TEMAT: To TU to TAM - ogrodowo 2015 / 2016

To TU to TAM - ogrodowo 2015 21 Lip 2015 11:02 #389899

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Już lecę podziwiać Marysiu :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka


Zielone okna z estimeble.pl

To TU to TAM - ogrodowo 2015 21 Lip 2015 19:07 #389982

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Wiesiku :)
Musiałam coś pomylić :( zacznijmy od początku: przy szałwiach rosną maruny. To roślinka z tej samej rodziny co nasz pospolity wrotycz, dlatego chyba idiotycznie nazwałam ją wrotyczem maruną, zamiast złocieniem maruną, ale nazwa wrotycz maruna ( Tanacetum parthenium )bardziej odpowiada gatunkowi ... przepraszam bardzo, jeśli wprowadziłam bałagan :) Wybacz...
Tak czy inaczej chodziło mi o wzrost maruny :)
Z wczesnych dzielżanów mam jedynie Moerheim Beauty, kupiony w tym roku, pozostałe są późniejsze, ale już mają zawiązane pąki - nie mogę się ich doczekać :)
pozdrawiam cieplutko Ciebie i Wikusia - oby nie nawiedziły Was te okropne upały :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 22 Lip 2015 07:35 #390111

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Przez przypadek trafiłaś w dziesiątkę Aniu, bo wrotycz też tam rośnie i faktycznie jak na jego możliwości niewielkiego wzrostu jest.
Za werbeną widać jego przekwitające kwiatostany.A w pełni kwitnienia wygląda tak :)

Tanacetum corymbosum


Maruna natomiast nigdy u mnie zbyt wysoko nie rosła :)
A upały gnębią nas już od jakiegoś czasu przeplatane burzami i skromnym deszczem który powietrza wcale nie schładza :huh:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

To TU to TAM - ogrodowo 2015 22 Lip 2015 13:39 #390196

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Wiesiu, taki podobny do krwawnika ten tanacetum corymbosum...
Jak wrzucam w googla tę łacińską nazwę to wyskakują kwiatki podobne do rumianków. Na pewno jest to corymbosum ? Może to tanacetum macrophyllum ?
Adasiowa wrote:
Wiesiku :)
Musiałam coś pomylić :( zacznijmy od początku: przy szałwiach rosną maruny. To roślinka z tej samej rodziny co nasz pospolity wrotycz, dlatego chyba idiotycznie nazwałam ją wrotyczem maruną, zamiast złocieniem maruną, ale nazwa wrotycz maruna ( Tanacetum parthenium )bardziej odpowiada gatunkowi ... przepraszam bardzo, jeśli wprowadziłam bałagan :) Wybacz...
Tak czy inaczej chodziło mi o wzrost maruny :)

Aniu, chyba nie do końca się pomyliłaś, :) bo złocień maruna nazywany jest też wrotyczem maruna.Te dwa określenia funkcjonują jako synonimy.
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 22 Lip 2015 14:46 #390208

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Masz rację MagdaLenko to Tanacetum macrophyllum (Wrotycz wielkolistny) , przepraszam Wszystkich czytających za wprowadzenie w błąd :oops:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 23 Lip 2015 14:13 #390488

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Ciekawa jestem jak jest historia tego wrotycza ... Czy kupowałaś go , czy przyniosłaś z jakiejś dzikiej łąki ?

Czasem można coś wypatrzeć w naturze i zmienić mu miejsce na ogród :happy:
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 23 Lip 2015 14:32 #390492

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
MagdaLenko, często przenoszę do ogrodu rośliny z natury ale wrotycz przybył do mnie z kilkoma innymi olbrzymami od forumowej koleżanki. Lubię roślinne olbrzymy, bo w mojej przestrzeni nie giną i widać je z daleka. Aktualnie czekam na efekty wysianego arcydzięgla :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 23 Lip 2015 14:44 #390496

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Z takich wielkoludów piękny jest też crambe cordifoilia - modrak sercolistny. Widziałam go w tym roku na żywo w ogrodzie botanicznym w W-wie.
Z tym że chyba w naturze go raczej nie uświadczymy :happy: , co innego z krwawnicą, czy dzikimi bodziszkami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

To TU to TAM - ogrodowo 2015 23 Lip 2015 14:52 #390499

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Łąkowe bodziszki już zaprosiłam do ogrodu :) krwawnica wysiewa mi się sama, bo to pospolita roślina Podkarpacia , ale modrak pochodzi z Kaukazu ;) , może jednak jeszcze gdzieś go wypatrzę :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 23 Lip 2015 22:11 #390600

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Chyba jest w ogrodzie u Ewy sierki, ale teraz ...jakiś czas musimy na Nią poczekać, bo ma poważne zmartwienia...

A modraki , krwawnice, wrotycze rosną dalej.

Wiesiu, z takich architektonicznych roślin w ogrodzie botanicznym wpadła mi też w oko cephalaria gigantea - zwana po naszemu głowaczkiem. Coś musi mieć wspólnego z driakwiami, bo kształt kwiatu bardzo podobny, ale kolor... Twój - jasnożółty.Rośnie do 2 m i lubi słońce.
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 24 Lip 2015 07:23 #390654

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Do Ewy uśmiechałam się już nie raz o nasiona i pewnie jeszcze nie raz się uśmiechnę :lol: , a na razie jestem z nią wraz z pozytywnymi myślami. Za podpowiedź głowaczka wielkie Ci dzięki, jakoś do tej pory mi w oko nie wpadł, będę poszukiwać :)
Pozdrawiam polnymi maczkami które to same zagościły na mojej rabacie :)

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ, chester633, edulkot, Krzysia, Adasiowa

To TU to TAM - ogrodowo 2015 24 Lip 2015 08:42 #390670

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Zdjęcie jak z angielskiego katalogu kompozycji roślinnych ! Jak zwykle... :flower2:

Maczki. W ogrodzie po bylinowych pozostała myśl jedynie. Na pobliskich polach pięknie wyglądają na skraju dróg. I ta ich krzykliwa ognista czerwień, o dziwo, wcale mnie nie drażni. :happy: Tak ma po prostu być.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2015 08:44 przez Firletka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

To TU to TAM - ogrodowo 2015 24 Lip 2015 09:41 #390687

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
MagdaLenko, jeżeli masz ochotę na nasiona maka wschodniego, to chętnie Ci prześlę, bo z sadzonkami to różnie bywa, one mają korzeń palowy i przesadzanie nie zawsze się udaje :huh:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 24 Lip 2015 11:05 #390705

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
Dziękuję Wiesiu. Nasionka mam, nawet jakieś fikuśne odmiany , tylko zmobilizować się do wysiania...
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 24 Lip 2015 14:39 #390763

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Pewnie lepiej zrobić to jesienią lub wiosną bo obecne upały nie sprzyjają młodym roślinkom :huh:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 24 Lip 2015 15:10 #390775

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Pikutku, zaglądałaś do sprzedaży liliowców? Są 2 pająki, o ile się nie mylę, bardzo je lubisz :hug:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 26 Lip 2015 10:21 #391369

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Wiesiku :)
Wspaniały jest ten wrotycz, a w pełni kwitnienia jeszcze piękniejszy. Tymczasem ja zbieram i suszę ten najzwyklejszy Tanacetum vulgare, o żółtych, ciepłych kwiatkach - nie mogę sobie odmówić grabieży z łąki ;-) Nawet suszony fantastycznie pachnie, jestem ciekawa, czy i ten Twój ma taki przyjemny zapach ?
Czy wiesz, że takie polne maczki kwitną bez przerwy od czerwca? Zawsze się nimi zachwycam w drodze na ogród, bo potrafią kwitnąć całymi łanami wzdłuż pól i przydrożnych nieużytków - widoki bezcenne :)
Dziękuję za to ostatnie zdjęcie :kiss3:
pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 27 Lip 2015 07:46 #391632

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Haniu, zaglądałam i owszem, oczywiście zamówiłam :lol:
Aniu,wrotycze pachną podobnie a wrotycz pospolity zbieram również, suszę i robię gnojówkę :) Zastanawiam się właśnie czy podziała na opuchlaki bo wydaje mi się że zagościły u mnie :huh:
Maczki uwielbiam wszystkie nawet w formie przekwitania :lol:

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Firletka, hanya, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.635 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum