TEMAT: Moje kwiatki i rabatki

Moje kwiatki i rabatki 17 Lis 2020 13:43 #734723

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Z przyjemnością będę szukać u Ciebie inspiracji :)
Po tym co napisałaś o kamieniach, od razu poleciałąm na swoje grządki i wymyśliłam, :think: że albo mamy inne kamienie w co nie do końca wierzę bo u mnie wszystkie zarastają. Nawet jedną rabatę wysypałam czerwoną cegłą i też już zielenieje :jeez: a druga możliwość to że u mnie jest więcej cienia a Twoje są w słońcu i ono wypala mchy i porosty. Może tak być? Bo już chyba więcej pomysłów nie mam ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Moje kwiatki i rabatki 17 Lis 2020 16:07 #734740

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Ewuniu, Może być u mnie większe nasłonecznienie.
soce.jpg

Wpływ może mieć "moczenie" kamieni przy ręcznym z węża lub z opryskiwacza wodą. U mnie jest nawadnianie kropelkowe bezpośrednio do korzeni roślin, a kamienie zawsze są suche. Deszczu też deficyt, słońca często ostatnio nadmiar ....
Za tę wiadomość podziękował(a): jolifleur

Moje kwiatki i rabatki 30 Lis 2020 22:46 #736686

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Dracena

IMG_2309-2.jpg

Dawno, bardzo dawno temu dostałam (chyba na Dzień Matki) od moich córek (wtedy licealistek) malutką, kupioną w kwiaciarni dracenę. Kwiatek miał eksponowane miejsce w mieszkaniu i szczególną opiekę, bo był podarowany od serca. I tak sobie rósł, rósł przez 10-12 lat. Jak dorósł do odpowiedniego wieku i wielkości wypuścił z wierzchołka pęd z ogromną ilością drobnych kwiatków (jak na zdjęciu) podobnych do kwiatów wiśni, tylko w wersji mini. Kwitł bardzo długo i w nietypowy sposób. Kwiatki otwierały się codziennie około godz. 17-ej i dopiero wtedy zaczęły wydzielać bardzo intensywny zapach wanilii, który był wyraźnie wyczuwalny w całym mieszkaniu. Na noc kwiatki razem z zapachem zamykały się do snu, aby obudzić się następnego dnia i kolejnego ... Myślę, że tak, jak np agawa, która po wydaniu bardzo dużego kwiatostanu umiera, tak i moja dracena odeszła pozostawiając wspomnienie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Adasiowa, CHI, MARRY, Szafirek, ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala

Moje kwiatki i rabatki 01 Gru 2020 15:42 #736760

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Pięknie zakwitła :woohoo:
Szkoda, że tylko raz :huh: ale zawsze to duża satysfakcja doczekać się kwitnienia takiej rośliny.

Miałam podobną sytuację z fikusem beniamina. Kilka małych szczepek przywiezionych z wojaży, pobranych z wielkiej rośliny, udało mi się ukorzenić. Nie wiem co źle robiłam , bo mój beniaminek wyrósł jak bonsai- na jakieś 30-40 cm po 7 latach. Potem dostał jakiś dziwnych narośli, które rosły, potem zrobiły się czerwone i opadły. Pomyślałam, że jakieś choróbsko się do niego dobiera. Sytuacja powtarza się co rok od kilku już lat. A beniaminek dalej ma 40 cm, po 15 już latach. Okazało się, że on kwitnie i owocuje !!! Podobno to też bardzo rzadkie zjawisko, jak u Twojej draceny :D Tylko dalej nie wiem dlaczego nie chce rosnąć. Roślina z której były wzięte szczepki była większa ode mnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 01 Gru 2020 19:22 #736828

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Ewuniu, też żałuję, że tylko raz zakwitła. Ponieważ kwitnąca dracena jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem, to jej opis i zdjęcie było w którymś numerze "Kwietnika". Napisałaś o swoim wyjątkowym fikusie benjamina. Też mam 2 fikusy benjamina , z zielonymi listkami, a drugi jest Variegata. Podobno w mieszkaniach rosną do wysokości ponad 2 metry. Nie mogę tego potwierdzić ponieważ mój z pstrokatymi liśćmi ma 20 lat i około 1,5 metra wysokości. Rośnie bardzo wolno. Ale są też odmiany miniaturowe. Bez problemu rosną w formie bonsai. Może Twój do nich należy. Nigdzie nie znalazłam nawet wzmianki o kwitnącym fikusie benjamina.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 02 Gru 2020 20:54 #737011

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Marylko, czasem zostają nam tylko zdjęcia jako piękne wspomnienie :)
Mój beniaminek pochodzi od wyjątkowo dorodnego, chyba nawet ponad 2 metrowego okazu, więc jak stał się miniaturką, pojęcia nie mam :huh:
Chciałam Ci wysłać jego zdjęcie z owockami ale za nic na świecie nie mogę go znaleźć :jeez: muszę poczekać aż znowu zakwitnie :) Jak już się dowiedziałam, że te kulki to owoce to próbowałam go "złapać" jak kwitnie. Niestety kwiaty ma malutkie i nie udało mi się im zrobić fotki, dopiero jak zawiązały się owoce, to je widziałam :(
Życzę Ci żebyś się ich doczekała na swoich beniaminkach :)
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, CHI, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 24 Gru 2020 23:15 #739642

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Kwiatowe wspomnienia mijającego roku



Wiosna.jpg





Lato2.jpg





Jesie.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Adasiowa, gosiaczek1977, Łatka, CHI, Szafirek, ewakatarzyna, malinaa, renmanka, JaKasiula

Moje kwiatki i rabatki 26 Gru 2020 19:52 #739797

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Ależ to pięknie wygląda :woohoo: W jakim programie robisz te kolaże?
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 27 Gru 2020 23:54 #739940

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Ewuniu, mam "Galerię fotografii",która ma możliwość robienia kolaży i auto kolaży. Wybieram zdjęcia, klikam na auto kolaż i po kilku sekundach mam zrobiony. Zapisuję. Najwięcej czasu zajmuje szukanie odpowiednich zdjęć, kadrowanie i zmniejszanie ich wielkości. Do tego mam program Paint. Wszystkie zdjęcia są w katalogach np krzewy, kwiaty, różne itd. W kwiatach są zrobione podkatalogi np. róże, lilie, liliowce itd. W np różach są podkatalogi wszystkich odmian róż z nazwami. Np w podkatalogu "Róża Aloha" są zdjęcia tylko tej róży. Chcąc zrobić kolaż kwiatowy, robię nowy katalog i podkatalogi np wiosna, lato jesień. Szukam w katalogach kwiatowych odpowiednich zdjęć kadruje je, zmniejszam wielkość i umieszczam w odpowiednim podkatalogu w zależności, jakiej rośliny jest zdjęcie np róże umieszczam w "lecie", a tulipany w wiośnie. Otwieram "Galerię fotografii", w której już są zapisane te podkatalogi ze zdjęciami. Zaznaczam zdjęcia i robię auto kolaż.

Specjalnie dla Ciebie zrobiłam jeszcze jeden kwiatowy - "od wiosny do jesieni".



kol.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, CHI, ewakatarzyna, JaKasiula

Moje kwiatki i rabatki 28 Gru 2020 07:40 #739945

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16965
Witaj, zaintrygowały mnie Twoje kolaże, bo się przenikają.
Moje programy pozwalają tylko na łączenie zdjęć.
Możesz zdradzić nazwę programu?
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Moje kwiatki i rabatki 28 Gru 2020 09:34 #739953

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Dziękuję bardzo :kiss3:
Ten kolaż też śliczny :woohoo: napatrzeć się nie mogę. I to właśnie przenikanie poszczególnych zdjęć, o którym napisała Beata, daje tak super efekt :) Rozumiem, że w telefonie masz możliwość robienia tych kolaży? U mnie skleja tylko zdjęcie obok zdjęcia :( Takie cuda nie wychodzą :dry:
ale to co Ty wyprawiasz, to aż oczy się cieszą :D
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, ewakatarzyna, Babcia Ala

Moje kwiatki i rabatki 28 Gru 2020 10:01 #739956

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3930
  • Otrzymane dziękuję: 21013
merlin wrote:
Ewuniu, mam "Galerię fotografii",która ma możliwość robienia kolaży i auto kolaży. Wybieram zdjęcia, klikam na auto kolaż i po kilku sekundach mam zrobiony. Zapisuję. Najwięcej czasu zajmuje szukanie odpowiednich zdjęć, kadrowanie i zmniejszanie ich wielkości. Do tego mam program Paint.

Marylko "galeria fotografii" prawdopodobnie była dołączona do aparatu, lub jest częścią jakiegoś programu graficznego. Bo to nie takie proste jak piszesz :devil1:

Rośliny, zdjęcia, obróbka (w Paint) fantastyczna. Kolaże jeszcze to podkreślają. jak zwykle jestem pełna podziwu. :thanks: :thanks: :thanks:
Ostatnio zmieniany: 28 Gru 2020 10:03 przez CHI.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, ewakatarzyna, Babcia Ala

Moje kwiatki i rabatki 28 Gru 2020 11:31 #739975

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
To jak już jesteśmy w temacie aparatu, to jaki masz aparat czy telefon którym możesz zdziałać takie cuda?
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, ewakatarzyna, Babcia Ala

Moje kwiatki i rabatki 28 Gru 2020 18:50 #740004

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5664
  • Otrzymane dziękuję: 26819
A ja mam zagwozdkę. Co to jest za roślina w kolażu LATO, w centralnej części poniżej liliowca podobna do przylaszczki, zminimalizowany powojnik?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 28 Gru 2020 18:51 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 29 Gru 2020 10:40 #740085

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Babciu Alicjo, kwiatuszki, które zwróciły Twoją uwagę, to powojnik Arabella.

Gosiaczku, to jest proste, choć czasochłonne jest przygotowywanie zdjęć. W moim aparacie telefonicznym, to ja nic nie mogę. To jest stary model Nokii.

Żeby robić kolaże, to trzeba mieć program "Galeria Fotografii Windows". Najprościej będzie, jak zainteresowani tematem wpiszą do przeglądarki (może być google) "Galeria Fotografii Windows" i ... już wszystko będzie proste i jasne. Być może są i inne programy, ale ja mam właśnie ten.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 29 Gru 2020 11:27 #740092

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16965
A na jakim Windowsie pracujesz, pewnie na 10.

Moje kwiatki i rabatki 29 Gru 2020 12:56 #740110

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Tak, mam zainstalowany Windows 10
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Moje kwiatki i rabatki 29 Gru 2020 14:16 #740126

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16965
Mam stary laptop i na 10 był bardzo niewydolny, stąd wróciłam do starszej wersji.
Pamiętam, ze w 10 był świetny program do obróbki zdjęć. :comp:
Ja zdjęcia obrabiam w Photoscapie a tam kolaże są tradycyjne.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.614 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum