TEMAT: Iglaste pogotowie ratunkowe

Co to za szkodnik? 22 Maj 2015 15:51 #371958

  • TNT
  • TNT's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dziękuję za trop. To raczej Borecznik rudy.
Opryskałem domowym preparatem na mszyce i już ich nie ma.


Zielone okna z estimeble.pl

Iglaste pogotowie ratunkowe 08 Cze 2015 09:59 #377241

Witam wszystkich!
Jest to moja pierwsza wiadomość na forum i proszę Was o radę.
Jestem bardzo początkująca jeśli chodzi o ogrodnictwo i nie ukrywam, że strwożyłam się niesamowicie, gdy na drugim już świerku syberyjskim pojawiły się takie oto czarne insekty, które zabijają moje drzewka.
Mogę Was prosić o radę? CO to jest za paskudztwo i jak sobie z tym poradzić?

Bardzo dziękuję za pomoc!!!! :)

DSCN4072.jpg


DSCN4064.jpg


DSCN4074.jpg



Pozdrawiam,
małysmerfik

Iglaste pogotowie ratunkowe 08 Cze 2015 10:19 #377249

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Prawdę mówiąc, nie bardzo widzę szkodnika na tych zdjęciach :) Może lepiej byłoby zrobić im portret na białej kartce papieru :)
Ale, jeśli są to insekty :) Zrób oprysk przeciw insektom :) Np. Decis.

Tuje usychanie Proszę o pomoc !!!!! 12 Cze 2015 08:15 #378479

Witam

W połowie maja posadziłem ponad 200 Tuj, małe sadzonki ok 20-25cm od niedawna widzę że z częścią coś się złego dzieje staram się je podlewać co 2 dni ostatnio z braku czasu 4 dni nie podlewałem i dzisiaj rano zauważyłem takie objawy jak na zdjęciach poniżej Bardzo proszę o pomoc

IMG_29681.jpg


IMG_29741.jpg


IMG_29731.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2015 08:31 przez KRUKOWSKI.

Tuje usychanie Proszę o pomoc !!!!! 12 Cze 2015 09:10 #378496

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Przede wszystkim słabo wygląda podłoże. W jakiej ziemi sadziłeś krzewy?
Szkoda, że nie zostały wyściółkowane korą lub np. mulczem z koszenia trawnika, wtedy łatwiej byłoby utrzymywać wilgoć w podłożu.
Uszkodzenia, które zaobserwowałeś mogą być spowodowane upałami i przesychaniem. :think: Nie zaszkodzi wspomóc krzewy opryskiem np. z Bioseptu czy Asahi.

Tuje usychanie Proszę o pomoc !!!!! 12 Cze 2015 10:25 #378537

Podłoże ciężkie bo glina ale podczas sadzenia pierwsze miałem wiertło mechaniczne do wywierconej dziury wsypywałem torf i wkładałem sadzonkę, mam pytanie bo systematycznie je podlewałem ale nigdy nie podlewałem liści tylko przy samej ziemi wokoło korzenia czy można podlewać oczywiście godzina nach porannych ok 4-6 rano lub wieczorem ok 21 całe krzewy a nie tylko korzeń ???.

Tuje usychanie Proszę o pomoc !!!!! 12 Cze 2015 12:23 #378574

  • Dangar
  • Dangar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1346
  • Otrzymane dziękuję: 173
Wśród żywotników panuje od kilku lat choroba grzybowa. Ja mam tez ten problem na żywotniku wschodnim. Co roku usychają liczne pędy. Pryskam preparatem "thuja", bo podobno działa 3 tygodnie. Po wycięciu martwych pędów i pryskaniu choroba mija, ale wraca wiosną. :sick:
pozdrawiam
Danka

W kocim raju.

Tuje usychanie Proszę o pomoc !!!!! 12 Cze 2015 13:09 #378588

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Żywotnik wschodni, wg obecnego nazewnictwa biota wschodnia, jest wrażliwy na mroźne powiewy i zimowe przypiekające słońce - zwłaszcza w lutym. Kilka drzewek bardziej zacienionych przez inne iglaki nie łapie tej choroby, choć rośnie gałąź w gałąź.

Nasi sąsiedzi z działki też byli pewni, że ich żywopłot co wiosnę łapie chorobę grzybową, niestety były to uszkodzenia po zimie.

Obecnie nie robią oprysków wiosną, tylko sekator i wycinają uschnięte gałęzie, gdy skończą drzewka się zregenerują, wyładnieją, przychodzi zima i wszystko zaczyna się od początku :crazy:
Tak więc powoli dojrzewają oni do wycięcia żywopłotu z bioty.

Iglaste pogotowie ratunkowe 25 Cze 2015 23:01 #383172

witam serdecznie:)
właśnie przed chwilką dołączyłam do Was:) z ogromem nadziei, że ktoś pomoże moim biednym iglakom! moje iglaki rosną sobie od 4 lat na tarasie w drewnianych skrzyniach - większość z nich to karłowate odmiany, laik ze mnie więc nie mam pojęcia jakie to konkretnie odmiany:( dopadło je ewidentnie jakieś choróbsko:( brązowieją im igły (odpadają) wcześniej były miejscami żółte i dodatkowo duża część gałęzi (tych z zeszłego roku) jest jakby oblana smołą! Z mojego internetowego rozeznania wynika że jest to najprawdopodobniej osutka sosny (mniemam że większość z moich iglaków to sosny:) Spryskałam dziś preparatem Substral Iglaki Fytoftoroza nie wiem czy to dobrze, mam nadzieję że im nie zaszkodziłam!!! Wyszukałam wiele preparatów, które są polecane do zastosowania - mam tylko dość duży problem - martwię się że mogą być szkodliwe dla dzieci i zwierząt! A ja jestem w posiadaniu (hihi) małego 15-miesięcznego łobuziaka i psa (ruchliwego teriera:) Co mam zastosować żeby pomóc roślinom i broń boże nie zaszkodzić dziecku i psu!

BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!
zdjęcia zrobię jutro, bo teraz jest już za ciemno!

Iglaste pogotowie ratunkowe 26 Cze 2015 20:32 #383354

oto zdjęcia, pomożecie w diagnozie:)

IMG_6900.jpg


IMG_6901.jpg


IMG_6902.jpg


IMG_6903.jpg


IMG_6904.jpg


IMG_6906.jpg


IMG_6907.jpg


IMG_6908.jpg


IMG_6909.jpg
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2016 16:20 przez .

Świerk srebrny usycha :( 30 Cze 2015 17:17 #384548

  • Igi25
  • Igi25's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam,

Jestem tu nowym użytkownikiem oraz amatorem w sprawie ogrodnictwa. Założyłem ten temat mając nadzieje że pomożecie mi ustalić na co choruje mój świerk oraz pomożecie podjąć odpowiednie środki by go uratować. Jest to prawie 50 letnie drzewo i bardzo mi go szkoda. Przechodząc do sedna, na wiosnę zauważyłem, że igły na dolnych partiach gałęzi zaczęły najpierw z koloru srebrno - niebieskiego zmieniać kolor na zielony, żółty, brązowy a w końcowym efekcie zaczęły spadać z drzewa, dodam też że nowe igły również się pojawiły na wiosnę. Na igłach zaobserwowałem czarny osad, takie kropki a u dołu z pnia widać białą żywicę myślę że na zdjęciach w załącznikach widać cały problem :)
3.jpg


5.jpg


6.jpg


2.jpg


4.jpg


Z góry przepraszam za jakiekolwiek błędy, nie wiem czy umieściłem ten temat w odpowiednim dziale.

Pozdrawiam!

Świerk srebrny usycha :( 30 Cze 2015 22:25 #384657

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Objawy wskazują na to, że świerk został zaatakowany przez mszycę świerkową.
Mszyca ta pojawia się masowo po łagodnej i wilgotnej zimie.
Szkodnik potrafi na długi czas skutecznie oszpecić świerki ponieważ w efekcie jego żerowania starsze igły (oprócz młodych przyrostów) brązowieją i masowo opadają.
Mszyca jest maleńka i żeruje na spodniej stronie starszych igieł dlatego trudno zauważyć jej obecność.
Zwalczanie polega na pryskaniu lub podlewaniu ( w przypadku starszych, dużych drzew) preparatami owadobójczymi typu Kohinor 200 SL, Polysect, Decis.
Ważny jest termin wykonania zabiegu, który należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia.

Świerk srebrny usycha :( 30 Cze 2015 22:59 #384671

  • Igi25
  • Igi25's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź, byłem w sklepie ogrodniczym i powiedziano mi że to obiawy typowe dla czerwca i faktycznie u dołu gałęzi w niektórych miejscach znajdują się kulki wygladające jak owoce a po ich rozgnieceniu wychodzi czarny owad. Kazano mi drzewo spryskać mospilanem 20sp. Czarny osad to rosa wytwarzanie przez te owady.

Iglaste pogotowie ratunkowe 07 Lip 2015 18:44 #386375

  • dnf
  • dnf's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 1
Prosiłbym o spojrzenie fachowym okiem na moje iglaki (galeria umieszczona w linku poniżej)

1drv.ms/1CYz8Sd

Nie wiem czy to jakaś choroba grzybiczna czy może mszyca lub inny szkodnik (nie widzę robaków ale to nie znaczy że ich nie ma) – zrobiłem zdjęcia wszystkich podejrzanych elementów. Prosiłbym o jakieś info co mogę zrobić żeby powstrzymać zmiany.

Ps. Jeśli to szkodnik to czy może zaszkodzić roślinom liściastym? Mam na balkonie paprykę i pare innych roślin i nie chciałbym żeby coś im się stało.

Iglaste pogotowie ratunkowe 07 Lip 2015 21:56 #386440

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
DNF , świerk Conica nie lubi donic , ale czy to przędziorek czy brak wody to nie wiem , ale tak wyglądały u mojej Mamy jak rosły na balkonie . Po przesadzeniu do ogrodu ich wygląd się polepszył .
Ewo ,przy niektórych sosnach nie widać nic niepokojącego , też miałam podobny problem z jodełką balsamiczną , wyglądała jeszcze gorzej , przy niej rosły też chore jałowce ,sosny ,czarna i jakaś inna i świerk engelmanna i kilka innych iglaków . Pryskałam na osutkę , przędziorka i rdzę ,Topsin , Saprol ,Penkozeb i karat lub magus na przędziorka .Tylko sosna czarna i świerk engelmanna ,może dlatego ,że są duże i nie sięgam z opryskami a z sosny nie mogę nawet ściągnąć zaschniętych igieł , nie zostały wyleczone a trwa to trzeci rok . Czy te białe kropki na igłach to sosna oścista , bo ona naturalnie ma takie kropki . Miałam ją kiedyś, ale zrudziała i już po niej .W tej chwili na świerku Nidiformis na tegorocznych igłach też widzę zmiany .
Beata :bye:
Ostatnio zmieniany: 07 Lip 2015 22:05 przez beatazg.

Iglaste pogotowie ratunkowe 07 Lip 2015 22:27 #386452

  • Cypryda
  • Cypryda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 340
Tak to oścista. Nie kropkami się martwię tylko brązowymi iglami

Iglaste pogotowie ratunkowe 08 Lip 2015 07:16 #386523

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Ewo,popryskaj saprolem ,on jest typowo do iglaków . W tych gęstych mogą być przędziorki więc też profilaktycznie popryskaj . . Najgorzej jak widać chorobę na tegorocznych igłach , no i leczenie tych roślin można zobaczyć dopiero za rok czy pomogło , bo nowe igły nie urosną w tym sezonie .
Beata :bye:

Iglaste pogotowie ratunkowe 11 Lip 2015 10:37 #387392

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
Na leucodermis nie ma nic... no, kawałek pajęczyny. Na ościstej- fizjologiczne, występuje corocznie w różnym nasileniu. WB ugotowane przez upały i słońce. Opamiętajcie się z tym pryskaniem... bo trzy igły uschły...
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Orszulkaa, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.923 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum