dlaczego to nie ja :jeez: Ale penstemon wypasiony na ostatniej fotce, zresztą, jak wszystko u Ciebie :woohoo: :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2016 20:42 przez IwOnagn.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.800 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum