TEMAT: Majowy ogród

Majowy ogród 13 Maj 2016 11:59 #468377

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Jesteśmy na podobnym etapie w sprawie oświetlenia.
U nas kable rozprowadzone zostały na etapie układania kostki, na rabatach przygotowane pętle kabla...a ja od roku nie mogę się zdecydować ani na to, jakie chcę lampy..ani na to, gdzie lampy, a gdzie podświetlenie drzew od dołu.
Ostatnio po zmroku biegałam po ogródku z latarką i stawiałam ją na rabatach.

U Ciebie drzewa pewno też podświetlać będziesz? Ja się nie mogę zdecydować o tyle, że rabaty nieduże i nie chcę przesadzić.. dając np lampę stojącą i tuż obok jeszcze podświetlenie drzewa..a z drugiej strony nie chcę zrobić oświetlenia i się rozczarować, że za mało go jest :crazy:

Słowem.. z moją decyzyjnością, to ja szybciej zobaczę Twoje światła, niż swoje :rotfl1:


Zielone okna z estimeble.pl

Majowy ogród 14 Maj 2016 13:33 #468796

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
przepięknie Iwonko :hearts:
Lampy super....my nasze też będziemy wymieniać....kiedyś...no i musimy zakupić lampy do oświetlenia oczka bo...jeszcze nie kupiliśmy (już będzie ze 4 lata :rotfl1: )

Majowy ogród 15 Maj 2016 14:07 #469198

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Dzień dobry

chyba wszędzie dziś wieje i jest chłodno, wszak to "zimna Zośka", więc się nie dziwmy ;)
A propos "Zośka" imieniny obchodzi moja teściowa, zrobię dla niej bukiecik z niezapominajek (dzis dzień polskiej nieapominajki) i bodziszków :)

Mimo przenikliwego wiatru postanowiłam dziś oskubać sosny, czynność, której bardzo nie lubię, ale widząc efekty corocznego skubania robię to uczciwie i dokładnie :)

Zaległe odpowiedzi (wybaczcie :kiss3: )
Kasiu cieszę się, ze tez aprobujesz pomysł zadrzewienia. Chciałabym jeszcze więcej, wszak tyle mam pola, ale M. broni tego trawnika jak ostatniego bastionu ;). Małymi krokami, ale będę przemycać kolejne drzewa.
Aga bardzo ładne lampy, widziałam je już wcześniej wybierając swoje i nawet brałam pod uwagę. Ostatecznie to A. zdecydował ;)
Moniko bardzo dobrze, że choć kable zaplanowaliście, bo ja (durna :hammer: ) zupełnie dobrowolnie i swiadomie zrezygnowałam z oświetlenia podczas budowy. Chyba jakas pomroczność mnie naszła, bo zupełnie nie rozumiem tamtej decyzji. tak czy siak lampy stojące będą w pierwszej części ogrodowej, do altany, po obu stronach, a dalej pojedyncze reflektory solarne.
Też się to wszystko odwleka w czasie, bo mąż robi wykopki i instalację sam, a do dyspozycji mamy tylko czas po pracy i soboty.
Moni im dłużej czekasz tym radość będzie większa ;) chyba.... :think:

kwitną
czosnki (w tym roku moje czosnki ładnie kwitna, ale mają bardzo brzydkie liście, jaka może być przyczyna?)


bodziszki żałobny Samobor


kukliki


kaliny koralowa Roseum


powojniki Guernsey cream


buk


miłego!
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Monika-Sz, IwOnagn, zanetatacz, nelu-pelu

Majowy ogród 15 Maj 2016 17:13 #469278

  • Bogulenka
  • Bogulenka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 61
Cześć Iwonko, najwsamprzód skomplementuje Twoje zdjęcia, niesamowita wrażliwość, bardzo lubię je oglądać.
Jeśli chodzi o oświetlenie nie jesteś jedyna, którą owa pomroczność ogarnęła, ja jestem druga i o ile rozumiem swoją ówczesną decyzję dotyczącą rezygnacji z oczka (mała Łucja) o tyle z oświetlenia nie mogę się rozgrzeszyć. Jedyna pociecha w tym, że w tamtejszym czasie zupełnie nie miałam wiedzy o tym jak rośliny się rozrastają i prawdopodobnie wybrałabym złe miejsca, a teraz nieco się zlisiłam i zostawię sobie kable coby móc nieco za jaikś czas jeszcze skorygować ewentualne rozmieszczenie.

Brzydkie liści u czosnków są rzeczą absolutnie normalną niestety, ja w newralgicznych miejscach stopniowo docinam nożyczkami, po czym je usuwam i zostają same przekwitnięte kwiaty.

Majowy ogród 15 Maj 2016 18:03 #469290

  • IwOnagn
  • IwOnagn's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 335
  • Otrzymane dziękuję: 488
Uwielbiam do Ciebie zaglądać,cudne fotki, pozdrawiam :hug:

Majowy ogród 15 Maj 2016 20:07 #469399

  • Iwona1311
  • Iwona1311's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 125
  • Otrzymane dziękuję: 78
Iwonko nie tylko Ty nie pomyślałaś o oświetleniu ogrodu wcześniej, my nawet przy planowaniu oświetlenia zapomnieliśmy o tym żeby zrobić choć jedno gniazdko na zewnątrz, nie mówiąc już o jakimkolwiek oświetleniu ogrodowym :club2: dobrze że lampy na zewnątrz budynku zrobiliśmy :happy3:
Zdjęcia jak zawsze przepiękne, bardzo lubię je oglądać i tu i na fb.

Majowy ogród 15 Maj 2016 21:14 #469501

  • inag1
  • inag1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 996
  • Otrzymane dziękuję: 631
Też pochwalę cudne zdjęcia fantastycznego ogrodu. Lampy wybrałaś bardzo ładne. Teraz tylko poczekamy na montaż i zdjęcia. :)

Majowy ogród 15 Maj 2016 21:22 #469518

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Iwonko, Twoim zawsze mają brzydkie liście - zasychaja zanim jeszcze rozwiną się kwiaty, taka ich uroda ;-)
Oświetlenie super, musze koniecznie uwzględnić je w planach podczas budowy, to niesamowity atut ogrodu, jego kolejny wymiar!
Zastanawia mnie ten męski fenomen obrony trawnika... :think: niektórzy bronią go jak niepodległości, a przecież to najbardziej pracochłonna część ogrodu :crazy:
Cudne foty, jak zawsze!
ps. Forteghille piękne :hearts:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka

Majowy ogród 16 Maj 2016 13:09 #469820

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Bogusia dziękuję za miłe słowa pod adresem zdjęć.
Jak to mówią, „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło” :) , aczkolwiek ja w swojej głupiej decyzji nie widzę żadnych plusów.
Z liśćmi robię podobnie-wycinam do zdrowego miejsca, ale pamiętam, że kilka lat temu nie miałam z nimi aż takiego problemu. Albo mi to aż tak bardzo nie przeszkadzało.

IwOnagn cieszę się, że zdjęcia zatrzymują Twój wzrok, to bardzo miłe, zapraszam.
Iwonko (Iwona1311) że też nam nikt taką patelnią wcześniej nie przywalił ;) Teraz problem, bo i kopanie wśród rozrośniętych roślin i ew. tak jak u Ciebie zakładanie całej instalacji. Na ale cóż, nie da się wszystkiego przewidzieć, zaplanować, robota na okrągło musi być ;)
Ina bardzo Ci dziękuję za ciepłe słowa. Sobota była deszczowa i potwornie zimna, nic praktycznie nie zrobiliśmy z instalacją. Dziś podobnie…czekam na długi weekend, pewnie wtedy skończymy.
Kasiu to, że faceci muszą mieć duże samochody – to powszechnie wiadomo :laugh1: , ale dlaczego trawnik, w nawiązaniu do czego??? :think:
Trochę mnie drażnią te poschnięte liście, ale cóż, skoro to normalne, to po prostu muszę z tym żyć, bo z czosnków nie zrezygnuję, nawet posadzę więcej. Tak jak Bogna obcinam liście i cieszę się kwiatem.

POTWORNIE zimno, siedzę w pracy przy grzejniku, niczym w srogie zimy, grzeję się herbatą i zastanawiam się, czy dam radę dziś cokolwiek zrobić w ogrodzie.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona

Majowy ogród 16 Maj 2016 19:50 #469964

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
A jednak dało się - godzinka na wyrywaniu chwastów zaliczona. I pomyśleć, że kiedyś na wychwastowanie ogrodu wystarczyła mi przerwa na reklamę :happy3:

Dla zaglądających pastelowy orlik

Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, VERA, broja, zanetatacz, nelu-pelu

Majowy ogród 16 Maj 2016 20:05 #469975

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Tańczący orlik cudny ♡
Proszę mi coś opowiedzieć o tym powojniku zniewalajacym kwiatem...
Trudny?

Tez dziś chwastowalam, ale niestety jest masakra...

Majowy ogród 16 Maj 2016 20:19 #469987

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Guernsey Cream mam od zeszłego roku, więc nie mam jeszcze merytorycznych spostrzeżeń, ale wg opisów jest odmianą niekłopotliwą, obficie kwitnącą (powtarza kwitnienie), woli półcień niż pełne słońce, dorasta do ok. 2m. Kolor i układ płatków jest zniewalający. Puściłam go na siatkę ogrodzenia, czepia się ogonkami. Więcej będę mogła napisać po pełnym sezonie, ale juz widzę, że będę z niego zadowolona.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona

Majowy ogród 16 Maj 2016 22:35 #470126

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Iwonko, ja szczęśliwie rozłożyłam kable pod podjazdem, doprowadzając do rabat- nie dałoby sie tego zrobić później, więc musiałam ruszyć głową ;)
Natomiast co mną kierowało, gdy układałam obrzeże rabaty z kostki w wykopie ziemnym, mając kabel wypuszczony z domu i leżący 50cm obok..i nie wpuściłam tego kabla pod fundamencikiem.. Kolejna szansa była rok temu, przed zakładaniem trawnika.. i znowu o kablu zapomniałam :hammer:
Będę więc w jednym miejscu musiała robić rów w trawniku, z podkopaniem fundamentu pod obrzeżem :jeez:

Ehhh, żeby tylko takie problemy mieć.. :kiss3:

Wpatruję się z miłością w zdjęcie Twojej (naszej ;) kaskady i już wiem, skad wpadł mi pomysł, żeby chcieć klonika przy oczku.. Boszzzzzz, ależ u Ciebie pięknie :hearts:

Gratuluję dokonanego wyboru lamp. Ja inox muszę odrzucić, bo do niczego mi nie pasuje. Nie pomaga mi to jednak wcale- wybieram między kilkoma lampami i nie umiem się zdecydować- czarne lub brązowe, 3 fasony.
Ostatnio P stwierdził, że ja powinnam w Korei mieszkać- byłby jeden fason i nie miałabym kłopotu :rotfl1:

Majowy ogród 18 Maj 2016 12:12 #470793

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
A ja nawet nie pomyślałam te 16 lat temu, żeby wyprowadzić kable do oświetlenia
Szkoda, że wcześniej nie przeczytałam o OBI. Pewnie już nic nie ma. Ale i tak dzisiaj podjadę

Majowy ogród 18 Maj 2016 12:28 #470803

  • IwOnagn
  • IwOnagn's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 335
  • Otrzymane dziękuję: 488
Cześć Iwonko, czy mogłabyś pokazać liście klonu Crimson Sentry z bliska ( widzę, że masz go u siebie), chciałam porównać ze swoimi, bo wydaje mi się, że zakupiony przeze mnie jest oszukany :jeez: ( nie mogę w necie zbliżenia liści znaleźć), miłego dzionka
PS. A te pastelki Twoje przepiękne Iwonko, to światło i obiektyw tylko, czy program graficzny też pomaga?

Majowy ogród 18 Maj 2016 13:07 #470819

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Moniko dobrze, że dzisiejsza technologia pozwala na zmiany i przeróbki, choć oczywiście byłoby najlepiej zaplanować wszystko wcześniej.
Co tam słychać w kwestii Twojego oczka/ciurkadełka, ostatnio do Ciebie nie zaglądałam, a wiem, że zastanawiałaś się na miejscem.
Lampy nie są w wykończeniu inox :) to aluminium proszkowane, bardziej matowe i mniej metaliczne niż inox. Z wyborem miałam ogromny problem i zgadzam się z Twoim P. ;)
Gosiu a czy u Ciebie na rabatach jest oświetlenie, bo przyznam, że nie pamiętam...ale chyba nie. Daj znać, czy kupiłaś coś w Obi.
Iwonko zrobię zdjęcia liści, a tak na szybko podrzucam link do zbliżeń (moje wyglądają właśnie tak)
www.havlis.cz/karta_en.php?kytkaid=9
liście w sezonie zmieniają barwę, teraz są bardziej czerwone (jak na 3 zdjęciu)niz bordowe, jesienią robią sie pomarańczowe. A co się nie zgadza, kolor czy kształt?
Pytasz o zdjęcie - wszystkiego po trochu, ale największe znaczenie w tym zdjęciu miało światło i białe tło. Obiektyw, którego użyłam bardzo mocno rozmywa kontury i tło a na gotowe zdjęcie w programie graficznym nałożyłam delikatną teksturę.
W kolory nie ingerowałam, tak jest w naturze, zostało tylko nieco rozjaśnione.
Dziękuję za miłe słowo :kiss3:


to też nie moje, ale na 100% CS
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2016 13:20 przez majowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, IwOnagn

Majowy ogród 18 Maj 2016 13:22 #470827

  • IwOnagn
  • IwOnagn's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 335
  • Otrzymane dziękuję: 488
Dzięki wielkie za ekspresową reakcję. Nic cholercia się nie zgadza, rozjeżdża się w pokroju na boki, już widzę, że liść mniej wcięty. Już po sezonie miałam wątpliwości, ale dałam się przekonać sprzedawcy, że to na pewno ten :jeez: , dzięki jeszcze raz. Już po zdjęciach z linku widzę, że inne listki, miłego :kiss3:
Czemu ja wcześniej się liściom dobrze nie przyjrzałam :hammer:
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2016 13:24 przez IwOnagn.

Majowy ogród 18 Maj 2016 21:13 #471037

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Iwonko - obiecane zdjęcia liści mojego klona






Chciałabym się pochwalić zakończeniem prawej strony oświetlenia - 4 lampy podłączone i świecą :dance:
Przepraszam za jakość zdjęć, ale nie miałam juz siły na montowanie statywu, a bez niego brak nalezytej ostrosci. Ciemności skryły bałagan po montażu ;)







jak Wam się to widzi?
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2016 21:14 przez majowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, IwOnagn, zanetatacz


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.518 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum