TEMAT: OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :)

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:19 #442192

  • wpoldo5tak
  • wpoldo5tak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 36
Bardzo serdecznie Was witam!
Zachęcona ciepłym przyjęciem na forum postanowiłam otworzyć furtkę do mojego ogródka. Z taką pewną nieśmiałością to robię - bo przecież macie TAKIE PIĘKNE ogrody do pokazania, że gdzie tam mi się wpychać przded oczy. :supr: Ale znów z drugiej strony, nie po to to robię. Myślę sobie, że trochę "nie teges" (wyrażenie podczytane tu na forum przyrzepiło się do mnie) podglądać innych, a samemu się skrywać. Poza tym bardzo liczę na Wasze wsparcie, dobre słowo i rady :teach:, chcę mieć miejsce, gdzie będę mogła się dzielić tym wszystkim, co u mnie się dzieje, i wreszcie - chcę mieć gdzie Was zaprosić wirtualnie.

To tytułem wstępu.

Właścicielem ogródka stałam się 4 lata temu - wraz z zakupem domu. Odziedziczyłam go więc po poprzednich 2 kompletach właścicieli. Ci, którzy zakładali ogród mieli chyba daleko posuniętą fobię społeczną, gdyż od każdej strony szczelnie gdodzili sie drzewami od sąsiadów i drogi. Normalnie nie miałabym nic przeciwko temu, jednak dom jest parterowy i zajmuje dużą środkową część działki zostawiając po bokach dość wąskie paski do zagospodarowania. Na dodatek na około CAŁEGO domu biegnie zadaszony taras - istny domek na prerii - tylko, że u nas nie ma takiego klimatu, żeby chcieć non-stop cień. No i po roku zaczęłam wycinkę, bo ja do ciepłolubnych należę (podejrzewam powinowactwo z jaszczurką :happy: )

Na ostro do zmian w ogrodzie zabrałam się rok temu i tu będę chciała opowiedzieć Wam historię tych zmian i zaprosić do obserwowania i komentowania.

Na początek - tu trochę widać jak było...
DSC08722.jpg


To mój pierwszy zakup - marzyłam o magnolii...
DSC08783.jpg


A w ogóle - przenosząc się do mojej wsi z Warszawy stałam się Łużycokiem - ponieważ zamieszkałam na Łużycu - w krainie doliny Wisły.

Tu widok od strony domu:


DSC08777.jpg




Niestety ten piękny wiatrak z historią, w którym nieprzytomnie się zakochałam, został 2 lata temu podpalony przez skończonego idiotę - :hammer: (pokażę Wam zdjęcia kiedyś) - do dziś nie mogę się z tym pogodzić.

A tak jest wiosną:


DSC08781.jpg


Kocham moje okolice - są prześliczne.

Zaglądajcie do mnie, bardzo Was zapraszam i chcę poznawać. :bye:
Załączniki:
Pozdrawiam,

Dominika


Ogródek na Łużycu :)
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2016 20:23 przez wpoldo5tak. Powód: zdjęcia się źle wstawiły
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, piotrek_ns, Baptysja, ekmir, VERA, Krzysia, zanetatacz, Marlenka


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:28 #442199

  • Wiolinka
  • Wiolinka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 310
  • Otrzymane dziękuję: 194
Witam i chyba jako pierwsza pozdrawiam serdecznie. :bye:
Ja również wciąż należę do podglądaczy. Niestety jeszcze nie mogę zaprezentować ogrodu a w zasadzie mojego ROD-os ponieważ jest a jakby go nie ma :happy4: . Może jesienią będę mogła pokazać zaczątek pożyjemy zobaczymy.Z tym większą uwagą będę śledziła Twoje początki. Być może znajdę u Ciebie inspiracje i podpowiedzi.
Serdecznie pozdrawiam :dance:
Pozdrawiam małych i dużych ogrodników,:wink2:

Moje motto życiowe ,"Wszystko jest trudne nim stanie się proste",
Za tę wiadomość podziękował(a): wpoldo5tak

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:42 #442207

  • Jaga14
  • Jaga14's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 155
  • Otrzymane dziękuję: 89
Witaj,Dominiko :flower1:
Bardzo ciekawie zapowiada się Twój wątek :) Już na pierwszym zdjęciu widać,że masz świetną bazę do zakładania ogrodu.Tym cieniem to ja bym się tak bardzo nie martwiła,wiesz ile osób na forum marzy o cienistych zakątkach...Poza tym takie zielone ściany są świetną osłoną przed mroznymi podmuchami i stanowią ładne tło dla roślin.Ale rozumiem,że lubisz słoneczko i ciepełko i już nie będę się mądrzyć tylko z ciekawością zaglądać i kibicować Twoim poczynaniom.
A tego tarasu biegnącego wokół CAŁEGO domu to Ci normalnie zazdroszczę :oops:
Serdecznie pozdrawiam :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): wpoldo5tak

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:47 #442215

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Dominiko, piękny masz widok sprzed domu, tego mi właśnie brakuje, bo mój dom stoi w środku wioski, baaardzo szkoda tego wiatraka, tak pięknie wkomponowany był w przyrodę, wielka szkoda :(wpoldo5tak wrote:
DSC08777.jpg
Pomalutku wszystko sobie zagospodarujesz według własnego pomysłu, tylko czasu i dużo siły potrzeba :)

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:48 #442217

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Cześć :) w pięknych okolicach mieszkasz.Dobrze,że założyłaś wątek,szkoda wiatraka :(
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Za tę wiadomość podziękował(a): wpoldo5tak

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:48 #442218

  • Roma
  • Roma's Avatar
Puk,puk,można? a co tam wchodzę :teach: i co widzę? cudowne widoki i jeśli mnie wzrok nie myli to widzę także ul :) Dominiko, pisz i pokazuj jak najwięcej bo czuję,że masz dużo do napisania i pokazania.

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:50 #442222

  • terlica
  • terlica's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1093
  • Otrzymane dziękuję: 292
Dominiko, prześliczne masz okoliczności przyrody :)
Najfajniejsza jest przestrzeń.
Jestem ciekawa tego tarasu dookoła domu :)
pozdrawiam - Ewa
Pępek świata
Za tę wiadomość podziękował(a): wpoldo5tak

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:51 #442223

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Wspaniale, że dałaś się namówić! :dance:

Domniko, okolice cudowne, przecudowne!
Jak ja kocham takie wiejskie klimaty, rozległe krajobrazy...
Mam nadzieję często oglądać obrazki z Twego ogrodu i okolicy i... często Cię czytać (lubię!)!

Wiatraka żal po stokroć :(

Gorąco pozdrawiam i czekam na dalsze opowieści i przemyślenia :)

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 20:59 #442230

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Piękna okolica :) I mnie również szkoda by było wiatraka jakby zniknął z krajobrazu, komu on przeszkadzał ?? :crazy:
A te kwitnące drzewa to twoje czy sąsiadów?
Również czekam na ciąg dalszy opowieści o ogrodzie i okolicy :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 21:27 #442251

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Zauważyłan,że sporo ludzi ucieka na wieś,dalej od zgiełku.I dla takich widoków.
Witaj :bye:

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 21:40 #442257

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ja również się wpisuję i z ciekawością będę podglądac Twoje poczynania :lol: .Jak duży jest ogród w całości? Piękne masz okolice :hearts: , w pewnym sensie widzę podobieństwo do moich doświadczeń z okolicą domu - zakochałam się w sosnowo-brzozowych zagajnikach dookoła, a dziś już zostało kilka pojedynczych drzewek :mad2:

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 22:12 #442286

  • wpoldo5tak
  • wpoldo5tak's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 36
Ale fajnie, że zaglądacie! :hug:

Super widzieć nowe osoby i u siebie gościć już poznane :hearts:

Wybaczcie, jeśli kogoś pominę w odpowiedziach - jestem tu nowa i w ogóle to pierwsze forum, na które sie zarejestrowałam (bo tak mi się tu spodobało) - więc nie ogarniam jeszcze tego wszystkiego. No - w każdym razie chcę, żebyście wiedzieli, że każdy Wasz wpis jest dla mnie prawdziwą radością i dziękuję za nie bardzo :flower1: .
Cieszę się, że Wam także podobają się moje okolice!

Agu - Tak, tak - możesz czuć się Matką chrzestną narodzin tego wątku :happy4: Od kilkunastu dni myślę sobie o tym, co chciałabym napisać, czym się podzielić, ale choć wiele godzin spędzam przy komuterze :comp: , to nie miałam dotąd czasu, by zająć się wyszperaniem starych zdjęć.

Romo, Piotrku - Na zdjęciu nie ma ula. To pole mojego sąsiada, który z zapałem zaśmieca ten prześliczny stary sad czym tylko się da, psując wszystkim krew. :club2: Za to w okloicy jest pasieka prowadzona przez niezłego zapaleńca. Prowadzi on wykłady dla seniorów, dzieci i wszystkich, którzy tylko chcą słuchać nt życia pszczół, miodów itd. To są fascynujące rzeczy. W zeszłym roku byliśmy u niego na takim grillu połączonym z prezentacją pasieki - było cudownie. Pan Zibi hoduje też kury zielononóżki i uczy lokalsów tradycyjnego wyrobu sera, a dzieciom organizuje warsztaty robienia świec z wosku. Jestem jego fanką.

Aszko - Wyprowadziłam się z Warszawy i teraz czuję, że żyję. A do miasta mam pół godziny. Jednak, gdy czasem przejeżdżam obok miejsca, w którym mieszkaliśmy nachodzą mnie prawdziwe mdłości :sick:

Markito Bardzo czekam, aż otworzysz u siebie, bo akurat zamknęłaś mi swój wątek przed nosem - a tak mi tam dobrze "pachniało"...


A na koniec jeszcze jedna fotka z okolic:

IMG_1105.jpg




Ściskam :bye:


A ogród mój ma 1000m2 - ale naokoło domu - ma kształt obwarzanka z dziurką
Pozdrawiam,

Dominika


Ogródek na Łużycu :)
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2016 22:29 przez Roma. Powód: połączono posty
Za tę wiadomość podziękował(a): Aguniada, chester633, VERA, wxxx-a, Krzysia, zanetatacz

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 22:21 #442292

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Już otworzyłam ;) (link w stopce) i zamiast gości witać, to się szlajam po cudzesach :oops: :happy3:

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 22:27 #442296

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Pięknie ukazałaś swoją okolicę :)
i ten wiatrak ...
bardzo mnie interesuje jego historia.

W krainie mojego dzieciństwa było ich bardzo dużo. Niestety dzisiaj zostało ich już zaledwie kilka :(

A ta ostatnia fotka skojarzyła mi się z: "Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych"
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Za tę wiadomość podziękował(a): wpoldo5tak

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 06 Mar 2016 23:47 #442321

  • ursulka
  • ursulka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 207
Ach, Dominiko, jak u Ciebie klimatycznie...
Przepiękna przestrzeń dookoła, która też mi się skojarzyła z "Nad Niemnem". Bardzo lubię tę książkę, choć większość uważa ja za gniot lekturowy. No a ujęcie z wiatrakiem na wzgórzu.. eh... Jaka szkoda że to już historyczna pocztówka.

A i ogród wcale nie taki mały. Toż Twoje 1000 m2 to całkiem spora działka!
No a zadaszony taras dookoła - to kolejne miodzio! Pokazuj, pokazuj, jak to wygląda!

A do tego mam pytanie. Otóż, ile razy trafiałam ostatnio na Twój nick, próbowałam go sobie przetłumaczyć: "wpół do piątej", "wpół do piątek" :tongue2: No to jak jest naprawdę :P ?
Pozdrawiam serdecznie
Ula
Zielonym do góry!
Ogród Ursulki
Za tę wiadomość podziękował(a): wpoldo5tak

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 07 Mar 2016 06:52 #442326

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2661
  • Otrzymane dziękuję: 17521
Witaj Dominiko. Masz duży ogród, dużo możliwości. Z chęcią będę zaglądać i czekam na ciąg dalszy. Pozdrawiam Marzena.
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): wpoldo5tak

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 07 Mar 2016 07:36 #442329

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Witaj! :bye:
Wpadłam przypadkiem, ale widoki, które prezentujesz spowodowały, że postanowiłam się przywitać i zostać.
Liczę (po cichu ;) ) na ciąg dalszy, a i Twojego ogrodu - obwarzanka ciekawam bardzo.
Za tę wiadomość podziękował(a): wpoldo5tak

OGRÓDEK NA ŁUŻYCU :) 07 Mar 2016 07:51 #442332

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dzień dobry poniedziałkowe!

Bardzo mi miło = z przyjemnością mogę być matką chrzestną Twojego wątku :)
Zresztą, tak łatwo stąd nie wyjdę, bo te widoki przyprawiają o szybsze bicie serca... te łany zielonego jeszcze zboża - coś pięknego!
Pokazuj ogród i opowiadaj :)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.446 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum