TEMAT: Adasiowe zmagania z Naturą

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 19:30 #736986

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Alu akurat za śmietaną z cukrem na chlebie nie przepadałam.Ten cukier okropnie chrzęścił w zębach, a śmietana lała się po rękach więc nie dało się z tym lotać po krzokach. Obrzydliwością napełniał mnie mój cieszyński kuzyn, który jadał placki ziemniaczane posypane cukrem :sick:
Ela
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 19:30 przez Kajtkowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Mamma, ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 19:35 #736989

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Ela Kajtkowa też tak jadam. To pewnie jakiś cysorski zwyczaj, bo góralski z wyrzoskami.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 19:37 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 19:51 #736992

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7648
A mnie smakowała pajda chleba posmarowana śmietaną i posypana cukrem gdy byłam mała. Brało się w rękę i biegło na pole w górach gdzie wtedy mieszkałam.
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:15 #736997

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Nad morzem też się jadało placki ziemniaczane z cukrem no i mogła być i śmietanka...taka z buteleczki, zamykanej sreberkiem i żółtym paskiem.
Pajda chleba z masłem i cukrem. A w sezonie (do dziś lubię), chlebuś z masełkiem, truskawkami i cukrem :happy4:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Kajtkowa, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:19 #736998

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19568
Placki ziemniaczane z cukrem(ja zawsze z sola i zsiadłym mlekiem), chleb ze śmietaną i cukrem, chyba wszyscy się tym zajadaliśmy... Budzą się wspomnienia...
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Kajtkowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:24 #737000

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
placków ziemniaczanych upieczonych na blasze pieca.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Kajtkowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:37 #737002

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19568
Na blasze pieca to zawsze kawałki suszącego
się ciasta na makaron piekliśmy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Kajtkowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:40 #737004

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Ha, a kto jadał gotowaną fasolę z wędzonym boczkiem i octem? Albo wędzony boczek z cebulą i octem? Zupę kminkową z czerstwym chlebem? Białą zupę z wędzonych żeberek? Oczywiście wszystko było naprawdę wędzone.Chyba w mojej pamięci lepiej zapisało się konkretne jedzonko, a nie na słodko.
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:51 #737009

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51980
Babcia Ala wrote:
placków ziemniaczanych upieczonych na blasze pieca.
Podanych z odrobiną masła. Ach, przywołałaś wspomnienia :kiss3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 20:52 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:52 #737010

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
1. Placki ziemniaczane ( po naszymu: plendze ) obowiązkowo z cukrem i czasami ze śmietaną - dla jasności dodam, że do masy ziemniaczanej ścieram dużą ilość cebuli i całość doprawiam sporą ilością zmielonego pieprzu i papryki ( do dziś uwielbiam szagówki czyli kopytka ziemniaczane, ostudzone i posypane cukrem ).
2. Skibka chleba - w mieście o dobrą, gęstą śmietanę było trudno, więc smarowało się suto taką kromkę serkiem homogenizowanym i doprawiało cukrem lub dżemem.
3. Tato bardzo często wspominał, jak Jego Mama piekła kiszkę ziemniaczaną - ale nigdy nie miałam okazji tego spróbować, choć piekłam babkę ziemniaczaną.

Może kiedyś postaram się zrobić swojski makaron - w końcu dostęp do prawdziwych jajeczek mam :)



JaKasiula - Kasieńko, a z której konkretnie wioski pochodzisz :kiss3: ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, bietkae, Mamma, anaka, Barborka, ewakatarzyna, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:54 #737012

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
JaNina wrote:
Babcia Ala wrote:
placków ziemniaczanych upieczonych na blasze pieca.
Podanych z odrobiną masła. Ach, przywołałaś wspomnienia :kiss3:

Kobitki, proszę o przybliżenie tematu !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:59 #737013

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Jak już o konkretnym żarełku... Babka i dziadek (taka właśnie kiszka)- ziemniaczane specjały na mięsku i boczku wędzonym, kołduny w rosole, pierogi ruskie, biała kiełbasa...
No i gołąbki nazywane specjalnością Chlebnickiej ;) (ulica w Gdańsku na której mieszkali moi dziadkowie).
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 21:02 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 20:59 #737014

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51980
Aniu, normalne placki ziemniaczane, tylko nie są pieczone na patelni na tłuszczu, tylko na blasze pieca. Normalnie na tej, na której stały garnki.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 21:00 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 21:07 #737015

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Jej, przepraszam, że tak "mięsnie", ale takie są moje wspomnienia. W domu obiad musiał być "mięsny". Ale kuchnia mojej Babci była naprawdę wspaniała.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2020 21:10 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 21:08 #737016

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51980
To ja jeszcze napiszę co lubiłam jeść jako dzieciak. Pajda chleba z margaryną, na tym surowa cebula i to posypane magi wyrfel :happy: czyli kostką maggi.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 21:12 #737017

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Tylko, że maggi wtedy to był hydrolizat białkowy, a nie dzisiejsze nie wiadomo co, ale z pewnością nie hydrolizat białkowy, który nie szkodził, tak jak dzisiejsze składniki maggi.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 21:14 #737018

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19568
Janinko, to ja takich specjałów nie jadałam. Smak dziecinstwa, którego już nie odtworzę? Babcia robiła młodą kapustę z mięskiem i śmietaną,do tego pajda świeżego chleba, czy to upieczonego, czy z geesu. Koniecznie dokładka. Niestety moja Mama nie znała przepisu, Babcia dawno odeszła, a wspomnienie smaku zostało.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Mamma, anaka, ewakatarzyna

Adasiowe zmagania z Naturą 02 Gru 2020 21:20 #737020

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Mamma wrote:
Jej, przepraszam, że tak "mięsnie", ale takie są moje wspomnienia. W domu obiad musiał być "mięsny". Ale kuchnia mojej Babci była naprawdę wspaniała.

Oj tam oj tam Mamma :hug:
Przecież każdy z nas miał czy ma nadal mięsne epizody w piramidzie żywieniowej :happy: Osobiście nigdy pieczyste nie było moim ulubionym posiłkiem, aczkolwiek pamiętam, że z apetytem odgryzałam wszelkim suszonym kiełbasom "dupki", a bułka z leberką była wielkim przysmakiem.

A te placki ziemniaczane spróbuję upiec na blaszce, ale w piekarniku. Polane masełkiem i posypane cukrem ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, Mamma, Barborka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.522 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum