TEMAT: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 17 Lis 2012 23:19 #89746

  • Roma
  • Roma's Avatar
Bardzo interesujący projekt :bravo:


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Lis 2012 13:39 #89867

  • Margolka
  • Margolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1747
  • Otrzymane dziękuję: 234
Waldku,podziwiam Twój eko-entuzjazm i konsekwencję.Ja też uciekam od chemii w ogrodzie i domu - Twoje poglądy są mi więc bardzo bliskie.U mnie wszystko zaczęło się od przeczytania książki Doroty Matery "Ogród biodynamiczny przy domu"-kopalnia ekologicznej wiedzy - z pewnością by Ci się spodobała -polecam :)
Twoja altanka bardzo oryginalna - będzie dużo miejsca na rodzinne grillowanie :)

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Lis 2012 15:45 #89904

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Miło mi gościć w moim wątku kolejną osobę która postrzega swój ogród jako dar natury.

Witaj Małgosiu.
Cieszę się, że powstaje na tym forum coraz więcej wątków osób które dążą do wyeliminowania środków chemicznych ze swoich ogrodów. Wierzę w to, że nasze przykłady jak można żyć w zgodzie z naturą nie pozostaną obojętne dla tych osób które nie są jeszcze do końca przekonane, że warto, że można, że tak lepiej jest dla nas, dla naszych pociech i dla środowiska w którym przebywamy.

Małgosiu. Dziękuję Ci za polecenie przeczytania książki ,,Ogród biodynamiczny przy domu". Wiedzy w tym zakresie nigdy nie jest za wiele. Sądzę, że ja tak samo jak i Ty odniosę po lekturze tej książki wiele pozytywnych wrażeń a porady będę wcielał w życie swojego ogrodu.
Co do altanki to uważam, że na małą powierzchnię ogródka jest to bardzo udany projekt. Na razie zbieram siły i finanse ponieważ na swojej działce wszystko robię sam od A do Z.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Lis 2012 17:01 #89934

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Waldku niezmiernie cieszę się, że będę mogła czerpać korzyści z Twojej wiedzy. Wiem też, że nie odmówisz mi pomocy, gdy takowej będę potrzebowała.
Zaskakujesz mnie, jesteś ogromnie zdolnym człowiekiem oraz bardzo pracowitym.

Bardzo mi się podoba Twój projekt, ciekawe zaprojektowana (mała) budowla , na pewno będzie funkcjonalna - połączy przyjemne z pożytecznym. Możesz się spodziewać,że zachwyci jeszcze niejedne oczy. Oczekuję, że pochwalisz się tutaj nam, gdy rozpoczniesz już budowę.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Lis 2012 18:17 #89976

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Danusiu.

Zarówno Ty jak też i pozostali forowicze mogą zawsze liczyć na moją pomoc. Przy okazji będę mógł się odwdzięczyć za to, że i ja dużo korzystam z wiedzy innych. Mam bardzo pozytywne nastawienie do kontaktów z Romą. Swego czasu podsunąłem jej parę pomysłów na ponowne urządzenie ,,Jaśkowej Polany" i od tamtej pory mogę stale podziwiać Jej zaangażowanie w prace jakie wykonuje w swoim coraz piękniejszym naturalnym ogrodzie. Czekam na ponowne przez nią otworzenie własnego wątku i postaram się jej trud przypieczętować małą niespodzianką ode mnie.
Będę Danusiu także śledził i Twój wątek ogrodowy w którym jak myślę będziesz przedstawiała zmiany jakie będą zachodziły w Twoim ogródku.
Nie zapomnę też o początku zmagań z nowo powstającym ogrodem Magdy.
W każdym razie tam gdzie będę mile widziany i poproszony o poradę to na pewno nikomu nie odmówię.

Ja też od dwóch lat przeprowadzam całkowitą modernizację swojej działki. Nie powiem, ale ja też czasami podpatruję ciekawe miejsca w innych ogrodach. Właśnie na podstawie fragmentu działki który mnie urzekł swoją prostotą i minimalizmem wykonuję w tej chwili dojście, przejście, alejkę. Nie wiem jak to trafnie ująć. W każdym bądź razie będzie to połączenie wejścia do ogródka z zaprezentowaną już powyżej altaną.
Jak to mniej więcej będzie wyglądało przedstawia to oto ujęcie.

galeria.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2012 18:34 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Lis 2012 19:56 #90032

  • Roma
  • Roma's Avatar
Waldku- potrafisz budować napięcie :P Ciekawa jestem jak długo wytrzymam, ciekawość aż mnie w pięty kłuje :jeez:
Widok za.....ty :eek3:
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2012 19:56 przez Roma.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Lis 2012 20:06 #90041

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Waldek -
w Twoim wątku jak zawsze ciekawe wiadomości - trzeba będzie kiedyś je sobie spisać :)

Chciałam Cię prosić o podpowiedź -może będziesz wiedział :P
Tata mojej koleżanki chce uprawiać boczniaki - znalazłam już stronę na temat uprawy,ale
może wiesz gdzie najlepiej kupić grzybnię (?). Znasz może godnych polecenia sprzedawców?

Z góry dziękuję :)

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 18 Lis 2012 21:51 #90105

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Roma wrote:
Waldku- potrafisz budować napięcie :P Ciekawa jestem jak długo wytrzymam, ciekawość aż mnie w pięty kłuje :jeez:
Widok za.....ty :eek3:

Romo.

Może to przymrozek zawitał na ,,Jaśkową"?. Wyskoczyłaś na chwilkę w kapciach a teraz zwalasz na ciekawość, że kłuje Cię coś w pięty. :rotfl1:
Powiadasz, że jedwabisty widok :think:
W moje gusta też trafił i niebawem postaram się aby część mojego ogródka wyglądała podobnie. Piszę o części działki bo nie wyobrażam sobie żeby na niej nie rosły też jakieś ciekawie wyglądające i kwitnące byliny, róże, pnącza i inne ozdobne krzewy.
Najważniejszy w tym wszystkim jest umiar i wizja jak będzie wyglądał ogród za rok, pięć czy dziesięć lat.
Trzeba dać czas czasowi żeby zobaczyć efekty swojej pracy.
Część materiałów na ścieżkę już mam, chęci i pomysły też a więc byle do wiosny.


Zdjcie0935_2012-11-18.jpg


Zdjcie0885_2012-11-18.jpg



Magdo.

Nie koniecznie trzeba robić notatki. Ja na bieżąco będę uzupełniał wiadomości dotyczące ogrodów które żyją w zgodzie z naturą. Poza tym są tu na ,,Oazie" wątki innych forowiczów którzy tak samo jak ja cenią sobie czystość i urodzajność gleby we własnych ogrodach. Są wątki o mikoryzie, o EM-ach, a także o kompostach i roślinnych gnojówkach. Z nich też należy korzystać i starać się merytorycznie je rozbudowywać.

Madziu. Nigdy nie byłem zainteresowany uprawą grzybów jadalnych na szerszą skalę. W większych warszawskich centrach ogrodniczych
też nie spotkałem się z podłożem po inkubacji. Z tego wynika, że najlepiej złapać kontakt z jakimś producentem tego typu balotów.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2012 22:11 przez waldek727.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 19 Lis 2012 16:40 #90370

  • dkny
  • dkny's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 103
Zdjęcie tego "przejścia" jest mi juz od dawna znane; mnie też urzekło swą naturlanością, prostotą kompozycji. Z wielkią przyjemnością będę obserwować, jak ten zakątek u Ciebie będzie powstawać. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 19 Lis 2012 22:23 #90548

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
dkny wrote:
Zdjęcie tego "przejścia" jest mi juz od dawna znane; mnie też urzekło swą naturlanością, prostotą kompozycji. Z wielkią przyjemnością będę obserwować, jak ten zakątek u Ciebie będzie powstawać. :)

Anetko.

Tak mało jest ciekawych kompozycji w naszych ogrodach, że postanowiłem podzielić się interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi z innymi forowiczami. Często takie obrazy lub wizualizacje mogą stać się dla nas inspiracją i po ponownej aranżacji możemy je przystosować do miejsc w naszych ogrodach.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 19 Lis 2012 22:32 #90552

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Waldku, zajrzałam co u Ciebie, a tu widzę jaki wspaniały materiał u ciebie zgromadzony. Zapowiada się śmiała realizacja. Będę oczywiście śledzić co i jak. W międzyczasie doczytam cały wątek. :)

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 20 Lis 2012 20:43 #90898

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Będę z niecierpliwością czekała na fotki z przemiany Twojego ogrodu .Materiałów masz już dość sporo .Fajne wizualizacje umiesz stworzyć szkoda ,że tego nie umiem ,może mój ogródek wtedy bardziej by mi się podobał a tak wciąż coś zmieniam :(
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 20 Lis 2012 23:12 #90983

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Waldek :)

Myśląc już o wiośnie , chciałam zapytać o nawożenie. Konkretnie o nawożenie róż...

Miałam kilka róż na działce ROD ,no i sypałam w kwietniu nawozem typu Pokon itp...

Teraz jednak ,w nowym ogrodzie , już nieco "nawrócona" ;) ,chciałabym spróbować sposobów
naturalnych.
No i tu jestem zupełnie "zielona".
Od czego zacząć wiosną ,kiedy rozgarnę kopce i przytnę róże po zimie?

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 20 Lis 2012 23:14 #90984

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Jadziu.
Dzięki, że i Ty zajrzałaś do mojego ogrodowego wątku.
Projektowanie, wzornictwo i późniejsze wykonanie modelu który był początkiem seryjnej produkcji było moją pasją życiową i chlebem powszednim przez długie, długie lata. Znajomość pewnych zasad w tym temacie umożliwia mi także tworzenie własnych wizji architektonicznych powiązanych z ogrodami. Nie ukrywam, że cieszy mnie fakt jak ktoś na forum wykorzysta moje wizualizacje w aranżacji własnego ogrodu.
Znam Twój ogródek od dawna i powiem Ci, że jest taki jaki powinien być. Tak się składa, że akurat znam charakter śląskich ROD-ów i przyfamilokowych ogrodów oraz ludzi którzy mają ,,ptoka" na ich punkcie.
Myślę, że na wiosnę możesz trochę prześwietlić swoje rabaty oraz postarać się o tworzenie jednolitych ich obramowań. Poza tym całość jest ok i mnie osobiście się podoba.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): jagoda5214

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 21 Lis 2012 09:48 #91054

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Już w wielu miejscach poprześwietlałam rabaty ,gdyż rośliny zaczynały sie dusić, a szczególnie różyczki .No tak co do jednolitości staram się ,ale to wszystko wiąże się z kosztami :( Zaglądam zawsze ,tylko nie zawsze mam coś do powiedzenia, a paplać bez sensu ,,,,,.Tak to jest jak chce się mieć wszystko i to, żeby o każdej porze roku było kolorowo :thanks:
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 21 Lis 2012 19:41 #91319

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
magdala wrote:
Waldek :)

Myśląc już o wiośnie , chciałam zapytać o nawożenie.
Teraz jednak ,w nowym ogrodzie , już nieco "nawrócona" ;) ,chciałabym spróbować sposobów
naturalnych.
No i tu jestem zupełnie "zielona".
Od czego zacząć wiosną ,kiedy rozgarnę kopce i przytnę róże po zimie?

Madziu.

Boję się pisać w swoim wątku o różach bo na tym forum są takie,,kosy" różane które mnie mogą zweryfikować do trzeciego pokolenia wstecz. :hammer:
Róż posadzonych tej jesieni na wiosnę nie trzeba nawozić, ponieważ przy sadzeniu zawsze pod korzenie daje się ziemię zasobną w składniki pokarmowe. Jedynie tuż po zawiązaniu pąków kwiatowych można zasilić glebę wokół roślin przefermentowaną i rozcieńczoną (1:10) gnojówką z pokrzyw. Starsze róże po kwietniowym usunięciu kopców należy obłożyć wokół korzeni kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Następnie delikatnie to wszystko przysypać drobną korą sosnową.

Ja natomiast zwracam bardziej uwagę na co innego.
Po pojawieniu się pierwszych pączków zaczynam oprysk krzewów wyciągiem z czosnku z dodatkiem denaturatu i mydła potasowego. Tę czynność powtarzam regularnie co 2 tygodnie.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 21 Lis 2012 20:25 przez waldek727.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 21 Lis 2012 19:53 #91323

  • Roma
  • Roma's Avatar
W jakim celu to robisz? i w jakich proporcjach?

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 21 Lis 2012 20:50 #91363

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Roma wrote:
W jakim celu to robisz? i w jakich proporcjach?

Do pięciu litrów ciepłej wody dodaję 10-15 łyżek denaturatu i mydła potasowego. W międzyczasie miażdżę ząbki czosnku z jednej główki. Wrzucam całość do pojemnika i odstawiam na 2-3 dni.

-Mydło potasowe wspomaga przyleganie do liści przygotowanego środka ochrony.
-Podwyższa pH środowiska w którym zostało zastosowane, a więc nie dopuszcza do pojawienia się pasożytniczych grzybów.
-Ma działanie bakteriobójcze.
-Na owady działa w ten sposób, że zatyka przewody powietrzne i osłabia ich metabolizm.

-Denaturat zmiękcza wodę a ponadto wraz z mydłem i czosnkiem nadaje w środowisku roślin charakterystyczny smak i zapach odstraszający owady ssące a także przędziorki i ślimaki.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 21 Lis 2012 20:51 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, sd-a, katja, Joane


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.327 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum