TEMAT: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ.

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 05 Paź 2012 18:42 #75199

  • Roma
  • Roma's Avatar
Waldku- a już myślałam, że uda mi się Ciebie na czymś złapać :devil1: :wink4: a tu ZONK :P Z tego co wiem to podkłady kolejowe mają w sobie całą tablicę Mendelejewa.
Romo.
Ja rozumiem, że jesteś silną i odważną kobietą, ale oko nie boli?
Dowcipniś z Ciebie, kolego :wink4:


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 10 Paź 2012 00:01 #76726

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Już jesień,


Zdjcie0683_2012-10-09-2.jpg



Zdjcie0481_2012-10-09-2.jpg



Zdj25C42599cie0554_2012-10-09-3.jpg



Zdjcie0956_2012-10-09-3.jpg


Zdjcie0986_2012-10-09-2.jpg


a7bc2bfa6099f561_138x100_crop_rozmiar-niestandardowy_2012-10-09-3.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 10 Paź 2012 00:07 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 10 Paź 2012 00:05 #76727

  • Roma
  • Roma's Avatar
Piękne liście na ostatniej fotce, co to za roślina?

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 10 Paź 2012 00:31 #76736

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Romo.

To winorośl japońska. Polecam to pnącze wszystkim tym, którzy szybko chcą zakryć mniej reprezentacyjne miejsca w swoim ogrodzie.
I nie tylko.
Od wczesnej wiosny ma ciemno zielone, duże, sercowate liście a na jesieni przebarwia się tak jak widać.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 10 Paź 2012 00:46 #76742

  • Roma
  • Roma's Avatar
Zapisano w zeszyciku chciejstw.Podpowiedz mi tylko czy szukać sadzonek czy siewu?

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 10 Paź 2012 17:01 #76855

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Romeczko.

W większych centrach ogrodniczych nie są to rośliny trudne do zdobycia. Oczywiście mam tu na myśli sadzonki które są bardzo podobne do sadzonek winogron konsumpcyjnych. 2-3 zdrewniałe pędy z młodymi przyrostami na wysokość 80 cm. Moja jest zeszłoroczna a już w tym roku miała kilkadziesiąt młodych przyrostów średnio trzy metrowych. Jest to bardzo silne pnącze którego pędy mogą zawitać nawet na 15-20 metrach od korzeni. Co roku wczesną wiosną należy zatem skracać nowe przyrosty o 3/4 długości.
Przy tej też okazji powiem Ci, że i ja nie mogę się nadziwić w jakim tempie Twój ogród przywdziewa nowe szaty.
Cieszę się z tych przemian razem z Tobą. Pozdrawiam.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 10 Paź 2012 20:11 #76911

  • Roma
  • Roma's Avatar
waldek727 wrote:
Romeczko.

Przy tej też okazji powiem Ci, że i ja nie mogę się nadziwić w jakim tempie Twój ogród przywdziewa nowe szaty.
Cieszę się z tych przemian razem z Tobą. Pozdrawiam.

Ty też masz w tym swój udział :hug:

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 10 Paź 2012 20:48 #76946

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Cześć ! Widzę ,że u Ciebie Dębolistna też dla liści hodowana. U mnie co roku podmarza Nie powiem,ze wogóle nie stosuję chemii z uwagi na duzy areał,ale zaryzykuję twierdzenie ,że przy małych działkach/ powiedzmy 1000 mkw/ mozna to opanować Twoimi metodami.Mozna tez inaczej.Pogodziłam się z tym ,ze mam ładną trawę na łące ,gdzie klasa ziemi 4 i odpowiednia wilgotność plus prawidłowo dobrana trawa daje dobry efekt. Natomiast koło domu trawnik przerastały jest ,,rodzimą roślinnością , ale jest często cięty i nie wysycha.To jeszcze jest proste, ale gorsza walka to odmówienie sobie roślin jak się nie ma możliwosci utrzymania jej w dobrej kondycji, tworzenie sstucznych środowisk itpMoja zasada to ,aby roślina była maksymalnie dopasowana do srodowiska. Oczywiscie jest pewna ilość wyjątków Duszy kolekcjonera nie mogę do końca zdusić ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 10 Paź 2012 22:20 #77019

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Dzięki Ewa, że zagościłaś w moim wątku.
Fakt, że dębolistna z urody swych kwiatów nie słynie. Za to kształt liści i przebarwienia jesienne to wszystko równoważą.
Ewo.

Dziękuję za uznanie, ale to nie są moje metody. Wszystko o czym piszę to jest naturalnie w ziemi od setek, setek lat. To my ludzie w ostatnich dziesięcioleciach sami sobie i na własne życzenie zdegradowaliśmy glebę do granic jej możliwości.

Nie ma innego wyjścia jak w dużej mierze powrót do naturalnych metod jej uprawy

W Polsce jest bardzo duża tendencja wzrostowa eko-gospodarstw. To, że ja poruszam najczęściej ten temat na forum nie bierze się z niczego.
Kto chce, niech czyta.
Kto chce, niech wierzy.
Wreszcie, kto pozytywnie myśli o swoim ogrodzie, to niech mu da szansę naturalnego życia jak najszybciej. :teach:

Kto wsiądzie do tego pociągu, to pojedzie dalej. Niektórzy nawet pierwszą klasą.
Kto nie zdąży, zostanie na peronie z nadzieją, że kiedyś nadjedzie następny i z myślami, że się cholera nie załapał na ten pierwszy. :bye:
Już niedługo wejdą w życie takie przepisy odnośnie stosowania środków chemicznych, że być może chcąc kupić jakiś środek na mszyce trzeba będzie mieć ukończony płatny kurs w zakresie stosowania i bezpieczeństwa pracy przy tychże środkach.
Ja bym optował jeszcze za tym, aby najmniejsze opakowanie obojętnie jakiego sztucznego nawozu mineralnego było sprzedawane w 100 kg workach. :bravo: :bravo: :bravo:
Ja wiem co sobie niektórzy czytający ten post pomyślą, ale ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

Ps.Tak samo jak się śmieją z ogrodnika wszystkie te patogeny które są traktowane tym samym środkiem po raz kolejny, a on im spływa jak woda po kaczce. :happy4:

Pozdrawiam.Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2012 01:05 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Roma

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 11 Paź 2012 08:40 #77069

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
A ja się pochwalę, że być może sprowadziłam jednego ogrodnika na dobrą drogę :happy: Odwiedziła mnie sasiadka wczoraj, żeby spytać, jak ja to robię, że mam takie zdrowe roślny. Tzn, czym pryskam. Bo ona codziennie prawie z opryskiwaczem chodzi po ogrodzie i wszystko jej choruje. Ależ oczy wielkie zrobiła, jak powiedziałam, że niczym :happy2: Posłuchała o kompoście, pogrzebała łopatką w mojej ziemii, dostała worek końskiego obornika na dobry początek i poszła do domu mysleć...
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 11 Paź 2012 13:16 #77127

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Piękne , nastrojowe zdjęcia jak u impresjonistów ( to światło!). Widać masz także zamiłowanie do fotografii :)
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 11 Paź 2012 15:57 #77157

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Waldku, bardzo urokliwe, jesienne fotki pokazałeś...
Ostatnio natknęłam się na kilka artykułów o permakulturze; nazwa niezbyt piękna, żywcem przetłumaczona z angielskiego, ale idea bardzo ciekawa i chyba Tobie też bliska. Czy znana jest Ci ta filozofia, sposób uprawiania i traktowania ogrodu? "Guru" permakultury w Polsce jest, z tego, co się zdążyłam zorientować, p. Wojciech Majda (Ogród bez chemii).
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 12 Paź 2012 08:27 #77292

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Witaj Waldku,
Zaczęłam czytać Twój wątek wczoraj w nocy .. i dokończyłam tego ranka. Pasjonująco i przekonująco opisujesz zasady działania ogrodu w pełnej harmonii z naturą. Jak do tej pory chemii nie stosowałam, nawozy „specjalistyczne” pod kwiaty sporadycznie. Warzywa i owoce rosną u mnie z marnym efektem. Teraz już wiem, że nie wystarczy nie stosować chemii, ale muszę mocniej wspomagać naturalnymi metodami. Pozostanę wierną czytelniczką Twojego wątku. Jest bardzo edukacyjny :)
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 12 Paź 2012 09:53 #77314

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
waldek727 wrote:
Jest to bardzo silne pnącze którego pędy mogą zawitać nawet na 15-20 metrach od korzeni. Co roku wczesną wiosną należy zatem skracać nowe przyrosty o 3/4 długości.
Właśnie takiej informacji poszukiwałam, choć w duchu miałam nadzieję, że jest to pnącze mniej ekspansywne niż milin :oops: w strefie korzeniowej.
Posadziłam w donicy, aby chronić okoliczne kulki i teraz myślę, jak sobie poradzi :whistle:

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 12 Paź 2012 19:20 #77409

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Witaj Waldku jako ,ze chłodno na dworze to i więcej czasu pozostaje na czytanie Forum . Parę notatek z Twojego cennego wątku sobie odpisałam odnośnie wody utlenione i środków przeciwgrzybowych .W wolnym czasie jeszcze raz sobie to wszystko utrwalę . Przez 2 lata stosowałam u siebie EMy i byłam zadowolona z ich działania .Chwasty mniej się panoszyły na rabatkach i nie trzeba było tak często podlewać, a roślinki sobie rosły zdrowo .Teraz postanowiłam wypróbować Rosahumus już podlałam nim przesadzone rośliny .Miło spędziłam dzisiejsze popołudnie na mądrej lekturze :thanks: Teraz będę częściej zaglądać
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 14 Paź 2012 00:02 #77733

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Cebulla wrote:
A ja się pochwalę, że być może sprowadziłam jednego ogrodnika na dobrą drogę :happy: Odwiedziła mnie sąsiadka wczoraj, żeby spytać, jak ja to robię, że mam takie zdrowe rośliny. Tzn, czym pryskam. Bo ona codziennie prawie z opryskiwaczem chodzi po ogrodzie i wszystko jej choruje. Ależ oczy wielkie zrobiła, jak powiedziałam, że niczym :happy2: Posłuchała o kompoście, pogrzebała łopatką w mojej ziemi, dostała worek końskiego obornika na dobry początek i poszła do domu mysleć...

Myślenie nie boli.
Dagmaro. Nie tak dawno pisałem w Twoim wątku, że niedługo sąsiedzi przestaną się pukać w czoło na widok Twojej ciężkiej pracy i na widok ogródka. Pierwsze symptomy już widać. Brawo, oby tak dalej.

Ewelino. Fotki robię w biegu a wolny czas poświęcam na modernizację działki. Dlatego jestem teraz bardziej modernistą niż impresjonistą :rotfl1: .

Aleksandra.
jagoda5214.

Miło mi powitać Was w moim wątku.

Olu. Masz rację, że samo odejście od chemii nie uzdrowi od razu Twojego ogrodu i gleby na której rosną rośliny. Wszyscy Ci którzy zdecydowali się na posiadanie ogrodu żyjącego w zgodzie z naturą robią to z dużym poświęceniem, wysiłkiem i systematycznością. Przede wszystkim pod warzywa musisz przygotować ziemię z dużą zawartością substancji organicznej. Następnie musisz tą substancję ożywić dodatkowo pożytecznymi mikroorganizmami i postępować tak przez lata. W ten sposób będziesz tworzyła w swoim ogrodzie coraz to grubszą i zasobniejszą warstwę próchnicy. Próchnicy w której będzie następowała demineralizacja składników do postaci bezpośrednio wchłanianej przez rośliny.

jagoda5214. Piękne dzięki za to, że miło spędzasz czas w moim wątku. Dla takich osób jak m.in Ty będę pisał posty zawierające w swojej treści wiedzę jaką posiadam na temat sposobów tworzenia ogrodów które żyją w zgodzie z naturą. Postaram się aby posty te były pisane w sposób czytelny i zrozumiały dla każdego.

Dalu. Czytałem sporo artykułów na temat permakultury i w pełni się z nimi identyfikuję. Jest to bardzo rozszerzony sposób działania i traktowania ogrodu. W moim przypadku, części metod nie jestem w stanie wprowadzić na tak małej powierzchni działki.

pamelko. Pisząc o winorośli japońskiej, że mocno się rozrasta miałem na myśli jej ekspansywność ponad systemem korzeniowym. W przeciwieństwie do milinu który swą ekspansywność ujawnia także wypuszczając młode odrosty spod ziemi i to w promieniu kilkunastu metrów.

Pozdrawiam. Waldek.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 28 Paź 2012 15:54 #81950

  • Norka
  • Norka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 14
Witaj Waldku!

Chodzę sobie po forum, czytam to tu, to ówdzie, szukając również informacji o ekologicznych sposobach prowadzenia działki. Temat niełatwy, bo na efekty trzeba czekać. Ale gra jest warta świeczki.

O emach słyszałam, nad rosahumusem poważnie się zastanawiałam, ale nie wiedziałam czy warto, mikoryza też gdzieś mi mignęła, ale o wodzie utlenionej nigdy nie słyszałam. Trzeba będzie wszystkiego wypróbować. :) Na razie stosuję tylko nawożenie organiczne, kompostowanie i ściółkowanie. I chłonę wiedzę jak gąbka. :lol:
W tym roku - jak chyba giga - też zauważyłam duży wysyp biedronek i pająków. Biedronki mnie ucieszyły, pająki trochę mniej. ;)

Cieszę się, że jest coraz więcej ludzi, którzy zwracają uwagę na ekologię. :dance:
Ostatnio zmieniany: 28 Paź 2012 15:55 przez Norka.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Odp: OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 31 Paź 2012 20:00 #83175

  • vita
  • vita's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 707
  • Otrzymane dziękuję: 242
Witaj Waldku.
Ładnie pokazałeś winorośl japońską, nie znam tego pnącza, ale dla tych jesiennych przebarwień, warta jest posadzenia w ogrodzie. Przeglądnęłam wątek i zadałam sobie pytanie, co z ekologią u mnie?
Dżdżownic i żab mam zatrzęsienie, pszczół chyba nadal dostatek, ale lekki wyrzut sumienia odczuwam po zakupie super nawozu w bardzo kolorowym opakowaniu. Dla powojników głównie (które i tak kiepsko rosną, ale nie zdążyłam jeszcze zasolić gleby), reszta roślinnego towarzystwa dostaje kompost albo obornik.
W związku z tym mam pytanie. Gdzie szukać najbardziej ekologicznego nawozu naturalnego? W najbliższych planach mam stajnie...
Pozdrawiam.

PS. Zapomniałam podziękować za instrukcję w sprawie linka, udało mi się bezbłędnie!
Dziękuję więc :)
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2012 20:02 przez vita.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.313 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum