TEMAT: Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 28 Lut 2021 22:38 #750637

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5636
  • Otrzymane dziękuję: 26663
Szkoda, ze te wypraktykowane metody też po latach się zmieniają. Sadownictwo Pieniążka było "biblią" sadowników, a teraz mówią, że Pieniążek więcej szkody wyrządził niż pożytku. Jak taki amator jak ja ma się w tym poruszać swobodnie i bezpiecznie, nie wspominając o tym, że tylko teraz mam trochę czasu na drzewka, bo potem na pierwszy plan wchodzi warzywnik. Z tego powodu pestkowe, które "generalnie słabiej się bronią przed infekcjami gdy jest zimno i mokro, dlatego tnie się je w suchej i ciepłej porze roku", o czym wiem, pozostają nie przycięte. Czy jak przytnę teraz i zamaluję/zasmaruję każdą ranę, to się nie obronią przed infekcjami?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 28 Lut 2021 22:50 #750638

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
U mnie kilka nocy było dobrze poniżej -20 i kilka dni z -15 ale przed nimi bywało sporo cieplej więc nie ma pewności czy coś się nie rozhartowało. Pierwsze zimowe mrozy zastały u mnie jeszcze zielone liście na gałęziach i tu też może być odrobinę problematycznie.
Babciu Alu gdy Pieniążek pisał swoją biblię to były inne odmiany, zima była zimą a lato latem więc nic dziwnego, że spora część wiedzy mogła się mocno zdezaktualizować. Jak zasmarujesz większe rany to nie powinno być infekcji ale i tak po cięciu powinien pójść oprysk miedzianem bo chroni przed rakiem bakteryjnym. Drugi oprysk w czasie kwitnienia.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 22:57 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, CHI, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 28 Lut 2021 22:57 #750640

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Że Pieniążek nie był nieomylny to wiem doskonale, czy wyrządził więcej szkody niż pożytku? Na pewno NIE. Polscy sadownicy nie rozwinęliby takiej pozycji na światowym rynku gdyby aż tak bardzo się mylił.

Zasmarowanie ran pomaga na zatrzymanie patogenu, ale podobnie jak u ludzi lepiej i szybciej goją się świeże rany. Na czereśni kiedyś sprawdzałem i rany zasmarowane po zimowym cięciu prawie nie zarastały, a te przycięte w lecie i pozostawione bez żadnych mazideł już w następnym roku były prawie zarośnięte (mowa o gałązkach średnicy 2-4cm). Oczywiście tutaj mógł mieć wpływ skład mazidła, to nie były żadne badania tylko konieczność dziejowa i nie sprawdzałem różnych środków (na pewno nie był to "sumin" do szczepień który fenomalnie potrafił spalić roślinę).
Dla zdrowia rośliny lepiej ciąć latem, jak masz czas wyłącznie zimą, a roślina musi być przycięta to trudno. Najwyżej gdyby pojawiła się choroba trzeba będzie leczyć. Bo nie jest też tak że każde zimowe przycięcie kończy się infekcją i osłabieniem czy śmiercią drzewa.

U mnie na championie były liście i na migdałowcach właśnie. No nic, oby wszystko przetrwało :)
Liczę że nawet ostatnie ocieplenie nie rozhartowało jeszcze roślin. Wycinałem morelę (jakaś dziwna, owoce bez smaku, prawie sama pestka - może podkładka) i soki jeszcze nie puściły, kora sucha i trzyma się bardzo mocno.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 23:00 przez newrom.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, whitedame, CHI, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 28 Lut 2021 23:06 #750641

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Na dobranoc
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, whitedame, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 01 Mar 2021 18:39 #750708

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
Dzisiaj po raz pierwszy ktoś wysłał ten filmik i do tej pory jestem pod wrażeniem.

Dużo szczęścia miał kierowca, że nie wpadły na niego z przodu. :unsure:
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2021 18:41 przez whitedame.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, CHI, bietkae, ewakatarzyna

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 01 Mar 2021 20:30 #750728

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Widziałam i byłam w szoku, że tylna szyba w BMW nie poszła...

Nie mogę się zdecydować - piękne czy makabryczne?
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2021 20:41 przez CHI.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, bietkae, ewakatarzyna

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 03 Mar 2021 23:30 #751000

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5636
  • Otrzymane dziękuję: 26663
A ja mam pytanie do naszej Białej Damy, Beatko sadzisz koktajlowe pomidory pod drzewami owocowymi? Wychodzi coś z tego?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 03 Mar 2021 23:46 #751002

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
CHI wrote:

Nie mogę się zdecydować - piękne czy makabryczne?

Zależy od tego czy na tym wzgórku otoczonym kamieniami jest krzyż/tablica z napisem. ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 03 Mar 2021 23:55 #751008

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5636
  • Otrzymane dziękuję: 26663
Raczej niskich lotów i mało oryginalne, ani mnie nie zachwyciło, ani nie zbulwersowało, a już z pewnością nie rozbawiło, wolę oglądać Twoją "Bieliznę", Gąś i pozostały drób :)
Edit: "Bieliznę" autora postu, czyli CHI, to samo z drobiem.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2021 00:05 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, CHI, bietkae

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 00:02 #751011

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
:think: ?
Temat został zablokowany.

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 07:24 #751016

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
Janusz:
"Bielizna" w pewnym momencie zastąpiła "bandę" w tytule wątku Małgosi (CHI), więc domyślam się, że chodzi o jej przecudne psio-kocie zwierzaki.


Co do fontanny.... to mimo iż lubię wino ona raczej z nim mi się nie kojarzy.
Prędzej ze zwrotem: "krew wsiąka w ziemię" a na krew patrzeć bez potrzeby nie lubię.

Alutka pewnie, że sadziłam pomidory pod drzewami, gdzie ja zresztą nie sadziłam :wink4:
Zawsze ostatnie, które się nie zmieściły, których nikt nie chce wtykam gdzie mogę.
Mam takie uwagi, po pierwsze nie mogą to być odmiany wysokie, po drugie należy sadzić je rzadziej niż normalnie i dokładnie prześwietlać bo inaczej choroby grzybowe na czele z ZZ się za nie wezmą.
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2021 07:30 przez whitedame.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, bietkae, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 07:40 #751018

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
Moje plany na ten sezon są takie, że w tunelach za radą Janusza sieję ogórki, no może wsadzę pomiędzy z 10 krzaków pomidora.
Pomidory właściwe trafią gdzieś na trawnik lub ugór, pod chmurkę.
W tunelach nie udało mi się poza uprzątnięciem krzaków nic zrobić jesienią, czyli ziemia nieprzygotowana, tunele nieosiarkowanie, ba nawet cały sprzęt, czyli nawadnianie, włóknina pozostały. na nich z pewnością roi się od zarodników grzybów.
Spróbuję zmienić żywiciela, może je trochę przetrzebię.

Ale to są tylko plany.
Ostatnie wydarzenia, choroba mojego M, która okazała się być powikłaniami po Covidzie oraz mojej wspaniałej koleżanki, dużo ode mnie młodszej, która przykuła ją do łóżka, uczą mnie pokory.
W pewnym wieku za dużo nie można planować, trzeba się cieszyć dzisiaj i tym co zdołamy osiągnąć w ciągu tygodnia.
Tak,że nie stawiam sobie przeszkód do przeskoczenia tylko metodą małych kroczków co zrobię to zrobię.

A tu jeszcze niespodzianka od kuzynki z Anglii, która postanowiła zrobić mi przyjemność i wysłała takie cuda, znów mnie głowa rozboli przy wyborze.
Papryki zaraz wysieję, bo moje podczas mrozów nie wytrzymały wietrzenia pokoju ( nie był to mój pomysł :sad2: )


20210302_174715.jpg


Kuzynka musiała określić na poczcie co jest w środku, stąd dopisek urzędniczki "letter only" gdyby wspomniała o nasionach pewnie by gładko nie przeszło.

20210302_175448.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2021 07:44 przez whitedame.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, bietkae, Mamma, Bea612, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, JaKasiula

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 20:17 #751099

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Moje plany na ten sezon są takie, że w tunelach za radą Janusza sieję ogórki, no może wsadzę pomiędzy z 10 krzaków pomidora.
Zły pomysł, pomidory lubią suche powietrze a ogórki w tunelu w upały bez zraszania nie wytrzymują wysokich temperatur i więdną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 20:31 #751105

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5636
  • Otrzymane dziękuję: 26663
Beata, pozamykaj tunel i zapal siarkę, powinno wystarczyć, tylko jak będziesz otwierać nie wdychaj! albo i nawet tego nie rób. Włókninę upierz w pralce, albo daj nową, a starą zużyj do czegoś innego, ja piorę. Wiesz mam takie przemyślenia, że gdy przychodzi czas sprzyjający grzybom, to nie ma znaczenia stopień wysprzątania po poprzednim sezonie, zarodniki są w powietrzu. Wiem, że Janusz ma podobne zdanie, bo nawet sadzi kilka ziemniaków jako rośliny ostrzegawcze przed nadchodzącą ZZ. My po latach nawet nie musimy już czytać komunikatów, sama wiesz, wystarczą 3 dni lub więcej deszczu lub dużej wilgotności, nic się wtedy nie dzieje, ale niech tylko wyjdzie słońce po tym wszystkim, w kilka dni pomidory szlag trafi i nie ma znaczenia kto ile pracy włożył, tylko odpowiedni oprysk w odpowiednim czasie jest w stanie temu zapobiec. Ogórki daj do gruntu, lubią rosnąć w sąsiedztwie drzew owocowych.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 20:38 #751108

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Alu w tunelach głównym patogenem jest brunatna plamistość a jej zarodźce bytują w glebie, dlatego zawsze jako pierwsze są atakowane najniższe liście. Z tego powodu doradziłem Beacie zmianę uprawy, może uda się odrobinę zagłodzić zarazę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 20:47 #751110

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5636
  • Otrzymane dziękuję: 26663
Ja tego jeszcze nie miałam, to już zamykam buzię. Przenoszę mój pseudo foliak, a raczej zadaszenie co roku, czwórpolówka i płodozmian :bye:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2021 20:48 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 21:20 #751121

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
e17fd819b86a5bac2a517c6ec00418f0_1661255.jpg


Jakie to proste :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka część 3 - Już po sezonie 04 Mar 2021 21:21 #751122

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
Ano właśnie, przenosisz a ja uprawiam pomidory w tym samym miejscu od 5 lat.
I raczej nie mam gdzie przenieść.

A co do tv i pandemii to... nie oglądam i też mam wszystko w nosie :happy:
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2021 21:23 przez whitedame.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.353 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum